Jak vybrat dětskou cyklosedačku

Cyklosedačka zajistí bezpečnost dítěte na kole. Budete tak moci bez obav vyrazit na rodinný výlet či do města. Na trhu najdete mnoho modelů s umístěním na přední i zadní část kola. Pro komplexnost zmíníme také vozíky za kolo, ve kterých můžete vozit ty děti, pro které cyklosedačka ještě není vhodná.

Kvalitní cyklosedačka se postará i o komfort dítěte během jízdy. Jednotlivé modely se od sebe odlišují způsobem zapínání, možností polohování, pohodlným polstrováním a jinými parametry. Při výběru vezměte v úvahu věk dítěte a především bezpečnost vybraného modelu. Zkontrolujte také způsob uchycení nohou a to, zda si dítě bude moci opřít hlavičku o opěrku hlavy i s přilbou.

Cyklosedačka, nebo vozík ke kolu?

Chcete-li se vydat s kolem do města nebo na výlet s miminkem, které ještě nesedí, do cyklosedačky ho nebudete moci umístit. V tomto případě zvolte spíše vozík za kolo. Můžete v něm vozit i dítě, které nedokáže sedět samostatně. Tento fakt je zároveň největší výhodou tohoto řešení. Nevýhodou je, že na dítě ve vozíku při jízdě nevidíte. Stejně i výhled dítěte z vozíku je dost omezený.

Nevýhodou může být také to, že vozík zabere více místa. Musíte proto vybírat takové trasy, kde s ním pohodlně projdete. Všechny cyklostezky by ale měly mít dostatečnou šířku. Jízda na silnici se nedoporučuje. A to nejen z hlediska množství výfukových plynů, ale i bezpečnosti.

Víte, jak vybrat dětský cyklovozík? Poradíme vám v našem článku.

Kdy zvolit sedačku

Dítě, které se veze v cyklosedačce, musí umět samo sedět bez opory. Obecně je to od 9. měsíce věku. Někteří pediatři to však v takovém útlém věku nedoporučují. Dětská tělesná konstrukce je v devíti měsících stále značně křehká. Vibrace za jízdy na kole nemusí být pro jeho pohybový systém prospěšné. Pokud se přece jen rozhodnete cyklosedačku používat, vybírejte modely s odpružením a polohováním.

Doporučený věk na jízdu v cyklosedačce je až od 18 měsíců. Dítě nejprve vezměte jen na kratší trasy. Dbejte na dostatečné pohodlí a správné sezení dítěte. Cyklosedačku je vhodné používat do věku 4 let.

Cyklosedačka dopředu, nebo dozadu?

Při výběru cyklosedačky si musíte jako první odpovědět na otázku, zda ji chcete umisťovat dopředu, nebo dozadu.

Cyklosedačka dopředu

Cyklosedačka dopředu je vhodná zejména pro menší děti. Tomuto faktu je přizpůsobena i nabídka na trhu. Najdete tak zejména modely určené pro nižší a lehčí děti s hmotností do 15 kg. Má to i ten důvod, že větší dítě by vám při řízení kola mohlo překážet.

Umístění vpředu vám umožní mít dokonalý přehled o tom, co dítě dělá a můžete s ním lépe komunikovat. Cyklosedačka vepředu je výhodná i pro dítě. Má z ní lepší výhled na okolní svět.

Pokud se rozhodnete pro cyklosedačku dopředu, předem počítejte s tím, že pro vás na delším výletu toto umístění nebude velmi pohodlné. Budete muset totiž šlapat s koleny více od sebe, abyste si je o sedačku neodřeli. I dítě je více vystaveno náporu větru. Toto řešení je proto vhodné zejména na kratší vzdálenosti.

Cyklosedačka dozadu

Jsou uzpůsobeny pro děti až do 22 kg. Výhodou je, že dítě vám při jízdě nepřekáží. Také ho svým tělem chráníte před nárazy větru či srážkou s hmyzem. Cyklosedačka dozadu má zpravidla také vyšší opěradlo, což zajišťuje dítěti větší komfort, takže si v ní může i pospat.

Nevýhodou je menší kontrola nad tím, co dítě dělá. Toto umístění také ztěžuje vaši komunikaci. Dítě má zároveň menší rozhled.

Podle čeho vybírat

Rozhodnutí o umístění sedačky je jen prvním z několika rozhodnutí, které budete muset při koupi udělat. Kromě toho porovnávejte následující parametry.

Způsob uchycení

Na výběr máte dva způsoby uchycení:

Samonosné cyklosedačky

Pro své uchycení nepotřebují nosič na kolo. Uchytí se na sedlovou trubku kola. Tento typ je lépe odpružený a dítě tak nemusí snášet silné nárazy. Montáž sedačky je rychlá a jednoduchá. Při montáži nezapomeňte předem počítat s pružením. Sedačku namontujte dostatečně vysoko, aby nedocházelo k nárazu s kolem.

Cyklosedačky na nosič

Tento typ se umisťuje na nosič kola. Při koupi proto zkontrolujte jejich vzájemnou kompatibilitu. Zohledněte také stabilitu nosiče. Výhodou cyklosedačky na nosič je nižší cena. Nevýhodou je menší odpružení.

Polohovatelnost

Chcete-li chodit na delší výlety, důležitou vlastností sedačky bude i její polohovatelnost. Polohovací sedačky se dají naklopit dozadu. Dítě se tak bude moci během cesty pohodlně prospat. V sedačce se opře a nebude se v spánku naklánět dopředu.

Polstrování

Dostatečné pohodlí dítěte zajistí i silnější polstrování. Při koupi si jej můžete osahat, abyste zjistili, zda je dost hrubé i měkké.

Bezpečnost

Pro každého rodiče je bezpečnost dítěte na prvním místě. Je proto důležitá i při koupi sedačky na kolo. Bezpečné cyklosedačky splňují normu EN 14344. Kromě toho by měly mít i jiné bezpečnostní prvky:

Nastavitelné bezpečnostní pásy

Ty jsou buď 3bodové, nebo 5bodové. Jejich šířka by měla být více než 2 cm. Samozřejmostí by mělo být polstrování v oblasti ramen. Pokud je to možné, při nákupu si vyzkoušejte i jejich zapínání a bezpečnost. Mělo by být vybaveny bezpečnostním zámkem, aby dítě nedokázalo pásy odepnout samo. 

Podpěry nohou

Podpěry nohou musí zabránit tomu, aby dítěti noha vyklouzla za jízdy do kola. Měly by být také vybaveny řemínky na jejich uchycení.

Pohodlné opěradlo

Opěradlo cyklosedačky musí poskytnout zádům dítěte dostatečnou oporu. Zkontrolujte i opěrku hlavy – a to v kombinaci s přilbou dítěte. Některé přilby jsou do cyklosedačky příliš velké a zabraňují pohodlnému opření hlavy. Abyste tomu předešli, vybírejte model s otvorem pro přilbu. Druhou možností je, že vyberete přilbu, jejíž velikost vyhovuje vybranému modelu sedačky.

Reflexní prvky

Bezpečnost dítěte na kole zvýší reflexní prvky. Samozřejmostí by mělo být použití reflexních prvků přímo na sedačce. Pro ještě lepší bezpečnost doporučujeme dokoupit i blikačku, kterou umístíte zezadu sedačky.

Cyklistická přilba

Na ochranu hlavy kupte svému dítěti cyklistickou přilbu. Nezapomeňte ji vyzkoušet spolu se sedačkou.

Tipy na závěr

Cyklosedačka by měla dítěti při jízdě na kole zajistit maximální bezpečnost a komfort. Před nákupem proto zkontrolujte jednotlivé parametry. Důležitým bodem je dodržení bezpečnostních norem. Cyklosedačka by navíc měla být vybavena bezpečnostními pásy a opěrkami pro nohy. Pohodlí dítěte je zajištěno měkkým polstrováním a možností polohování sedačky. Zkontrolujte i způsob uchycení. Při koupi přihlížejte věku dítěte. Pro děti do 9 měsíců jsou vhodnější vozíky za kolo. Pro větší děti máte na výběr cyklosedačky dozadu, nebo dopředu.

K cyklosedačce snadno dokoupíte různé příslušenství. V deštivém počasí jistě oceníte pláštěnku na sedačku, který dítě ochrání před deštěm. Pokud si vyberete cyklosedačku dopředu, můžete k ní dokoupit ochranný štít z plexiskla, který se upevňuje na řídítka kola. Ochrání dítě před nárazy větru i před hmyzem.

Ať už budete jezdit s dětmi, nebo sami, i tyto cyklo články určitě oceníte:

Jak vybrat cyklistickou helmu

Jak vybrat cyklistické tretry či boty na kolo

Napsat komentář