Věděli jste, že pohyb je účinným bojovníkem proti stresu? Pomáhá také na odbourání jiných negativních pocitů. Jedním z výborných pomocníků ve fitness centrech je boxovací pytel. Nevyužijete ho jen na box či jiné bojové techniky. Je přínosem i pro zvyšovaní fyzické kondice. V následujícím návodu najdete všechno o tom, jak si vybrat boxovací pytel, aby vyhovoval vašim potřebám.
Koupě boxovacího pytle pro vás nemusí být vůbec jednoduchá. Pokud si ho vybíráte poprvé, vybraný model vám nemusí přinést očekávaný užitek. Při výběru je proto potřeba, abyste zvážili několik faktorů. Jelikož k pytli neodmyslitelně patří i boxerské rukavice, nezapomněli jsme ani na ně. Dozvíte se, z jakých materiálů se vyrábí a to, podle čeho je vybírat.
Typy boxovacích pytlů
V prvním kroku byste se měli rozhodnout, jaký typ vám bude nejvíce vyhovovat. Na výběr máte z několika modelů.
Klasické boxovací pytle
Klasický pytel je nejběžnější typ, se kterým se už setkal asi každý. Věší se pomocí řetězu na kovovou konstrukci na stropě. Můžete do něho boxovat rukami i kopat nohami. Tento typ se dělí dále na:
Plnicí boxovací pytle
Pokud se rozhodnete pro plnicí pytel, budete si moct zvyšovat jeho hmotnost a tvrdost podle vlastní potřeby. Tento typ je proto výborným řešením pro začátečníky. Snadno si změníte vlastnosti pytle s ohledem na vaše schopnosti.
Vyplněné boxovací pytle
Tento typ se využívá nejčastěji. Je určený pro ty, kteří už mají s boxem zkušenosti. Při výběru zvolte hmotnost, která vám vyhovuje.
Nevyplněné boxovací pytle
Nevyplněný pytel je vhodný pro profesionály, kteří si zvládnou vybrat výplň i její množství s ohledem na vlastní tréninkové zaměření.
Boxovací hrušky
Tento typ pytle je vhodný na kondiční trénink, nebo i trénink rychlosti úderů a koordinaci očí. Tvoří ho obal z kůže a uvnitř se nachází vzduchový vak. Ten se dá nafouknout pomocí pumpičky. Oproti klasickému boxovacímu vaku má menší rozměry.
Boxovací trenažér
Ten využijete na trénink úderů i kopů, techniky, rychlosti úderů a síly. Zakoupíte ho v podobě klasického boxovacího pytle s tím rozdílem, že ho místo zavěšení ze stropu můžete položit na zem. Boxovací trenažér si koupíte buď jako klasický tvar pytle, nebo v podobě figuríny. Ta potom slouží k lepší představivosti o tom, kam vaše údery zasáhnou protivníka.
Parametry výběru boxovacího pytle
Prvním parametrem, podle kterého byste měli zahájit výběr konkrétního modelu, by měla být váha pytle. Potom postupujte k dalším.
Váha boxovacího pytle
Základním pravidlem je, že boxovací pytel pro začátečníky by měl mít přibližně 35 % hmotnosti uživatele. Naopak profesionálové využívají pytle s hmotností až 80 % vlastní váhy. Pro běžné amatérské tréninky je postačující hmotnost pytle kolem 50 % vaší váhy.
Pro lepší představu uvedeme příklad. Začátečník s hmotností 90 kg bude potřebovat pytel o hmotnosti přibližně 35 kg. Naopak pokročilému boxerovi bude vyhovovat spíše váha pytle do 50 kg. Profesionál s tou samou hmotností využije boxovacího pytle s váhou 72 kg.
Velikost pytle
Boxovací pytle se vyrábí ve výšce 80–200 cm. Výběr závisí na tom, zda chcete trénovat i kopy, nebo ne. Výšku nenastavujte úpravou délky řetězu. Vhodnější je vybrat model, který bude vyhovovat každému typu úderů, které trénujete. Pytel zavěste tak, aby vaši výšku přesahoval přibližně o 10 cm. Tak dosáhnete nejlepších podmínek pro trénink.
Boxovací pytle na boxování — ideální výška bude od 80 do 120 cm v závislosti na vaší vlastní výšce postavy.
Boxovací pytle i na kopy — výška pytle bude od 150 do 200 cm.
Jestli vás zajímá i průměr pytle, ten se pohybuje od 20 do téměř 60 cm.
Materiál
Z materiálů zmíníme dva — materiál obalu a výplně. Boxovací pytel je pokrytý koženkou, tkaným plátnem, nebo vinylem. Tyto materiály jsou vhodné jen pro začátečníky. Jestli hledáte nejvyšší kvalitu, vyberte si pravou kůži. Výběr závisí na stylu boxování i životnosti, kterou od něj očekáváte.
Výplň
Pro výplň se také využívá více materiálů. Pokud si vyberete levný boxovací pytel, bude pravděpodobně vyplněný drceným plastem, gumou nebo textiliemi. Dražší model se plní kůží nebo pískem. Tyto pytle jsou odolnější a můžete tak od nich očekávat delší životnost. Nejkvalitnější pytle se ale plní vzduchem. Od takového modelu očekávejte, že si udrží svůj tvar.
Typy boxovacích rukavic
Základem výběru rukavic je, abyste zvolili vhodný typ podle typu sportu, kterému se věnujete.
Klasické boxovací rukavice — mají oválný tvar s odděleným palcem. Využijete je na box, případně kickbox. Zakrývají celou ruku včetně zápěstí.
Rukavice pro thaibox — mají plošší tvar a vyčnívající palec.
MMA rukavice — MMA spojuje různorodá bojová umění. Rukavice jsou přizpůsobené tomu, abyste mohli využívat i různé chvaty.
Tréninkové a zápasové rukavice
Boxovací rukavice, které jsou určené jen na box, se dělí na tréninkové a zápasové.
Tréninkové rukavice —najdete je také pod označením rukavice pro boxovací pytle. Jestli hledáte rukavice, které využijete jen na domácí tréning nebo v posilovně, bude pro vás vhodný tento typ. Mají méně objemnou vycpávku, jsou ze slabšího materiálu a jsou i levnější. Na box například se sparing partnerem nejsou moc vhodné.
Zápasové rukavice — tento typ je vhodný na zápasy se soupeřem i na cvičné zápasy se sparing partnerem. Materiál je silnější a mají hrubší výplň, takže účinně tlumí nárazy.
Podle čeho vybírat boxovací rukavice
Boxovací rukavice vybírejte s ohledem na to, jakému druhu tréninku se věnujete. Vezměte do úvahy jejich hmotnost, materiál a způsob zapínání.
Velikost a tvrdost
Rukavice by vám měly padnout tak akorát. Neměly by vás tlačit a neměly by být ani velké. Setkáte se i s univerzální velikostí, která se liší jen tvrdostí. Aby vám tato velikost dobře seděla, rukavice si přizpůsobíte pomocí bandáže. Univerzální velikost je využívaná hlavně u začátečníků a amatérských boxerů, ale někdy je využívají o profesionálové. U rukavic pro začátečníky se setkáte i s označením klasických velikostí S, M, L, XL. Ale i u nich se rozlišuje tvrdost.
Profesionální boxeři používají rukavice s označením velikosti S/M, X/XL. Kromě toho se jejich rukavice dělí na mužské a ženské.
Hmotnost
Při výběru boxovacích rukavic je důležité, abyste zvolili i vhodnou hmotnost. Údaj o hmotnosti je udávaný v uncích (oz). Jedna unce je přitom 28 gramů.
Podle hmotnosti se rukavice dělí do několika skupin. Rukavice podle váhové kategorie se využívají hlavně na trénincích.
- rukavice pod 6 oz — vhodné pro děti a mládež s hmotností do 45 kg,
- rukavice do 8 oz — vhodné pro osoby od 45 kg do 65 kg,
- rukavice 10 oz — vhodné pro osoby od 60 kg do 78 kg, tuto hmotnost nejčastěji používají i profesionálové při zápasech,
- rukavice do 12 oz — vhodné pro osoby od 78 kg do 90 kg,
- rukavice do 14 oz — vhodné pro osoby nad 90 kg.
Materiál
I boxovací rukavice se vyrábí z několika materiálů. Od toho se odvíjí i jejich životnost, kvalita a cena. Pro začátečníky nebo na rekreační box jsou vhodné rukavice ze syntetických materiálů. Naopak ty nejdražší a nejkvalitnější typy rukavic jsou z pravé kůže. Obvykle se používá hovězí. Chcete-li kvalitnější rukavice za nižší cenu, vyberte si kombinaci umělé a pravé kůže.
Zapínání
Zapínání rukavic je buď na suchý zip, nebo šněrování. Zvolte podle toho, zda preferujete rychlé zapnutí, nebo spíše lepší fixaci ruky, kterou vám poskytne šněrovací zapínání.
Příslušenství pro box
Kromě zmíněného boxovacího pytle a rukavic budete během tréninku a zápasů potřebovat i další příslušenství,
Chrániče zubů — ty slouží na ochranu chrupu při zápasech. Chránič se lépe přizpůsobí vašemu chrupu, když ho před nasazením na chvíli vložíte do horké vody. Působením vody změkne a potom se dokáže přizpůsobit zubům.
Chránič hlavy — budete ho potřebovat hlavně na zápasy v nižší třídě nebo na tréninky se sparing partnerem. Při zápasech ho používají spíše ženy.
Bandáže — bandáže nebo omotávky slouží na to, aby rukavice na rukou lépe seděly.
Lapy — pomůcka na tréninky. Lapy si na ruce obléknout trenéři nebo sparing partneři a vy do nich boxujete.
Závěr
Box je krásný, ale i náročný sport. Pokud se mu chcete věnovat, budete potřebovat boxovací pytel a rukavice. Při výběru pytle se zaměřte na vhodný typ sportu, kterému se chcete věnovat. Klasický boxovací pytel dále vyberte podle váhy, velikosti a materiálu obalu i náplně. Rukavice by měly také vyhovovat druhu sportu, pro který je vybíráte. Když se rozhodnete pro klasický box, setkáte se s rukavicemi určenými zvlášť na tréninky a rukavicemi na zápasy. Vybírejte potřebnou tvrdost, hmotnost, způsob zapínání a materiál podle vašich požadavků na kvalitu a životnost rukavic.
Aby vám rukavice vždy dobře seděly, dokupte k nim bandáže na přizpůsobení velikosti. Pro cvičné či závodní zápasy budete také potřebovat chránič hlavy a chránič zubů, čímž zvýšíte svou ochranu před zraněním.
Jak vybrat sportovní chytré hodinky
Jak vybrat nejlepší domácí saunu
Sauna je úžasným prostředkem pro relaxaci. Dokáže zmírnit stres, uvolnit svaly, zlepšit krevní oběh i…
Jak vybrat nafukovací postel
Nafukovací postele využijete při stanování v kempu, na dovolené jako přistýlku nebo i při stěhování…
Společnost Nothing již brzy odhalí částečně průhledná sluchátka
Již letos na konci července dojde k odhalení novinky v podobě bezdrátových sluchátek od společnosti…
Jak vybrat kancelářskou židli
Při práci za psacím stolem je pro vás důležité si zajistit pohodlné a zdravé sezení….
Jak nakupovat online
Dnešní moderní technologie nabízí jednu nespornou výhodu, nákupy online z pohodlí domova. Nemusíte se nikam…
Jak vybrat dětskou cyklosedačku
Cyklosedačka zajistí bezpečnost dítěte na kole. Budete tak moci bez obav vyrazit na rodinný výlet…
Jak vybrat nejlepší odšťavňovač
Pro všechny, kteří mají rádi zdravé nápoje, je výborným pomocníkem odšťavňovač. S jeho pomocí získáte…
Jak uspořádat dětskou oslavu
Narozeniny vašich dětí jsou každoročně se opakující záležitost. Možná ji většinou přejdete skromně jen s…
Jak vybrat nejlepší konvektomat
Konvektomat je multifunkční zařízení, ve kterém lze vařit, péct, dusit, smažit, sušit a udržovat veškeré…
Jak vybrat správnou kytaru
Ať už hledáte kytaru pro sebe, nebo ji kupujete pro někoho jiného, výběr správné kytary…
Jak vybrat křovinořez
Křovinořez využijete na kosení v náročnějším terénu a hustějším porostu. Hravě s ním pokosíte malé keře, lehké…
Jak vybrat vhodné termoprádlo
jestli rádi sportujete nebo chodíte do přírody, jednou z praktických součástí vaší výbavy by mělo…