Jak vybrat mantinel do dětské postýlky

Mantinel a hnízdo do postýlky jsou dvě části z výbavy pro miminko, které mu zpříjemní spánek. I když je mezi nimi rozdíl, návod, jak je vybrat, jsme sepsali do jednoho článku.

Na úvod si vysvětlíme, jaká je jich úloha a jaké jsou rozdíly. Při koupi mantinelu a hnízda pro dítě se hlavně zaměřte na porovnání materiálů. Kromě toho vás asi bude zajímat i design. Aby mantinel do postýlky dokonale zapadl, důležité jsou rozměry. Pro bezpečnost dítěte a funkčnost mantinelu zkontrolujte způsob uchycení v postýlce. Při výběru hnízda do postýlky je vhodné, aby disponovalo podpůrnou vložkou pro novorozence.

Mantinel a hnízdo — jaký je mezi nimi rozdíl?

Mantinel i hnízdo, se často zaměňují. Ale jde o dva odlišné výrobky. Na úvod si proto povíme, jaký je mezi nimi rozdíl.

Mantinel do postýlky

Mantinel do postýlky je látka s měkkou výplní uvnitř, která se umístí po vnitřním obvodě celé postýlky. Vyrábí se s veselými dětskými motivy na látce a z materiálu, který můžete prát. Slouží na ochranu před možností zaklánění ručky nebo nožky děťátka mezi tyče postýlky. Ochrání ho také před odřením. V minulosti se za přednost mantinelu považovalo i to, že ochrání dítě před zaklíněním hlavičky mezi příčky. Ty se dnes ale vyrábí v dostatečně malé vzdálenosti, takže tohoto se již nemusíte bát.

Mantinel chrání i před průvanem. Rodiče jistě ocení i to, že dítěti z postýlky nevypadne dudlík nebo oblíbená hračka na spaní. Mantinel je určený pro děti od narození až do chvíle, kdy začne spát ve velké posteli.

Hnízdo do postýlky

Hnízdo je přizpůsobené nejmenším děťátkům přibližně do 6-8 měsíců. Poskytuje dokonalou ochranu v průběhu spánku. Hnízdo má, oproti mantinelu, menší rozměry a snadno ho využijete i mimo postýlku. Děťátko v něm spí v poloze na zádech bez nebezpečí převrácení. Je navržené tak, aby vytvářelo bezpečné místo pro spánek. Vyrábí se z měkkých a vzdušných materiálů pro dokonalý komfort dítěte.

Výhodou hnízda do postýlky je i to, že ho můžete přenášet. Pokud budete cestovat, nemusíte mít cestovní postýlku. Stačí, když si ho položíte například na manželskou postel mezi partnery.

Jak vybrat mantinel do postýlky

Při výběru každého kousku výbavičky pro dítě určitě zvažujete více faktorů. Jinak to není ani při výběru mantinelu do postýlky.

Materiál

Během nákupu se nejčastěji setkáte s mantinelem ze 100% bavlny nebo organické bavlny. Kromě toho, že se bavlna dá prát a žehlit, je vhodná i pro citlivou pokožku novorozence. Bavlna je také vzdušná a dobře saje pot.

Na výplň mantinelu se nejčastěji používají dva materiály:

  • Molitan — díky němu bude mantinel do postýlky dostatečně měkký. Nevýhodou je ale menší vzdušnost.
  • Mikrovlákno nebo duté vlákno — má antialergenní vlastnosti, je vzdušné a dostatečně měkké. Mikrovlákno můžete bez problému prát.

Rozměry mantinelu

Mantinely pro děti se vyrábí ve standardních rozměrech postýlek 120 x 60 cm. Máte-li postýlku ve velikosti 140 x 70 cm, nabídka na trhu bude o něco menší.

Poloviční, nebo celý mantinel?

Někteří prodejci nabízí i tzv. poloviční mantinely. Tento typ umístíte jen okolo horní části postýlky, kde má děťátko hlavičku. Nevýhodou je, že větší děti během spánku v postýlce doslova „cestují“, takže hrozí zaseknutí nožičky nebo ručičky v části, která nemá ochranný mantinel. Celopostýlkový mantinel je výhodnější, protože ho umístíte po celém obvodu.

Celopostýlkový mantinel s pevným dnem

Velmi dobře řešené jsou mantinely, které pokryjí vnitřek postýlky po celém obvodu. Pro lepší přilnutí k jejímu tvaru jsou vybavené hlavně dnem se síťoviny. Tento typ uložíte do postýlky a na síťovinu položíte matraci. Stěny mantinelu potom připevníte k tyčím. Nedochází tak nechtěnému posunu mantinelu od tyček.

Způsob připevnění k postýlce

Na připevnění k postýlce se používají šňůrky. Během nákupu zkontrolujte, zda jsou dostatečně pevné. Šňůrky by se měli nacházet v horní i dolní části. Menší počet šňůrek nebo špatné a nedostatečné umístění, které nezajistí dokonalé přilnutí k postýlce.

Pro jaký věk je vhodný

I když výrobci uvádějí, že je mantinel vhodný pro děti každého věku, odborníci naopak varují nad rizikem u nejmenších děťátek. Když se totiž dítě ve spánku otočí k mantinelu, nebude mít dostatek prostoru pro dýchání. Pro nejmenší je proto vhodnější pořídit hnízdo do postýlky.

Pozornost věnujte i větším dětem, které se už v postýlce umí posadit. Protože děti rádi zkouší nové věci, může se stát, že se pomocí mantinelu pokusí postavit, a budou se snažit vylézt ven z postýlky. Hrozí proto nebezpečí pádu.

Design

Každou maminku bude zajímat vzhled výrobků. V nabídce na trhu najdete mnoho pestrobarevných mantinelů s veselými dětskými motivy, ale i mantinely v jemnějších barevných provedeních. Vybírejte nejen podle oblíbených barev, ale spíše podle barev dětského pokoje a slaďte vše tak, aby se to k sobě hodilo.

Podle čeho vybírat hnízdo do postýlky

Hnízdo do postýlky vytvoří komfortní místo na spaní pro každé miminko. Je to výrobek, který vytvoří děťátku možnost plynulého přechodu z pohodlí bříška do běžné postýlky. I při nákupu hnízda se setkáte s několika parametry, které budete nejspíše srovnávat.

Materiál

Hnízdo pro miminka se vyrábí z antialergenních materiálů. Jsou ušité z bavlny a výplň tvoří duté vlákno. Výhodou tohoto materiálu je nejen možnost praní až na 40 °C, ale také vzdušnost. Bavlna je kromě toho dostatečně jemná i pro pokožku našich nejmenších.

Spodní část hnízda tvoří podložka, která nahrazuje matraci. Dítě tak leží na materiálů, které je vhodný pro správný vývoj páteře.

Rozměry

Hnízdo do postýlky je možné zakoupit v rozměru pro děti do věku 8 měsíců. Během nákupu zkontrolujte délku hnízda, ale i věkovou hranici označenou výrobcem. Popis výrobku by vás měl informovat o vnějším i vnitřním rozměru. Pro novorozence do 3 měsíců postačí vnitřní rozměr 60 x 30 cm. Jestli chcete výrobek používat déle, vybírejte raději větší velikost.

Součástí některých hnízd pro děti je i podpůrná vložka pro novorozence. Ta umožní uložit miminko ve stabilní poloze.

Jak používat hnízdo pro miminko

Hnízdo pro miminko můžete dát do dětské postýlky nebo do vaší vlastní postele. Je vhodné i na spaní během dne a nejmenší děti v něm můžou trávit čas, i když jsou vzhůru. Hnízdo je také bezpečným místem na polohování dítěte na bříšku. Samozřejmě pod vaším dohledem. Některé maminky ho používají i v kočárku.

Na trhu najdete modely, které využijete všestranně. Některá hnízda slouží i jako přebalovací podložka. Jiné jsou doplněné o baldachýn z jemné látky, který dítě chrání před hmyzem.

Chtěli byste vědět více informací o tom, proč a jak vybrat nebesa nad postýlku vašeho miminka (tzv. baldachýn)? Začtěte se i do našeho článku, jak vybrat nebesa nad dětskou postýlku.

Na závěr

Bezpečnost a pohodlí miminka jsou pro každého rodiče na prvním místě. Určitě ani u vás to není a nebude jinak. Právě proto byste se měli rozhodnout i pro koupi hnízda, nebo mantinelu, který doplní vaši dětskou výbavu. Oba výrobky mají za úkol poskytnout dítěti bezpečné místo na spaní.

Hnízdo do postýlky je určené pro menší děti. Výhodou je, že ho můžete přenášet. Využijete ho i na cestování, na spaní děťátka ve vaší posteli, ale i v kočárku. Při výběru mantinelu i hnízda zkontrolujte rozměry a materiál. Nakupte spíše produkty ze 100% bavlny, které jsou vhodné pro jemnou dětskou pokožku. Takové výrobky i snadno vyperete. Při koupi mantinelu také zkontrolujte způsob připevnění k postýlce, aby dokonale přilehla k tyčím.

Další články, které se vám budou hodit k usnadnění výběru dětské výbavy:

Jak vybrat nejlepší dětské pleny

Jak vybrat nejlepší dětskou chůvičku

Jak vybrat nejlepší odsávačku mateřského mléka

Napsat komentář