Jak vybrat teploměr

Teploměr na měření tělesné teploty patří k základní výbavě každé domácnosti. Pomůže vám spolehlivě zjistit, jaká je vaše teplota nebo ostatních členů rodiny. Tento údaj je jedním ze spolehlivých indikátorů pro určení druhu onemocnění. I proto byste výběru teploměru měli věnovat náležitou pozornost, abyste koupili takový, který bude vyhovovat potřebám vaší rodiny.

Při koupi teploměru se zaměřte nejdříve na výběr vhodného typu. Ten závisí na tom, komu budete teplotu měřit, jak často a v jaké části těla. Pro dospělé budete potřebovat jiný typ jako pro miminka či seniory. Na výběr máte také bezkontaktní teploměry, se kterými odměříte teplotu bez toho, aby s vámi musel pacient spolupracovat. Kromě typu zvažte přesnost měření, náročnost ovládání, hmotnost, jednoduchost při používaní nebo čitelnost výsledků. Některé modely jsou vybavené více funkcemi, které rozšiřují možnosti využití teploměru. I o nich se dozvíte v následujícím článku.

vyberomat cz thermometer
vyberomat cz thermometer

Typy teploměrů

Teploměry se dělí na jednotlivé typy podle používané technologie měření nebo podle potřeby kontaktu s pacientem.

Teploměry podle technologie měření

Podle technologie měření rozlišujeme čtyři typy teploměrů. Kromě použité technologie se liší také dobou potřebnou na měření, přesností potřebou výměny baterií.

Infračervené teploměry

Tento typ změří teplotu pomocí infračervených paprsků. Můžete si ho koupit jako bezkontaktní, nebo kontaktní. Měření pomocí infračervených paprsků je velmi přesné. K určitým nepřesnostem dojde, když se na povrchu senzoru nebo měřeného povrchu nachází nečistoty.

Klasické skleněné teploměry bez rtuti

Po zákazu rtuťových teploměrů, který vstoupil v Evropské Unii v platnost v roce 2009, se klasické skleněné teploměry začaly vyrábět s jinými látkami. Klasické teploměry patří mezi nejlevnější řešení. Výhodou je také, že nebudete dokupovat baterie. Počítejte ale s měřením po dobu 10 minut a určitou dávkou opatrnosti, kterou budete potřebovat, abyste teploměr nerozbili.

Digitální teploměry

Digitální teploměry jsou nejpoužívanějším typem. Je to pro jejich nízkou cenu a poměrně rychlé měření. Využijete je na měření teploty v ústech, podpaží, ale i v konečníku. Výhodou je také jejich odolnost. Kromě klasického tvaru teploměru snadno seženete i modely ve tvaru dudlíku pro miminka.

Páskové teploměry

Tyto teploměry měří tělesnou teplotu přiložením na čelo. Při jejich používaní ale nepočítejte s velkou přesností. Používají se jen na zjištění orientační hodnoty. Páskové teploměry jsou pro jejich skladnost vhodné například na cesty.

vyberomat cz thermometer
vyberomat cz thermometer

Teploměry podle místa měření

Podle místa měření rozlišujeme teploměry kontaktní bezkontaktní.

Kontaktní teploměry

Kontaktní teploměry měří tělesnou teplotu po dotyku s tělem. Vybírat můžete modely určené na měření v ústech, podpaží, uchu a konečníku. Po měření v některém z tělesných otvorů je ale potřeba teploměr dezinfikovat. Očistěte ho i při používaní více osobami na měření nejen v podpaží.

Bezkontaktní teploměry

Výhodou bezkontaktních teploměrů je, že se během měření teploty nemusí dotýkat povrchu těla. Je to nejen hygienické, ale i výhodné v tom, že to můžete využít například ve spánku. Na přesnost výsledku to nemá vůbec vliv. Na trhu najdete bezkontaktní teploměry na měření ve zvukovodu nebo přiložením ke spánku. Tyto výhody jsou sice dražší, ale odměnou je příjemnější používaní.

Parametry výběru

Při výběru teploměru často rozhoduje cena. Neměla by být ale jediným kritériem. Abyste vybrali teploměr, který splní vaše požadavky, porovnejte i další parametry.

Rychlost měření

Rychlost měření se, v závislosti na konkrétním modelu, pohybuje od několika sekund až po 10 minut. Nejrychlejší měření poskytují bezkontaktní teploměry. Proto se často využívají také na zjištění aktuální teploty v ambulancích lékařů. Rychlost oceníte i v domácnosti. Například při měření teploty malých dětí.

Digitální teploměry měří teplotu za 3–5 minut. Nejdéle vám bude trvat měření skleněným teploměremaž 10 minut.

Rozměry

Pokud hledáte model, který nezabere téměř žádné místo, nejlepší volbou je páskový teploměr. Pro jeho malou přesnost ale do domácnosti doporučujeme zakoupit i přesnější teploměr. Málo místa zabere také digitálnískleněný. Jestli chcete využít výhody bezkontaktního teploměru, počítejte ale s většími rozměry. Výhodou je ale vyšší komfort při zjišťování výsledku.

vyberomat cz thermometer
vyberomat cz thermometer

Hmotnost

Běžné digitální a skleněné teploměry váží jen několik gramů. Složitější bezdotykové modely mohou mít i několik sto gramů. Aby se vám s teploměrem vyšší hmotnosti dobře manipulovalo, měl by být ergonomicky tvarovaný.

Způsob napájení

Páskové skleněné teploměry nepotřebují žádný zdroj energie. Digitální modely jsou napájené knoflíkovými bateriemi. Na jednu baterii vám při běžném používaní vydrží i několik let. Větší teploměry používají tužkové baterie nebo mají zabudovaný nabíjitelný akumulátor.

Rozsah teplot

Pro běžné potřeby je postačující rozsah měření 33 až 42 °C. Na skleněném teploměru udává rozsah číselná stupnice. U těch digitálních najdete tuto informaci v popisu výrobku.

Čitelnost výsledku

Při výběru může hrát roli i to, jak dobře se vám bude odečítat naměřený výsledek. Pokud používáte brýle na čtení, malé displeje se špatně čitelnými čísly budou problém. Také odečítání ze stupnice skleněného teploměru může být bez brýlí náročné. Vybírejte proto modely s dostatečně velkým displejem, případně s podsvícením.

Jednoduchost ovládání

Když si koupíte běžný teploměr s minimem funkcí, ovládání bude celkem jednoduché. Budete potřebovat jen jedno nebo dvě tlačítka. U modelů s více funkcemi zvažte, nakolik jednoduše se vám teploměr bude ovládat. Důležité je přehledné rozmístění tlačítek, pohodlné držení teploměru, čitelnost a další prvky, které ovlivní jeho snadné ovládání.

Funkce teploměrů

Moderní teploměry nabízí kromě měření teploty i další funkce. Kromě zvukového signálu o ukončení měření nabízí i jiné vymoženosti.

Zvukový signál — praktická funkce, která vás upozorní na konec měření. Některé modely mají také signál na oznámení při naměření zvýšené teploty.

Paměť — jestliže chcete mít přehled o vývoji tělesné teploty, umožní vám to teploměr s pamětí. Funkce paměti jsou ale různé u každého zařízení. Některé modely umožňují ukládat naměřené hodnoty v chronologickém pořadí, na jiných si výsledky roztřídíte podle jednotlivých uživatelů.

vyberomat cz thermometer
vyberomat cz thermometer

Propojení s aplikací — umožní naměřené výsledky odeslat do chytrého telefonu či tabletu, kde je můžete dále zobrazit a hodnotit.

Displej — na displeji se kromě naměřené teploty mohou zobrazovat i další informace. Například průměrná teplota, grafy a podobně. Výhodou je také, jaké má displej podsvícení pro lepší čitelnost.

Automatické vypnutí — po určité době nečinnosti se teploměr automaticky vypne.

Indikátor baterie — informuje o stavu baterie nebo potřebě nabití akumulátoru.

Tipy na závěr

Teploměr využijete v případě onemocnění, ale i v jiných situacích. Pomůže vám například rozlišit běžné nachlazení od virózy. Ženy ho mohou používat také na měření bazální teploty při sledovaní plodných a neplodných dní. Při nákupu si vyberte vhodný typ a porovnejte jednotlivé parametry. Aby se vám teploměr dobře používal, měli by vám vyhovovat rychlost a rozsah měření, způsob měření, hmotnost, rozsah teplot čitelnost výsledku.

Aby výsledek odpovídal skutečnosti, dodržujte při měření správný postup popsaný v návodu. Měření vykonávejte při pokojové teplotě po určenou dobu a ze vzdálenosti doporučované výrobcem. Zajistíte tak nejvyšší přesnost zjištěného výsledku.

Jak změřit BMI

Jak vybrat infralampu, biolampu nebo horské slunce

Na co použít ostropestřec mariánský

Jak vybrat tyčový vysavač

Tyčový vysavač je vhodný na vysávání menších ploch. Na takové používání je velmi praktický a skladnější oproti klasickému vysavači. Během koupi máte na výběr ze…
vyberomat cz boxing

Jak vybrat boxovací pytel a rukavice

Věděli jste, že pohyb je účinným bojovníkem proti stresu? Pomáhá také na odbourání jiných negativních pocitů. Jedním z výborných pomocníků ve fitness centrech je boxovací pytel.…
vyberomat.cz food dryer

Jak vybrat nejlepší sušičku ovoce

Potraviny můžete uchovávat konzervováním, zavařováním, mrazením ale i sušením. A to nejen ovoce či houby. V sušičce potravin můžete sušit i maso, bylinky a zeleninu.…
vyberomat cz better sleep

Jak na problémy se spánkem

Problémy se spánkem se u lidí vyskytují čím dál častěji. Pokud se i vy převalujete večer v posteli a marně toužíte o vydatném spánku, vyzkoušejte…
vyberomat.cz yogurt scaled

Jak vybrat nejlepší jogurtovač

Jogurt si můžete jednoduše koupit v kterýchkoliv potravinách. Pokud však chcete vědět, co všechno váš jogurt obsahuje, můžete si ho vyrobit doma. Doma připravený jogurt…
vyberomat.cz sleeping pad

Jak vybrat karimatku

Pro každého, kdo rád chodí na vícedenní výlety do přírody, je součástí výbavy kvalitní karimatka. Nabídka na trhu se liší ve více detailech. Hlavním kritériem…
vyberomat.cz hair comb

Jak vybrat správný hřeben

Česání dodává účesu ten správný tvar. Pravidelné česání mimo toho zabraňuje zamotání vlasů a prospívá jejich pevnosti a zdraví. Ne pro každé vlasy je ale…

Jak vybrat mobilní telefon

Bez mobilního telefonu si v dnešní době mnoho lidí jenom těžko dokáže představit svůj běžný den. Netřeba ani zdůrazňovat, jak důležitý je výběr takového zařízení,…
vyberomat.cz steam pot

Jak vybrat nejlepší parní hrnec

Parní hrnec je výborným pomocníkem v kuchyni pro všechny, kteří mají rádi chutné a zdravé jídlo. Na páře můžete připravit zeleninu, maso i knedlíky. Vaření…
vyberomat.cz hair spray

Jak vybrat správný lak na vlasy

Pokud hledáte přípravek pro dokonalý objem a vzhled účesu, určitě jste už kromě jiných stylingových produktů vyzkoušeli i lak na vlasy. Správně vybraný lak na…
vyberomat.cz baby potty

Jak vybrat nočník

Každé dítě se v jisté fázi svého vývoje musí naučit přestat používat plenky. Jelikož klasický záchod je pro malé děti ještě příliš vysoký, budete potřebovat…
vyberomat cz wedding gift

Jak vybrat svatební dar

Pozvání na svatbu potěší každého. A nejen kvůli spoustě dobrého jídla a skvělé zábavě. Svatební den má svoji jedinečnou atmosféru plnou dojetí, radosti a hlubokých…

Napsat komentář