10 tipů na společenské hry

Společenské hry nevytlačil z prodejcích pultů ani rozmach počítačových her. Je to proto, že jedinečným způsobem vyplní čas celé rodiny či party kamarádu bez ohledu na věk. Zabaví se tak s nimi děti i dospělí. Společenské hry navíc rozvíjí tvořivé či strategické myšlení, otestují vaši paměťutuží vzájemné vztahy.

Ať už patříte mezi ty, kteří si rádi hrají, nebo ne, prohlédněte si naše tipy na nejlepší společenské hry. Do výběru jsme zařadili strategické, vědomostní i karetní hry tak, aby si vybral opravdu každý. Ale pozor — hraní je vysoko návykové. Pokud jednou začnete, pravděpodobně neskončíte dříve, než se vám podaří vyhrát.

Carcassonne

Nadšenci strategických her určitě znají hru roku 2001 — Carcassone. Přikládáním kartiček vytváříte krajinu a budujete města s hradbami, kláštery, loukami i cestami. Vaším úkolem je přitom získat co nejvíc bodů. Z hromádky všech karet taháte jednu kartu a při každém tahu předem nevidíte, co na ní je. Každý hráč má k dispozici figurky rytířů a stavitelů, které při hře můžete používat na obsazení vlastního území. V různých rozšířeních základní hry se používají další různorodé figurky, kartičky a doplňková pravidla, čímž hra ještě více získá na zajímavosti.

Hra je vhodná pro 2–5 hráčů od 8 let. Pro mladší děti najdete na trhu Děti z Carassone. Má mnohem jednodušší pravidlarychlejší příběh, aby byla přizpůsobená tomuto věku.

Svět v kostce

Svět v kostce je vzdělávací hra, ve které si procvičíte vědomosti z každé oblasti. Při hře se toho i hodně naučíte. Úlohou každého hráče je prohlédnout si po dobu 10 sekund vybranou kartičku a co nejvíc si z ní zapamatovat. Potom musí odpovědět správně na danou otázku. Při správné odpovědi poputuje kartička k vám. Pokud nedokážete odpovědět, vrátíte ji mezi ostatní. Čím víc kartiček získáte, tím vyšší je vaše šance na výhru.

Člověče nezlob se

Nesmíme zapomenout na klasiku, kterou je hra Člověče nezlob se. Je určená pro 2–4 hráčů, ale existují herní plány i pro více hráčů. Úkolem každého hráče je dostat své čtyři panáčky co nejdříve do domečku. Nesmí vás ale přitom vyhodit soupeřův panáček. U této hry si proto připravte silné nervy a trpělivost. Vítěz totiž není jasný až do poslední sekundy!

Aktivity

Pro všechny, kteří se rádi zasmějí a zkouší něco netradičního, je tu hra Aktivity. Podstatou hry je splnit úkoly z kartiček se zadáním. U jejich plnění musíte zapojit kreativitu. Úkoly musíte zahrát, popsat slovem nebo kresbou a protihráči se tak snaží uhádnout konkrétní slovo, které napodobujete. Hra je výborným zpestřením volného času pro děti i dospělé od 4 let. Aktivity snadno zakoupíte i v různých edicích pro děti, mládež, nebo i se zaměřením na sport.

Párty Alias

V podobném duchu jako Aktivity se nese i hra Párty Alias. Úkoly v této hře jsou ale o něco pestřejší. Kromě pantomimy a slovního popisu si budete muset vymýšlet rýmy, oprášit vědomosti o slavných osobnostech nebo využít synonyma. Mezi úkoly najdete i takové, které vás přinutí imitovat zvířata nebo takové, kde si budete muset vybavit 20 různých slov se stejným počátečním písmenem. Tato hra je učená pro hráče od 11 let.

Monopoly

Hra Monopoly vás přenese do světa podnikání. Vaším úkolem bude investovat do koupě pozemků, hotelů či domů a potom je pronajímat spoluhráčům. Měli byste dosáhnout, aby ostatní hráči zbankrotovali. Vítězem je ten, kdo během pronajímání vydělá nejvíc peněz. Monopoly zabaví děti i dospělé od 8 let. Pro mladší děti existují zábavné Monopoly Junior, které jsou určené pro děti už od 5 let. Monopoly existují ve více tematických edicích, například Monopoly Friends, Monopoly Games Of Thrones a jiné. 

Scrabble

Potrápit si mozkové závity, vzpomenout si na pravopis a najít vždy odpovídající slovo vás přinutí hra Scrabble. Tato hra vznikla už v roce 1948. Je určená pro 2–4 hráče, kteří mají za úkol tvořit slova z písmenek. Písmenka mají stanovenou bodovou hodnotu, kterou můžete díky šikovnému umístění na hracím plánu ještě zvýšit. Vítězí ten, kdo dosáhne nejvyššího počtu bodů.

Dobble

Rychlost vašich reakcí a pozornosti bude přezkoušená ve hře Dobble. Je určená pro všechny od 6 let. Jestli se do ní pustíte, určitě nezůstanete jen u jednoho kola. To však většinou trvá jen okolo 5 minut, takže se nemusíte obávat, že byste nestihli další nebo jste u jednoho strávili několik hodin. Vaším úkolem bude najít dvě stejné karty dříve než vaši protihráči. Hru si můžete zahrát i v dalších obměnách, takže se nestihnete nudit.

Twister

Po tolika sezeních u stolních her je načase se trochu rozhýbat. Právě proto je na řadě hra Twister. Bez problému si ji zahrajete ve dvou i více lidech. Další hráč točí kolem, které zadává ostatním různé úkoly. Například vám určí, že musíte položit levou rukou na červenou a pravou nohu na žlutou barvu. Vaším úkolem bude najít na herním plánu políčka dané barvy a úkol splnit. Jste tak přinucení zaujmout různé krkolomné polohy. Abyste nakonec v některé z nich nespadli, budete potřebovat řádnou dávku obratnosti. Vyhrává ten, komu se podaří všechny zadané úkoly plnit nejdéle.

UNO

UNO je karetní hra, kterou si s sebou vezmete do kapsy na výlety, na pláž nebo ji jednoduše můžete hrát i doma. UNO má rychlý spád a snadno v této hře nastanou různé obraty. Když si myslíte, že vyhráváte, protihráč vás vrátí do hry a průběh se snadno zvrátí. Tyto karty se principem podobají známé hře Faraón, ale obsahují různé karty, které celou hru ještě oživí.

Vaším úkolem bude odhazovat karty podle barvy nebo čísla. Pokud nemáte vhodnou kartu, musíte si vytáhnout z balíčku karet. V momentě, kdy vám v ruce zůstane jen jedna karta, musíte zvolat: „UNO!“. Když tak neučiníte, jiný hráč si toho všimne a zvolá to dříve než vy. Potom si taháte za trest dvě karty. Vyhrává ten, kdo se jako první zbaví všech karet.

Něco na závěr

Karetní, stolní i jiné společenské hry jsou skvělým zdrojem zábavy na malou rodinnou oslavu i dovolenou. Zabaví vás i během dlouhých deštivých dnů či večerů, kdy nemáte chuť trávit čas venku. V našem přehledu jsme vyjmenovali jen některé z těch nejznámějších. Na trhu jich ale najdete mnohem víc. Oblíbenými hrami jsou také Dostihy a sázky, Dáma či Stolní fotbal.

Při výběru zkontrolujte, zda vám vyhovuje věk, od kterého je hra doporučována. Abyste se opravdu zabavili všichni, je potřeba zkontrolovat i minimální a maximální počet hráčů. Potom si už jen nastudujte pravidla hry a zápas o vítězství může začít.

Napsat komentář