Jak vybrat horkovzdušnou fritezu

Smažená jídla patří mezi oblíbené pokrmy mnohých z nás i přesto, že nejsou velmi zdravá. Pokud hledáte řešení, jak si dopřát víc takových pochoutek a nehřešit přitom tolik na zdraví, řešením je horkovzdušná fritéza.

Při výběru horkovzdušné fritézy porovnejte několik důležitých parametrů. V následujícím článku se o nich všechno dozvíte. Prozradíme vám, jak vybrat toto zařízení, tak, aby vyhovovalo vašim potřebám. Porovnáme si jednotlivé typy. Poradíme vám také, jakou velikost si vybrat a jaký by měl být ideální výkon a spotřeba elektrické energie. Dozvíte se také, jaké funkce můžete očekávat od jednotlivých modelů.

Proč používat horkovzdušnou fritézu

To, že smažené jídlo není zdravé, ví asi každý z nás. Pokrmu, který obsahuje vysoký podíl tuku, bychom se měli vyhýbat nejen s ohledem na hmotnost. Velké množství nezdravých tuků neprospívá srdci, cévám a ani jiným orgánům. Řešením, jak si smažené jídlo připravit chutně a zdravě, je horkovzdušná fritéza.

Tato fritéza používá horký vzduch s minimální nebo žádnou potřebou oleje. Jídlo je tak upravované způsobem, který se podobá spíše na pečení. Topné těleso fritézy ohřívá vzduch na předem stanovenou teplotu. Přidáte malé množství oleje. Pomocí ventilátoru proudí ohřátý vzduch ve fritéze. Vložené potraviny se opékají rovnoměrně a bez připálení.

Výhody horkovzdušné fritézy

  1. Potraviny jsou uvařené rychleji než tradičním způsobem.
  2. Jídlo je křupavé, není mastné ani příliš těžké. Na smažení nepotřebujete velké množství oleje, jako je to u klasické fritézy. Vaše chuťové pohárky si tak užijí dokonalou chuť, aniž byste zatížili trávení.
  3. Jednoduše se umývá. Na rozdíl od klasického fritovacího hrnce se horkovzdušná fritéza snadno čistí. Některé části můžete umývat i v myčce.
  4. Smažení v horkovzdušné fritéze je téměř bez zápachu.
  5. Rychlá příprava — fritéza je připravená na smažení už po několika minutách. Proti klasické fritéze ušetříte i čas.
  6. Možnost multifunkčního využití — na trhu najdete i multifunkční fritézy, ve kterých můžete grilovat, péct, rozmrazovat nebo dokonce i sušit ovoce.

Jak vybrat horkovzdušnou fritézu

Při výběru fritézy je vhodné porovnávat několik parametrů. Začněte výběrem vhodného typu. Potom porovnejte velikost a další vlastnosti fritézy.

Typy horkovzdušných fritéz

Na trhu najdete několik typů horkovzdušných fritéz.

Halogenové horkovzdušné fritézy

V halogenové fritéze je jídlo připravené pomocí halogenového topného tělesa. Toto těleso produkuje teplo, kterým se potraviny připravují. Při vaření je vnitřní prostor fritézy osvětlený. Celý průběh vaření tak můžete sledovat. Halogenové fritézy jsou velmi kvalitní. Nevýhodou je jejich vyšší cena.

Statické horkovzdušné fritézy

U tohoto typu dochází k ohřívání vzduchu. Jídlo se připravuje cirkulací uvnitř fritézy. Tento způsob využívají levnější modely. Nevýhodou je, že může docházet k nerovnoměrnému opékání potravin.  Jídlo se také častěji připaluje. Tento nedostatek se dá eliminovat tak, že jídlo během vaření několikrát vytáhnete a promícháte.

Dynamické horkovzdušné fritézy

I v dynamické fritéze dochází k fritování za pomoci proudění horkého vzduchu. Dynamické fritézy ale odstraňují nedostatek statického typu díky lopatce, kterou se potraviny během vaření promíchávají. Jídlo se tak připraví rovnoměrněji a bez potřeby vašeho zásahu. Za tento komfort ale zaplatíte několik set korun navíc.

Velikost fritézy

Vhodná velikost závisí na množství pokrmu, který v ní budete připravovat. Na trhu najdete horkovzdušné fritézy od velikosti nádoby 1,5 l. Taková velikost je vhodná na vaření menšího množství jídla. Největší modely mají naopak objem až 12 l. S tímto objemem se vyrábějí multifunkční fritézy. V takovém zařízení můžete připravovat více jídel najednou nebo například ugrilovat kuře. Střední velikost, která vystačí pro potřeby běžné rodiny, je s objemem nádoby 3–7 l.

Od velikosti fritézy se odvíjí také její hmotnost a prostor potřebný pro uskladnění. Předem si proto promyslete, jaké jsou vaše možnosti na její odložení.

Výkon a spotřeba

Výkon těchto spotřebičů se pohybuje od 1 400 do 1 800 W. Nižší výkon je nedostatečný. Platí, že čím vyšší výkon, tím lépe a rychleji fritéza jídlo propeče.

Od výkonu se odvíjí i spotřeba elektrické energie. Čím bude jeho hodnota vyšší, tím bude vyšší spotřeba. Při koupi vybírejte požadovaný výkon tak, aby byl optimální z obou hledisek. Hodnota výkonu 1 400–1 800 W by měla vyhovovat většině uživatelů.

Užitečné funkce

Tyto fritézy disponují různými funkcemi, které vám usnadní vaření.

Průhledné víko a vybírací koš

Průhledné víko vám umožní sledovat přípravu pokrmů i během vaření. Jídlo tak budete moct zkontrolovat bez otvírání fritézy. Vaření, ale i čistění tohoto spotřebiče usnadňuje vybírací koš nebo vnitřní nádoba.

Umývání v myčce

Pokud chcete ušetřit čas při čištění fritézy, vybírejte model s možností umývání v myčce. V myčce umyjete vnitřní nádobu nebo koš fritézy.

Časovač

Časovač umožňuje nastavit čas potřebný na přípravu pokrmů. Některé dražší modely mají odnímatelný časovač. Po nastavení času nechte fritézu vařit a časovač si s sebou vezmete do jiné místnosti.

LCD displej

Některé modely jsou vybavené LCD displejem. Namísto manuálního ovládání si tak můžete užívat pohodlí přehledného a jednoduchého nastavení. Oběd připravíte stlačením jednoho knoflíku na displeji.

Volitelná teplota

Možnost nastavení teploty využijete, pokud připravujete více druhů potravin. Vhodným nastavením teploty tak vybírejte přípravu jídla s ohledem na vlastnosti potravin.

Automatické míchání

Funkcí automatického míchání jsou vybavené dynamické horkovzdušné fritézy. Během vaření tak budete moct všechno nechat na fritézu, která jídlo promíchá za vás. Potraviny se připraví rovnoměrněji.

Předvolené programy

Víc předem připravených programů vaření vám umožní zvolit program pro konkrétní druh potravin.

Odložený start

Potřebujete začít vařit až za několik hodin? Umožní vám to funkce odloženého startu. Potraviny připravíte a vložíte do fritézy už ráno a vaření může začít až na oběd.

Tipy na závěr

Horkovzdušná fritéza představuje možnost přípravy chutného smaženého jídla mnohem zdravějším způsobem. Při nákupu začněte výběrem vhodného typu. Potom porovnejte jednotlivé parametry. Zajímat by vás měla především velikost fritézy. Ta by měla odpovídat počtu členů vaší domácnosti. Porovnejte i výkon a spotřebu jednotlivých modelů. Aby vybraná horkovzdušná fritéza plně odpovídala vašim požadavkům, informujte se o jejich funkcích. Funkce fritéz vám v mnohém usnadní samotné vaření nebo čištění fritézy.

K některým modelům si můžete dokoupit praktické příslušenství. Na výběr máte plech na pizzu, rošty, grilovací mřížky, nadstavec nebo kleště. Můžete si dokonce dokoupit i košíčky na muffiny. Z horkovzdušné fritézy se tak stane multifunkční pomocník ve vaší kuchyni.

Jak vybrat nejlepší fritovací hrnec

Jak vybrat nejlepší hrnec

Jak vybrat palačinkovač

Napsat komentář