Každý, kdo si rád pochutná na sladkých vaflích, rád využije příležitost připravit si je kdykoliv i doma. Pokud patříte mezi takové mlsouny i vy, poradíme vám, jak vybrat vaflovač. S vaflovačem si budete moci připravit vafle opečené přesně tak, jak je máte nejraději. Na kupované výrobky z obchodu, které se ke křupavým čerstvým vafle nedají ani přirovnat, můžete potom klidně zapomenout.
Při koupi vaflovače se setkáte s více údaji. Přečtěte si náš článek, abyste všem údajům lépe porozuměli a vybrali si takový produkt, který vám bude nejlépe vyhovovat. Poradíme vám, jaké parametry porovnávat a na co všechno myslet při výběru.
Proč a jak vybrat vaflovač
Při koupi vaflovače se pravděpodobně setkáte se dvěma typy. Můžete si koupit samostatný vaflovač, nebo zařízení 3v1. Vafle připravíte v obou z nich. Rozdíl je jen v tom, že vaflovač je vybaven pouze plotýnkami pro přípravu vaflí. Zařízení 3v1 je vlastně toustovač, ve kterém je možné připravovat i vafle, grilovanou zeleninu a jiné sladké či slané pochoutky.
V další části se budeme věnovat výběru samostatného vaflovače. Aby přesně vyhovoval vašim potřebám, porovnávejte následující parametry:
Počet vaflí
Jedním ze základních údajů vaflovače je počet vaflí, které v něm můžete připravit najednou. Rozhodujte se podle počtu osob, které s vámi žijí v jedné domácnosti. Pro jednoho člověka postačí vaflovač na 2 vafle. Pro vícečlennou rodinu je lepší vybrat model na 5 a více vaflí.
Tvar vaflí
Vybírat můžete i podle vámi preferovaného tvaru vaflí. Standardní tvar je obdélníkový, ale na trhu najdete i modely na vafle ve tvaru srdce, kulaté vafle a jiné tvary. Měla by vás zajímat i výška hotových vaflí, ideálně je to 1 cm.
Rozměry vaflovače
Rozměry vaflovače úzce souvisejí s množstvím připravovaných vaflí. Čím více vaflí najednou připravíte, tím větší bude i vaflovač. Před koupí se ujistěte, že máte v kuchyni dostatečně velké místo na jeho umístění a skladování. Zkontrolujte také, zda vám vyhovuje délka přívodního kabelu.
Materiál a design
U kuchyňských spotřebičů pro pravidelné používání je důležitý i design. Ten závisí na materiálu vaflovače. Na výběr máte:
Plastové vaflovače
Jejich výhodou je menší hmotnost. Zpravidla jsou také levnější. Pokud se rozhodnete pro plastový spotřebič, budete moci vybírat z více barevných provedení. Nevýhodou je menší odolnost.
Vaflovače z nerezavějící oceli
Pokud preferujete luxusnější vzhled kuchyňských spotřebičů, vyberte si spotřebič z nerezu. Vaflovače z tohoto materiálu jsou o něco těžší. K dispozici je také několik barevných variant. Nevýhodou je větší viditelnost nečistot a například také otisků prstů.
Příkon
Příkon vaflovače je informace o jeho spotřebě. Na hodnotě příkonu přímo závisí i rychlost přípravy vaflí. Protože čím vyšší je tato hodnota, tím rychleji se nahřejí plotýnky a připraví tak vaše vafle. Musíte zároveň počítat s vyšší spotřebou energie. Hodnota příkonu vaflovače se pohybuje mezi 700 a 2 000 W. Pokud hledáte spotřebič s dostatečnou rychlostí přípravy, jeho příkon by měl být minimálně 1 000–1 400 W. Nejvýkonnější modely mají příkon až 2 000 W.
Materiál plotének
Vaflovače se od sebe liší i materiálem plotýnek. Aby se vafle na plotýnky nepřilepily, je důležité, aby měl použitý materiál nepřilnavý povrch. Ujistěte se také, že je jejich povrch odolný proti poškrábání. Vafle se zároveň musí propékat rovnoměrně. Nejčastěji se plotýnky vyrábějí s teflonovou vrstvou nebo z keramiky.
Oba materiály jsou nepřilnavé a snadno se čistí. Mají ale také své mínusy. Teflonový povrch je náchylný na poškrábání. A keramické destičky jsou křehčí. Pro ochranu obou materiálů doporučujeme nepoužívat při přípravě vaflí kovové nástroje.
Funkce vaflovače
Některé modely vás při používání potěší několika praktickými vlastnostmi. Pokud je chcete využívat, před koupí zkontrolujte, zda jimi vybraný model disponuje.
Nastavení teploty
Nejjednodušší modely mají teplotu pečení předem nastavenou. Jednoduše do nich nalejete těsto a zavřete je. Chcete-li mít možnost regulace teploty, vyberte si vaflovač s možností jejího nastavení. Můžete se setkat s možností regulace otočným kolečkem nebo knoflíkovými tlačítky. Rozsah nastavených teplot se většinou pohybuje od 180 do 250 °C.
Zámek víka
Zámek víka zvyšuje bezpečnost při zacházení s tímto kuchyňským spotřebičem. Umožňuje vám vaflovač při pečení pevně uzavřít. Zároveň zabraňuje nechtěnému úniku tepla.
Pojistka proti přehřátí
Důležitým bezpečnostním prvkem je také pojistka proti přehřátí. Pokud by se stalo, že se vaflovač prohřeje, díky pojistce se sám vypne.
Protiskluzové nožičky
Tento bezpečnostní prvek by měl mít každý vaflovač. Pogumované nožičky snižují riziko jeho náhodného posunutí.
Světelné indikátory
Světelné indikátory vás informují o tom, že je vaflovač připravený k použití, je zapnutý a nahřívá se, nebo že pečení vaflí je dokončeno.
Izolovaná rukojeť
Pro vaši bezpečnost při pečení vaflí by měla být rukojeť vaflovače vyrobena z materiálu, který vás ochrání před popálením.
Funkce pro profesionální modely
Nejdražší modely vaflovače bývají vybaveny i funkcí rotace. Ta umožňuje lepší rozlití těsta na plotýnkách. U spotřebičů pro profesionální využití se můžete setkat také s možností výměny plotének pro přípravu vaflí v různých tvarech.
Ceny vaflovače
Vaflovače jsou dostupné již od cca 400 Kč. V této cenové kategorii ale musíte počítat pouze se základní přípravou vaflí bez možnosti nastavení teploty či jiných přídavných funkcí. Chcete-li využívat i jiné funkce, vybírejte vaflovač ve vyšších cenových kategoriích:
Vaflovače do 1 000 Kč
Tyto spotřebiče jsou vhodné pro pravidelné použití v domácnostech. Najdete zde modely vybavené některými funkcemi, jako jsou například světelné indikátory. V této cenové hladině koupíte také spotřebiče 3v1.
Vaflovače do 2 000 Kč
Jde o modely určené do domácnosti vybavené mnoha funkcemi pro snadnější používání i vyšší bezpečnost. Většinou se jedná o rozměrově větší vaflovače.
Vaflovače nad 2 000 Kč
Tyto vaflovače jsou určeny pro profesionální využití. Zvládnou delší nepřetržitý provoz a bývají vybavené několika vyměnitelnými plotýnkami.
Tipy na závěr
Vaflovače, které jsou dostupné na trhu, se od sebe odlišují více parametry. Abyste si vybrali takový model, který vám bude vyhovovat, měli byste si před koupí zodpovědět několik otázek.
- Jaké množství vaflí budete připravovat?
- Jak často budete vaflovač používat?
- Jakou cenu chcete zaplatit?
- Jak rychle mají být vafle hotové?
Zodpovězení těchto otázek vám pomůže vybrat správnou velikost, příkon a cenu vaflovače. Kromě toho se nezapomeňte informovat o materiálu plotének i vaflovače, tvaru plotének a dostupných funkcích.
Pro delší životnost vaflovače nepoužívejte kovové nástroje. Důležitá je také správná údržba. Povrch plotýnek umývejte až po úplném zchlazení navlhčeným hadříkem. Ujistěte se také, že spotřebič není zapojen v elektrické síti.
zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!