Sedlo na kolo musí cyklistovi vyhovovat. Je důležitým prvkem každého kola a má úkol absorbovat vibrace způsobené nerovností terénu. Při nákupu věnujte pečlivou pozornost jeho výběru. Nesprávná velikost či tvar by měla negativní vliv na vaše tělo.
Abyste se na kole cítili pohodlně, vybírejte na základě vašeho pohlaví a typu kola. Zaměřte se na šířku sedacích kostí a materiály, ze kterých je sedlo vyrobené. Určitě vás bude zajímat i tloušťka polstrování. Pro pohodlnou jízdu ale jen sedlo nestačí. Budete ho muset správně nastavit. Jak na to, vám poradíme v článku.
Kritéria výběru
Pro výběr sedla je důležité, abyste zvážili všechny následující parametry. Díky tomu bude vaše jízda na kole dostatečně pohodlná a bezproblémová.
Sedlo na kolo dle pohlaví
Jedním ze základních kritérií je pohlaví jezdce. Kromě tvaru se sedla pro obě pohlaví liší i anatomickým tvarováním, aby sedlo nevyvíjelo nadměrný tlak a neovlivňovalo průtok krve.
Dámské sedlo
Dámské sedlo na kolo je kratší a v přední části naopak širší. Jiný tvar mají také výřezy uprostřed. Kromě tvaru se dámská varianta liší i tím, že je měkčí.
Pánské sedlo
Pánské sedlo je delší. V přední i zadní části je naopak užší. Je to proto, že muži mají oproti ženám užší pánev.
Dle typu kola
Tvar sedla se odlišuje také podle typu kola. Podle tohoto kritéria si snadno vyberete:
Cestovní sedla
Tento typ je ze všech nejtvrdší. Cestovní neboli sportovní sedla jsou lehká a vhodná i na dlouhé trasy. Tvar sedla je delší a užší kvůli skloněné poloze cyklisty nad řídítky. Důraz je kladený na dynamický posed cyklisty a dosáhnutí vysokého výkonu.
Sedla na horská kola
Sedla horských kol jsou přizpůsobená terénu, na kterém se cyklista pohybuje. Jsou odolná vůči vibracím i odření. Tvar je přizpůsobený vzpřímenější poloze jezdce.
Rekreační sedla
Tento typ je vhodný na delší jízdu. Má kvalitní polstrovaní, díky němuž je dostatečně pohodlné. Tvar je přizpůsobený vzpřímenějšímu posedu a poskytuje dostatečnou oporu pro dosažení potřebného výkonu. Na takovém sedle se vydejte na cyklotúru po silnici i méně náročném terénu.
Komfortní sedla
Komfortní sedlo je ze všech nejměkčí. Oproti ostatním je také širší. Tento typ je vhodný na krátké jízdy na nákupy či po městě ve vzpřímené poloze.
Šířka sedla
Šířka sedla, která vám bude vyhovovat, závisí na vzdálenosti sedacích kostí. Bude závislá i na šířce pánve a stylu jízdy jezdce. Při větším sklonu bude šířka menší, a naopak. Změříte ji jednoduše s malou pomůckou vyrobenou z kartónu.
Z kartónu si odřežte kus, který je dostatečně velký na to, abyste si na něj sedli. Dále ho položte ho na tvrdší podložku. Poté si na něj sedněte v poloze, ve které jste zvyklí sedět na kole. Když se postavíte, uvidíte na kartóne dvě prolákliny. Změřte vzdálenost od středu jedné jamky ke středu druhé. Tato vzdálenost, udávaná v milimetrech, vám prozradí, jak široké sedlo potřebujete.
Šírka sedla se pohybuje, v závislosti na typu kola, následovně:
- Sportovní sedla koupíte v šířce od 130 do 165 mm,
- Rekreační sedla jsou v rozmezí od 170 do 190 mm,
- Komfortní sedla pro vzpřímený sed se vyrábí od 190 do 225 mm.
Materiál sedla
Sedlo se skládá z několika částí. Na každou z nich se používají jiné materiály.
Materiál kostry
Kostra se vyrábí z nylonu, karbonu nebo plastu vyztuženého karbonem. Výhodou karbonu je jeho nízká hmotnost a schopnost lépe tlumí vibrace. Využívá se hlavně na sportovní sedla, která se vyrábí většinou bez polstrování. Nylon se používá na levnějších modelech. Má o něco vyšší hmotnost a hůře tlumí vibrace.
Materiál lyžin
Lyžiny sedla slouží k tlumení vibrací způsobených nerovnostmi terénu. Vyrábí se z karbonu, dutého titánu, plného titanu a směsi chromu a molybdenu. Nejkvalitnější jsou karbonové lyžiny, které nejlépe tlumí otřesy.
Polstrování
Důležitý je i materiál polstrování, který ovlivňuje pohodlí při sezení. Nejméně polstrované jsou sportovní sedla. Na rekreační ježdění jsou vhodnější sedla s hrubším polstrováním z pěny, nebo gelu.
Potah sedla
Jako potah se používá syntetická, nebo pravá kůže. Výhodou je nepromokavost. Nemusíte se proto bát, že by vám sedlo za jízdy v dešti promoklo. Rozdíl mezi nimi je hlavně v ceně, ale i v kvalitě. Za pravou kůži zaplatíte o něco víc.
Doplňky na sedlo
K sedlu na kolo si snadno pořídíte i některé doplňky.
Podsedlová kapsička
Každý cyklista chce mít během jízdy u sebe vše potřebné – doklady, peníze, svačina. Na uložení drobností si můžete dokoupit podsedlovou kapsičku či kapsičku na nářadí. Jestliže budete potřebovat uložit víc věcí, k tomu slouží taška na řídítka, rám nebo nosič kola.
Potah na sedlo
Potah slouží na přeměnu designu, ale hlavně ochranu sedla. Vybírejte z voděodolných materiálů. Na trhu najdete i typy s polstrovaním pro změkčení sedla. Potahy ale nejsou vhodné na všechny typy – hlavně sportovní kola. Využijete je spíše pro rekreační ježdění.
Světlo pod sedlo
Pod sedlo si můžete dokoupit zadní světlo nebo blikačku. Tyto prvky zvýší vaši viditelnost na cestě nejen za zhoršených podmínek. Vhodné je také dokoupení reflexních prvků.
Jak sedlo nastavit
I to nejkomfortnější sedlo na kolo, které vám rozměrově vyhovuje, nesplní veškerá očekávání bez správného nastavení. Nastavit je třeba nejen výšku, ale i sklon nebo posunutí dopředu či dozadu. Jestli se vám nepodaří ho nastavit hned napoprvé tak, aby vám dokonale vyhovovalo, můžete to doladit po několika ujetých kilometrech.
Nastavení výšky sedla
Ideální nastavení výšky odpovídá tomu, když máte v poloze pedálu nejblíže k zemi téměř celou nohu nataženou. Při šlapání by se vám neměla pánev na sedlu hýbat, ale měla by zůstat ve vodorovné poloze. Pokud byste měli sedlo příliš nízko, zbytečně byste zatěžovali stehna. Když je příliš vysoko, odírali byste si pozadí.
Nastavení úhlu sedla
Nastavení úhlu se liší s ohledem na pohlaví cyklisty. Pánské sedlo by mělo být ve vodorovné poloze. Dámské by mělo být mírně skloněné dopředu. Důležité je zachovat jen mírný sklon. Příliš velké naklonění by znamenalo menší pohodlí při jízdě.
Pozice sedla
Pozice sedla určuje jeho polohu vůči sedlové trubce. Podle vašich potřeb, fyzické zdatnosti a schopnosti posouváte sedlo dopředu, nebo odzadu.
Tipy na závěr
Sedlo výrazně ovlivňuje pohodlí při jízdě na kole. Jeho výběr bude záviset na mnoha parametrech. Zaměřte se na to, na jak dlouhé jízdy jezdíte a jaký typ kola máte. Odlišná sedla jsou vhodná na silniční ježdění, jiná do terénu a na rekreační jízdy na kole. Rozdíly jsou také mezi dámským a pánským sedlem.
Důležitým údajem při výběru je vzdálenost vašich sedacích kostí. Od ní se odvíjí správná šířka sedla. Porovnejte také materiály jednotlivých častí sedla. Za jízdy je důležité, abyste měli sedlo správně nastavené. Jestli se vám ani po nastavení nesedí pohodlně, dokupte si cyklistické kalhoty vybavené vložkou pro ochranu intimních partií.
Jako cyklistu vás budou zajímat i další články:
Jak vybrat cyklistické tretry či boty na kolo
zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!