Nový Android 12 ještě letos přinese změny a vylepšení

Již letos by se měla objevit aktualizace nejrozšířenějšího operačního systému Android, konkrétně půjde o Android 12, jenž odhalí nová vylepšení či případné opravy dosavadních chyb systému.

Nové funkce a změny stále prochází testovacími fázemi a Google je neustále mění a přidává. Proto zatím není zcela jasné, jaké funkce se do nového systému nakonec promítnou. Zatím se ale mluví o následujících:

V novém systému by se měla objevit možnost gesta dvojitým klepnutím. To bude mít za následek, že když klepnete 2x na zadní část telefonu, spustí se na telefonu akce dle vašeho výběru. Takovou funkci si snadno povolíte ve svém nastavení v telefonu, a pak už budete moci pomocí jednoduchého gesta dvojkliku volit požadovanou akci, například vytvořit snímek obrazovky, ovládat přehrávání médií, otevřít Google asistenta a další.

Výraznou novinkou by měla být změna v nastavení, kde najdete možnost zapnutí režimu pro ovládání jednou rukou. Takovou funkci určitě oceníte hlavně u telefonů s velkým displejem. Snadno si zde také nastavíte časový interval, po jakou dobu má být režim v případě nečinnosti deaktivován. Vždy jej ale budete moct ukončit také manuálně.

Vývojáři myslí i na bezpečnost, a v novém systému se nejspíše objeví možnost funkce Emergency SOS. Tu spustíte pětkrát stisknutím tlačítka napájení. Uživatelé si budou moci přidat obvyklé číslo linky pomoci SOS vedle obvyklých čísel 911 nebo 112.

Víte, že Android už upustil od pojmenovávání OS podle cukrovinek? I tak je prozrazeno, že interní název pro Android 12 je Snow Cone neboli sněhový kornout.

Zajímavosti je přepracování nabídky s widgety. Menu s widgety se bude zobrazovat jako seznam aplikací, a až po rozkliknutí na konkrétní aplikaci se vám zobrazí konkrétní widgety. Změnu vzhledu zpozorujete i na zamykací obrazovce, ať už zvolíte číselný kód nebo odemykání gestem. Dále se projeví zaoblenější rohy notifikací, zjednodušení a grafická změna panelu rychlého nastavení, ale také přidání jednoznačného identifikátoru, jenž vám dá najevo, zda telefon využívá fotoaparát, nebo mikrofon.

Přepracování se dočká i režim PIP neboli obraz v obraze. Doteď to funguje tak, že kliknutím do okna zvětší obraz. V nové aktualizaci naopak kliknutí do okna zobrazí prvky ovládání. Naopak dvojitý klik přepne mezi menším a větším oknem. Zmenšený obraz si také budete moct přesunout dočasně na okraj obrazovky nebo si zazoomovat roztažením dvěma prsty.

Určitě se ptáte na to, kdy se dočkáte nového OS. Jak již bylo zmíněno, momentálně probíhají testování zkušební verze, které jsou ale plné chyb, a proto není zatím k dispozici pro každého. Zatím jde pouze o náhled určený pro vývojáře k poskytování zpětné vazby, a to zatím pouze pro telefony Pixel. Prozatím není zcela odhalené konkrétní datum, kdy se systém spustí. Mluví se ale o tom, že finální uvedení by se mělo uskutečnit během září.

Není už na čase se porozhlédnout po novějším modelu telefonu? Porovnejte různé smartphony se systémem Android a vyberte pro sebe ten, co vám bude nejvíce vyhovovat.

Napsat komentář