Jak vybrat dioptrické brýle

Dioptrické brýle nemusí být jen pomůckou pro váš zrak. Rám brýlí neboli obroučky se mohou snadno stát originálním módním doplňkem. Aby vám nové brýle padly jako ulité, poradíme vám, jak vybírat. S tím správným rámem se budete cítit pohodlně a sebejistě i po celodenním nošení.

Ke každé tváři se hodí něco jiného, a proto je důležitým kritériem výběru brýlí tvar vaší tváře. Mimo toho by měli mít dioptrické brýle správnou velikost. Údaje na brýlích vás informují o šířce a výšce čočky, šířce nosníku a délce stranic. Jak určit správnou velikost obrouček se dozvíte v našem článku. A dozvíte se také něco o typech rámů a materiálech, ze kterých se vyrábějí.

Dioptrické brýle podle typu obličeje

Víte, jaký máte typ obličeje? Protože je to důležité kritérium při výběru rámu brýlí.

Okrouhlý/kulatý tvar

Okrouhlá neboli kulatá tvář má přibližně stejnou šířku a délku. Charakterizují ji plnější líce a zaoblené lícní kosti i čelist. Tato tvář je považovaná za ideální typ. Vhodné jsou dioptrické brýle obdélníkového tvaru, které ji opticky zúží, prodlouží a zvýrazní její linie. Vhodné jsou i obroučky ve tvaru kočičích očí.

Máte-li kulatou tvář, nebude vám pasovat rám oválného tvaru. Ten by ještě více zvýraznil její kulatost. Nejsou vhodné ani příliš úzké rámy.

Hranatý tvar

Hranatou tvář charakterizuje stejná šířka čela, lícních kostí a silná hranatá čelist. Tyto linie zjemní kulaté a oválné dioptrické brýle. Můžete sáhnout i po rámech ve tvaru motýla. Pokud se přece jen rozhodnete pro obdélníkový tvar, měl by mít zaoblené okraje.

Hranaté tváři nesvědčí úzké a hranaté brýle. Rám by měl být tenčí, není vhodné, aby byl velmi výrazný. Spodní část rámu by neměla být barevná, aby nepoutala pozornost na hranatou bradu.

Podlouhlý tvar

Podlouhlá tvář má výrazné lícní kosti vysoké čelo. Nejlépe k ní budou pasovat dioptrické brýle s vysokým, širším rámem, který tváři dodá na šířce. Vhodné jsou i geometrické tvary.

Pokud chcete vypadat dobře, neměli byste vybírat obroučky s úzkým rámem, který opticky zvýrazní délku tváře. Ze stejného důvodu by vaše brýle neměli mít po stranách rámu různé ozdoby.

Srdcový tvar

Tento typ tváře má široké čelo úzkou bradu. Lícní kosti se postupně od shora směrem dolů zužují. Máte-li srdcovou tvář, pasují vám čtvercové a obdélníkové brýle. Můžete si vybrat i brýle s kulatým nebo oválným rámem.

Dobrou volbou jsou brýle bez rámů, které zjemní výraznou vrchní část tváře. Ve spodní části může být rám naopak výraznější. K srdcové tváři nepasují obroučky s výraznou vrchní částí rámu nebo nevýraznou spodní částí.

Oválný tvar

Oválná tvář má vyvážené proporce. Lícní kosti a čelo jsou o něco širší než brada. Délka je větší než šířka.  Rám brýlí se k oválné tváři vybírá nejsnadněji. Můžete si vybrat kulatý, oválný, obdélníkový. Pokud máte rádi originalitu, vyzkoušejte i méně tradiční tvary.

Nevhodný je jen rám, který by váš tvar opticky zúžil. To samé platí u výrazných ozdob na okrajích rámu, které by přitáhly pozornost na užší linii očí.

Diamantový tvar

Diamantová tvář se vyznačuje úzkým čelem, čelistí a bradou. Výraznější jsou lícní kosti, které jsou široké. Vhodným výběrem bude brýlový rám ve tvaru kočičích očí, který podtrhnou úzkou linii očí. Ty zvýrazní i brýle s polovičním rámem. Můžete si vybrat také oválný tvar a brýle bez rámu. Naopak vám nesednou úzké brýle.

Správná velikost brýlí

Informace o velikosti rámu najdete na jeho vnitřní straně. Je to kombinace třech čísel, které informují o jednotlivých rozměrech. Rozměry jsou udávané v milimetrech. Každý z rozměrů si níže přiblížíme.

Šířka čočky

První číslo na vnitřní straně rámu udává šířku čočky. Je to rozměr nejširší vzdálenosti od nosníku ke stranici rámu. Tento rozměr se nazývá také velikost oka.

Na některých rámech najdete také údaj o výšce čočky. Nejčastěji ale místo něj najdete údaj „standard“. V tomto případě je výška čočky 32–38mm. Výška se měří v bodě nejdelší vzdálenosti od spodní a vrchní části rámu.

Šířka nosníku

Druhé číslo udává šířku nosníku. Je to část brýlí, která je nad nosem. Tento rozměr se pohybuje mezi 14 a 24mm.

Délka stranic (bočnice)

Poslední číslo informuje o délce stranic. Můžete se přitom setkat i s pojmenováním bočnice. Je to rozměr od pantů brýlí až po konec bočnice za ušima. Do rozměru se započítává také její zahnutá část. Můžete se setkat s rozměry 135–145 mm.

Jak měřit rozměr rámu

Rozměr brýlí snadno změříte podle starého rámu. Pokud si ale vybíráte své první dioptrické brýle, na měření využijte postup s kreditní kartou. Ta se na měření používá proto, že její šířka je přibližně stejná jako šířka standardně široké čočky.

Kreditní kartu si před zrcadlem přiložte okrajem k střední linii nosu. Podle toho, kde bude končit její druhá hrana, určíte velikost:

  • Velikost M — pokud se druhá hrana nachází na konci oka, budete potřebovat standardní velikost M.
  • Velikost S — pokud karta končí až za okrajem oka, budete potřebovat menší velikost.
  • Velikost L — pokud karta končí ještě před koncem oka, vybírejte velikost L.

Brýle podle typu rámu

Podle typu rámu si můžete vybrat celorámové, polorámové nebo bezrámové (bezobroučkové) dioptrické brýle.

Celorámové brýle

Celorámové brýle dotvoří váš celkový vzhled. Vaší tváři tím dodáte zajímavý styl. Vyrábějí se v mnoha barvách a tvarech. Od klasických přes elegantní až po extravagantní. Při výběru myslete na to, že celorámové brýle se stanou dominantním prvkem vašeho obličeje.

Pokud chcete upoutat pozornost, vybírejte hrubé rámy. Tento typ zároveň odvádí pozornost od výrazných částí obličeje, jako je například široké čelo nebo hranatá tvář. Tenké rámy naopak doplňují celkový vzhled jemnějším způsobem. Dovolí přitom více vyniknout vašim rysům.

Polorámové brýle

Polorámové brýle mají většinou rám v horní části. Můžete se setkat i s modely s rámem ve spodní části. Jsou vhodné pro každého, kdo chce zvolit jemný, ale dostatečně viditelný rám.

Bezrámové brýle

Tento typ je vhodný pro každého, kdo nechce na dioptrické brýle poutat pozornost. Výhodou je, že ze všech typů nejméně změní váš vzhled. Jsou velmi elegantní a jemné.

Materiály brýlových rámů

Na výrobu rámů se používají různé materiály. Každý z nich má svoje výhody i nevýhody.

Kovové rámy

Kovové rámy jsou lehké, elegantní a vhodné na každodenní nošení. Výhodou je dobrá odolnost materiálu. Vyrábějí se z nerezavějících kovů.

Plastové rámy

Plastové rámy nabízejí širokou škálu barev. Plast je lehký a vhodný i na výrobu širokých rámů s nápadným dizajnem.

Titanové rámy

Titanový rám se vyznačuje svou lehkostí a odolností. Tento materiál je až o půlku lehčí než běžný kov. Díky tomu je z něho možné vyrobit i tenké obroučky.

Závěr

Dioptrické brýle jsou běžnou potřebou mnohých z nás. Abyste v nich vypadali opravdu dobře, při výběru vycházejte z tvaru vašeho obličeje. Každému typu pasuje jiný tvar obrouček. Vhodně zvolený tvar navíc pomůže vyniknout přednostem vaší tváře. Pro pohodlí při nošení je důležité zvolit správnou velikost obrouček. Při výběru vám pomohou údaje na vnitřní straně rámu a malý trik s kreditní kartou.

Dále se budete muset rozhodnout, zda si vyberete celorámové brýle s hrubým nebo tenkým rámem, polorámové, nebo bezrámové dioptrické brýle. Rozdíly jsou i v materiálech a barevnosti. Když si budete rám zkoušet, dodržujte ještě jednu zásadu:

Horní hrana rámu by měla končit pod vaším obočím. Zkontrolujte také spodní hranu. Ta se nesmí dotýkat vaší tváře. Ideálně by vám rám neměl zavazet při pohybu. Neměl by vás tlačit ani padat.

Jak vybrat sluneční brýle

Napsat komentář