Jak si vybrat zařízení pro chytrou domácnost

Moderní technologie nám umožňují ovládat domácnost skrze elektroniku. To nám zkvalitní život, neboť tak dostaneme vše pod kontrolu, třeba i přes jedinou aplikaci v chytrém telefonu. Také nám tím odpadnou různé starosti. Díky propojení různých spotřebičů a zařízení v rámci chytré domácnosti zvládnete například ovládat osvětlení, vytápění, odemykání či zamykání dveří, rolety a další. Vlastně ani nemusíte na nic myslet, všechno zautomatizujete a jednotlivá zařízení pak nad tím mají kontrolu místo vás.

Výhodou je, že na to většinou nepotřebujete připojovat kabely ani instalovat různé složité softwary. Nepotřebujete k tomu volat ani odborníka. Zvládnete si vše nastavit sami z pohodlí doma, a třeba i za pár minut. Většina zařízení a funkcí je k dispozici bezdrátově. Stačí vám být připojení skrze domácí síť a přes Bluetooth v mobilu.


vyberomat cz yeelight led smart bulb s color

Chytrá žárovka — Yeelight LED Smart Bulb M2

Tento typ osvětlení spadá mezi tzv. Smart žárovky, protože poskytuje moderní funkce, které zvládnete ovládat nejen přes mobilní aplikaci, ale i třeba i hlasem. Mezi takové funkce patří třeba nastavení různých barev, intenzity osvětlení, ale i teplejších a studenějších tónů. K žárovce se snadno připojíte skrze Wi-Fi. Navíc je to LED žárovka, která poskytuje dlouhou životnost, a přitom šetří spotřebu energie. Tento typ se hodí pro všechna svítidla s paticí E27.


vyberomat cz

Chytrý termostat — Honeywell Evohome Round

Jedná se o systém, se kterým budete mít přehled o celkovém vytápění vaší domácnosti. Zvládnete ho napojit na kotel i na podlahové topení. Má jednoduché nastavení i snadné ovládání kolečkem, ale i dotykovým displejem. K dispozici je i bezdrátové ovládání skrze mobilní aplikaci, takže si teplotu snadno nastavíte a upravíte i vzdáleně.


vyberomat cz obrazek t s

Chytrá zásuvka — TP-Link Tapo

Skrze jedinou aplikaci zvládnete ovládat zásuvku, a to i dálkově, aniž byste museli být doma. Je zde i časovač, přes který si navolíte zapínání i vypínání, takže nebudete mít problém z práce vypnout zásuvku s varnou konvicí nebo třeba zapnout zásuvku, kde máte vloženou nabíječku s tabletem. Zásuvku snadno ovládáte i hlasem, třeba propojením přes hlasový asistent Alexa nebo Google Assistant.


vyberomat cz lock x

Chytrý zámek — Tedee TD-LOCK-WH

Přes tento zámek si odemknete vchodové dveře, aniž byste potřebovali mít po ruce klíče. Jedná se o samostatný zámek na dveře, který budete ovládat přes své zařízení, a to díky připojení na domácí síť a využití Bluetooth ve vašem telefonu. Dokáže ale fungovat i offline. Výhodou je sdílení přístupu, takže ho zvládnou ovládat všichni ve společné domácnosti. Zařízení podporuje jak Android, tak iOS. Je kompatibilní i se systémem Apple HomeKit.


vyberomat cz obrazek

Chytrá kamera — Eufy EufyCam 2

Pokud hledáte zařízení, které bude monitorovat váš pozemek, vyberte si spolehlivou venkovní kameru. Tato nabízí snadnou instalaci. Díky připojení k domácí síti určitě využijete spoustu moderních funkcí, třeba zasílání emailových notifikací nebo ovládání hlasem. Uvnitř je zabudovaný mikrofon a reproduktor pro zajištění komunikace. Samozřejmostí je také noční vidění a vysoká odolnost i při velmi špatném počasí.


Jednoúčelové sady, nebo centrální jednotky

Než začnete vybavovat svou domácnost všemožnými chytrými spotřebiči, zásuvkami a dalšími zařízeními, zamyslete se nad jednou zásadní otázkou, a to využíváním do budoucna. Na výběr máte buď jednoúčelové sady, nebo i centrální jednotky.

jednoúčelová sada — jde o samostatná zařízení, jako je termostat či alarm, která jsou snadná na instalaci. Jejich samostatná pořizovací cena vás určitě vyjde levněji. Jednoduše je vybalíte z obalu, umístíte, kam potřebujete a používáte. Není to ale tak praktické, neboť jak název napovídá, plní pouze jeden jasný účel, ke kterému si je pořizujete. Do budoucna je rozhodně nerozšíříte ani nespárujete s žádným dokoupeným zařízením. Platí, že na každou jednotlivou sadu budete potřebovat samostatnou aplikaci. A jak budete svou domácnost rozšiřovat o více a více chytrých prvků, tím více aplikací bude třeba v telefonu mít. Proto se hodí je pořizovat, pokud víte, že vám postačí mít jedno nebo jen pár zařízení.

centrální jednotky — toto je naprostý opak a je vhodný tam, kde plánujete rozšiřovat svou chytrou domácnost i do budoucna. Základem je zde centrální jednotka, kterou napojíte do elektrické sítě nebo k vašemu routeru. Tím pak dotváříte komplexní systém, jenž má tu výhodu, že veškeré chytrá zařízení jsou provázaná, a přitom na ně postačí jedno snadné ovládání skrze jedinou aplikaci v telefonu.

Apple HomeKit — mimo výše zmíněné systémy existuje také tento od společnosti Apple, který je zcela odlišný. Jeho výhodou je, že k němu nepotřebujete mít centrální jednotku. Postačí, pokud vlastníte iPhone nebo jiné zařízení s operačním systémem iOS, které tuto jednotku plně zastoupí. I tady pak jednoduše propojíte jednotlivá chytrá zařízení v domácnosti a ovládáte je skrze jedinou aplikaci. Jen si dejte pozor na kompatibilitu a kupujte jen ta s označením „Works with Apple HomeKit„.

Chytré osvětlení

Na trhu najdete širokou škálu osvětlení, jako jsou stolní lampy, nástěnná světla, LED osvětlení, žárovky, a to nejen do interiéru, ale i do exteriéru. Výhodou je, že výrobci už u všech typů osvětlení poskytují také možnost využití pro chytrou domácnost a propojení osvětlení skrze vaši domácí síť, a dokonce s bezdrátovým ovládáním přes jedinou aplikaci v telefonu.

U takového typu osvětlení si většinou sami volíte intenzitu světla, stmívání i zesílení světla, barevnou teplotu, ale i jednotlivé odstíny barev. Dále si dokážete nastavit časovač pro to, kdy se má světlo rozsvítit či zhasnout. Na výběr je mnohdy i nastavení optimální atmosféry pro konkrétní účely.

Chytré termostaty

Tento speciální termostat napojíte na běžný kotel, ale také na podlahové topení. I nad vytápěním v domácnosti dnes můžete mít snadnou kontrolu, když termostat propojíte s chytrou domácností skrze jedinou aplikaci. To vám pak umožní, že ho ovládáte bezdrátově odkudkoliv. Například ještě v práci si zvolíte, aby vám vytopil domácnost těsně předtím, než dorazíte domu. Snadno si nastavíte ovládání vytápění i klimatizaci přes daný program. Termostat pak průběžně odhadne vaše denní i noční návyky a volí oblíbené nastavení teplot i během různých ročních období. Skrze program dokonce nastavíte i to, že poté, co odejdete z domu, sám se přepne do úsporného režimu. Bude vám i rádcem ohledně toho, jak snižovat náklady na vytápění.

Chytré zásuvky

Jejich předností je, že zařízení, které v nich máte zapojené, můžete kdykoliv zapnout či vypnout, a to i dálkově. U některých modelů lze dokonce připojit několik zařízení najednou. Skrze aplikaci máte k dispozici správu všech připojených zařízení. Aplikace vás dokáže také informovat o spotřebě energie v reálném čase. Snadno si tak zobrazíte, kolik energie spotřebovávají jednotlivá zařízení. Skrze aplikaci si také navolíte časový harmonogram, kdy se má jaké zařízení nabíjet nebo kdy se má v zásuvce vypnout. Nemusíte se bát ani toho, pokud by vám zrovna nefungovalo připojení, a vy byste potřebovali nabít telefon. Zásuvka funguje i klasicky, jak jste zvyklí, aniž byste museli aplikaci pokaždé využít. Důležité je zmínit i výpadek proudu, který není výjimkou. Až dojde k zpětnému obnovení napájení, zásuvka většinou sama přejde do výchozího nastavení.

Na trhu jsou dnes dokonce zásuvky, které nabízí více funkcí najednou. Takovou možností je například zásuvka s termostatem, s USB portem nebo taková, která bude měřit vaši spotřebu energie nejen během nabíjení, ale i celkovou spotřebu za určitý časový úsek.

vyberomat cz sebastian scholz nuki ijksskfeqrm unsplash

Chytré zámky

Tzv. chytré zámky (Smart Lock) jsou tu od toho, abyste už nemuseli používat klasické klíče. Tento typ zámku snadno odemknete za pomoci Bluetooth přes jiné chytré zařízení, ať už půjde o telefon, tablet, ale i hodinky. Na výběr pak máte buď dveřní, nebo i visací zámek, což je dobré vybírat podle konkrétního účelu využití. Dveřní zámek nahradí ten klasický na dveřích. Visací je spíše doplňkový, a je vhodný hlavně pro vrata garáže, skříňky a podobně.

Důležité jsou pak jednotlivé funkce. S některými zámky si nastavíte automatické odemykání, jakmile se se svým zařízením přiblížíte k vchodovým dveřím. Na výběr je i časovač — sami si přes aplikaci v mobilu nastavíte, kdy chcete, aby se například zámek odemknul či zamknul, což oceníte třeba večer, než půjdete spát. Samozřejmostí jsou také příchozí notifikace v případě, kdy se zámek odemkne. Veškerý přehled a správu nad svým zabezpečením máte u sebe v zařízení. Při výběru se zaměřte na veškeré možnosti, některé zámky totiž v případě potřeby odemknete i klasickým klíčem.

Chytré zabezpečení domácnosti

O jednom zabezpečení domácnosti už padlo slovo v předchozích odstavcích. Ale je tu i další varianta, a to domovní alarm či kamerový systém. Kameru propojíte přes domácí síť a ovládáte telefonem. Budete tak mít přehled o tom, co se děje v reálném čase na vašem pozemku, v okolí domu, ale i uvnitř. Zařízení zvládají natáčet nejen přes den, ale i v noci za zhoršené viditelnosti. Kameru spustíte manuálně, ale jde to nastavit i automaticky, a to za pomoci detekce pohybu či zvuku. Hledáte-li kameru do venkovních prostorů, určitě se zaměřte při výběru i na hodnotu IP. Ta určuje ochranu proti prachu i vodě. Jestliže budete mít kamery umístěné tak, že na ně budou přímo působit nepříznivé vlivy počasí, vybírejte alespoň takové s hodnotou IP 44, ale spíš vyšší.

Domovní alarm také ochrání váš objekt. Ať už se chystáte odejít na pár hodin nebo několik dní. Funguje bezdrátově a zvládnete ho jednoduše nainstalovat sami bez technické pomoci. Jednoduše ho pak ovládáte přes ovladač, ale i aplikací nebo SMS příkazem. V případě zaznamenaného narušení prostoru (díky pohybovým čidlům) vám systém zašle zprávu. Vy na to pak reagujete několika způsoby, třeba i spuštěním sirény a podobně. Součástí je i mikrofon a reproduktor pro zajištění obousměrné komunikace.

Další chytrá zařízení

Chytré květináče

Na trhu dnes narazíte i na automatické systémy, které vám pomohou s bezstarostným pěstováním vašich rostlin. Jedná se o speciální květináče, kterým dodáte vodu, zapojíte je do elektřiny a pak už to necháte na nich, aby se staraly za vás. Zvládají automaticky zavlažovat, vyživovat půdu, ale také přinášet dostatek světla v průběhu dne tak, jak to rostliny vyžadují. Takové zařízení seženete rovnou i se sazenicemi. Snadno si tak vypěstujete ovoce, zeleninu a různé bylinky.

Chytré meteostanice

Ty jsou tu od toho, aby vás informovaly o aktuálním počasí, o teplotě, vlhkosti, tlaku, kvalitě ovzduší a dalších parametrech, na které jste u takové meteostanice zvyklí. Rozdíl oproti běžné meteostanici je, že toto zařízení napojíte na telefon či tablet, a veškerá data si tak snadno zobrazíte ve svém chytrém zařízení. Na trhu existují stanice bez displeje, ale i s displejem.

Chytré vypínače

Za zmínku také stojí chytré spínače a ovladače. I takové vymoženosti dnes můžete mít ve své domácnosti. Slouží například k ovládání žaluzií, rolet, osvětlení, ale i hudby nebo různých spotřebičů. Mezi těmito dvěma vychytávkami je ale rozdíl. Takový spínač by vám měl nainstalovat odborník, protože se přitom manipuluje s elektřinou a odborník by měl zkontrolovat, zda nemáte ve zdi jiné rozvody, než jsou třeba. K ovladači naopak nepotřebujete nic montovat. Určitě ho ale budete muset připojit k domácí síti. Pak na něj ale zvládnete napojit a ovládat s ním veškerou chytrou elektroniku, kterou doma máte.

vyberomat cz sebastian scholz nuki fhdtgqxq unsplash

Uživatelsky přívětivé a snadné ovládání

Je důležité zmínit, že chytrou domácnost zvládne nastavit opravdu každý. Poskytuje totiž velmi jednoduché a intuitivní ovládání, snadné připojení k síti i přístup k programům i aplikacím. Samozřejmostí je vlastnit chytrý telefon, tablet či jiné zařízení, přes které budete chytrou domácnost spravovat. A také mít domácí síť, přes kterou se budete k aplikacím dostávat. Poté už vám ale nic nebrání si pořídit buď jedno či dvě zařízení, nebo propojit veškerou techniku přes jedinou aplikaci, a vytvořit si tak centrální systém u vás doma.

Sdílení s rodinou

Výhodou mobilních aplikací je, že jejich funkce a užívání můžete sdílet i s dalšími členy domácnosti. Jednoduše v aplikaci navolíte přístup i pro další osoby, a dotyčné osoby mohou také ovládat různá zařízení přes svůj vlastní telefon či tablet. Syn si pak navolí vytápění v domácnosti, když se blíží do domu. Manžel zkontroluje, zda jste ráno vypnuli zásuvku s varnou konvicí. Přes sdílení nebude mít dcera problém odemknout si bezdrátový chytrý zámek a dostat se domů. Je jen zcela na vás, co a jak si doma nastavíte. Je to určitě výhodné i proto, že budete mít přehled, ke kterým zařízením budou mít přístup dospělé osoby a ke kterým i děti.

Závěr

Pořízení více zařízení pro chytrou domácnost možná zpočátku vyjde na více peněz, ale nakonec vám do budoucna přinese nejen úsporu energií, ale i vašeho času. Rozhodně vám to zkvalitní život, protože vám různé odpadnou starosti, nad kterými si možná často lámete hlavu. Nebudete se v práci stresovat, zda jste doma vytáhli konvici ze zásuvky. Nebudete muset mrznout, pokud jste ráno zapomněli nastavit termostat na odpoledne. Nebudete se bát na dovolené, zda vás doma někdo vykrade. Nebudete muset sledovat spotřebu energie, protože jednotlivá zařízení to za vás ohlídají. Je jen na vás, jaká zařízení do domácnosti si zvolíte a budete používat. Ať už to bude jen chytrý termostat, zámek, zásuvka, různé žárovky či jiné osvětlení nebo všechno z toho, co jsme v článku zmiňovali. Zároveň je na vás, zda veškerá zařízení spojíte do jedné centrální jednotky a budete je ovládat přes jedinou aplikaci, nebo si koupíte jednoúčelovou sadu a každé zařízení budete ovládat zvlášť vlastní aplikací. Důležité je, že si různé funkce a úkony nastavíte a zautomatizujete, a pak se už nemusíte o nic starat. Chytrá domácnost to zvládne za vás.

Napsat komentář