Chytání ryb je oblíbeným koníčkem nejen mnohých mužů, ale i žen. Abyste se této zálibě mohli věnovat, potřebujete kvalitní výstroj, jejíž základem je rybářský prut. Pokud jste v této oblasti nováčkem, určitě jste už přemýšleli nad tím, jaký rybářský prut si vybrat, aby vám vyhovoval po všech stránkách.
V následujícím návodu se nejdříve dozvíte, jaký typ rybářského prutu budete potřebovat. Ten závisí na tom, jakému stylu rybolovu se věnujete. Potom se spolu podíváme na jednotlivé parametry, které budete muset před konečným rozhodnutím porovnat. Jednotlivé modely se budou lišit hmotností, zátěží, délkou a počtem oček. Na výběr také máte možnost vybrat si teleskopické, nebo dělené rybářské pruty. Po výběru nezapomeňte na potřebné příslušenství a můžete se vydat na chytání ryb.
Typy rybářských prutů
Před tím, než se vyberete do obchodu, si odpovězte na otázku, jaké ryby chcete chytat. Podle toho se dělí rybářské pruty na několik typů.
Kaprové pruty
Vzhledem na možnost využití je tento typ v našich končinách nejpoužívanějším. Kromě kaprů s ním můžete chytat také Amury a Pleskáče. Kaprové pruty jsou dostatečně odolné, ulovíte s nimi i těžší kusy a jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé. Výhodou je jednoduchost manipulace a skladnost.
Sumcové pruty
Sumcové udice jsou odolnější, pevnější a pružnější, abyste je mohli používat i na lov sumců. Měli byste s nimi ulovit rybu až do 100 kg. Tyto udice se vyrábí v rozdílné délce podle toho, zda jsou určené na lov ze břehu, nebo z loďky.
Muškařské pruty
Lehké a ohebné pruty v charakteristickém tvaru zpracování slouží na to, abyste dostali lehkou návnadu na určité místo ve vodě. Naviják se na tomto typu nachází pod rukojetí.
Plaváčkové pruty
Tyto pruty využijete na lov malých a středních ryb. Jsou delší, lehčí a snadno se ovládají. Pomocí plováku můžete regulovat, jak hluboko bude umístěná nástraha. Můžete mezi nimi najít také rybářské udice bez oček.
Přívlačové pruty
Přívlačové pruty jsou určené na lov pomocí nadhazování a přitahování návnady směrem k sobě. Využijete je na lov dravých ryb. Na jiný typ lovu je nevyužijete. Při nákupu vyberte vhodný model pro druh ryb, které budete lovit.
Feederové pruty
Feederové udice jsou vhodné na lov menších a středně velkých ryb. Jsou lehké, mají ohebnou špičku a jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé. Špičku je možné vyměnit podle síly proudu vody. Využijete je na lov pomocí krmítka. Některé modely je možné využít i na lov kaprů.
Pickerové pruty
Tento typ patří mezi citlivější. Mají ohebnou špičku a jsou určené na chytání menších ryb s využitím lehčí návnady. Využívají se na lov na břehu potoků a řek.
Mořské pruty
Typickými vlastnostmi mořských prutů jsou odolnost, pevnost a pružnost. Pevnější konstrukce je vhodná i na lov větších ryb. Tento typ také umožňuje dostat návnadu do větší hloubky. Důležitá je povrchová úprava na ochranu před působením soli.
Pruty na lov pod ledem
Svoje specifika má také lov přes díry v ledu. Rybářské pruty určené na takový rybolov mají nezamrzající očka a kvalitní naviják. Vyznačují se také odolnou konstrukcí a menší délkou.
Parametry výběru
Parametrů, podle kterých vybírat, je několik. Postupně si je projdeme, vysvětlíme jednotlivé pojmy a prozradíme vám, na co při výběru dávat pozor.
Délka
Délka rybářských prutů se udává v rozloženém stavu. Závisí na typu, který potřebujete. Aby měla udice požadované vlastnosti, potřebuje mít vhodnou délku. Nejmenší délku mají rybářské pruty na lov pod ledem. Délky jednotlivých typů jsou následující:
- muškařské pruty — okolo 250 cm,
- přívlačné pruty lehčí — 180–220 cm,
- přívlačné pruty těžší — 220–280 cm,
- plaváčkové pruty — 180–300 cm,
- pruty pro lov na položenou — 250–450 cm.
Zátěž
Údaj o zátěži vám prozradí, jakou váhu může mít použitá nástraha. Zátěž se odvíjí od tvrdosti prutu. Tvrdost rybářského prutu se udává v librách nebo gramech. Tak například tvrdost prutu 4 lbs je určená pro zátěž 91–114 g. Nejmenší zátěž může být pod 40 g. Naopak největší je i víc jak 1 000 g.
Materiál udice
Na výrobu rybářských prutů se používá více materiálů. Použitý materiál určuje vlastnosti prutu a to, jaké ryby s ním budete moct lovit.
Štípané a lepené rybářské pruty — jsou vhodné pro muškaření. Vyznačují se pružností a lehkostí.
Bambusové pruty — i tento materiál je lehký a pružný. Využívá se při lovení menších druhů ryb.
Sklolaminátové pruty — jsou odolné, pružné a mají dlouhou životnost. Vzhledem k nižší ceně nabízí dostatečnou kvalitu.
Grafitové pruty — pruty jsou vhodné na lov těžších ryb. Vynikají pevností a kvalitním zpracováním. Zároveň jsou dražší. Tento typ se nedoporučuje pro vodivost na použití během bouřky.
Hmotnost
Hmotnost vás bude zajímat hlavně kvůli jednoduchosti manipulace s udicí. Nejlehčí pruty jsou určené na muškaření. Mají len do 200 g.
Počet oček
Očka na udici vedou vlasec od navijáku ke špičce. Jejich úkolem je také vlasec ochlazovat. Musí být zároveň dostatečně velká, aby vlasec nezpomalovala. Jejich počet závisí na délce a typu prutu. Může jich být 6–12.
Rybářské pruty podle provedení
Podle provedení dělíme rybářské pruty na teleskopické a dělené.
Teleskopické rybářské pruty
Tento typ je vhodnější, když budete udici často přenášet. Části prutu se u teleskopického provedení dají vysouvat a zasouvat do sebe. Dokonce i několikametrový prut tak rychle poskládáte na délku okolo 1 m. Nevýhodou je, že se takto rychleji opotřebuje. Proto jsou teleskopické rybářské pruty vhodné spíše na příležitostný lov.
Dělené rybářské pruty
Dělené pruty se dají rozložit na menší samostatné části. Vynikají svojí ohebností, pevností a delším náhozem. Vlastnosti prutu jsou tím víc zachované, čím méně má prut dílů. Tím menší je také pravděpodobnost, že některý ze spojů praskne. Tento typ pro jejich lepší vlastnosti navzdory, horší skladnosti (jednotlivé díly mohou mít až do 180 cm), upřednostňují pokročilejší rybáři.
Příslušenství k rybářským prutům
K rybářskému prutu je potřeba dokoupit různé příslušenství. Budete potřebovat:
Naviják — na něj se navíjí vlasec. I navijáky se odlišují podle druhu ryb, které lovíte. Některé udice pro začátečníky se kvůli ulehčení výběru prodávají i s navijákem.
Plováky — pokud se chystáte na lov na plavanou, plovák bude sloužit jako signalizace záběru.
Obal na prut — při převozu ochrání prut. Nejlepší je vybrat obal z nepromokavého materiálu. Obaly koupíte na teleskopické i dělené pruty.
Návnady — připravíte si je doma, nebo si je koupíte. Výhodou kupovaných návnad je, že jsou speciálně připravené pro vybraný druh ryb.
Vlasce a lanka — vlasce a lanka jsou nevyhnutelnou součástí výbavy. Na menší ryby využijete vlasce. Na větší druhy budete potřebovat pevnější lanka.
Tipy na závěr
Lov ryb je krásný koníček, který není jen o možnosti trávení času v přírodě či chutné rybě na talíři. Pokud vás rybaření oslovilo, nejdříve si budete potřebovat vybrat typ rybářského prutu, který pro vás bude vhodný. Na výběr máte mnoho možností podle způsobu lovu a druhu lovených ryb. Při nákupu porovnejte také vhodnou zátěž prutu, jeho hmotnost, délku a počet oček. Budete se také muset rozhodnout, zda si koupíte dělený, nebo teleskopický rybářský prut a k tomu si vyberete vhodné příslušenství.
O rybářský prut je potřeba se správně starat. Prodloužíte tak jeho životnost. Při zacházení s prutem dbejte, abyste ho neznečistili například rukama špinavými od nástrah. Dávejte také pozor na to, aby se prut při lovu neohýbal víc jak o 90 °. Poškodit ho může i pád na tvrdý podklad. Po návratu domů ho vždy očistěte od nečistot, a až potom odložte na místo.
Známý výrobce elektroniky láká na chytré brýle, které by měly nahradit smartphony
Známá čínská společnost Xiaomi přichází s revolučním výrobkem, a to konkrétně s brýlemi, které poskytnou…
Limitovaná edice hodinek Super Mario vznikla jako počátek spolupráce dvou známých značek
Ve světě technologií vznikla nová spolupráce, a to mezi společnostmi TAG Heurer (švýcarský výrobce hodinek)…
Jak vybrat běžecké boty
Sportování je přínosem pro zdraví. Zlepšuje naši fyzickou kondici i psychiku. Mezi nejoblíbenější sporty patří…
Na trh se dostala nová technologie Airtag od společnosti Apple
V druhé polovině dubna společnost Apple ohlásila příchod nové technologie, a to speciálního čipu, který…
O tom, jak kvalitní fotky a videa pořizuje Samsung Galaxy S21 Ultra, vás přesvědčí potapěči z National Geographic
Tento telefon už není úplným nováčkem na českém trhu, neboť na prodejních pultech se objevil…
Jak vybrat nejlepší dětskou chůvičku
Dětské chůvičky jsou druhem monitoru, kterým dochází k přenosu zvuku či obrazu na kratší nebo větší…
Telefon pro náročné uživatele ve všech směrech, to je UleFone
Pro někoho možná méně známá čínská značka UleFone vydala na trh novou generaci ultraodolného telefonu….
Jak vybrat boxovací pytel a rukavice
Věděli jste, že pohyb je účinným bojovníkem proti stresu? Pomáhá také na odbourání jiných negativních…
Uvedení nové řady telefonů od společnosti Samsung bylo dlouho očekávanou novinkou
S dalším rokem netrpělivě očekáváme rozšíření našich oblíbených telefonů o nové řady. Mezi prvními se…
Jak vybrat lak na nehty
Laky na nehty ženy rády uschovávají v mnoha kosmetických taštičkách. Jsou totiž oblíbeným prostředkem pro…
Microsoft Flight Simulator byl obnoven už vloni, ale neustále přináší nové aktualizace
Hra virtuálního létání nové generace už sice není žádnou novinkou, neboť poslední verze vyšla v…
Jak vybrat cyklistickou helmu
Cyklistická přilba je součástí povinné výbavy každého cyklisty. A to nejen v silničním provozu. Jejím…