Jak uspořádat dětskou oslavu

Narozeniny vašich dětí jsou každoročně se opakující záležitost. Možná ji většinou přejdete skromně jen s dortem v rodinném kruhu. Ale co udělat letos změnu, a vytvořit například zahradní či domovní párty, pořádně se zamyslet nad tématem, vytvořit odpovídající výzdobu a pozvat i kamarády a spolužáky vašich dětí? Tohle je možná to, po čem vaše děti touží.

Jak takovou oslavu uspořádat, a co by tam rozhodně nemělo chybět? Na co byste zaručeně neměli zapomenout, abyste své děti nadchli? Vše podstatné jsme sepsali do tohoto článku.


vyberomat cz deadfcafbeacd mmfx

Nafukovací balónky zvířátka

Nafukovací kulaté balónky by měly být součástí každé zahradní párty či dětské oslavy. Tyto se budou líbit všem malým oslavencům. Využijete je určitě pro výzdobu nebo i jako součást některých her. Na každé jednotlivé barvě je odlišný motiv zvířátka. Jejich velikost je 30 cm a v balení je 5 kusů.


vyberomat cz

Girlanda Mickey Mouse

Stylové papírové ozdoby by neměly chybět na žádné dětské oslavě či párty. Snadno je zavěsíte, čímž vám odpadne starost s jejich výrobou, a to vám ušetří čas, který věnujete přípravě něčeho jiného. V tomto případě se jedná o známý a hravý motiv s oblíbenou kreslenou postavou Mickey Mouse od Disneyho. Jednoduše ale seženete i papírové dekorace s nápisy nebo číslicemi. Tato ozdoba je dlouhá 2,3 metru.


vyberomat cz

Kostým Batman

Dětská oslava se dá pojmout různými způsoby, třeba i formou maškarní párty. Výhodou je, že pro děti snadno seženete různé kostýmy i podle toho, jaké téma zvolíte. Kostým známé postavy superhrdiny Batmana určitě osloví spoustu kluků. Nejen, že může být součástí tematické oslavy, ale díky nim snadno vymyslíte i program a jednotlivé hry, kde děti kostýmy snadno využijí. Součástí tohoto kostýmu je maska na obličej a plášť.


vyberomat cz

Papírové talíře Mimoni

Papírové nádobí je ideální zvolit na dětskou oslavu, nejen při servírování občerstvení, ale třeba i dortů. Ušetříte si tak následující čas s úklidem. Navíc to hezky vypadá a děti to zaujme. Snadno seženete různé dětské motivy, což bez problému sladíte s tématem vaší oslavy. V tomto případě jsou zde kreslené postavičky z filmu Mimoni. V balení je 8 kusů o průměru 23 cm.


vyberomat cz partyhuete glitzer geburtstagshuete von partyklar

Párty kloboučky

Každá dětská oslava si zaslouží i barevné kloboučky nejen pro oslavence, ale i všechny přítomné. Dětem se budou určitě líbit, nejen barevností, ale snadno je využijete třeba i jako součást nějaké společné hry. I tyto doplňky seženete v různých motivech a sladíte podle tematiky každé oslavy.


Vyberte téma oslavy

Začněte výběrem tématu, které zvolíte jako to nejdůležitější při plánování oslavy. Zaměřte se na to, co má vaše dítě rádo, tím ho zaručeně nadchnete. Každé dítě má totiž své oblíbené filmové hrdiny nebo postavičky z pohádek. Důležité je ale, abyste zohlednili i věk. Jiné téma určitě zvolíte u šestiletého dítěte a jiné u dvanáctiletého. U staršího dítěte se raději ujistěte, co se mu opravdu líbí, protože to, co mělo rádo před rokem, už ho možná přešlo. Raději se s ním o tom pobavte, ať pak na jeho tváři nenajdete náznak zklamání. Co vás aktuálně ve spojení s vaším dítětem napadne jako první?

vyberomat cz steven libralon dogqljlnk unsplash

Nepodceňte výzdobu

Tento bod úzce souvisí s výše zmíněným. Když už jste se definitivně rozhodli pro dané téma, můžete začít plánovat výzdobu, která by nikdy neměla chybět. Pokud se vám nechce nic tvořit nebo si se stříháním a lepením tolik nevěříte, povolejte kamarády či rodinu a tvořte společně. I to je dobrý důvod, jak být více pohromadě a něco společně vymýšlet. Nebo si pořiďte už hotové —girlandy, balónky, barevné řetězy, papírové nádobí s motivy a podobně. Výhodou je i to, že se dají pořídit dokonce i hotové sety dekorací pro konkrétní téma, ve kterých najdete dekorace nebo i jednorázové papírové nádobí a podobně. Ať už zvolíte například téma podle superhrdiny, oblíbené filmové či pohádkové postavy či jiné dětské téma.

vyberomat cz adi goldstein hlirlkibo unsplash

Program je důležitý

Oslava není jen o tom, že se sejdete, popřejete oslavenci a rozejdete se. Důležité je zajistit zábavu, a to pro všechny. A pokud se jedná o dětskou oslavu, je to o to důležitější, protože děti se začnou během chvilky nudit. Je potřeba jim zajistit dostatek různorodých aktivit. Vymyslete různé hry, které je zabaví během doby, kdy se nebude krájet dort ani rozbalovat dárky. V rámci her vymyslete například i soutěže o různé malé ceny nebo dobroty. Když ale uvidíte, že se děti dokážou zabavit i bez her, nechte jim i nějaký čas na volnou zábavu, neboť navazování přátelství je důležité v každém věku.

Tipy na hry a zábavu pro děti

  • malování na obličej — barvy, kreslení, malování, na tom se vyřádí snad každé dítě. Pokud to spojíte s malováním na obličej speciálními barvami, užijí si to určitě děti i dospělí. Můžete povolat někoho, kdo bude malovat nebo nechat děti i dospělé, ať si vzájemně pokreslí obličeje a použijí vlastní kreativitu.
  • lístečková hra — toto je oblíbená hra, u které se všichni na smějí. Ale spíše vhodná pro menší skupinku osob. Přítomným osobám se na lísteček napíše konkrétní věc či osoba, kterou představují (musí ji ale znát), a pak hádají, co představují.
  • hudební židle — tuto hru už jste určitě už někdy hráli. Do kruhu rozestavte židle a nechte děti chodit kolem. Vždy musí být ale o jednu židli méně než dětí. Když hudbu vypnete, děti se musí posadit, jedno dítě ale vždy zůstane stát. Pokaždé jednu židli odeberte. Takto hrajete, dokud nezůstanou dvě děti, které chodí kolem poslední židle.
  • lov dárků — zabalte různé maličkosti a převažte šňůrkou s velkým očkem. Vytvořte k tomu pruty třeba z obyčejných klacíků a na konec přidělejte háčky. Děti pak mohou zahájit lov a místo rybek si pochytat nějaké dárky, které jste jim předem připravili.
  • hledání pokladu — děti mají rády odhalování záhad a hledání ukrytých věcí. Vymyslete jim nějakou, třeba i krátkou bojovku. Můžete vymyslet něco, kde budou spolupracovat jako tým, všichni se tak zapojí a utuží kolektiv. Zároveň by to mělo být snadné, aby nad tím nestrávily spoustu času a nezačalo je to brzy nudit. Na konci by měl být opravdový poklad, například ukryté dobroty nebo jiné překvapení, které vás napadne.
  • sledování filmu — někdy se stane, že někteří rodiče se zpozdí s vyzvednutím dítěte po oslavě. Potřebujete-li takové děti ještě po skončení oslavy zabavit, vymyslete pro ně doplňkový program, například sledování filmu.

Jak už bylo zmíněno výše, u dětí je dobré, pokud u každé hry a zábavy připravíte i odměny pro výherce.

Seznam a pozvánky

Plánujete-li větší oslavu, třeba i pro kamarády vašich dětí, rozhodně si sepište seznam a poraďte se i s vašimi potomky, koho by chtěli na své oslavě mít, abyste na nikoho nezapomněli. Chcete-li to mít vyladěné do všech detailů, vytvořte pozvánky, které můžete rovnou vyladit do tématu, který jste si na začátku určili. Zároveň ale počítejte s tím, že ne každý, koho pozvete, bude moct dorazit. Když už zvete děti, počítejte s tím, že možná s nimi dorazí i jejich rodiče. Měli byste tomu zohlednit nejen občerstvení a program, ale i kapacitu, tím se totiž počet hostů znásobí. Poslední zmíněný bod zvažte především, plánujete-li oslavu mimo váš domov někde na veřejném místě, kde je potřeba předem vyřešit počet účastníků.

Venku, nebo uvnitř?

Také se zamyslete nad tím, zda uděláte oslavu venku (například na zahradě, v parku a podobně), nebo ji přesunete spíše do vnitřních prostor (domů nebo na veřejné místo, třeba do kavárny). I to ovlivní vaše plánování, vymýšlení dekorací a her. Pokud akci zorganizujete doma nebo na své zahradě, máte ve všem naprosto volnou ruku. Jestliže ale pozvete hosty do kavárny nebo do parku, musíte předem promýšlet to nejvhodnější místo, podle toho také volit počet hostů, převážet věci na danou lokalitu a zdobit tam, kde to možná tolik neznáte. Naopak vám ale v kavárně mohou vyjít vstříc a pomůžou vám s výzdobou či s občerstvením, což bude výhodné, pokud například nestíháte. Bude-li oslava venku, rozhodně myslete i na počasí a předvídejte. V případě deště buďte připraveni i na jinou alternativu.

Připravte dort a občerstvení

Dětská oslava je událostí, kdy můžete na chvíli přimhouřit oči a dopřát dětem i něco méně zdravého. Děti určitě milují slané pokrmy, jako je například pizza či jednohubky, které nemusí děti nijak složitě krájet. Také je dobré obstarat sladké, ať už zákusky a dortíky různých chutí. Zároveň zde nemusíte řešit příliš velkou nabídku jídel. Pokud ale zvete i jiné děti a jejich rodiče, a neznáte je tak dobře, určitě se raději předem domluvte na tom, zda je něco, co ve svém jídelníčku nemají nebo zda nemají na něco alergii, čímž později předejdete možným komplikacím. Chcete-li ale pojmout oslavu spíše lehce a dopřát jim zdravější jídlo, nebojte se připravit zeleninové či ovocné svačinky a pochoutky. Zkuste to naservírovat zábavnou formou tak, aby to děti zaujalo a chtěli to ochutnat. Co takhle například zeleninu ve tvaru zvířátek nebo ovocnou mísu do tvaru květiny. Uvidíte, že je to zaujme. Na takové oslavě s malým oslavencem se hodí mít také přípitek. K tomu bez problému zvolíte stylově dětskou limonádu nebo dětské šampaňské. Nevynechte ani dort pro oslavence. Pokud si na něj netroufáte, nechte ho vyrobit cukrářem. I ten můžete objednat tak, aby se na něm odráželo téma oslavy.

Pokud plánujete například oslavu venku, určitě se vám bude hodit i článek, jak vytvořit dokonalé zahradní posezení.

vyberomat cz lidya nada md habkc unsplash

Další důležité tipy

  • Pokud chystáte oslavu u vás doma, nechte nejprve děti, aby se seznámily s prostředím. Nechte například na začátku prostor pro prozkoumání okolí, seznámení a podobně. Dětem také vymezte teritorium. Nenechte je běhat po celém domě, běhat po schodech a podobně. Zvete-li další děti, jste také zodpovědní za to, aby se nestrkali ze schodů a nepřetahovali, a tím si nijak neublížili.
  • Oslava je sice zábavná událost, ale někdy to může být dost náročné, především pro malé děti. Když jsou přetažené a unavené, mohou pak být dost protivné. Nedělejte proto akci na celý den, ale vymezte si konkrétní čas, od kdy do kdy se bude oslava konat. Určitě je lepší kratší, přesto zábavná oslava, kde se budou všichni bavit, než dlouhá a nudná akce.
  • Nezapomeňte svým dětem tento důležitý den zdokumentovat. Ať už pozvete profesionálního fotografa, nebo se fotoaparátu ujmete vy sami. Vytvořte jim nejen momentky, ale i společnou fotku všech zúčastněných.
  • Chcete-li se po velké a náročné oslavě vyhnout tomu, že budete sami uklízet až do noci, zapojte i děti. Než oslava skončí, rozdejte dětem pytle na odpadky a uklízejte společně. Udělejte to zábavnou formou a udělejte z toho například soutěž, aby to děti bavilo. Spojíte tak zábavné s užitečným.

Závěr

Dětská oslava je událost, kterou stojí za to naplánovat. Můžete ji pojmout stylově a ve velkém. Nebo jen upéct dort, koupit dárek a oslavíte to skromně v rodinném kruhu. Záleží, co mají vaše děti rády. Vždy ale myslete na to, aby se jim to líbilo, děláte to pro ně. Pokud jste se rozhodli pro větší akci, vymyslete dekorace, občerstvení i program tak, aby si to každý užil. Vyberte téma, které se bude líbit oslavenci. Jestliže pozvete i kamarády nebo spolužáky, myslete na to, že tomu pak budete muset přizpůsobit spoustu věcí. Není to ale nic, co by se nedalo zvládnout. Vždy ale berte ohled na své děti, neděláte to pro sebe, ale pro to, aby si na ty dané narozeniny vždy zpětně vzpomněli s úsměvem na tváři.

Napsat komentář