Jak správně vybrat rtěnku

Rtěnka je sice rozměrově malá, ale na rtech ženy dokáže velké zázraky. Proto by neměla chybět v žádné kosmetické taštičce. Rtěnka vaše rty rozjasní, zvýrazní, dodá jim lesk i plnost. Abyste její nanesením dosáhli dokonalý efekt, důležitý je správný výběr barvy. Výběr konkrétního odstínu závisí na mnoha faktorech. Například na barvě rtů, pokožky a vlasů. Při koupi by vás neměla zajímat jen barva. Jednotlivé rtěnky se od sebe liší i jinými vlastnostmi, jako je textura či krytí. O tom, jak vybírat, se dozvíte v následujícím článku. A na závěr vám poradíme, jak správně nalíčit rty a dopřát jim potřebnou péči.

Správná barva – základ úspěchu

Nejdůležitějším kritériem při výběru rtěnky je jeho odstín. Obecným pravidlem je, abyste vybrali barvu o jeden až dva odstíny tmavší od přirozené barvy vašich rtů. Pro lepší srovnání naneste při výběru barvy rtěnku jen na jeden ret. Nalíčený ret by měl být na pohled o něco tmavší.

Výběr podle barvy pleti

Ještě dokonalejšího vzhledu rtů dosáhnete, pokud při výběru zohledníte i barvu vaší pleti. Ke světlejší pleti se nejvíce hodí tělové, meruňkové, růžové a korálové odstíny. Velmi nepřirozeně naopak působí odstíny hnědé.

Ženy s tmavší pokožkou by měli sáhnout po výraznějších barvách. Zvolte odstíny červené barvy růží, fialové a bordó. Výbornou volbou jsou i odstíny švestkové, čokoládové a třešňové. S červenou ale opatrně. K tmavé pokožce se velmi nehodí zářivá červená barva.

Výběr podle věku

Mladší ročníky by si měly vybírat ze sytějších barev. Tyto barvy jsou výraznější a přitahují na rty pozornost. Pro ještě lepší výsledek je vhodné kombinovat rtěnku a s konturovací tužkou a leskem.

Pro starší ženy jsou vhodnější jemnější odstíny. Například v tělové nebo hnědé barvě. Pro zvýraznění tvaru rtů použijte konturovací tužku. Líčením můžete dodat rtům plnost.

Výběr podle barvy vlasů

Správný výběr rtěnky ovlivňuje i barva vlasů. Pokud jste černovláska, sáhněte po výrazných odstínech cihlově červené, oranžové a čokoládové. K černým vlasům sluší i bronzové odstíny.

K blond vlasům se hodí mít růžovou, fuchsiovou a jahodovou červenou. Chcete-li vyzkoušet výraznější červenou, zvolte ji s modrým podtónem. Takový odstín více pasuje k světlé barvě vlasů i pokožky.

Brunety vypadají krásně s více odstíny. Můžete si tak vybrat korálovou, světle růžovou, malinovou a jiné chladnější odstíny.

K zrzavým vlasům se hodí výrazný odstín v malinově červené a korálové. Můžete sáhnout i po cihlové a oranžovočervené barvě.

Podle barvy očí

Výběr barvy můžete sladit také s barvou vašich očí. Světlehnědá a zeleným očím sluší odstíny červené. K modrým očím se více hodí bledé odstíny korálové a růžové. Tmavší a výraznější odstíny ladí s tmavohnědými očima.

Podle tvaru rtů

Výběr ovlivňuje i tvar vašich rtů. Správným odstínem totiž můžete zakrýt drobné nedokonalosti. Pro užší rty vybírejte světlejší odstíny s leskem. Tmavý typ rtěnky by je opticky ještě více zúžil. Plným rtům sluší tmavší a matnější odstíny. Rty budou výrazné a plné, ale opticky jim taková rtěnka nepřidá na velikosti.

Podle příležitosti

Pro každodenní nošení, na procházky a do práce jsou vhodné méně nápadné barvy. Měly by být podobné vaší přirozené barvě. Platí, že by se od ní měly odlišovat nejvýše o dva odstíny. Na večerní společenské události, či na rande můžete zvolit výraznější odstíny.

Typy rtěnek

Jednotlivé rtěnky se od sebe liší nejen barvou, ale také svými vlastnostmi. Rtěnky na rty můžeme dělit podle krytí, textury a jiných vlastností.

Rtěnky na rty podle krytí

Rtěnka může dodat rtům plné nebo částečné krytí. Plné krytí mají rtěnky s výraznou barvou. Takový rtěnku dokonale zakryje přirozenou barvu vašich rtů. Pokud chcete, aby barva vašich rtů vynikla, vyberte si naopak rtěnku s částečným krytím. Takovým líčením dodáte rtům nový nádech.

Rtěnky na rty podle textury

Matná rtěnka

Matné rtěnky patří ke rtěnkám s plným krytím. Dodají rtům sametový efekt a sytost barvy. Díky matnému vzhledu nejsou příliš výrazné. Využijete je pro každodenní nošení. Při líčení pozor: matná textura zvýrazní nedostatky rtů. Před nalíčením je proto ošetřete hydratačním přípravkem, aby nebyly vysušené.

Krémová rtěnka

I krémové rtěnky mají výborné krycí vlastnosti. Krémová textura působí na rtech velmi přirozeně. Tento typ rtěnek využijete, pokud potřebujete rty upravit i na delší dobu.

Rtěnky na rty s leskem

Rtěnky na rty s leskem rty opticky zvětší. Jsou vhodné na večerní líčení. Využijí je i ženy s úzkými rty.

Vlastnosti rtěnek na rty

Jednotlivé rtěnky na rty se od sebe liší také jinými vlastnostmi. Při koupi se proto o nich informujte. Ne každá rtěnka je odolná vůči otěru nebo obsahuje hydratační složky.

Nestíratelné rtěnky

Nestíratelné rtěnky najdete na trhu i pod názvem dlouhotrvající. Pokud si vyberete nestíratelnou rtěnku, můžete se spolehnout na to, že se vám během dne nesetře. Nebudete si ho proto muset znovu nanášet. Tyto rtěnky nenechávají otisk na kůži ani na sklenici.

Hydratační rtěnky

Hydratační rtěnky jsou vhodné pro každodenní nošení. Jejich výhodou je, že rtům dodají potřebnou výživu. Rty zůstávají svěží a nevysušují se.

Ošetřující rtěnky

Ošetřující rtěnky jsou výbornou volbou do nepříznivého počasí. Oceníte je v zimě a během horkého léta. Pečující rtěnky rty ošetří a hydratují.

Tekuté rtěnky

Tekuté rtěnky jsou kombinací rtěnky a lesku na rty. Po nanesení dodají rtům lesk a intenzivní barvu.

Jak správně nalíčit rty

Líčení rtů není jen o nanesení rtěnky. Je také o správné péči o rty. Projdeme si ní krok za krokem.

  1. Líčení rtů začíná od konturovací tužky. Její barvu je třeba ladit s barvou rtěnky. Díky tomu nebude kontura vidět. Konturovací tužka pomáhá i objemu rtů. S její pomocí můžete rty zvětšit nebo zmenšit podle toho, zda ji nanesete těsně nad nebo pod jejich přirozenou linii.
  2. Před nanesením rtěnky jemně poprašte rty pudrem. Tento krok zvyšuje trvanlivost líčení.
  3. Následuje samotné nanesení rtěnky. Rtěnku nanášejte přímo nebo pomocí kosmetického štětce.
  4. Pro ještě delší výdrž otiskněte rtěnku na kapesník a opět aplikujte pudr. Nakonec znovu naneste rtěnku.

Dopřejte rtům péči

Jednou týdně je prospěšné odstranit odumřelé částečky z povrchu rtů pomocí jemného peelingu. Rty navíc potřebují pravidelné vyživování stejně jako vaše pokožka. Měli byste proto alespoň dvakrát za den používat balzám na rty. Ten je kvůli dostatečnému vyživování vhodné použít také přibližně hodinu před líčením.

Závěr

Rtěnka patří k základním potřebám při líčení. Vybrat ho ale nemusí být vůbec jednoduché. Na trhu najdete pestrou paletu barevných odstínů. Abyste si vybrali ten, který vám nejvíce sluší, zohledněte přirozenou barvu vašich rtů, pokožky, vlasů a očí. Jiný odstín je také vhodný pro mladší a jiný pro starší ženy. Jiný se hodí na výrazné a plné rty a jiný na tenké.

Rtěnky se od sebe odlišují několika vlastnostmi. Můžete si tak vybrat rtěnku na rty s hydratací, nestíratelnou nebo ošetřující rtěnku. Pro krásný vzhled rtů byste měli věnovat dostatečnou pozornost i péči o ně. Kromě správného postupu líčení potřebují rty pravidelný peeling a vyživování pomocí balzámu.

Jak vybrat správnou řasenku

Jak se zbavit akné

Jak vybrat vakuový čistič pórů

Napsat komentář