Jak vybrat karimatku

Pro každého, kdo rád chodí na vícedenní výlety do přírody, je součástí výbavy kvalitní karimatka. Nabídka na trhu se liší ve více detailech. Hlavním kritériem výběru bude typ karimatky. Jednotlivé typy se od sebe odlišují různými vlastnostmi. Mají také různé výhody a nevýhody.

Při koupi zkontrolujte i údaj o tepelném odporu. Pokud nevíte, co tento údaj znamená, přiblížíme vám ho v závěru našeho článku. Dozvíte se také všechno o ostatních kritériích, které byste měli zvážit. Na pěší túře vás určitě bude zajímat velikost, hmotnost a skladnost. Dalšími parametry jsou tloušťka a velikost karimatky. Některé modely jsou anatomicky tvarované.

Typy karimatek

Při nákupu začněte výběrem vhodné typu. Jednotlivé typy se liší hmotností, rozměry i odolností.

Alumatky

Alumatka se skládá z tenké vrstvy pěny potáhnuté hliníkovou fólií. Tento typ patří mezi levnější řešení a zároveň je nejlehčí. Váži jen do 150 g. Nevýhodou je nedostatek pohodlí při spánku. Kvůli tenké vrstvě ucítíte každou nerovnost terénu. Očekáváte-li vyšší komfort, nebude pro vás velmi vhodná na pravidelné používání. Alumatka také neposkytuje dostatečnou izolaci. Pro zvýšení komfortu a tepelněizolačních vlastností se doporučuje kombinace alumatky s pěnovou karimatkou.

Pěnové karimatky

Pěnová karimatka je běžně užívanou verzí. Tyto karimatky jsou taky nejlevnější a velmi lehké. Nedají se vhodně složit, na cestě s batohem do přírody vás proto nepotěší svými rozměry. Izolační vlastnosti tohoto typu postačují jen do mírných teplot. Když si vyberete pěnovou karimatku, hledejte modely s žebrovým profilem na spodní straně. Ten zvyšuje její tepelně izolační vlastnosti.

Další nevýhodou je menší ochrana před nerovnostmi povrchu. Tloušťka se pohybuje od 5 do 20 mm. Pěnové karimatky s menší tloušťkou se nejčastěji využívají jako podložky na cvičení. Na spaní ve stanu je vhodnější větší tloušťka.

Při výrobě pěnové karimatky se používají dva materiály:

  • Polyetylén — nevýhodou je nasákavost vody. Polyetylénové karimatky vás dostatečně neochrání před vlhkostí ze země. Jsou ale nejlevnější.
  • EVA (ethylenvinylacetát) — tento materiál je dražší. Díky uzavřeným pórům má vyšší odolnost vůči vodě a lepší tepelněizolační vlastnosti. Je také odolnější.

Nafukovací karimatky

Nafukovací karimatka je vhodná i pro pobyt v horách. Má průměrné tepelněizolační vlastnosti a poskytuje komfort při spánku. Nevýhodou je menší odolnost vůči mechanickému poškození. Před použitím zvažte vlastnosti terénu. Jsou ale velmi lehké (jen do 800 g) a skladné. Tyto vlastnosti nejvíc zvažte u vícedenního výletu. Nevýhodou je totiž nafukování karimatky, kterou musíte nafouknout ústy. Některé modely se nafukují pomocí obalu. Do obalu se nabere vzduch, odkud se vpouští do karimatky.

Samonafukovací karimatky

Nejlepší vlastnosti mají samonafukovací karimatky. Můžete od nich očekávat výbornou tepelnou izolaci i v chladnějším počasí. Navíc jsou velmi pohodlné a vhodné na nerovný povrch. Za tyto vlastnosti si ale budete muset připlatit.

Výhodou je nízká hmotnost a malé rozměry po sbalení. Karimatka se skládá z pěnového materiálu s otevřenými póry a nepropustné tkaniny. Nafukuje se otevřením ventilu. Po vypuštění je nutné ventil uzavřít, abyste zabránili nasátí vzduchu. Potom můžete karimatku poskládat.

Nevýhodou je možnost propíchnutí. Před spánkem proto pečlivě zkontrolujte podklad. Po propíchnutí byste spali už jen na pěnové vrstvě. Při nafukování dbejte i na to, aby se ventil neucpal nečistotami. Nevýhodou je malá odolnost vůči vysoké teplotě. Samonafukovací karimatku proto nenechávejte položenou na přímém slunci, rozpálených kamenech nebo v uzavřeném autě během letních teplot.

Jak vybírat karimatky

To, jakou karimatku si nakonec vyberete, závisí na více faktorech.

Jak často a kde ji budete používat

Každý najde v nabídce přesně to, co hledá. Vášnivý turista, který často přespává v horách, si vybere samonafukovací nebo nafukovací karimatku. Pokud ji potřebujete jen na občasné přespání v kempu, zvolte levnější typ. Do chladného počasí vybírejte typ s dobrou izolací. Pro tyto účely jsou vhodné samonafukovací karimatky. Tepelněizolační vlastnosti vylepšíte izomatkou. To je karimatka složená ze dvou vrstev. Spodní vrstva je aluminium, horní vrstva je pěnová.

Velikost

Jednotlivé modely se liší svými rozměry. Alumatky a pěnové karimatky se vyrábějí v rozměrech 180 x 60 cm. Pokud si chcete vybrat jiný rozměr, je to možné v kategorii samonafukovacích a nafukovacích karimatek. Na výběr máte z několika velikostí.

Malá — rozměry 120 x 50 cm. Tato velikost je určená na sezení.

Střední — rozměry 168–180 x 50–60 cm. Tato velikost je vhodná na spaní pro děti a dospělé s nižší postavou.

Standard — rozměry 180–185 x 50 x 60 cm. Můžete se setkat i s označením „regular“.

Velká — velikost 185–198 x 50–75 cm. Můžete se setkat i s označením „large“.

Pro ženy jsou navíc na trhu dostupné karimatky s označením „women“. Tento typ lépe kopíruje ženskou postavu.

Tloušťka

Nejslabší karimatky jsou alumatky. Mají tloušťku pouze 3 mm. O něco hrubší jsou pěnové karimatky z polyetylénu. Prodávají se s tloušťkou 2–5 mm. Karimatky z materiálu EVA jsou o něco hrubší, a to 10–14 mm. Samonafukovací a nafukovací karimatky se vyrábějí s tloušťkou do 10 cm. Konkrétní výběr závisí na vašich požadavcích na komfort při spánku.

Hmotnost

Alumatky nejsou jen nejslabší, ale taky nejlehčí. Jejich hmotnost dosahuje maximálně 150 g. Pěnové karimatky mají hmotnost 100–400 g. O něco těžší jsou nafukovací modely. Pokud si je sbalíte do batohu, ponesete přibližně 300–400 g. Samonafukovací karimatky jsou nejtěžší. Při tloušťce do 5 cm váží do 900 g. Pokud si vyberete model s tloušťkou 10 cm, jeho váha bude vyšší než 1 kg.

Tvar karimatky

Alumatky a pěnové karimatky se vyrábějí v klasickém obdélníkovém tvaru. Samonafukovací a nafukovací modely si můžete zakoupit jako obdélníkové, nebo anatomicky tvarované. Anatomicky tvarované modely kopírují tvar lidského těla. Nejširší jsou v oblasti ramen a směrem k nohám se zužují.

Skladnost

Při koupi karimatky je důležitým faktorem výběru i jeho skladnost. Nejméně místa zabírají samonafukovací a nafukovací modely. O něco více prostoru potřebují alumatky. Nejvíce místa vyžadují pěnové karimatky.

Tepelný odpor

Tepelný odpor informuje o tom, jaké izolační vlastnosti má vybraný model. Označuje se písmenem R, může mít hodnoty od 1,0 do 9,5. Čím je číslo vyšší, tím lepší izolační vlastnosti karimatka má. Vyšší tepelný odpor znamená také vyšší hmotnost. Na občasné použití při vysokých teplotách vybírejte nízké hodnoty. Na pobyt na horách zvolte modely s tepelným odporem 9 a více.

Závěr

Karimatka patří k nevyhnutelné výbavě každého turisty. Jejím úkolem je vytvořit izolační vrstvu, která vás ochrání od chladu ze země. Některé modely chrání také před nerovností povrchu. Karimatky ale oceníte i při jiných příležitostech. Pěnové modely jsou vhodné například při využití na pláži. Horké kameny nebo písek už nebudou žádný problém.

Při výběru konkrétního typu karimatky zvažte, pro jaký účel je budete používat. Potom postupujte podle ostatních parametrů. Porovnejte hmotnost, velikost, skladnost a také tvar karimatky. Jestli se chystáte na pobyt v přírodě, měl by váš zajímat i tepelný odpor. Tento údaj vám prozradí, jaké izolační vlastnosti můžete od karimatky očekávat.

Jak vybrat vhodný stan

Jak vybrat turistický batoh

Jak vybrat trekové boty

Napsat komentář