Na trh se dostal výrazně zabezpečený mobilní telefon, se kterým ochráníte i nejcitlivější data

Německá společnost NitroKey nedávno představila svůj první smartphone, který patří mezi nejzabezpečenější elektroniku. Je tu pro ty osoby, pro něž je důležité soukromí, bezpečnost dat, ale i jednoduchost ovládání a moderní vzhled, a to vše v jednom zařízení.

Telefon nese název Nitrophone 1. Výrobci přišli na trh s výrazně zabezpečeným telefonem, který ocení všichni, kteří se bojí například ztráty či zneužití dat z telefonu. Je určený například pro firmy a profesionály, kteří pracuji s citlivými daty, pro ty, kteří potřebují chránit sebe a své kontakty, ale i pro soukromé osoby, které chtějí mít plnou kontrolu nad svým telefonem.

Design není zcela nový, ale opírá se o vzhled konkrétního modelu Google Pixel 4a. Tento model si firma vybrala především kvůli bezpečnostnímu čipu Titan M, který poskytuje silné šifrování, čímž chrání data proti fyzickým útokům. Důvodem je ale určitě i to, že Google Pixel má možnost instalace vlastního softwaru. Podle výše zmíněného modelu od Google má NitroPhone 1 také OLED displej s rozlišením Full HD+, procesor Qualcomm Snapdragon 730G, snímač otisků prstů nebo zadní fotoaparát s rozlišením 12 Mpx.

To, co zásadně telefon odlišuje od těch ostatních, je jeho vlastní zabezpečený operační systém GrapheneOS, u kterého kladou výrobci velký důraz na bezpečnost po všech stránkách. V zásadě je to ale bezpečnější přepracovaná verze Androidu, takže nebudete mít problém se v něm vyznat. Je zde vlastní výběr předinstalovaných aplikací ve výchozím nastavení nebo i zabezpečený webový prohlížeč. Naopak zde chybí cloudové služby a aplikace od Google. Ty si ale bez problému doinstalujete. U každé aktualizace aplikací je ale třeba, abyste ji předem potvrdili.

Telefon má v sobě spoustu bezpečnostních prvků. Uvnitř je chráněný zavaděč operačního systému, aby se tím zabránilo nahrání jakéhokoliv modifikovaného systému. V telefonu jsou také zakázané polohové služby. Ty musíte povolit pro každou aplikaci zvlášť. Pro využití sledování polohy, kamery či mikrofonu jsou uvnitř indikátory. Ty vás upozorní v případě jejich aktivace. Za příplatek je zde také možnost odstranit veškeré mikrofony. Aplikace v telefonu nezískají přístup k informacím, které by mohly také zneužít, jako je například unikátní číslo IMEI nebo sériovým číslům zařízení, SIM karet a podobně. Je zde také brána Firewall, což je ochrana proti sledování dat.

NitroKey je německá společnost, která se zaměřuje na vývoj a výrobu extrémně zabezpečené elektroniky. V tomto případě se jedná o jejich první chytrý telefon. Na trhu od nich ale seženete třeba také počítače, notebooky, flash disky (a různé příslušenství), a to vše s výrazným důrazem na zabezpečení dat.

Výše zmíněný zabezpečený telefon seženete na oficiálních stránkách výrobce. Stojí 630 eur (cca 16 000 korun). Bez problému také seženete model Google Pixel 4a, a to i na našich e-shopech.

Napsat komentář