Jak vybrat sportovní chytré hodinky

Moderní doba s sebou přinesla mnohé užitečné vynálezy, o kterých jsme ještě před pár lety neměli ani páru. Sportovní inteligentní hodinky jsou rozhodně jedním z nich. Jde o nesmírně užitečného a sofistikovaného pomocníka, který vám kromě ukázání času a data dokáže zpříjemnit i celý den.

Ptáte se jak? Nuž například pro sportovce, ale nejen pro ně, není nic lehčí než se podívat na zápěstí a tam si zkontrolovat všechny své pohybové aktivity, které jste za celý den absolvovali. Nebo si zkontrolovat svůj zdravotní stav či kvalitu spánku. Proto tak, jak si neumíme představit své životy bez smartphonu, mnozí z nás si ho už nedovedou představit ani bez svých inteligentních hodinek. Ty se totiž již staly jakousi prodlouženou rukou mobilního telefonu. Proto se nelze divit, že v současnosti je trh zaplaven mnoha modely od různých výrobců.

Nad čím přemýšlet při výběru

A jak si vybrat pro sebe to nejlepší? Jaký sport se spolehlivě dá pomocí hodinek monitorovat? V článku jsme proto pro vás připravili přehled užitečných informací, na jejichž základě se snadněji rozhodnete.

Sport je nedílnou součástí každého z nás, nebo by alespoň měl být. Ať už jde o plavání, běh, cyklistika, lyžování nebo turistiku, neměli bychom zapomínat na vhodné sportovní doplňky. A inteligentní hodinky jsou v tomto směru na předním místě. Nejen kvůli monitorování sportovních aktivit, což je jejich primárním účelem, ale například i kvůli motivaci překonávat sama sebe. Člověk má tak na ruce hmatatelný nástroj, na jehož základě se může těšit z postupně se zlepšujících sportovních výkonů.

Samozřejmě, také je zde otázka bezpečnosti při sportu, kterou máte díky hodinkám plně pod kontrolou. V současnosti se sportovní hodinky nejčastěji dělí na základě ceny, typu a tvaru, zda používaného operačního systému.

Typy sportovních inteligentních hodinek

V minulosti se sportovní hodinky rozdělovaly hlavně na dámské a pánské. Nicméně v současnosti je trend pro většinu modelů unisex, přičemž jde zároveň i o nejprodávanější kategorii. Je skutečně jen na vás, co se vám líbí a čemu dáte přednost. Důležitější rozdělení je spíše podle ceny, od které se pak odvíjí kvalita a funkcionalita hodinek. No stále více se na trhu začínají prosazovat i sportovní náramky, které přebírají funkci sporttesterů.

Levné sportovní hodinky

Uspokojivé sportovní inteligentní hodinky dostanete koupit opravdu za pár set korun. No samozřejmě nepočítejte zde například s takovým GPS modulem a s některými zajímavými funkcemi či aplikacemi. Jedinou větší výhodou levnějších hodinek je jejich výdrž baterie. No na druhou stranu tím, kterým stačí pouze například monitorovat spánek, či využívat krokoměr a měřit srdeční tep, budou i levnější modely dostačující.

Dražší sportovní hodinky

Za dražší sportovní hodinky lze považovat už ty od ceny 4000 Kč, ale pokud chcete úplně to nejlepší, budete si muset ještě pár tisíc připlatit. Třeba tu ale pamatovat na to, že vysoká funkcionalita hodinek obecně snižuje výdrž baterie. Avšak naštěstí některé ty nejdražší modely již disponují systémem pro zpracování spotřeby baterie, přičemž zároveň automaticky upozorňují na její snížení spotřeby. Samozřejmostí je pěkný design, kvalitní materiál, OLED displej a vyměnitelné náramky, které si můžete měnit podle nálady nebo společenské příležitosti. Mezi nejlepší značky sportovních hodinek patří ty například od Suunto, Polar nebo Garmin. Samozřejmou součástí balení těchto hodinek je i hrudní pás na přesnější měření srdečního tepu během sportování.

Fitness náramky

V současnosti se už rozdíl mezi sporttestery a sportovními hodinkami značně stírá. Jediné, na základě čehož ještě můžeme tyto dvě zařízení rozlišovat je skutečnost, že sporttestery jsou přednostně určeno pro záznam tepové frekvence, času a vzdálenosti při běhu. Takže jejich prvotním účelem bylo monitorovat zdravotní stav během běhu. Totéž platilo i o náramcích. Momentálně však už mají podstatně širší škálu využití při mnoha dalších sportech. Dokonce se už staly jakousi součástí každodenního života a užitečným pomocníkem na cestě ke zdravému životnímu stylu.

Podobně jako tomu je u klasických sportovních hodinkách, i náramky dokážou monitorovat spánek či pohybové aktivity během celého dne. Tyto informace je pak možné ukládat do smartphonu a mít tak přehled o všech aktivitách a také o tom, co je třeba zlepšit, abyste byli zdravější. Ty dražší náramky, například od značky fitbol, ​​dokonce dokážou upozornit i na to, kdy je třeba pohybovou aktivitu zvýšit, nebo naopak, navrhnou odpočinek a regeneraci.

Apple Watch

Apple Watch jsou jakýmsi univerzálním řešením a kompromisem mezi klasickými inteligentními hodinkami a sportovními. A určitě jsou vzhledem ke své perfektní kompatibilitu se smartphony od Apple (operační systém iOS) tím nejlepším řešením pro ty, co mají mobilní telefon této značky. Ty novější, například Watch Series 5 jsou doslova nabité funkcemi široké škály a různorodého použití, nejen toho sportovního.

Za všechny můžeme zmínit například funkce Apple Pay, krokoměr, výpočet kalorií, měření rychlosti, měření EKG, GPS, výškoměr, gyroskop, vodotěsnost, kompas nebo senzor Galileo. Notifikace a ovládání mobilu či přehrávání hudby jsou samozřejmostí. Připojovat se lze pomocí technologie Bluetooth nebo Wifi.

Které parametry je třeba si všímat?

Podobně jako tomu je u klasických modelů inteligentních hodinek, i při sportovních si třeba dávat pozor na kompatibilitu s mobilním telefonem.

Kdo má operační systém Android, ať raději ani nepomyslí, že by si koupil například hodinky značky Apple Watch Series 5. Bez spárovaného zařízení jsou hodinky pouze takovým pěkným doplňkem oblečení, které ukazují čas a datum. Případně vám změří ještě tep, zda nanejvýš poskytnou pouze ty nejzákladnější informace. Naštěstí v současnosti je množství variant, dokonce specifických na konkrétní sportovní oblast. Každý si tak může přijít na své. No při sportovních hodinkách si třeba dát zvlášť pozor i na další parametry.  

Displej

Pochopitelně, displej je dominantou hodinek. Jelikož se ale používají při sportu, mělo by být sklíčko displeje odolné proti poškrábání. Hlavně pokud sportujete někde venku v přírodě. Pokud není sklíčko odolné, stačí jeden větvičku a škrábanec je na světě. Dalším důležitým aspektem je čitelnost displeje. Ten by se měl dát snadno číst jako při horších světelných podmínkách, tak i na přímém světle. Potěší také široký pozorovací úhel.

Voděodolnost

Nemusíte být nutně potápěč, či plavec. Voděodolné hodinky se vám sejdou i při sportovních aktivitách na dešti. Nebo také pokud se více potíte. Samozřejmě, pokud máte v plánu se s hodinkami potápět, ještě před koupí si ověřte, do jaké reálné hloubky jsou určeny.

Výdrž baterie

Tento parametr je obecně velký problém. Vždyť každou chvíli zařízení nabíjet je velká otrava. Při sportovních hodinkách je výdrž baterie ovlivněna zejména systémem GPS. Se zapnutým GPS se provozní doba hodinek v průměru pohybuje pouze v rozmezí několika hodin (pokud nevlastníte některý z nejdražších modelů). Při vypnutém a v základním režimu, se výdrž baterie prodlužuje na dny, a dokonce i týdny. Proto pokud jste povahou dobrodruh a často chodíte ven do terénu, určitě se snažte najít model, který i se zapnutým GPS poslouží minimálně 10-12 hodin.

Velikost a hmotnost

Samozřejmě, sportovní hodinky by měly být na ruce co nejpohodlnější, a to především znamená, že čím nižší váha, tím lépe. Rozhodně není nic příjemné, když vás na ruce při sportování něco tlačí. Proto si ještě před koupí konkrétního modelu vyzkoušejte, zda vás náramek někde netlačí. Zejména lidé s užším zápěstím mohou mít problém s hodinkami, které jsou těžší.

Na které sporty jsou hodinky ideální?

Nebudeme daleko od pravdy, když odpovíme, že téměř na všechny. Minimálně na ty nejpopulárnější. Ze začátku se inteligentní hodinky používaly převážně na hubnutí – spalování tuků. A to z důvodu, že umožňují udržovat optimální tepovou frekvenci při spalování kalorií. Dražší modely hodinek dokonce dokážou ze spálených kalorií vypočítat i procento spáleného tuku. Ocení to zejména ti, kteří rádi chodí do fitness centra a snaží se držet štíhlou linii.

Dále tu je běh. Pamatujte však na to, že i při běhání je dobré, pokud hodinky disponují zabudovaným GPS. Takto získáte informace o vzdálenosti, rychlosti i svém tempu. Také v případě přespolní běhu se vám určitě sejde, že vás GPS dokáže vrátit na startovací bod. Mezi oblíbené značky hodinek na běh patří například Garmin nebo Apple Watch.

Podobně sportovní hodinky oceníte i při cyklistice. I v tomto případě dokáže GPS spojit užitečnost se zábavou. Můžete si na hodinkách naplánovat trasu a pak ji sdílet s přáteli na sociálních sítích. Samozřejmě během cyklistiky máte přehled o rychlosti, spalování kalorií či ujetých kilometrech.

I při plavání se vám tento malý pomocník sjede. No pozor. Samozřejmě, hodinky musí být voděodolné. Také byste měli znát informaci, do jaké hloubky je se s nimi možné ponořit. Stejně si zjistěte, zda si je můžete vzít s sebou k moři. Slaná voda totiž některým modelem hodinek neprospívá.

No a v neposlední řadě je zde mnoha oblíbená turistika. V tomto případě byste měli pamatovat i na funkci – výškoměr. Některé modely hodinek dokonce nadmořskou výšku dokážou vypočítat pomocí GPS. A určitě se hodí i fotoaparát pro rychlé focení. Nicméně to nejdůležitější, co byste měli zohlednit je výdrž baterie. Venku v přírodě si hodinky jen těžko nabijete. Ideální je, pokud v pohotovostním režimu vydrží alespoň pár dní.

Užitečný pomocník na turistiku a tracking

Přemýšleli jste už nad tím, kde by se vám mohli sportovní hodinky hodit asi nejvíce? Určitě mnozí z vás odpoví, že právě při turistice. Ta v sobě skrývá nesčetné možnosti, jak takové hodinky naplno využít. Samozřejmě ale tomu odpovídá cena. Bavíme se totiž o tom nejlepším z nejlepšího. V současnosti jsou v popředí zejména dvě značky modelů sportovních hodinek, a sice Suunto a Garmin. V čem konkrétně vám tyto modely špičkových hodinek dokážou při trackování pomoci? Jak zvládají i jiné sporty?

Když se stane sport a výlet do přírody dobrodružstvím

Snad ani neexistují žádné extrémní sportovní aktivity, které byste díky těmto hodinkám nezvládli. Vše od plavání v bazénu, až po lyžování ve vysokých rychlostech na alpském ledovci. To vše si můžete na zápěstí monitorovat. O výpočtu spálených kalorií, počítání kroků nebo monitorování spánku se snad netřeba zmiňovat.

To vše je základ, který zvládnou i ty nejlevnější typy hodinek. No v případě trackovou hodinek od značek Garmin nebo Suunto je pochopitelně tento výběr daleko pestřejší. Těch výhod je nesčetně. Zmíníme pouze ty nejhlavnější, díky kterým se každý výlet stane zábavou.

V první řadě je zde excelentní výdrž baterie – v režimu smartwatch v průměru dva až čtyři týdny. S plně aktivní GPS řádově dny. Zároveň také automaticky upozorňují na snížení spotřeby. A to se v terénu věru hodí. Dražší modely od značky Suunto dokonce disponují systémem, který snižuje nároky GPS na spotřebu baterie. 

Náročné sportovní využití

Dále tu je něco pro náročné sportovce. Jde zejména o možnost měření efektivity tréninku, regulace přesného tempa tréninku, měření výkonu, tepové frekvence, možnost nastavení cílové hodnoty, plánování tréninků a sportovní deník.

A to ještě není ani zdaleka všechno. Při jednotlivých sportech jsou totiž ještě různé vychytávky. Například při plavání je možnost nastavit délku bazénu. Hodinky tak v bazénu dokážou přesně vyhodnotit čas, tempo, a dokonce ještě i rozeznat plavecký způsob při každé odplutí délce bazénu. V případě potápění existují speciální potápěčské hodinky s hloubkoměrem a možností potápění až do 100 metrů. Cyklisté zase ocení možnost připojení senzoru pro měření kadence šlapání nebo rychlosti. A v terénu se rozhodne hodí přesný barometrický výškoměr a elektromagnetický kompas.  

Turistika a venkovní aktivity

Avšak při turistice asi nejvíce budete potřebovat všechny funkce spojné s GPS. Pochopitelně v této oblasti je jedním z lídrů na trhu značka Garmin. Společnost se zabývá téměř všemi typy navigačních systémů. Kromě všeobecně rozšířených turistických navigací (pro klasických turistů, i pro příznivce geocachingu) produkuje také autonavigace, navigační systémy pro lodě a letadla, či dokonce i speciální GPS pro hráče golfu.

Mezi úplný základ například patří možnost nahrávání a navigování po předem vytvořené trase, která se zobrazuje na slepé mapě, a to i včetně trasových bodů (waypointů). Samozřejmě, můžete se pak po stejné trase vrátit do výchozího bodu. Po spárování s telefonem se tyto trasy dají sledovat a sdílet společně s přáteli na různých sociálních sítích. Dokonce u těch dražších modelů dokážete pomocí GPS objevovat nové trasy s teplotními mapami. Těch možností je zde opravdu nepočítaně, byť pro již zmíněných golfisty.

Několik praktických rad na závěr a shrnutí

Jako první věc, kterou byste měli při výběru svých sportovních inteligentních hodinek promyslet, je cenový strop hodinek. Pochopitelně, čím vyšší cena, tím vyšší kvalita a více zábavy. Dokonce ty dražší modely již dokážou do určité míry kompenzovat vyšší nároky na výdrž baterie. Co další je třeba při výběru hodinek zohlednit? Připravili jsme pro vás několik užitečných typů, jak si pro sebe vybrat to nejlepší.

Preferovaný sport

Při sportovních hodinkách je vhodné zvážit účel a preferovaný sport. Některé modely hodinek jsou totiž vyrobeny přednostně na konkrétní sport. Například potápěčské s hloubkoměrem a voděodolností až do 100 m. Nebo pokud máte rádi golf, existují i ​​hodinky pro golfisty.

Pokud rádi chodíte na dlouhé výlety do přírody, tak si nezapomeňte vybrat hodinky s větší výdrží baterie. Nejvyšší nároky má pro turisty právě nejužitečnější funkce – GPS. Proto si dobře překontrolujte údaj, kolik vám vydrží hodinky s aktivním GPS, a nejen kolik vydrží v pohotovostním režimu. V terénu oceníte barometrický výškoměr a elektromagnetický kompas.

Pokud jste často v náročném terénu, například v lese, tak dbejte na odolnost hodinek. Zejména vůči poškrábání. Také si všímejte číslo IP stupnice, které by mělo být co nejvyšší. Displej hodinek by měl být čitelný za každých světelných podmínek a se širokým pozorovacím úhlem.

Doplňková výbava

Některé dražší modely hodinek obsahují v balení i hrudní pás na přesnější měření tepové frekvence během sportování. Pokud ho v balení nemáte a jde vám právě o tyto výsledky, tak si ho dokupte. 

Softwarová výbava

V současnosti těmi nejužitečnějšími a nejpoužívanějšími funkcemi disponují i levnější modely sportovních hodinek (například krokoměr, sledování kvality spánku, měření srdečního tepu, čtení notifikací, čtení zpráv …). Pokud vám jde pouze o hubnutí, budou vám stačit i hodinky z této cenové kategorie. Pokud si však chcete své tréninky na hodinkách i plánovat, případně si vést sportovní deník, tak budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. 

Kompatibilita se smartphonem

Dbejte na kompatibilitu s vaším mobilním telefonem. V tomto směru hraje hlavní roli operační systém hodinek. Pokud máte například iPhone, vaší nejlepší volbou budou jednoznačně pouze inteligentní hodinky Apple Watch. Pro nejnáročnější uživatele je momentálně na trhu model Apple Watch Series 5.

Tipy na závěr

  • Sportovně založeným by neměla uniknout aplikace RunKeeper nebo Endomondo. Budete si tak moci své sportovní výsledky porovnávat s přáteli.
  • Pokud si plánujete cestu k moři, nezapomeňte si zjistit, zda jsou vaše vodotěsné hodinky odolné i vůči slané vodě.

Napsat komentář