Jak si změřit BMI

Co znamená BMI a jak ho vypočítat

Zdravý životní styl, hmotnost, obezita, rizikové faktory nemocí — to jsou jen některé z pojmů, se kterými se poměrně často setkáváme. Všechny nás vedou k tomu, abychom se starali o vlastní zdraví. V tomto článku si proto povíme něco o BMI, který úzce souvisí se všemi výše zmíněnými údaji. Dozvíte se, co to je, a jak se to vypočítá. A také pochopíte, proč byste se o jeho hodnotu měli zajímat.

Na základě výsledku vám BMI pomůže odhalit faktory, které ovlivňují váš zdravotní stav. Budete tak vědět, zda potřebujete změnit způsob stravování nebo jiné zaběhnuté návyky. Pokud se rozhodnete pro sebe něco v této oblasti udělat, v závěru článku najdete užitečné tipy, jak na to.

Co je to BMI

BMI — je to zkratka od Body Mass Index, a v překladu znamená index tělesné hmotnosti. Používá se jako ukazatel při měření obezity a množství tuku v těle. Jednoduchým výpočtem odhalíte, zda pro vás představuje zdravotní riziko, nebo ne. Zjištěnou hodnotu si snadno porovnáte se stupnicí, na které najdete seřazené jednotlivé kategorie jako je obezita, nadváha, ideální váha, podváha a podobně. Přesné interpretace výsledků se dozvíte v dalších částech článku.

Jak vypočítat BMI

Výpočet BMI je jednoduchý. Potřebujete znát jen svou aktuální výšku a hmotnost. Výpočet provedete tak, že vydělíte hmotnost v kilogramech výškou v metrech na druhou.

BMI = hmotnost v kg / výška v m²

Uveďme si příklad, ve kterém vypočítáme BMI muže, jehož výška je 168 cm a hmotnost 70 kg. Výsledek zjistíte následovně:

BMI = 70 / (1,68)² = 70 / 2,8224

BMI = 24,08

Nechce se vám to počítat? Zadejte údaje do BMI kalkulačky.

Jak interpretovat výsledek

Číslo, které po výpočtu dostanete, vám samotné nic neřekne. Abyste zjistili, co vám výsledek měření odhalí, musíte si projít následující stupnici. Podle toho odhalíte, jak na tom z hlediska rizika obezity jste:

  • BMI < 18,5 podváha, středně vysoké až vysoké zdravotní riziko,
  • BMI 18,5–24,9 normální hmotnost — nízké zdravotní riziko,
  • BMI 25–29,9 nadváha — středně vysoké zdravotní riziko,
  • BMI 30–34,9 obezita 1. stupně — středně vysoké zdravotní riziko,
  • BMI 35–39 ,9 obezita 2. stupně — vysoké zdravotní riziko,
  • BMI > 40 obezita 3. stupně — velmi vysoké zdravotní riziko.

Co znamenají jednotlivé stupně

Jednotlivé stupně informují, jaké zdravotní riziko pro vás vaše váha znamená. Výsledek vám pomůže zjistit, zda je třeba změnit životní styl, abyste zvládli případné riziko snížit.

Podváha

Máte-li BMI nižší než je hodnota 18,5, máte podváhu. Čím nižší je hodnota, tím vyšší riziko pro vás může podváha znamenat. I když se o tom moc nemluví, je to pro vaše tělo rizikové, stejně jako třeba obezita. Kromě mírné podváhy se vyskytuje i závažná podváha — v takovém případě už se dá mluvit o podvýživě. Hodnoty BMI jsou následovné:

  • BMI 17–18,49 mírná podváha — středně vysoké zdravotní riziko,
  • BMI 16–16,99 střední podvýživa — vysoké zdravotní riziko,
  • BMI < 16 těžká podvýživa — velmi vysoké až život ohrožující zdravotní riziko.

Podváha je často spojená s nedostatečným příjmem živin. Jedná-li se o střední až těžkou podvýživu, v těle dochází k nežádoucím procesům. Například řídnutí kostí, úbytku svalové hmoty, ke ztrátě menstruace nebo snížení imunity. Taková forma podvýživy se vyskytuje hlavně u osob, které trpí mentální anorexií nebo bulimií. V takových případech hrozí, kromě výše zmíněných problémů, i k selhání důležitých tělesných funkcí.

Ideální hmotnost

BMI 18,5–24,9 je hodnota, se kterou můžete být spokojeni. Při ideální hmotnosti existuje minimální pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění. Nebudete mít problém ani s nadměrným zatěžováním svalů, šlach a kloubů. S ideální hmotností nebudete mít nejspíše ani problémy s únavou a spánkem a spíše budete mít dostatek energie pro každodenní aktivity.

Nadváha

Mírná nadváha s hodnotou BMI 25–29,9 znamená středně vysoké zdravotní riziko. Největší hrozbou jsou kardiovaskulární onemocnění, zvýšený krevní tlak a nebezpečí obezity. Pokud jste dostatečně aktivní, věnujete se sportu nebo chodíte na pravidelné procházky, je toto riziko zanedbatelné.

Problémem je, když začnete bojovat o snížení váhy pomocí různých redukčních diet. Tímto způsobem spíše tělo oberete o potřebné živiny. Chcete-li snížit hmotnost, věnujte se zdravější stravě a pravidelnému pohybu. Kromě úbytku na váze získáte i příjemný pocit, že pro sebe něco děláte. Poděkuje vám i psychika. Při cvičení se v těle uvolňují endorfiny, které vám zlepší náladu. Budete se více soustředit a podáte lepší pracovní výkon.

Obezita

Hodnota BMI vyšší než 30 už znamená, že trpíte obezitou. Jedná se o onemocnění, které charakterizuje zvýšený podíl tukového tkaniva v těle. Tento fakt znamená pro organismus zvýšenou zátěž. Kromě problémů s klouby, svalstvem, kostmi a šlachami se u obézních lidí často vyskytují i další zdravotní problémy.

Kardiovaskulární onemocnění

Vysoký podíl tuku je velkou zátěží pro srdce. Čím vyšší je BMI, tím vyšší je pravděpodobnost výskytu nejrůznějších kardiovaskulárních nemocí, infarktu a mozkové příhody. Až v polovině případů se vyskytuje vysoký krevní tlak. Nebezpečím je také ateroskleróza ucpávání tepen. K ucpávání dochází velmi nenápadně a pomalu v důsledku vysokého příjmu cholesterolu.

Cukrovka 2. typu a nádorové onemocnění

Velmi častým průvodním onemocněním je cukrovka 2. typu. Ta se vyskytuje až u 20 % obézních lidí. Vyšší je i podíl pacientů s rakovinovým onemocněním. Častěji byla zaznamenaná hlavně rakovina tlustého střeva, prostaty, prsu, děložního čípku a ledvin.

Pomalý metabolismus

Jelikož je obezita spojena s nedostatkem pohybu, zpomaluje se tím metabolismus. Proto dochází i k problémům s látkovou výměnou.

Psychické problémy

Obezita a některé psychické problémy spolu navzájem souvisí. Často jí proto trpí lidi s depresemi. Jelikož jídlo s vysokým obsahem cukru působí proti stresu, lidé často přijímají do těla vysoké dávky cukru. Přejídání často souvisí i s různými vypjatými situacemi nebo s úzkostlivými stavy.

Jaký jsou omezení BMI

BMI se používá jako jeden z ukazatelů, který má upozornit na možnost rizika obezity. Využívá se pro svou jednoduchost a rychlost výpočtu. Pro stanovení výsledku je ale potřeba zvážit i další faktory. BMI se proto používá jako první odhad zdravotních rizik pro osobní potřebu i různé statistické výzkumy.

Kdy dochází ke zkreslení výsledků

BMI index v některých případech upozorní na riziko obezity i tehdy, když žádné nehrozí. A naopak se někdy vyskytuje, ale BMI toto riziko neodhalí. Důvodem je to, že nebere v úvahu podíl tuku a svalové hmoty v těle.

BMI se proto nedoporučuje používat sportovcům s vysokým podílem svalové hmoty, která zkresluje výsledek. Může nastat i opačný efekt. Starší člověk s nízkým podílem svalové hmoty, ale vyšším podílem tuku může mít BMI zcela v pořádku. V takovém případě ale existuje zdravotní riziko plynoucí z obezity.

Určité rozdíly jsou i mezi muži a ženami i v různých věkových kategoriích. Patrné rozdíly se projevují i mezi lidskými rasami.

BMI u dětí

Chcete-li, aby mělo BMI dostatečně vypovídající hodnotu, u dětí do věku 2 let je třeba, abyste do měření zahrnuli i obvod hlavy. Až v dospělosti se při hodnocení výsledků více přihlíží ke konkrétnímu pohlaví, protože tělesný vývoj chlapců a děvčat je odlišný. Pro posouzení obezity nebo podvýživy se u dětí a dospělých používají percentilové grafy. Ty berou do úvahy všechny rozdíly s ohledem na věk i pohlaví dítěte.

Tipy pro zdravý životný styl

Jestli jste se na základě zjištěné hodnoty BMI dozvěděli, že máte nadváhu, nebo naopak trpíte obezitou, budete muset změnit životní styl. Nemusíte se bát, nepůjde o drastické diety, ani o drastické přejídání se. To by naopak spíše uškodilo. Lepší cestou je naučit se žít zdravě. Poradíme vám, které potraviny zařadit do jídelníčku, které vynechat a kolik času denně věnovat pohybu. Řešíte-li svou váhu a postavu, následující rady jsou mířené na vás. Pomohou vám získat z potravy dostatek živin, zlepšit fyzickou kondici a nabrat svalovou hmotu.

Jak se zdravě stravovat

Základem celé změny životního stylu je, abyste změnili stravu. Ze svého jídelníčku byste měli vyřadit mastná a smažená jídla, pokrmy z rychlého občerstvení, uzeniny, polotovary a sladkosti. Nahraďte je zdravými a vydatnými potravinami. Konzumujte výživná jídla, hlavně zeleninu a ovoce. Jestli máte rádi maso, zařaďte do jídelníčku více ryb a různorodé druhy mas. Ideální je drůbeží, králičí a hovězí. V mase najdete kromě bílkovin i množství minerálů. Pokud nejste vegetarián nebo nemáte jiná stravovací omezení, maso je ideálním pokrmem, který můžete připravovat na různé způsoby.

Na bílkoviny a minerály jsou bohaté i luštěniny. Abyste tělu dodali dostatek vápníku, nezapomeňte ani na mléčné výrobky. Ty, které jsou bohaté na probiotické kultury, vám pomohou s trávením. Dostatek vitamínů najdete i v syrové zelenině a ovoci. Na minerály jsou bohatší různé druhy ořechů a semínek. Z pečiva vybírejte hlavně celozrnné výrobky, které vám dodají vlákninu a vitamín B.

Navzdory tomu, že se snažíte hubnout, nevynechávejte tuky. Pro lidské tělo jsou velmi důležité. Zajišťují vstřebávání některých vitamínů, chrání orgány a nervy a jsou potřebné na produkci některých hormonů. Vynechte naopak tuky s vysokým obsahem cholesterolu a jezte polynenasycené a mononenasycené tuky. Například olivový, slunečnicový a arašídový olej.

Pijte dostatek tekutin

Zvyšte i množství přijímaných tekutin alespoň na 2 l denně. Vynechte sycené a sladké nápoje. Vhodné jsou bylinkové čaje a minerální vody (sycené i nesycené). Pijete-li kávu, s jejím množstvím to nepřehánějte. Káva odvodňuje a také zvyšuje krevní tlak.

Jak začít cvičit

Pokud nejste zvyklí na pohyb, začněte s ním pomalu. Vaším cílem nebude zhubnout co nejdříve, ale postupně a váhu si pak udržet. Postupným úbytkem předejdete tzv. jojo efektu. Vaše tělo není připravené na intenzivní zátěž, pokud jste se dosud pohybu vyhýbali.

Na začátek stačí, když začnete s procházkami na čerstvém vzduchu, které spojíte s krátkým domácím cvičením. Čerstvý vzduch vám pomůže pročistit plíce a odbourat veškerý stres. Při chůzi postupně přidávejte na rychlosti. Postupným zatěžováním se u vás začne budovat kondice.

Pohybu se věnujte alespoň po dobu 30 minut každý den. Po procházce si můžete lehce zacvičit. Postupně přidejte krátké protažení a několik cviků na posílení svalů. Soustřeďte se na rizikové partie, ve kterých jste nabrali nejvíce tuku. U mužů je to většinou břicho, u žen je to oblast boků a stehen.

Po čase uvidíte, že toho zvládnete více a lépe. Vhodnými aktivitami, které vám pomohou, vytrvat a hýbat se ještě více, je třeba cyklistika a plavání. Tyto sporty jsou zvláště vhodné pro osoby s vyšší hmotností nezatěžují totiž klouby. Jestli budete mít chuť, zaměřte se i na běhání, aerobik nebo cvičení v posilovně.

Závěr

BMI index se začal používat už v roce 1836, kdy ho navrhnul belgický matematik Adolphom Queteletom na měření zdravotního rizika osob. Do povědomí veřejnosti se dostal ale až v 70. letech minulého století. Informace, které se tímto jednoduchým výpočtem získají, se používají ve velké míře dodnes.

BMIV vám na základě poměru vaší hmotnosti a výšky zjistí, zda máte podváhu, nadváhu, či ideální hmotnost. Tento výsledek vám v případě potřeby pomůže s rozhodováním o změně životního stylu. Jestli se rozhodnete pro změnu, vynechte zlozvyky jako je kouření a nadměrná konzumace alkoholu. Přidejte změny ve stravování, o kterých jsme se výše rozepsali a začněte se věnovat i pohybovým aktivitám. Díky tomu se časem upraví vaše hmotnost a snížíte tak riziko vzniku zdravotních problémů.

Napsat komentář