Jak vybrat varnou desku

Varná deska je šikovný domácí spotřebič, který je nezbytnou součástí každé kuchyně. S její pomocí vykouzlíte rodinné večeře, rychlé speciality a dobroty vyhovující i nejnáročnějším chuťovým buňkám. Varné desky se dělí na několik základních typů, přičemž nejmodernější technologii pomalu pronikající do domácnosti je indukční varná deska. Indukční varné desky se vyznačují nejen skvělými technologiemi, ale i tím, že na jejich použití potřebujete kuchyňské nádobí, které je přímo určeno přímo pro ně.

Ve většině běžných domácností najdeme sklokeramickou desku. V mnoha domácnostech a profesionálních kuchyních mají plynové desky, které jsou však náročnější na samotnou údržbu. Kromě základního dělení podle materiálu můžete sáhnout i po varných deskách s dvěma varními zónami. Tento typ je ideální pro malé kuchyně a studentské byty. Poskytuje komfort a možnost připravit si lahodné jídlo, přičemž není prostorově náročný, což rozhodně mnozí ocení.

Indukční varná deska

Indukční varné desky jsou dnes považovány za nejlepší varné desky, které lze vybrat do kuchyně. Za toto přirovnání vděčí nejen výborným technologiím, ale i tomu, že v podstatné míře šetří energii. Princip jejich fungování je jednoduchý. Elektromagnetická indukce zaručuje, že teplo nevzniká na varné desce, ale v samotné nádobě (hrnec, pánev). Díky tomu indukční varná deska šetří elektrickou energii a je mimořádně úsporná. Stejně nabízejí indukční desky různé funkce, které v případě častého vaření rozhodně oceníte. Pokud patří vaření mezi vaše záliby, vyplatí se do indukční varné desky investovat.

Hlavní nevýhodou indukční varné desky je dost vysoká kupní cena. Rovněž je třeba investovat do nádobí, který na tomto typu spotřebiče funguje. V tomto případě mluvíme o nádobí s magnetickým dnem, který umožní nahřátí. Na druhé straně však rozhodně oceníte snadnou údržbu i bezpečnost, kterou indukční deska nabízí. Vzhledem k tomu, že se nahřívá pouze samotná nádoba a ne deska, je to bezpečný spotřebič do každé domácnosti. Oproti klasickým sklokeramickým deskám se indukční deska vyznačuje snížením nákladů na energii v průměru až o 40 %.

Sklokeramická varná deska

Tato varná deska je klasikou v mnoha domácnostech. Fungování je jednoduché – založené je na principu spirály, která se nahřívá a prostřednictvím styku s kovovým dnem nádoby je teplo jednoduše přenášeno a nádoba ohřívána. Jejich hlavní výhodou, pro kterou jsou oblíbené, je cenová dostupnost, která je výhodná pro mnohé rodiny. Za ocenění však stojí i snadné čištění a samotná údržba sklokeramické varné desky. Stejně jako u desce indukční, i sklokeramické varné desky se dnes vyznačují mnoha funkcemi, které oceníte nejen při vaření, ale také z bezpečnostního hlediska. Mnohé z nich mají zabudovanou funkci automatického vypnutí a časovač, který usnadňuje sledování času při vaření.

Hlavní nevýhodou je vyšší spotřeba energie ve srovnání s indukčními varnými deskami. Problematická je i údržba, zejména v případě, když na varné desce zůstane připálené jídlo. Při čištění se rozhodne nespoléhejte na čištění necertifikovanými produkty. Z hlediska bezpečnosti je také nevýhodné, že varná plocha zůstává dlouhou dobu po vypnutí horká.

Na druhé straně však není nutná investice do speciálního kuchyňského nádobí a ani náklady na koupi nejsou vysoké. Jelikož sklokeramickou varnou desku velmi často objevíte ve variantě dvou desek, je ideální volbou pro stísněné prostory a také jako doplněk do horské chaty. Dvouzónové sklokeramické varné desky obsahují stejné funkce jako jejich větší varianty. Jediný rozdíl je pouze v nárocích na místo.

Plynová varná deska

Plynová varná deska patří spolu se sklokeramickou varnou deskou k oblíbeným variantám. Oblibě se však těší i v profesionálním prostředí. Její princip spočívá ve spalování plynu. Z hlediska bezpečnosti jsou již dnes plynové desky opatřeny pojistkou, která zabraňuje úniku plynu. Stejně narazíte i na elektrické zapalování hořáků, mnohé recenze však uvádějí, že tento mechanismus se jednoduše a rychle kazí. Výhodou plynové desky je nízká cena produktu a také fakt, že není zapotřebí speciální typ kuchyňského nádobí. Na druhé straně je však nevýhodou potřeba přívodu plynu a náročné čištění varné desky.

Pokud zvažujete koupi plynové varné desky, rozhodne se spolehněte na služby certifikovaného plynaře, který vám varnou desku nainstaluje. Důležité je také pravidelně varnou desku kontrolovat, aby nedošlo k jejímu poškození.

Funkce, které při varné desce oceníte

Dětská pojistka – zajistí, že se deska samovolně nezapne. Tuto funkci oceníte nejen v případě, že se ve vaší domácnosti pohybují děti, ale také při úklidu a čištění desky;

Funkce rychlého ohřevu (Booster) – zajistí rychlé nahřátí a kratší přípravu jídla. Vyznačují se jí zejména indukční varné desky;

Časovač – užitečná funkce zejména v případě, že vaříte jídlo, které se má připravovat přesně určenou dobu;

Udržování teploty – funkce, jejíž výhody oceníte, pokud připravujete jídlo, které budete podávat až později a chcete zabránit vychladnutí.

Shrnutí

Koupě a výběr varné desky závisí od toho, co od své nové varné desky očekáváte. Jednoznačně nejlepší volbou je indukční varná deska vyznačující se vysokou úsporou energie. Sklokeramická varná deska je zlatou střední cestou, plynová zas představuje cenově nejvýhodnější koupi. Při výběru se zaměřte i na samotné funkce, které varná deska poskytuje a podle toho proveďte výběr. Pokročilé funkce zajišťují pohodlné vaření i zvýšenou bezpečnost.

Napsat komentář