Jak vybrat varnou desku

Varná deska je šikovný domácí spotřebič, který je nezbytnou součástí každé kuchyně. S její pomocí vykouzlíte rodinné večeře, rychlé speciality a dobroty vyhovující i nejnáročnějším chuťovým buňkám. Varné desky se dělí na několik základních typů. Nejmodernější technologií, která pomalu proniká do domácností většiny z nás, je indukční varná deska. Tyto moderní desky se vyznačují nejen skvělými technologiemi, ale i tím, že na jejich použití potřebujete speciální kuchyňské nádobí, které je přímo určeno přímo pro ně.

Ve většině běžných domácností najdeme sklokeramickou desku. V mnoha domácnostech a profesionálních kuchyních mají plynové desky, které jsou ale náročnější na údržbu. Kromě základního dělení podle materiálu můžete sáhnout i po varných deskách se dvěma varnými zónami. Tento typ je ideální pro malé kuchyně a studentské byty. Poskytuje komfort a možnost připravit si lahodné jídlo. Navíc není prostorově náročný, což rozhodně mnozí ocení.

Indukční varná deska

Indukční varné desky jsou dnes považovány za nejlepší varné desky, které lze vybrat do kuchyně. Za toto přirovnání vděčí nejen výborným technologiím, ale i tomu, že v podstatné míře šetří energii. Princip jejich fungování je jednoduchý. Elektromagnetická indukce zaručuje, že teplo nevzniká na varné desce, ale přímo v nádobě (hrnec, pánev). Díky tomu indukční varná deska šetří elektrickou energii, a proto je mimořádně úsporná. Tyto desky nabízí různé funkce, které v případě častého vaření rozhodně oceníte. Pokud patří vaření mezi vaše záliby, vyplatí se do indukční varné desky investovat.

Hlavní nevýhodou indukční varné desky je vysoká kupní cena. Rovněž musíte investovat do nádobí, které na tomto typu spotřebiče funguje. V tomto případě mluvíme o nádobí s magnetickým dnem, jenž umožňuje nahřátí. Na druhé straně rozhodně oceníte snadnou údržbu i bezpečnost, protože se nenahřívá deska, ale pouze samotná nádoba, jak už bylo zmíněno výše. Oproti klasickým sklokeramickým deskám se indukční deska vyznačuje snížením nákladů na energii v průměru až o 40 %.

Sklokeramická varná deska

Tato varná deska je klasikou v mnoha domácnostech. Fungování je jednoduché – založené je na principu spirály, která se nahřívá a prostřednictvím styku s kovovým dnem nádoby je teplo jednoduše přenášeno a nádoba ohřívána. Jejich hlavní výhodou, pro kterou jsou oblíbené, je cenová dostupnost, která je výhodná pro mnohé rodiny. Za zmínku stojí i snadné čištění a samotná údržba sklokeramické varné desky. Stejně jako u desce indukční, i sklokeramické varné desky se dnes vyznačují mnoha funkcemi, které oceníte nejen při vaření, ale také z bezpečnostního hlediska. Mnohé z nich mají zabudovanou funkci automatického vypnutí a časovač, který usnadňuje sledování času při vaření.

Hlavní nevýhodou je vyšší spotřeba energie ve srovnání s indukčními deskami. Problematická je i údržba, zejména v případě, když na varné desce zůstane připálené jídlo. Při čištění se nespoléhejte na čištění necertifikovanými produkty. Z hlediska bezpečnosti je také nevýhodné, že varná plocha zůstává horká i delší dobu po vypnutí a trvá, než vychladne.

Na druhé straně není nutná investice do speciálního nádobí a ani náklady na koupi nejsou vysoké. Sklokeramickou varnou desku velmi často objevíte ve variantě dvou desek, je ideální volbou pro stísněné prostory a také jako doplněk do horské chaty. Dvouzónové sklokeramické desky obsahují stejné funkce jako jejich větší varianty. Jediný rozdíl je pouze v nárocích na místo.

Plynová varná deska

Plynová varná deska patří spolu se sklokeramickou varnou deskou k oblíbeným variantám. Oblibě se však těší i v profesionálním prostředí. Její princip spočívá ve spalování plynu. Z hlediska bezpečnosti jsou již dnes plynové desky opatřené pojistkou, která zabraňuje úniku plynu. Stejně tak narazíte i na elektrické zapalování hořáků, spoustu uživatelských recenzí ale uvádí, že tento mechanismus se jednoduše a rychle kazí. Výhodou plynové desky je nízká cena produktu a také fakt, že není zapotřebí speciální nádobí. Na druhé straně je ale nevýhodou potřeba přívodu plynu a náročné čištění varné desky.

Pokud zvažujete koupi plynové varné desky, rozhodně se spolehněte na služby certifikovaného plynaře, který vám varnou desku nainstaluje. Důležité je také pravidelně spotřebič kontrolovat, aby nedošlo k poškození.

Funkce, které při varné desce oceníte

Dětská pojistka – zajistí, že se deska samovolně nezapne. Tuto funkci oceníte nejen v případě, že se ve vaší domácnosti pohybují děti, ale také při úklidu a čištění desky;

Funkce rychlého ohřevu (Booster) – zajistí rychlé nahřátí a kratší přípravu jídla. Vyznačují se jí zejména indukční varné desky;

Časovač – užitečná funkce zejména v případě, že vaříte jídlo, které se má připravovat přesně určenou dobu;

Udržování teploty – funkce, jejíž výhody oceníte, pokud připravujete jídlo, které budete podávat až později a chcete zabránit vychladnutí.

Shrnutí

Koupě a výběr varné desky závisí na tom, co od své nové varné desky očekáváte. Jednoznačně nejlepší volbou je indukční varná deska, která poskytuje vysokou úsporu energie. Taková sklokeramická varná deska je zlatou střední cestou, naopak plynová deska zase představuje cenově nejvýhodnější koupi. Při výběru se zaměřte i na funkce, které varná deska poskytuje a podle toho si vyberte tu, která vám nejvíce vyhovuje po všech nabízených funkcích. Pokročilé funkce zajišťují pohodlné vaření i zvýšenou bezpečnost.

Jak vybrat digestoř

Jak vybrat nejlepší hrnec

Jak vybrat nejlepší pánev

Napsat komentář