Playstation 5 může mít o něco tišší chod díky vodnímu chlazení

Nová generace dosud nejprodávanější herní konzole od společnosti Sony se objevila na světovém trhu 12. listopadu loňského roku. Od té doby se strhla lavina a stihlo se vyprodat několik milionů kusů. To, že současný model předčil ten starý, o tom není pochyb. Je výkonnější a oproti PS4 nabízí důležitá vylepšení. Stará generace už nedokázala držet krok s technickými možnostmi herních vývojářů, a proto vznikla potřeba výkonnějšího hardwaru.

Tato konzole existuje dokonce ve dvou variantách — Playstation 5 a Playstation 5 Digital Edition. Obě nabízí stejný výkon, hardwarovou konfiguraci i design. Druhá zmíněná ale nemá optickou mechaniku. Obecně je PS5 poháněná osmijádrovým procesorem AMD Zen 2 a grafickým jádrem Navi. Dále je zde integrovaný SSD disk, jenž zajistí plynulost obrazovky a okamžitý start každé hry. Novinkou jsou také přepracované ovladače s názvem Dualsense, které také prošly úpravou, nabízí nově haptickou odezvu a adaptivní triggery. Navíc mají zabudovaný mikrofon, čímž odpadá nutnost sluchátek s mikrofonem. Obecně poskytují lepší ergonomii a modernější vzhled. Výhodou je, že model PS5 s optickou mechanikou dokonce slouží i jako Blu-ray přehrávač, čímž můžete skrze zařízení využívat také Netflix, Youtube, Spotify a další aplikace.

Na nejnovější konzoli si tak bez problému zahrajete exkluzivní hry nové generace, které jsou dostupné pouze pro toho zařízení. Výhodou je ale to, že je kompatibilní i se starší generací her pro PS4. Potvrzená je také kompatibilita s Playstation VR, jenž poskytuje sadu pro zábavu ve virtuální realitě. Jestli si nerozumíte s angličtinou, nemusíte se bát, herní menu je dostupné i v češtině. Pro některé je ale možnou nevýhodou to, že v balení je pouze jeden herní ovladač. Chcete-li hrát ve dvou, další si budete muset dokoupit samostatně.

U Playstationu 5 se podařilo zlepšit výkon, což ovlivnilo i snížení hluku celé konzole. Výrazný je proto rozdíl v hluku mezi PS4 a PS5. Kdo by si ale myslel, že tím je vývoj aktuální konzole na vrcholu, ten se mýlí. V únoru se na Youtube objevilo video od známého vietnamského počítačového experta, který si přezdívá Modding Cafe. Ten rozebral nejnovější konzoli do posledního kousku a přidal vodní chlazení, čímž posunul hranici hlučnosti této konzole ještě dál.

Zatím se čeká na reakce a případný zájem ze strany uživatelů. Pokud by byl ohlas vysoký, není vyloučené, že se tento model s vodním chlazením komerčně zpřístupní a dostane se i volně k prodeji. Na to si ale budeme muset ještě počkat.

V České republice je stále problém se zakoupením PS5. Z důvodu aktuální celosvětové nedostupnosti není známý konkrétní termín dodání. Pokud ale chcete mít jistotu, že se na vás pak dostane, předobjednejte si Playstation 5 už nyní. A jestli se vám nechce čekat, pořiďte si starší model Playstation 4, který má také co nabídnout pro všechny fanoušky a nadšence do her.

Napsat komentář