Jak vybrat správný rošt do postele

Postele se skládají z rámů, matrace a roštu. Postelové rošty jsou proto nedílnou součástí postelí. Právě díky nim je do postele možné položit matraci. Při koupi roštu nejsou důležité jen jeho rozměry. Abyste spali opravdu pohodlně a zdravě, vybírejte i podle dalších kritérií.

Kvalitní postelový rošt by vám měl vydržet po celý život. Nejen že udrží matraci, ale napomáhá také k odvětrání vlhkosti. Pomáhá také prodloužit životnost matrace. Jednotlivé postelové rošty se od sebe liší několika vlastnostmi. Před koupí si proto ujasněte, co od roštu očekáváte. Důležitými údaji bude i vaše hmotnost a požadavky na jeho polohování.

Typy postelových roštů

Na trhu najdete tři základní provedení roštů.

Laťkový rošt

Laťkové rošty patří mezi nejlevnější. Na trhu je najdete i pod názvem pevné rošty. Vyrábějí se nejčastěji ze smrkového dřeva. Jsou vhodné pro osoby do 60 kg. Bývají proto součástí dětských postelí. Vhodné matrace k tomuto typu roštů jsou pružinové nebo pěnové.

Výhodou laťkových roštů je prodyšnost. Vlhkost z matrace se tak může dostatečně odpařovat a nehrozí riziko vzniku plísní. Nevýhodou je kratší životnost. Při koupi laťkového roštu zkontrolujte vzdálenost jednotlivých latí. Neměla by být větší než 4 cm.

Lamelový rošt

Lamelový rošt tvoří obvodový rám ze dřeva. Vnitřek roštu je vyplněna lamelami. Tento rošt se vyznačuje výbornou prodyšností a odpružením. Právě odpružení zvyšuje pohodlí při spánku. Lamelový matrace navíc pomáhá prodlužovat životnost matrace.

Pružné lamely regulují nerovnosti a přizpůsobí se tvaru a poloze lidského těla. Lamelové rošty zašli ve vytváření komfortu na spaní ještě dál. Pod některými částmi těla si můžete sami nastavit tvrdost roštu.

Lamely se vyrábějí z bukového a březového dřeva nebo umělých materiálů. Pokud vybíráte lamelový rošt, setkáte se s rozdíly v počtu lamel. Běžné lamelové rošty mají 28–30 lamel. Dražší modely je mohou mít až 42. Platí přitom, že čím více lamel, tím lépe zvládnou zátěž matrace a lidského těla.

Kromě uvedených předností mají lamelové rošty vyšší nosnost. Nevýhodou je jejich vyšší cena. Při výběru tohoto typu roštu vezměte v úvahu vaše osobní požadavky nebo případné zdravotní problémy.

S lamelovým roštem je vhodné kombinovat matrace ze studené pěny, sendvičová a latexová matrace. Důležité je, aby i matraci, tak jako rošt, byl ohebný a přizpůsoboval se lidskému tělu. Nejsou vhodné matrace vyztuženy například kokosovou deskou.

Segmentový rošt

Segmentový rošt se nazývá i talířový. Tento název vznikl kvůli jeho vzhledu. Celý rošt tvoří menší segmenty nebo talířky. Proto se segmentový rošt vyznačuje vysokou prodyšností. Každý segment je výkyvný až ve třech směrech, což zvyšuje jeho pružnost. Díky samostatným segmentem podporuje rovnoměrné rozložení váhy těla na posteli. Velkou výhodou je možnost nastavení tuhosti každého segmentu samostatně.

Výhodou tohoto typu je i jeho vysoká nosnost. Můžete ho kombinovat s libovolní matrací. Vyrábí se také s možnostmi polohování. Nevýhodou je vyšší cena. Segmentové rošty patří k nejdražším na trhu.

Možnosti polohování

Některé rošty lze polohovat. Pokud si vyberete polohovatelný rošt, nekupujte k němu pružinové matrace nebo matrace s kokosovou deskou. Podle možnosti polohování známe následující typy roštů:

Pevné rošty

Pevné rošty se polohovat nedají. Výhodou tohoto typu je nejnižší cena.

Manuálně polohovatelný rošt

Pokud hledáte rošt s možností polohování, na výběr máte z několika možností. Některé jednodušší rošty se dají polohovat v oblasti hlavy nebo nohou. Jiné lze polohovat v obou místech najednou nebo umožňují nastavení až ve třech zónách roštu.

Tento typ lze polohovat manuálně. Abyste ho nastavili, budete muset vstát z postele a postel si nastavit do příslušné polohy.

Motorově polohovatelný rošt

Pokud vyžadujete opravdový komfort, bude vám vyhovovat motorově polohovatelný rošt. Většina modelů umožňuje polohování ve více místech. Pro nastavení podle vašich preferencí při tom nemusíte ani vstávat z postele. Pomocí ovládacího modulu si nadzvednete hlavu, aby se vám lépe četlo nebo ulevíte unaveným nohám zvednutím spodní části roštu. Za takovýto komfort si budete muset samozřejmě připlatit.

Parametry výběru

Když vybíráte postelový rošt, budete potřebovat vzít v úvahu dva důležité parametry.

Rozměry

Správné rozměry roštu určíte podle rozměrů vaší postele. Pokud hledáte rošt pro dvoulůžko, vyberte dva stejné rošty, které položíte vedle sebe. Můžete se také rozhodnout pro rošt pro dvoulůžko v jednom celku. Na trhu najdete rošty pro postele v rozměrech 80 × 200 cm, 90 x 200 cm, 140 × 200 cm, 160 × 200 cm a 180 × 200 cm. Pro atypické postele je možné vyrobit rošty na míru až do délky 220 cm. Rošty se dodávají v rozměru o zkráceném o 5 cm a zúženém o 1 cm, aby zachyceny rámu postele.

Nosnost a hmotnost

Nosnost roštu by měla korespondovat s váhou osoby, která na něm bude spát. Běžně se setkáte s nosností roštů do 120 kg. Pokud potřebujete rošt pro těžšího člověka, hledejte modely s nosností do 160 kg.

Při koupi se můžete setkat také s údajem o hmotnosti postelového roštu. Ta se pohybuje od 8 do 30 kg.

Rošty s odklápěním

Samostatnou pozornost si zaslouží rošty s odklápěním pro postele s úložným prostorem. Pokud potřebujete místo na odkládání málo používaných věcí, zvolte tuto možnost. Rošty s odklápěním najdete na trhu v pevném, v manuální i motorově polohovatelném provedení. Otevírání usnadňuje textilní úchytka, za kterou rošt jednoduše uchopíte. Otevírat se dají podle jednotlivých modelů z boku nebo zepředu postele.

Co znamenají zkratky při názvech

Když si budete prohlížet nabídku postelových roštů, setkáte se s některými zkratkami. Pro lepší orientaci si je vysvětlíme.

HN — zkratka HN označuje polohovatelný postelový rošt. V seznamu ostatních parametrů naleznete počet zón, ve kterých je rošt lze polohovat a způsob jeho ovládání.

Mega — toto označení informuje o tom, že se jedná o rošt s maximální nosností od 150 kg a vyšší. Tyto rošty mají silnější konstrukci, aby zvládly vyšší váhu.

P — toto označení znamená, že s roštem se vám při otevírání úložného prostoru bude snadněji manipulovat.

Tipy na závěr

Pokud kupujete postelový rošt, kupujete jej na několik let. Jeho výběru je proto třeba věnovat dostatečnou pozornost. Od kvality roštu závisí vaše pohodlí při spánku. Na výběr máte ze tří typů roštů. Pro děti můžete zvolit laťkový postelový rošt. Pro dospělé vybírejte lamelový nebo segmentový rošt. Rozdíly jsou i v možnostech polohování či úložného prostoru. Nezapomeňte na správný rozměr a odpovídající nosnost roštu.

Na závěr máme pro vás jeden tip:

Pokud plánujete zároveň kupovat i matraci, nejdříve vybírejte postelový rošt. Ne každý matrace se totiž hodí ke každému postelovým roštu. Matrace proto vybírejte až jako druhý v pořadí. Pokud již matraci máte, budete si muset k němu vybrat vhodný postelový rošt.  

Napsat komentář