Jak vybrat paddleboard

Paddleboarding, nazývaný také SUP — Stand Up Paddle, pochází Havajských ostrovů. Tento sport je ale natolik chytlavý, že má příznivce po celém světě. Základem je pádlování na plovoucí desce, která připomíná klasický surf. Paddleboard využijete na jakékoliv klidné vodní hladině — na jezeře, rybníku i klidném rameni řeky.

Paddleboarding je vhodný pro všechny bez ohledu na věk. Čas plný zábavy tak spolu stráví i celá rodina. Na trhu najdete širokou nabídku různého designu i kvality provedení. Vhodný model si pro sebe najde každý. Při výběru si nejdříve zvolte vhodný typ paddleboardu. Potom porovnávejte parametry jednotlivých modelů. Zajímat by vás měla délka, šířka nosnost. Kromě toho budete potřebovat doplňky jako je pádlo, pojistné lanko oblečení z rychleschnoucího materiálu.

vyberomat cz paddleboard
vyberomat cz paddleboard

Typy paddleboardů

Paddleboardy najdete na trhu v různých provedeních s vlastnostmi přizpůsobenými pro různé využití. Při výběru se setkáte s následujícími typy:

Závodní desky

Závodní desky jsou svojí konstrukcí přizpůsobené tomu, aby se na nich dala vyvinout co nejvyšší rychlost. Mají dlouhý a úzký tvar. Využijete je na stojatých vodách i na otevřeném moři. Vzhledem k užšímu tvaruvyšší náročnosti ovládání proto nejsou vhodné pro začátečníky.

Desky na vlny

Pokud se chystáte k moři a na vlny, tento typ bude vhodnější. Má ohnutý tvar, menší délku a mírně zaoblené boky, díky tomu budete moct vlny překonat. Neumožňuje vám vyvinout vyšší rychlost.

Desky na klidnou hladinu

Tyto desky jsou širší a kratší. Svým tvarem jsou dokonale přizpůsobené jízdě na klidných hladinách. Jsou stabilní, dobře se ovládají a využijete je i pro rekreační účely.

Desky pro dobrodruhy

Pro všechny, kdo chtějí poznávat různá zákoutí, jsou určené desky pro dobrodruhy. Využije je každý, kdo chce u vody trávit více dní. Konstrukce tohoto typu je přizpůsobená tomu, aby byl paddleboard dostatečně rychlý a stabilní.

Allround desky

Allround desky jsou ideální pro všestranné využití. Jsou středně dlouhé a široké. Špička paddleboardu je mírně zdvižená, díky čemuž tento typ využijete na klidné hladině i na menších vlnách. Tyto desky jsou také vybavené odnímatelnou středovou ploutví, díky čemuž vás nebude nic omezovat ani při plavbě na nižší hladině vody.

vyberomat cz paddleboard
vyberomat cz paddleboard

Jóga desky

Tyto paddleboardy jsou určené pro všechny nadšence jógy. Jsou dostatečně široké a vybavené držáky na uchopení při cvičení.

Windsurf desky

Ideální řešení pro všechny, kteří milují windsurfing, ale chtěli by se věnovat i paddleboardingu. Na desku kdykoliv rychle připevníte plachtu. Je také vybavena čtyřmi popruhy pro uchycení nohou. Podle počasí si tak zvolíte, které činnosti se budete věnovat.

Rybářské desky

Rybářské desky jsou určené pro všechny, kteří by chtěli na paddleboardu chytat ryby. Tyto desky jsou širší a poskytují dostatek prostoru pro uložení úlovku i rybářského náčiní.

Parametry výběru

Základním kritériem výběru jsou rozměry nosnost desky, která musí odpovídat hmotnosti jezdce. Budete si také muset zvolit, zda si koupíte nafukovací, nebo pevný paddleboard. Kromě toho porovnávejte délku a šířku desky.

Nafukovací paddleboard

Výhodou nafukovacího modelu je jeho skladnost. Paddleboard budete moct kdykoliv vyfouknout a odložit, aniž by zabíral spoustu místa. Jeho skladnost oceníte i při převozu k vodě. Nevýhodou je kratší životnost použitého materiálu. Nafukovací paddleboardy nejsou tak stabilní jako pevné modely. V nabídce jsou ale desky s různou nosností i designem.

Pevný paddleboard

Pevný paddleboard vám poskytne všechny důležité vlastnosti jako je požadovaná rychlost či stabilita. Má dlouhou životnost. Nevýhodou, při převážení a skladovaní, jsou jeho rozměry. Pro tento model se rozhodněte, pokud se mu chcete věnovat víc než jednou ročně na dovolené.

Nosnost

Každý paddleboard má v popisu uvedenou nosnost. Budete tak vědět, pro jakou zátěž je uzpůsobený. Vybírejte takový model, který má vyšší nosnost než je ta vaše. Při vyšším zatížení se bude více ponořovat a hůře ovládat. Na trhu najdete modely s nosností 90–140 kg.

vyberomat cz paddleboard
vyberomat cz paddleboard

Délka

Kromě nosnosti určete také optimální délku. Ta má vliv na ovladatelnost a rychlost. Čím delší paddleboard bude, tím bude rychlejší. Zároveň se bude hůře ovládat.

  • Pro začátečníky a na všestranné využití jsou určené modely od 270 do 370 cm.
  • Windsurf desky jsou kratší než 270 cm kvůli potřebě jejich ovládání.
  • Závodní desky, které dosahují nejvyšší rychlosti, se vyrábí v délce 380–430 cm.

Šířka

Čím je deska širší, tím je stabilnější. Vyšší rychlost a menší stabilitu poskytují úzké desky se šířkou 74–76 cm. Široké desky od 78 cm a více jsou stabilnější.

Doplňky k paddleboardům

Abyste se na desce mohli pohybovat, budete potřebovat také pádlo. Můžete si ho koupit spolu s paddleboardem, nebo si ho vyberete samostatně. Základem při výběru je ergonomická rukojeť, aby se vám pádlo dobře drželo a neomezovalo vaši výdrž.

Podle konstrukce si můžete vybrat rozkládací, nebo pevné pádlo. Rozkládací pádlo umožňuje nastavit jeho délku, takže ho může využívat i více osob různé výšky. Během přenášení ho snadno složíte do menších rozměrů. Naopak pevná pádla jsou vhodná hlavně pro pokročilejší jezdce, nebo když budete paddleboard využívat sami. Umožňují lepší přenos síly na pádlo. Využijete je i při překonávání vln.

Materiál pádla

Pádla pro paddleboardy se vyrábí z více materiálů.

Hliníklehký, středně odolný materiál vhodný pro začátečníky.

Laminát — určený pro mírně pokročilé. Laminátová pádla se většinou dají nastavit.

vyberomat cz paddleboard
vyberomat cz paddleboard

Bambus — lehká a pevná pádla pro mírně pokročilé. Většinou je také nastavíte.

Pádla z uhlíkových vlákenodolná a přitom lehká pádla pro pokročilé. Výhodou je dlouhá životnost. Tento materiál patří mezi nejdražší.

Jak určit délku pádla

Pádlo by mělo přesahovat vaši výšku o 20 cm. Při této délce budete moct paddleboard dostatečně ovládat.

Pojistné lanko

Pojistné lanko, tzv. leash, je nevyhnutná součást každého paddleboardu. Lanko slouží na spojení desky a vaší nohy. Na vodu se proto bez něho nikdy nevydávejte. Pokud se ocitnete ve vodě při náhlém zhoršení počasí, může vám zachránit i život. Je také praktickým pomocníkem, když spadnete do vody. Díky němu vám deska neodplave.

Druhy pojistných lanek

Pojistná lanka jsou kroucená, nebo rovná. Kroucená využijete na klidnější hladině. Tento typ snižuje riziko zamotání pádla do lanka. Rovné lanko je určené na jízdu na vlnách. Umožňuje volný pohyb po celém plováku.

Další příslušenství

Kromě lanka a pádla využijete i další příslušenství. Když si pořídíte nafukovací paddleboard, nezapomeňte na pumpu, kterou ho budete nafukovat. Na odložení desky si obstarejte nepromokavý obal. Dále dokupte také oblečení z rychleschnoucího materiálu.

Závěr

Paddleboarding je sport, který si získal příznivce ve všech věkových kategoriích. Když vás nadchne představa pádlování na desce, při jejím výběru začněte volbou vhodného typu. Zvolený typ určí, jak přesně budete desku využívat. Pro začátečníky jsou vhodné nafukovací nebo například allround desky. Pokud jste zároveň milovníkem windsurfingu, vyberte si windsurf desku. Možností je několik pro různé způsoby využití i podle způsobu jízdy či vodní hladiny, na které budete paddleboard používat.

vyberomat cz paddleboard
vyberomat cz paddleboard

Při nákupu se informujte o nosnosti, délce šířce vyhlédnutých modelů. Měl by vyhovovat vaší hmotnosti a způsobu jízdy. Nezapomeňte na pádlo pojistné lanko, které by měly být součástí výbavy každého paddleboardu.

Jak vybrat skateboard

vyberomat cz vibrating plates

Jak vybrat vibrační plošinu

Vibrační plošina vám přinese efektivnější využití času, který strávíte cvičením. Díky vibracím totiž dochází k lepšímu zapojení svalstva. Není to ale žádný zázračný prostředek na hubnutí,…

Jak vybrat domácí kino

Návštěva kina je oblíbeným zážitkem snad každého z nás. Ale nutno dodat, že se někdy jedná o časově a finančně náročnou zálibu. Naštěstí dnešní moderní technologie…

Jak vybrat rychlovarnou konvici

Rychlovarná konvice si po uvedení na trh velmi rychle našla cestu do většiny domácností. Umožňuje rychlý a pohodlný ohřev vody bez nutnosti využití sporáku a s minimalizováním…
vyberomat.cz praci prasok

Jak vybrat nejlepší prací prášek

Nabídka pracích prášků je široká, a proto je důležité zodpovědět si při výběru pár otázek a popřemýšlet nad prioritami. Chcete si vybrat prášek s nejlepším poměrem cena/výkon?…
vyberomat.cz child bicycle seat scaled

Jak vybrat dětskou cyklosedačku

Cyklosedačka zajistí bezpečnost dítěte na kole. Budete tak moci bez obav vyrazit na rodinný výlet či do města. Na trhu najdete mnoho modelů s umístěním…
vyberomat.cz indoor cycling bike

Jak vybrat cyklotrenažér

Pokud jste milovníkem cyklistiky, cyklotrenažér vám umožní zůstat fit i v zimě. Nemusíte přitom ani chodit do fitness centra. Cyklotrenažér dokonale kopíruje způsob jízdy na kole.…
vyberomat cz dandruff

Jak se zbavit lupů

Obnovování pokožky hlavy je přirozený proces. Běžně si šupinek, které přitom vznikají, ani nevšimneme. Problém nastává, když se vrchní část pokožky odlupuje nadměrně, buňky kůže…
vyberomat.cz coffe machine scaled

Jak vybrat nejlepší automatický kávovar

Automatický kávovar vám připraví oblíbenou kávu pouhým stisknutím jednoho tlačítka. Nasypete do něj zrnkovou kávu, nalijete vodu, případně mléko, a navolíte si požadovaný druh a…

Jak vybrat mobilní telefon

Bez mobilního telefonu si v dnešní době mnoho lidí jenom těžko dokáže představit svůj běžný den. Netřeba ani zdůrazňovat, jak důležitý je výběr takového zařízení,…

Jak vybrat vánoční dárek

Vánoce jsou pro mnohé z nás nejkrásnějšími svátky v roce. Setkáváme se našimi nejbližšími, vychutnáváme si společné chvíle i vánoční dobroty. K Vánocům neodmyslitelně patří jejich neopakovatelná atmosféra,…

Jak chránit psa proti parazitům

Antiparazitika jsou přípravky chránící vašeho psa proti blechám, klíšťatům a dalším vnějším i vnitřním parazitům. Přípravky proti parazitům mají různé formy aplikace i složení a liší…

Napsat komentář