Jak si vybavit ložnici

Rekonstruujete svou stávající ložnici nebo se stěhujete do nového? Pokud nyní přemýšlíte, jak zařídit ložnici, dejte si na tom opravdu záležet. Je to místo, kde hodně spíme, ale také zde během dne odpočíváme. Jak byste si měli správně vybavit ložnici? Do jaké místnosti ji situovat? Jaké barvy zvolit? Nejen to vám poradíme v článku. Dozvíte se ale třeba i to, proč byste si neměli do ložnice dávat pracovnu, ale vytvořit z toho pouze klidné místo pro váš odpočinek.

vyberomat cz media

Philips Hue White Ambiance

Chytré světlo je ideální do ložnice, protože je zcela stmívatelné, čímž si vytvoříte ideální podmínky před spaním nebo atmosféru podle dané situace. Můžete ho snadno ovládat i pomocí aplikace přes telefon, takže si nastavíte libovolnou intenzitu nebo teplotu osvětlení, aniž byste museli vstávat z postele. Navíc poskytuje snadné a intuitivní ovládání, dlouhou životnost a příkon 8,5 W.


vyberomat cz satni textilni skrin emery cm

Šatní skříň Emery

Šatní skříň Emery je nejen praktická, ale i dekorativní, navíc bez problému zapadne do moderního interiéru. Je z hliníkové oceli, takže je bytelná. Na výšku má 173 cm a na šířku 116 cm. Není proto nijak mohutná, nezabere tolik místa, a přitom má dobře řešený úložný prostor. Poskytuje místo jak pro košile nebo kalhoty k zavěšení na ramínka, tak boční poličky.


vyberomat cz cappa

CAPPA matrace

Tato matrace se se svým materiálem i výplní řadí mezi pěnové matrace. Zajistí vám tak pohodlný spánek bez bolesti zad. Především, pokud jste zvyklí na středně tuhou matraci. Navíc je praktická, protože je oboustranná. Potah je snímatelný a pratelný. Její rozměr odpovídá standardní velikosti, tedy 90 x 200 cm. Její výška je 24 cm. Nosnost je až 130 kg.


vyberomat cz media

Rohnson R-9440 čistička vzduchu

Čistička vám v pokoji vyčistí vzduch a zbaví vás různých roztočů, plísní i bakterií. Je ideální umístit ji do ložnice, protože vám pomůže se zbavit těchto prachových a alergenních částic z ovzduší vašeho pokoje. Navíc nabízí i tichý chod, takže ji můžete zapnout i před spaním a nebude vás v noci rušit. Tento přístroj nabízí příkon 24 W. Je vhodný do místností s velikostí až 30 m2.


vyberomat cz nocni stolek alison cm cerna d

Alison noční stolek

V každé ložnici se hodí mít vedle postele noční stolek s praktickou zásuvkou. Tento stolek je jednoduchý, malý a přitom má spoustu předností. Seženete ho v bílé nebo černé barvě. Také vám nezabere žádné místo. Je ideální i pro menší prostory, protože je dlouhý jen 35 cm a vysoký 22,5 cm. Jeho výhodou je i to, že ho můžete postavit na zem, ale také zavěsit na zeď.


Do jakého pokoje situovat ložnici

Tento faktor záleží nejen na vás a vašich preferencích, ale také na řešení pokojů ve vaší domácnosti. Obecně je ale příjemné umístit ložnici do pokoje, kde jsou okna na východ, protože se budete optimisticky probouzet ráno se slunečními paprsky, a naopak budete usínat ve vychladlém a tmavém pokoji. Zamyslete se ale i nad tím, zda vám tato situace bude vyhovovat i během léta, kdy se vám pokoj začne vyhřívat a bude vám vedro hned po probuzení. Někomu proto může spíše vyhovovat pokoj s okny na západ, protože se budete naopak probouzet, aniž byste se museli hned ráno přehřívat. Slunce se vám do ložnice dostane až při odpoledních hodinách, ale budete potřebovat silné závěsy, protože se vám hodně před spaním vyhřeje. Většinou se ale jedná jen o pár horkých týdnů v roce a tato situace se dá vždy vyřešit. Možností jsou někdy také okna na sever nebo na jih. Na severní stranu ale půjde málo slunce a bude zde více chladno, protože sem půjde méně slunečních paprsků. Na jih budete mít naopak příliš velké teplo. Pokud to u vás nejde řešit přímo tak, jak byste si přáli, můžete to také vyřešit pomocí vhodně zvolených barev a stíněním na oknech. Důležité je vždy ale to, abyste se doma cítili dobře.

vyberomat cz shashi ch ulhnwfhtvu unsplash

Postel je základ

Možná už máte dobrou postel, ale zamyslete se nad tím, zda by nestálo za to ji už vyměnit. Jak dlouho už na ní spíte? Není už proležená matrace? Nemáte špatné rošty? Pokud vybíráte novou postel, určitě se zaměřte na její výšku, aby vyhovovala také výšce vaší postavy. Dále vybírejte podle velikosti a rozměrů, aby se vešla do prostoru, který potřebujete. Důležitý je i typ postele a vhodně zvolený materiál. Neméně podstatné je i příslušenství jako bočnice, čelo postele, úložný prostor, osvětlení a další. Kromě postele ale vybírejte i kvalitní matraci, rošt a povlečení. I ty jsou podstatné pro kvalitu vašeho spánku. Jak vybrat postel se dočtete podrobněji v jednom z našich článků.

Zajímat by vás mělo i správné umístění postele. Měli byste ji dát tak, abyste měli za zády pevnou oporu a zároveň z postele dobře viděli jak na okna, tak na dveře. Je to důležité, protože jedině tak se budete cítit opravdu bezpečně a budete usínat klidně. Dejte si ale pozor na průvan, který může být nepříjemný. Ten většinou vzniká, když dáte postel přímo do koridoru například mezi dvoje dveře nebo mezi okno a dveře. Pokud to jde, umístěte postel někam do výklenku nebo tak, aby nebyla přímo v průchodu pokojem ani u vchodových dveří. Není dobré ani to, pokud je postel z jedné strany přisunutá ke zdi, takže jeden člen domácnosti nemůže pohodlně přistupovat k posteli a lehnout si do ní. Mělo by kolem ní být dostatečný prostor, abyste neměli problém projít ani si do ní lehnout.

Méně nábytku je více

Ložnice by měla být vzdušná a prostorná. Pokud máte dostatek prostoru, nesnažte se ho za každou cenu naplnit různým nábytkem. Stačí vám zde základní vybavení jako je postel a noční stolky se šuplíky pro uložení drobností. Nemáte-li možnost oddělit šatnu, pořiďte si do ložnice spíše vestavěné skříně na míru. Jestli to jde, oddělte ložnici, tedy odpočinkovou zónu s pracovnou. Zároveň byste tu neměli mít nic, kde by se zbytečně usazoval prach a roztoči. Myslete na to, že pro ložnici platí, že čím méně nábytku zde budete mít, tím lépe.

vyberomat cz adam winger peabeqxxk m unsplash

Dejte si pozor na syté barvy

Možná tomu nevěříte, ale i barvy nejsou důležité jen pro vzhled a ladění interiéru, ale dokážou ovlivnit kvalitu našeho spánku. Správné barvy i jejich odstíny totiž dokáží navodit tu správnou atmosféru nejen při usínání, ale i ráno při probouzení. Do ložnice se doporučují spíše neutrální barvy (šedá, hnědá, bílá), které nebudou působit agresivně, nebudou vás nijak rušit ani se vám brzo neokoukají. Spíše se při pohledu na ně uklidníte a bez problému usnete. Chcete-li si vytvořit barevnější ložnici, předem si pořádně promyslete, jaké barvy či kombinace zvolíte. Pokud si ale nejste jisti sytými a jasnými barvami, raději se jim vyhněte a zvolte spíše jemné a tlumené odstíny, které . Navíc se nedoporučuje do ložnice dávat více než čtyři barvy.

Konečný výběr samozřejmě závisí na vašem osobním vkusu. Pečlivě ale předem kombinujte barvy nábytku i zdí, aby se vám to brzy neokoukalo a nechtěli jste to brzy přemalovat na jiný odstín.

Zaměřte se i na osvětlení

Ložnice je klidným místem, kde spíme a odpočíváme nebo se zde věnujeme spíše odpočinkovým aktivitám, a proto byste tomu měli přizpůsobit také osvětlení. Vyvarujte se proto umístění silných, zářivých a především modrých světel, která se hodí spíše do pracovny nebo do kuchyně. Tady byste měli mít spíše teplá, žlutá osvětlení, která působí relaxačně. Doporučují se osvětlení v rozmezí 2 700–3 400 kelvinů. Kromě centrálního osvětlení (lustru), sem vyberte i doplňková světla, jako jsou lampičky k posteli, které využijete nejen při čtení v posteli. Dobré je umístit třeba i stojací lampu ke křeslu nebo nějaké bodové osvětlení například do skříní nebo do šatny. Nezapomeňte, že světlem v ložnici vytváříte atmosféru, proto si pořiďte i stmívač nebo tlumená světla, která vám nebudou před usínáním silně svítit do očí.

Moderní vychytávkou jsou i chytrá osvětlení, která využijete i v ložnici. To můžete snadno ovládat třeba i aplikací v telefonu z pohodlí postele. Jednoduše je můžete zapínat a vypínat, volit intenzitu, ale třeba i barvu. Mezi kvalitní moderní svítidla dnes patří například LED osvětlení. Nejen, že poskytne velkou životnost, ale také nízkou spotřebu energie.

vyberomat cz anwar hakim rqcwuouw unsplash

Vyřešíte i malý a tmavý prostor

Pokud máte k dispozici velkou ložnici, máte vyhráno. Někdy jsme ale limitováni prostorem, a musíme si poradit i jinak. Místnost vám opticky zvětší především správný výběr barev. Do menších místností se hodí spíše prosvětlené barvy (nejlépe bílá), které malý prostor aspoň opticky zvětší. Naopak tmavé barvy by už tak malý prostor ještě opticky zmenšily a cítili byste se stísněně. Do tmavých prostor také umístěte více světel a přidejte více teplých barev, například oranžovou, žlutou nebo zelenou. Kdybyste chtěli místnost naopak ochladit, přidejte chladné barvy, jako je bílá, modrá, šedá a podobně.

Jak vidíte, barvy byste měli volit podle vlastního vkusu, ale také byste se měli zaměřit na velikost a prosvětlenost vaší ložnice, aby to působilo co nejlépe a vy se v ní cítili opravdu dobře.

Zbavte se elektroniky a dalších rušivých elementů

Jak už bylo mnohokrát v článku zmíněno, ložnice je místem pro odpočinek. Měli byste se zde vyvarovat rušivých elementů jako je televize. Pokud ji zde mít ale nutně potřebujete, dbejte na to, abyste ji vypínali alespoň půl hodiny nebo hodinu před usnutím.

Stejně jako umístění pracovny, a tedy pracovního stolu s počítačem, vám bude v posteli připomínat různé povinnosti, které možná už dlouho odkládáte. Budete na to myslet a vůbec si tak neodpočinete, jak byste potřebovali.

Závěr

Ložnice je místem, kde trávíme čas hlavně v noci, ale také zde odpočíváme v průběhu dne. Je důležité ji vybavit tak, aby co nejvíce vyhovovala vašim potřebám. Zamyslete se nad tím, v jakém pokoji a na jakou světovou stranu ji máte situovanou. Nejdůležitějším prvkem je zde postel. Správný výběr kvalitní a pohodlné postele i příslušenství vám zajistí zdravý a pohodlný spánek. Také je důležité se zamyslet i nad tím, kam ji v pokoji umístíte. Kromě postele se při vybavování ložnice zaměřte i na množství dalšího nábytku, na barvy, ale i na osvětlení pokoje.

Myslete na to, co vše je pro vás důležité do ložnice umístit, a co tam naopak nechcete. Dejte pryč veškeré rušivé elementy. Udělejte z tohoto pokoj, kde budete relaxovat a klidně spát. Kam se budete po práci rádi vracet a uléhat a nic vás zde nebude rušit. Kde budete rádi trávit čas a bude to oblíbeným místem, které je jen vaše.

Napsat komentář