Infrapanely jsou moderním i ekologickým prostředkem na vytápění prostor. Využijete je ve všech typech domů, ale i v komerčních a průmyslových budovách či zemědělských objektech. Vytápění šetří náklady na energie a je prospěšné pro zdraví.
Při nákupu vycházejte z vašich požadavků na jejich výkon. Ten by měl záviset na několika faktorech. Předběžný odhad výkonu si snadno uděláte i sami. S přesným výpočtem je vhodnější se obrátit na odborníky, kteří zváží všechny okolnosti, které ovlivňují stanovení výkonu. Při koupi by vás měl zajímat i materiál, způsob umístění nebo i způsob ovládání.
Proč se rozhodnout pro infrapanely
Infrapanely, na rozdíl od klasických radiátorů, neohřívají vzduch. Ohřívají ostatní předměty v místnosti a ty potom zahřívají okolí. Nedochází tak k šíření tepla jen z jednoho zdroje a teplo se po místnosti rozšiřuje celkem rovnoměrně. Takový způsob vytápění snižuje víření vzduchu a prašnost, což ocení hlavně alergici. Dochází také k rychlejšímu ohřátí vzduchu v celé místnosti při zachování optimální vlhkosti. Příjemné teplo budete mít už během pár minut od zapnutí.
K nezanedbatelným výhodám vytápění patří i úspora nákladů. Má také pozitivní účinky na nervovou soustavu a pohybový aparát. Výhodou je i to, že v rozích místností nedochází k hromadění vlhkosti a tvoření plísní. Infrapanel, na rozdíl od běžného radiátoru, ohřívá a vysušuje stěny.
Podle čeho vybírat
Při koupi infrapanelů je na prvním místě správné stanovení potřebného výkonu. Dále byste měli porovnávat i další parametry, které vám pomohou zvolit ten nejvhodnější model do vaší domácnosti.
Požadovaný výkon
V prvním kroku byste si měli stanovit potřebný výkon. Ten závisí na mnoha parametrech. Do výpočtu je potřeba zařadit materiál a vlhkost zdiva, polohu vašeho domu či bytu a místní klimatické podmínky. Kromě toho byste měli zvolit vhodný výkon pro konkrétní typ místnosti. Ten závisí na délce, šířce a výšce místnosti, které dohromady udávají objem vzduchu, jenž bude třeba ohřát. Výkon může ovlivnit také poloha umístění panelu a kumulační schopnosti předmětů v prostorů. Kromě toho je třeba zohlednit tepelné ztráty budovy i její zateplení.
S přesným výpočtem by vám měli pomoct prodejci. Nebudete se tak muset obávat toho, že koupíte zbytečně výkonné, nebo naopak slabší panely, než potřebujete. Poradí vám také, zda je vhodnější koupit jeden výkonnější infrapanel, nebo více slabších. Optimalizujete tím spotřebu energií.
Obecně lze říci, že starší budovy bez zateplení potřebují více topný výkon oproti těm novějším. I mezi novějšími může být často rozdíl vzhledem ke kvalitě zateplení, těsnosti oken nebo orientaci obytných místností na různé světové strany. Máte-li vytápěné místnosti směrem na jihovýchod nebo jihozápad, bude vám stačit nižší výkon. Nejnižší výkon bude třeba pro pasivní a nízkoenergetické domy.
Příkon
Příkon infrapanelu vás informuje o spotřebě elektrické energie na jeho provoz. Získáte tak informaci o tom, kolik vás jeho používání bude stát.
Pracovní teplota
Infrapanely dělíme podle pracovní teploty na nízkoteplotní a vysokoteplotní sálavé panely.
Nízkoteplotní
Nízkoteplotní infrapanely využívají infračervené záření s vlnovou délkou 7–8 µm a výkonem od 100 do 1 000 W. Jsou vhodné do domácností či kanceláří s běžně vysokým stropem pro různé způsoby instalace. Hledáte-li panely do budov s vysokými stropy, tyto pro vás nejsou vhodné.
Vysokoteplotní
Vysokoteplotní modely využívají vlnovou délku 4–5 µm. Jsou vhodné do prostor s výškou stropu 3,5–10 m, takže s nimi vytopíte výrobní haly nebo sklady. Výkon tohoto typu se pohybuje až do několika kW. Vzhledem k vysoké teplotě panelu (do 380 °C) se umisťují jen na strop.
Materiál
Infrapanely se vyrábí z ocele, skla, keramiky nebo hliníku. Většinou jsou ošetřené ochrannou vrstvou.
Skleněné infrapanely
Skleněné infrapanely přináší do interiéru kromě tepla i výrazný designový prvok. Oproti panelům z oceli poskytují vyšší výkon a úspornost. Při koupi zkontrolujte přítomnost kapotáže s tepelnou izolací, která má za úkol zabránit úniku tepla do konstrukce domu za panelem. Někteří prodejci nabízí také dotvoření vzhledu panelu potiskem nebo rámem. Je možné zakoupit i zrcadlové provedení.
Hliníkové infrapanely
Hliník je materiál, který výborně odevzdává teplo infrazářením. Hliníkové panely se při výrobě ošetřují ochrannou povrchovou úpravou. Na výběr máte i různá barevná provedení.
Ocelové infrapanely
Na výrobu infrapanelů se využívá i ocel. Vyznačuje se vysokou odolností a dlouhou životností. Tento materiál je vhodný na vytápění prostor s vyšší vlhkostí. I ocelové infrapanely se upravují ochranným nástřikem v různých barvách.
Keramické infrapanely
Keramika má vysokou akumulační schopnost. Výhodou je, že teplo vyzařuje i po vypnutí panelu. Tento fakt také šetří na jejich provozu. Podobné vlastnosti mají infrapanely vyrobené z mramoru nebo slídy.
Způsob ovládání
Infrapanely se dají ovládat několika způsoby. Ty se liší v závislosti na zakoupeném modelu. Setkáte se s mechanickým, digitálním i centrálně řízeným ovládáním.
Kam umístit infrapanely
Infrapanely se dají umístit na strop, na stěnu nebo do podlahy. Na trhu najdete i samostatně stojící modely, které snadno využijete podle potřeby na různých místech. Při výběru místa je nejvhodnější zvolit bod uprostřed celé plochy s co nejlepším dosahem na všechny předměty v místnosti. Zvažte také délku kabelu na zapojení do elektrické zásuvky. U mnoha modelů, určených na stěnu, využijete kabel, který slouží i pro stropní svítidlo.
Nevhodné je umístění infrapanelu pod okno. U tohoto typu topení nedochází ke stejnému ohřívání vzduchu jako u radiátoru. Panel není dobré instalovat ani na stěnu naproti oknu. Docházelo by tak k ohřívání okna a zbytečným únikům tepla.
Stupeň krytí
Hledáte-li způsob, jak vytopit místnost s vyšší vlhkostí, jakou je například koupelna, zkontrolujte ještě jeden důležitý údaj. Tím je stupeň krytí. Označuje se zkratkou IP. Pro vlhké prostředí vybírejte modely s hodnotou IP24 a víc. Nezapomeňte na bezpečné zapojení s ohledem na zvýšené nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Infrapanel by měl do vlhkého prostředí zapojovat profesionál.
Vzdálenost od předmětů
Pro ideální využití výhod panelů myslete i na dodržení stanovené vzdálenosti od předmětů v místnosti. S tím souvisí i vaše výška. Jste-li vyšší, neumisťujte panel na strop nad místo, kde se často zdržujete.
Závěr
Úspora energií, ekologičnost a hlavně pestrý výběr designů — to jsou jen některé z výhod, které vám přinese vytápění za pomoci infrapanelů. Při koupi se setkáte s modely z několika materiálů. Každý z nich má svá pro a proti. Jejich společným rysem je, že vám zajistí nižší náklady na vytápění. Šetření ale závisí i na výpočtu potřebného výkonu. Myslete na to před nákupem a pro přesný výpočet oslovte odborníka.
Při výběru zvažte i to, zda budete potřebovat vysokoteplotní, nebo nízkoteplotní infrapanel. Od toho se odvíjí i příkon energie potřebný na provoz. Nezapomeňte na správné umístění panelů. Na výběr máte instalaci do podlahy, na stěnu, či na strop.
zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!