Pro každého, kdo rád chodí do přírody, jsou nezbytnou součástí výbavy kvalitní turistické boty. Při výběru dodržujte několik zásad, abyste se vrátili domů se suchýma nohama a bez otlaků. Správně vybraná turistická obuv zajistí vašim nohám stabilitu i ochranu před vlhkem či zimou. Jiné požadavky na boty budete také mít, pokud se na túru vydáte jen párkrát za rok a jiné, pokud chodíte do přírody pravidelně. Rozdíl je také v typu aktivity a v terénu, po kterém chodíte.
Při koupi turistických bot je zvlášť důležitá volba správné velikosti. Proto v našem článku najdete i krátký návod, jak změřit velikost chodidla a jak zkoušet boty.
Druhy podle aktivity
Základní dělení turistických bot je podle vykonávané aktivity. Můžete se setkat s následujícími pěti druhy.
Turistické sandály
V letním a suchém počasí si noha nejlépe odpočine v turistických sandálech. Nejsou vhodné pro dlouhé túry, využijete je ale při chůzi po nenáročném terénu. Turistické sandály oceníte také po návratu z túry k autu. Noha si po vyzutí z bot vydechne a bude se vám lépe řídit. Turistické sandály můžete nosit také jako vycházkovou obuv klidně i do města.
Outdoorové boty
Outdoorové boty jsou vhodné na méně náročné túry v lese a po upravených chodnících. Můžete je používat i na běžné nošení. Mají měkčí podrážku a nejsou vhodné pro náročné túry.
Trekingové polobotky
Trekingové polobotky si můžete obout na delší túry. Důležité je ale zvážit váhu batohu. Nejsou vhodné při nošení větší zátěže. Trekingové polobotky jsou vybaveny voděodolnou membránou. Jejich vibramová podrážka zajišťuje dobrou stabilitu. Jelikož sahají jen po kotníky, neposkytují mu oporu. Proto je nevyužijete v náročnějším terénu. Jsou vhodné pro upravené turistické trasy s měkčím i tvrdým povrchem. Pokud se je rozhodnete používat na běžné nošení, bezpochyby oceníte jejich pohodlnost.
Kotníkové trekingové boty
Vyšší trekingová obuv poskytne noze dostatečné zpevnění i pro náročnější terény, s jakými se setkáte při vysokohorské turistice. Zvládnete v nich i méně náročné lezení. Mají tvrdší podrážku s výraznějším vzorkem a pevný skelet upravený membránami. Špička boty je zpevněná. Často je, pro lepší ochranu prstů, překryta gumou.
Zimní trekingové boty
Tato kategorie obuvi je speciálně vybavena na turistiku v zimě. Boty jsou velmi odolné. Podrážka je přizpůsobena chůzi po sněhu, ledovci i kamenitém terénu. Zpravidla jsou přizpůsobeny i na připevnění koček.
Vysoká trekingová obuv
Tyto turistické boty mají nejtvrdší podrážku a vyšší střih. Využijete je, pokud chodíte na několikadenní túry. Snesou i vyšší zátěž batohu a jsou odolné vůči vodě. Podrážka je dobře přizpůsobena pohybu po skalnatém terénu. Tyto boty jsou vhodné i na alpinismus.
Podle typu chodidla
Ideální turistické boty drží na noze, aniž byly v některých bodech příliš těsné, nebo naopak volné. Každá noha má svůj specifický tvar. Liší se také tvar nohy u ženy a u muže. Při koupi bot je proto důkladně vyzkoušejte, zda vám vybraný tvar dokonale sedí. Vyvarujete se tak vzniku bolestivých puchýřů, zbytečné bolesti nohou či vzniku různých deformací. Podle typu chodidla si můžete vybrat turistické boty různého střihu.
Wide — klasický střih boty rozšířený v oblastech palcových kloubů a nártu. V oblasti paty je užší.
Narrow — úzký střih bot pro lidi s užší nohou.
Hallux Valgus — pokud máte vybočené palce, oceníte střih vbočený palec. Jedná se o střih s rozšířenou špičkou kolem palcového kloubu. V ostatních částech má bota normální tvar.
Straight Fit — tento střih využijí lidé s velkými palci. V oblasti palce totiž poskytuje více prostoru.
Materiály turistických bot
Při častém nošení turistických bot určitě oceníte kvalitu materiálů. Můžete se setkat s následujícími:
Kůže
Kůže je odolný materiál s dlouhou životností a dobrou odolností. Pro zachování všech vlastností ale kůže potřebuje pravidelnou péči. Vhodné je používat ochranné prostředky na bázi vosku. Nevýhodou tohoto materiálu může být menší prodyšnost.
Kůže s membránou
Kůže s membránou je kvalitní, nepromokavý materiál. Turistické boty z tohoto materiálu budou také potřebovat pravidelnou péči.
Syntetické materiály
Syntetické materiály mají ve srovnání s kůží nižší hmotnost. Aby si zachovaly svou voděodolnost, je třeba je pravidelně impregnovat speciálním impregnačním přípravkem.
Co by měla mít kvalitní turistická bota
Membrána
Membrána je část turistické boty, která se nachází uvnitř. Zajišťuje prodyšnost a voděodolnost obuvi. Odvádí také pot od nohy a zlepšuje jeho odpařování. I boty s membránou potřebují pro prodloužení životnosti pravidelné ošetřování.
Podrážka
Podrážka má za úkol zajistit dobré přilnutí nohy k povrchu a zmírnit nárazy při chůzi. Kromě toho chrání nohy před chladem a vlhkostí. Do náročného terénu jsou vhodné tvrdší podrážky s výrazným vzorem. Pro méně obtížné túry jsou vhodné měkčí podrážky. Od tvrdosti podrážky se odvíjí i její hmotnost. Čím tvrdší jsou, tím více bude bota vážit.
Vyztužená špička
Vyztuženou špičku mají turistické boty určené do vysokohorského terénu. Jejím úkolem je chránit prsty nohou i samotnou botu před nárazem. Obvykle se vyrábí z gumy.
Pevné šňůrky
Životnost i komfort při zavazování a nošení poskytují pevné šňůrky z drsnějšího materiálu. Takový materiál pomáhá tomu, aby se tkaničky při chůzi nerozvázaly.
Prošívání
Při nákupu si všímejte i hustoty prošívání. Čím více švů, tím větší pravděpodobnost, že se některý z nich začne párat a boty začnou na tom místě promokat. Vybírejte turistické boty s co nejmenším počtem švů.
Jak vybrat správnou velikost boty
Pro výběr správné velikosti boty si nejdříve změřte délku chodidla. Odměříte ji jednoduchým postupem:
Položte si na zem čistý papír a postavte se na něj. Důležité je, abyste na nohu přenesli i váhu těla. Nestačí ji na papír jen položit. Pak si nohu obkreslete. Pozor na polohu tužky. Po celou dobu ji musíte mít kolmo k papíru. Po dokončení opakujte stejný postup s druhou nohou.
Velikost chodidla odměříte na nákresu. Bude to vzdálenost od konce palce po konec paty. Velikost bot se odvíjí od naměřené délky. Pro délku 25 cm budete potřebovat velikost 39. Pro 25,5 cm velikost 40, pro 26 cm velikost 41 a tak dále.
Tipy na závěr
Turistické boty se postarají o pohodlí nohou během pobytu v přírodě. Při nákupu vybírejte podle aktivity, kterou nejčastěji provádíte. Jiné turistické boty budete potřebovat na nenáročné procházky v teplém počasí a jiné na vysokohorské túry. Při výběru je dále důležitý střih a materiál bot.
Turistické boty vybírejte také podle velikosti vlastního chodidla. Od něho se odvíjí velikost bot. Při nákupu si obuv vyzkoušejte na ponožky, které nosíte na turistiku. Nezapomeňte je důkladně zašněrovat. V botách se projděte, abyste zjistili, zda mají nejen prsty, ale celá noha dostatek prostoru. A to nejen na rovině, ale i po šikmé ploše. Boty by měly zároveň nohu dostatečně fixovat. Počítejte s tím, že námahou nohy trochu otečou. V botě je proto vhodné nechat přibližně 1 cm rezervy.
zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!