Google vydal dalšího nástupce z řad svých smarptohonů s lepší výdrží a voděodolností

Americká společnost Google není jen nejužívanějším internetovým vyhledávačem, ale je to také známá značka smartphonů. Na trh se nyní dostal dosud nejnovější model Google Pixel 5a.

Jedná se o nástupce loňské řady vyšší třídy Google Pixel 4a. Design ani výbava se nijak zvlášť moc nemění. Ale přeci jen tu je pár novinek, které stojí za zmínku.

Jak již bylo zmíněno, design se sice nijak moc neposunul, jde stále o klasické černé provedení s matnými zády. Oproti svým předchůdcům je ale o něco větší. Nabízí OLED displej s full HD+ rozlišením a úhlopříčkou 6,34″.

Hlavní změnou je vylepšená výdrž baterie, která je nyní 4 680 mAh. Takto silný akumulátor dosud žádný jiný telefon od Google neměl. Což je výrazné zvýšení, protože jeho předchůdce má kapacitu baterie pouhých 3 140 mAh. Uvnitř se nachází velmi úsporný spořič baterie. Při běžném užívání vám baterie vydrží až dva dny na jedno nabití. Výrobci dokonce slibují, že se vaší nabíječce po vás bude stýskat. Novinkou je také voděodolnost, a to konkrétně stupeň krytí s označením IP 67. To znamená, že je kompletně chráněný proti prachu a neublíží mu ani ponoření do hloubky 1 metru až na 30 minut.

Dominantním prvkem je zde také fotoaparát. ten se ale oproti předchůdci nijak nezměnil. I tento model nabízí dva zadní snímače, hlavní zadní fotoaparát (12 Mpx) a ultraširoký objektiv (16 Mpx). Oba jsou ale uzpůsobené pro kvalitní noční snímky, a to díky pokročilému nočnímu režimu. Je zde dokonce i funkce Portrait Light, se kterou umístíte světlo na snímek přesně tam, kam chcete i po jeho vyfocení, a dokonce to jde i s fotografií, kterou jste pořídili na jiném zařízení. I video poskytuje velmi kvalitní záběry, a to nejen díky funkci Cinematic Pan, která odstraňuje chvění během natáčení.

Za zmínku stojí také titanový bezpečnostní čip, který se nachází uvnitř telefonu. Ten má za úkol ochránit vaše data. K dispozici je zde také možnost uzamčené složky v aplikaci Google Photos pro uložení soukromých souborů, jako jsou fotografie, videa, osobní doklady a další soukromé věci, které chcete ochránit. Dostanete se tam jedině zámek nebo otisk prstu. Telefon také dokáže odhalit skrytá čísla, a zachytit tak spammery a nežádoucí volající.

Zaměřuje se ale i na vás a vaši bezpečnost. Pokud se například ve svém okolí cítíte zrovna nepříjemně, s pomocí aplikace Personal Safety (osobní bezpečnost) nasdílíte informace o poloze nouzovým kontaktům. Další funkcí je také detekce autonehody. Pokud se například vybouráte, ale nemůže volat záchrannou službu, je zde možnost, že s touto funkcí to telefon udělá za vás. Funguje to tak, že telefon zaznamená srážku, zazní alarm a telefon vám na displeji nabídne pomoc. Vy si tak sami navolíte, zda jste v pořádku, nebo má ihned vytáčet záchrannou službu.

Telefon bude dobíjen přes USB-C. Nechybí mu ani klasický jack konektor nejen pro poslech hudby přes sluchátka. Model také podporuje Dual SIM s tím, že ale u druhé varianty musíte použít eSIM. A nechybí zde ani podpora 5G sítě.

Zmíněný model Google Pixel 5a je nyní v dostání pouze v Google store, a to za cenu 449 dolarů (cca 11 900 korun). Informace o české distribuci a ceně nejsou dosud známé. V prodeji je ale aktuálně například model Google Pixel 5.

Napsat komentář