Jak vybrat trekové boty

Pro každého, kdo rád chodí do přírody, jsou nezbytnou součástí výbavy kvalitní turistické boty. Abyste se vrátili z túry se suchými nohama bez bolavých otlaků, při jejich výběru je třeba dodržet několik zásad. Správně vybraná turistická obuv zajistí vašim nohám stabilitu i ochranu před vlhkem či zimou. Jiné požadavky na boty budete také mít, pokud se na túru vyberete jen několik krát za rok a jiné, pokud chodíte do přírody pravidelně. Rozdíl je také v typu aktivity a v terénu, po kterém chodíte.

Při koupi turistických bot je zvlášť důležitá volba správné velikosti. Proto v našem článku najdete i krátký návod, jak změřit velikost chodidla i jak zkoušet boty.

Druhy podle aktivity

Základní dělení turistických bot je podle vykonávané aktivity. Můžete se setkat s následujícími pěti druhy.

Turistické sandály

V letním a suchém počasí si noha nejlépe odpočine v turistických sandálech. I když nejsou vhodné pro dlouhé túry, využijete je na chůzi po nenáročném terénu. Turistické sandály oceníte také po návratu z túry k autu. Noha si po vyzutí z bot vydechne a bude se vám lépe řídit. Turistické sandály můžete nosit také jako vycházkovou obuv klidně i do města.

Outdoorové boty

Outdoorové boty jsou vhodné na méně náročné túry v lese a po upravených chodnících. Můžete je používat i na běžné nošení. Mají měkčí podrážku a nejsou vhodné pro náročné túry.

Trekingové polobotky

Trekingové polobotky si můžete obout na déle trvající túry. Důležité je však zvážit váhu batohu. Nejsou totiž vhodné při nošení větší zátěže. Trekingové polobotky jsou vybaveny voděodolnou membránou. Jejich vibramová podrážka zajišťuje dobrou stabilitu. Jelikož sahají jen po kotníky, neposkytují mu oporu. Proto jejich nevyužijete v náročnějším terénu. Jsou spíše vhodné pro upravené turistické trasy s měkčím i tvrdým povrchem. Pokud se rozhodnete používat je na běžné nošení, jistě oceníte jejich pohodlnost.

Kotníkové trekingové boty

Vyšší trekingová obuv poskytne noze dostatečné zpevnění i pro náročnější terény, s jakými se setkáte při vysokohorské turistice. Zvládnete v nich i méně náročné lezení. Mají tvrdší podrážku s výraznějším vzorkem a pevný skelet upravený membránami. Špička boty je zpevněná. Často je pro lepší ochranu prstů překryta gumou.

Zimní trekingové boty

Tato kategorie obuvi je speciálně vybavena na turistiku v zimě. Boty jsou velmi odolné. Podrážka je přizpůsobena chůzi po sněhu, ledovci i kamenitém terénu. Zpravidla jsou přizpůsobeny i na připevnění koček.

Vysoká trekingová obuv

Tyto turistické boty mají nejtvrdší podrážku a vyšší střih. Využijete je, pokud chodíte na vícedenní túry. Snesou i vyšší zátěž batohu a jsou odolné vůči vodě. Podrážka je dobře přizpůsobena pohybu po skalnatém terénu. Tyto boty jsou vhodné i na alpinismus.

Podle typu chodidla

Ideální turistické boty sedí na noze, aniž byly v některých bodech příliš těsné nebo volné. Každá noha má svůj specifický tvar. Jiný tvar má také noha ženy a jiný noha muže. Při koupi bot je proto důkladně vyzkoušejte, zda vám vybraný tvar dokonale sedí. Vyvarujete se tak vzniku bolestivých puchýřů, zbytečné bolesti nohou či vzniku různých deformací. Podle typu chodidla si můžete vybrat turistické boty různého střihu.

Wide — klasický střih boty rozšířený v oblastech palcových kloubů a nártu. V oblasti paty je užší.

Narrow — úzký střih bot pro lidi s užší nohou.

Hallux Valgus — pokud máte vybočené palce, oceníte střih vbočený palec. Jedná se o střih s rozšířenou špičkou kolem palcového kloubu. V ostatních částech má bota normální tvar.

Straight Fit — tento střih využijí lidé s velkými palci. V oblasti palce totiž poskytuje více prostoru.

Materiály turistických bot

Při častém nošení turistických bot jistě oceníte kvalitu materiálů. Můžete se setkat s následujícími:

Kůže

Kůže je odolný materiál s dlouhou životností a dobrou odolností. Pro zachování všech svých vlastností však kůže potřebuje pravidelnou péči. Vhodné je používat ochranné prostředky na bázi vosku. Nevýhodou tohoto materiálu může být menší prodyšnost. 

Kůže s membránou

Kůže s membránou je kvalitní, nepromokavý materiál. Turistické boty z tohoto materiálu budou také potřebovat pravidelnou péči.

Syntetické materiály

Syntetické materiály mají ve srovnání s kůží nižší hmotnost. Aby si zachovaly svou voděodolnost, je třeba je pravidelně impregnovat impregnačním přípravkem.

Co by měla mít kvalitní turistická bota

Membrána

Membrána je část turistické boty, která se nachází uvnitř. Zajišťuje prodyšnost a voděodolnost obuvi. Odvádí také pot od nohy a zlepšuje jeho odpařování. I boty s membránou potřebují pro prodloužení životnosti pravidelné ošetřování.

Podrážka

Podrážka má za úkol zajistit dobré přilnutí nohy k povrchu a zmírnit nárazy při chůzi. Kromě toho chrání nohy před chladem a vlhkostí. Do náročného terénu jsou vhodné tvrdší podrážky s výrazným vzorem. Na méně obtížné túry jsou vhodnější měkčí podrážky. Od tvrdosti podrážky závisí i její hmotnost. Čím tvrdší jsou, tím více bude bota vážit.

Vyztužená špička

Vyztuženou špičku mají turistické boty určené do vysokohorského terénu. Jejím úkolem je chránit prsty nohou i samotnou botu před nárazem. Obvykle se vyrábí z gumy.

Pevné šňůrky

Nejen životnost ale i komfort při zavazování a nošení poskytují pevné šňůrky z drsnějšího materiálu. Drsnější materiál pomáhá tomu, aby se tkaničky při chůzi nerozvázali.

Prošívání

Při nákupu si všímejte i hustotu prošívání. Čím více švů, tím větší pravděpodobnost, že se některý z nich začne párat a boty začnou na tom místě promoká. Vybírejte proto turistické boty s co nejmenším počtem švů.

Jak vybrat správnou velikost boty

Pro výběr správné velikosti boty si nejdříve změřte délku chodidla. Odměříte ji jednoduchým postupem:

Položte si na zem čistý papír a postavte se na něj. Důležité je, abyste na nohu přenesly i váhu těla. Nestačí ji na papír jen položit. Pak si nohu obkreslete. Pozor na polohu tužky. Po celou dobu ji musíte mít kolmo k papíru. Po dokončení opakujte stejný postup s druhou nohou.

Velikost chodila odměříte na nákresu. Bude to vzdálenost od konce palce po konec paty. Velikost bot se odvíjí od naměřené délky. Pro délku 25 cm budete potřebovat velikost 39. Pro 25,5 cm velikost 40, pro 26 cm velikost 41 a tak dále.

Tipy na závěr

Turistické boty se postarají o pohodlí pro nohy během pobytu v přírodě. Při nákupu vybírejte podle aktivity, kterou nejčastěji provádíte. Jiné turistické boty budete potřebovat na nenáročné procházky v teplém počasí a jiné na vysokohorské túry. Při výběru je dále důležitý střih a materiál bot.

Turistické boty je třeba vybírat také podle velikosti vašeho chodidla. Od něho závisí velikost bot. Při nákupu si obuv vyzkoušejte na ponožky, které nosíte na turistiku. Nezapomeňte je důkladně zašněrovat. V botách se projděte, abyste zjistili, zda mají prsty i celá noha dostatek prostoru. A to nejen na rovině ale i po šikmé ploše. Boty by měly zároveň nohu dostatečně fixovat. Předem počítejte, že námahou nohy trochu otečou. V botě je proto vhodné nechat přibližně 1 cm rezervy.

Napsat komentář