Jak vybrat nejlepší parfém

Příjemná vůně parfémů a voňavek doplňuje váš vzhled a ovlivňuje i okolí. Nabídka na trhu je velmi široká. Při výběru byste se měli řídit především vaším individuálním vkusem nebo vkusem osoby, pro kterou parfém vybíráte. Pokud si nejste jisti vaší volbou, orientovat se můžete i podle typu vůně. Jiný parfém je vhodné použít, pokud se chystáte na rande a jiný na obchodní jednání.

Ne každá voňavka je parfémem. V následujícím článku vám proto pomůžeme zorientovat se v typech vůní podle intenzity. Při výběru konkrétní vůně vám pomůže zodpovědět si otázku, pro koho je parfém určen. Můžete vybírat i podle ročního období či oblíbené barvy.

Pro koho je parfém určen

Základním kritériem při výběru je to, pro koho je parfém či jiná vůně určená. Na trhu najdete:

Pánské parfémy a vůně

Mezi pánskými vůněmi převažují vůně dřevité, kořeněné a citrusové. Z dřevin je to nejčastěji santalové a cedrové dřevo. Pánské vůně jsou těžší a silnější. Typickými složkami jsou také vůně kůže, tabáku a kadidla.

Dámské parfémy a vůně

Ve světě dámských vůní vás obklopí vůně květů, ovoce, citrusů a kořeněné vůně. Z květů jsou to nejčastěji růže, fialky, konvalinky a jasmín.

Unisex

Tyto vůně jsou vhodné pro muže i pro ženy. Tvoří je složky vhodné pro obě pohlaví, např. citron, pomeranč, bergamont nebo limetka.

Typ vůně podle intenzity

Vůně dělíme i podle procenta obsahu vonných látek. Od toho se odvíjí jejich koncentrace a intenzita. Zbytek směsi tvoří líh. Obecně platí, že čím vyšší koncentrace, tím silnější a trvanlivější je vůně.

Parfémy

Parfémy najdete také pod názvem Extrait de Parfum. Obsahují nejvyšší podíl vonných složek, a to 15–40 %. Vonné složky bývají doplněny velmi kvalitním 96% lihem. Cenově patří mezi nejdražší vůně.

Parfémy se prodávají v malém objemu. Nanášejí se v malých kapkách na zápěstí, do loketních jamek nebo za uši. Jejich intenzita je velmi vysoká a vydrží vonět až deset hodin. O jedinečnosti vůně parfémů mluví také jejich balení. Prodávají se v designových flakonech.

Parfémová voda

Parfémová voda — Eau de Parfum nebo Parfum de Tiolette se vyrábí s obsahem vonných složek 10–15 %. Zbytek objemu doplňuje 85–90% líh. Má o něco nižší intenzitu jako parfém. Její vůně vás bude provázet 6–8 hodin. Parfémované vody jsou vhodné na každý den.

Toaletní voda

Toaletní voda — Eau de Toilette má nižší pořizovací cenu než parfémovaná voda. Obsahuje 4–8 % vonné složky rozpuštěné v 80% lihu a vydrží vonět maximálně 3 hodiny. Toaletní vody mají velmi příjemnou, osvěžující vůni, díky čemuž je můžete používat každý den. Během dne je můžete klidně použít i vícekrát.

Kolínská voda

Kolínská voda — Eau de Cologne je určena pro muže k použití po holení, je však více koncentrovaná než běžná voda po holení. Kolínskou vodu můžete, kromě použití na obličej a krk, použít i na celé tělo. Její vůně vydrží kolem dvou hodin. Vyrábí se v koncentraci 3–5 % vonné složky v 70% lihu. Kolínské vody se pro jejich určení pro každodenní použití prodávají ve větších baleních.

Eau de Fraiche

Eau de Fraiche je toaletní voda s velmi nízkou koncentrací vonných složek, a to jen 1–3 %. Její výhodou je cenová dostupnost. Pokud chcete, aby vám vůně vydržela po celý den, budete ji muset používat vícekrát. Pro lepší výdrž se doporučuje nanášet i na oblečení.

Parfémované oleje

Speciální kategorii ve světě vůní tvoří parfémované oleje. Parfémované oleje pocházejí z orientu, kde se tajemství jejich výroby dědí z generace na generaci. Na rozdíl od parfémů se na ředění vonné složky používá olej. Díky tomu vám vůně po nanesení vydrží až 2 dny. Použitý olej navíc nevyvolává alergické reakce.

Složení parfémů

Parfémy tvoří tři části. Jednotlivé části obsahují vůně v různé intenzitě. Pokud vybíráte parfém, je vhodné otestovat nejen jeho prvotní vůni.

Hlava – hlava je vůně, kterou ucítíte ihned po nanesení parfému.

Srdce – tuto složku vůně ucítíte přibližně po 15 minutách. Vydrží 2–3 hodiny.

Základ – tato složka parfému je tvořena kořenitými vůněmi s nejdelším dozníváním. Po nanesení kvalitního parfému ji ucítíte i po 10 hodinách.

Typy vůní parfémů

Parfémy tvoří různé vůně. Při výběru vám proto pomůže jejich klasifikace.

Květinové vůně

Květinové vůně se v parfémech vyskytují nejčastěji. Mohli bychom o nich říci, že jsou hlavní složkou dámských parfémů. V jednom parfému bývá zpravidla obsažených hned několik vůní, na trhu však najdete i dámské parfémy s obsahem pouze jednoho květu.

Květinové parfémy jsou vhodné zejména na léto. Vůně květin bývá v parfému kombinovaná s vůněmi trávy nebo zelených částí rostlin, různými druhy ovoce, citrusových plodů, orientálních koření nebo různých dřevin. Každá kombinace tak tvoří parfém s jedinečnými vlastnostmi.

Dřevité vůně

Dřevité vůně obsahují zejména pánské parfémy, ale v nižší koncentraci je najdete i v dámských parfémech. Dřevité parfémy obsahují složky vzácných dřevin jako santal a cedr. Nejčastěji se používají s orientálními vůněmi.

Orientální vůně

Pánské parfémy s orientální vůní patří mezi aromatické a smyslné parfémy. Orientální složku v nich tvoří aroma koření jako skořice, kardamon a vanilka. Tyto jsou doplněny vzácnými dřevinami, květinami a ovocem. Pro svou výrazné aroma jsou orientální parfémy nejvhodnější v zimě.

Kořeněné vůně

Mezi nejpoužívanější složky v této skupině patří vanilka, skořice, hřebíček, pepř a kardamon. Nejlépe vyniknou v kombinaci s bylinami, dřevinami a květinami. Velmi oblíbené jsou kořeněné parfémy s citrusy.

Ovocné vůně

Vůně ovoce je vhodná na nošení zejména v letním období. Nejčastěji je koupíte v kombinaci s květinovými vůněmi. Ovocné vůně obsahují nejčastěji dámské parfémy.

Citrusové vůně

Svěžest citrusových plodů je používána v pánských i dámských parfémech. Pro lepší výdrž se používají v kombinaci s dřevinami.

Jak vybrat parfém

Při výběru parfému se samozřejmě můžete řídit vlastním čichem. Nezapomeňte však, že parfém voní vždy jinak těsně po nanesení a jinak po několika hodinách, kdy se rozvinou i ostatní složky. Vybírat můžete i podle příležitosti nebo oblíbených barev.

Výběr parfému dle barev

Pokud kupujete parfém pro někoho jiného a nejste si jisti výběrem, zjistěte si, jaká je oblíbená barva obdarovaného. S bílou barvou výborně pasují svěží citrusové a květinové parfémy.Pro ty, kdo mají rádi modrou barvu, vybírejte svěží parfémy s citrusy a ovocem. Z květinových vůní jsou vhodné konvalinka a jasmín.

Milovnice zelené jistě ocení květinové parfémy. Pokud kupujete parfém pro muže, vyberte vůně jehličnanů.

Výběr parfému podle příležitosti

Jiný parfém je vhodný na obchodní schůzku a jiný do společnosti. Do společnosti volte méně intenzivní vůně. Na obchodní jednání vybírejte těžší parfémy s kořenitými složkami. Takové vůně působí sebevědomě. Pokud se chystáte na rande, je pro muže vhodný parfém s dřevitou vůní. Žena by měla sáhnout po typicky ženských sladších nebo květinových vůních.

Tipy na závěr

Zorientovat se ve světě vůní a parfémů může být vzhledem k bohaté nabídce na trhu těžké. Doufáme proto, že jsme vám naším přehledem pomohli a bude se vám o to snadněji nakupovat. Abyste vybrali ten nejvhodnější parfém, zodpovězte si několik otázek:

– Pro koho je parfém určen?

– Jaké vůně preferuje osoba, která bude parfém používat?

– Na jaké příležitosti je vhodné vybraný parfém používat?

Pokud si nejste jisti, můžete vybírat parfém i podle ročního období nebo oblíbené barvy. Jednotlivé vůně také můžete vybírat na základě typu osobnosti a zájmů obdarovaného.

Napsat komentář