Jak vybrat nočník

Každé dítě se v jisté fázi svého vývoje musí naučit přestat používat plenky. Jelikož WC je pro dítě v tomto věku ještě příliš vysoké, budete potřebovat nočník. Na trhu najdete mnoho rozdílných modelů. Vybrat si z takové široké nabídky může být opravdu náročné. Abyste koupili nočník, který bude vašemu dítěti vyhovovat, je vhodné vybírat podle několika kritérií. Základem je, zda kupujete nočník pro dívku nebo pro chlapce. Nočník by měl být také pohodlný a mít vhodnou velikost. Musí se dát snadno přenášet a dobře umývat. Pokud jste již přemýšleli nad tím, jakou barvu vybrat, a nevíte se rozhodnout, poradíme vám i po této stránce. A nezapomněli jsme ani na cenné rady, jak dítě naučit na nočník.

Typy nočníků

Při nákupu nočníku se můžete setkat s více typy od klasických nočníků až po hrací nočníky s melodií či nočníky v různých tvarech.

Klasický nočník

Klasický nočník má jednoduchý tvar. Je to typ, s jakým se setkáte nejběžnější. Vybírat můžete mezi několika barevnými provedeními.

Ergonomicky tvarovaný

Ergonomicky tvarovaný nočník najdete na trhu i pod označením anatomický nočník. Je lepší přizpůsoben tvaru dětského těla. Umožňuje pohodlnější sezení a vstávání z nočníku.

Cestovní nočník

Cestovní nočník využijete, pokud častěji cestujete mimo domu. Jedná se o jednodušší modely. Některé cestovní nočníky se dají také skládat. Kvůli menší stabilitě nejsou vhodné pro pravidelné použití v domácích podmínkách.

Nočník s vyjímatelnou částí

Vyjímatelná část nočníku usnadňuje jeho vyprazdňování a mytí. Vybírá se jen vnitřní nádoba, zatímco zbytek nočníku není třeba umýt. Tyto nočníky se vyznačují také dobrou stabilitou.

Protizápachový nočník

Tento typ se vyrábí ze speciálního protizápachového materiálu.

Mini WC

Nočník ve tvaru malého WC se podobá opravdovou toaletu. Zadní část slouží jako opěradlo a zároveň zlepšuje stabilitu nočníku.

Hrací nočník s hudbou

Někteří rodiče upřednostní při nákupu hrací nočník s hudbou. Po vykonání potřeby nočník zahraje melodii. Děti mají díky tomu větší motivaci pro jeho používání.

Víceúčelový nočník

Víceúčelový nočník může sloužit také k sezení namísto židle. Ze židle ho můžete vybrat.

Nočník s poklopem

Poklop umožňuje dítěti po vykonání potřeby nočník zavřít. Poklop funguje jako klasický poklop na WC. Pach z vykonané potřeby tak zůstává uvnitř.

Pro dívku nebo pro chlapce?

Základní otázkou při výběru nočníku je, zda ho kupujete pro dívku nebo pro chlapce. Není to jen kvůli zvolení vhodné barvy. Modely pro chlapce mají vyvýšenou přední část, aby nečůrali mimo nočníku. Nočníky pro dívky mají tuto část nižší.

Jak vybrat nočník

Při výběru porovnávejte na jednotlivých modelech několik parametrů. Postupně si je projdeme.

Velikost nočníku

Rozměry by měly odpovídat velikosti vašeho děťátka. Je důležité, aby ho nočník nikde netlačil a ani se do něj nepropadávalo. Správná velikost zajistí jeho pohodlné sezení.

Stabilita a protiskluzová úprava

Nočník musí být dostatečně stabilní. Jeho spodní obvod by měl být proto větší než horní. Výhodou je také protiskluzová úprava spodní části. Díky ní se nočník nebude posouvat po podlaze, když se na něm bude dítě drolit. Ochráníte tak i podlahu před poškrábáním.

Hmotnost a snadná manipulace

Nočník by měl být dostatečně lehký, aby ho vědělo přenést i dítě. Vyrábějí se proto z plastu. Od malého dítěte jistě nebudete chtít, aby sedělo samy 5 či více minut v koupelně, když se snaží vykonat potřebu. Nočník si proto musí umět samy v případě potřeby vzít.

Jednoduchá manipulace a mytí

Při výběru nočníku myslete i na to, aby se vám dal jednoduše uchopit, vylít a umýt. Vybírejte model s vyjímatelnou částí nebo vhodným uchopením ze zadní strany.

Tvar nočníku

Trh nabízí množství tvarů nočníků. Můžete koupit nočník ve tvaru autíčka s volantem, WC či zvířátek. Dopředu zvažte, zda tvar nočníku až příliš nepřipomíná hračku. Mohlo by se stát, že vám to ztíží odučit je od plenek. Důležitá je i jeho přední část. Měla by být dostatečně malá, abyste nemuseli dítě při každé potřebě svlékat. Nenaučilo by se tak posadit na nočník bez vaší pomoci.

Barva nočníku

Barva nočníku by měla dítěti líbit. Můžete ho vzít s sebou na nákup. Pokud se mu bude líbit, snadněji se naučí něj chodit. Na výběr máte různé barvy, nočníky ozdobené nálepkami a obrázky zvířátek a jiných motivů.

Některé modely jsou vybaveny samolepkami, které se umísťují na dno. Obrázek je tmavý a barvy se objeví až poté, kdy se dítě vyčurá.

Jak dítě naučit na nočník

Dítě je připraveno k učení na nočník ve věku 18–24 měsíců. Přesný čas je individuální. Může se stát, že dítě je připraveno na odplínkování až ve věku dva a půl roku. Některým dětem začne přibližně v tomto věku vadit mokrý pocit v plence. Jiné si začnou plnou plenku samy sundávat. No většině dětí budete muset vysvětlit, že čurat budou nyní do nočníku.

Jak postupovat

Pro odplínkování si vyberte čas, kdy se nechystáte na žádné výjimečné události a budete se věnovat jen běžným činnostem. Vyhraďte si na to přibližně dva týdny.

Dítěti nejdříve vše vysvětlete. Nočník umístěte na místo, odkud si ho bude umět samo přinést. Můžete ho také hned posadit na nočník. Důležitý je i vhodný čas dne. Vyberte čas, kdy má dítě přirozenou potřebu použít nočník. Například ráno po jídle nebo odpoledne po probuzení.

Při prvních pokusech je důležité dosáhnout hlavně to, aby dítě na nočníku posedělo přibližně 5 minut. Můžete se k němu posadit na zem a číst mu knížku nebo jej zabavit jiným způsobem. Delší sezení nezkoušejte, abyste dítě od nočníku neodradily.

Důležitá je i motivace

Kromě času na spaní ho nechte chodit bez plenky. Můžete ho motivovat tím, že už je velké na nošení kalhotek nebo slipů, jak mají dospělí. První kalhotky nebo slipy můžete vybrat spolu, aby se mu líbily. Bude tak více motivované k tomu, aby se nepočuralo.

Děti milují pochvalu. Za každý úspěch ho proto pochvalte. Při neúspěších buďte trpělivá. Kárání není v tomto případě vhodné. Dítě se naučí samy chodit na nočník do dvou až čtyř týdnů.

Na co ještě myslet

Dítě oblékejte do oblečení, které si bude umět samy snadno svléknout. V průběhu dne se ho občas zeptejte, zda nepotřebuje jít čurat. Pozor! Nepřehánějte to. Stačí se zeptat jednou za půl hodinu až hodinu. Pomůžete mu tak vnímat jeho potřebu i při hře či jiné činnosti.

Po každém použití nočníku ho otřete a jděte si spolu umýt ruce. Naučíte ho tak základním hygienickým návykům.

Závěr

Chodit přes den bez plenek se dítě naučí ve věku 18–24 měsíců. V tomto čase budete proto potřebovat vybrat nový nočník. Na trhu najdete mnoho modelů v různých tvarech i barvách. Nevybírejte jen podle designu. Důležité jsou i jiné parametry.

Nejdůležitější je, zda kupujete nočník pro holčičku nebo pro chlapce. Druhým kritériem je správná velikost. Od ní závisí, jak pohodlně se dítěti bude na nočníku sedět. Myslete i na vylévání a mytí nočníku. Měl by se dát jednoduše uchopit a umýt. Výhodou může být protiskluzová úprava dna. Při výběru konkrétního tvaru myslete na praktičnost. Dítě by si ho mělo umět samy přinést a posadit se na něj. V přední části by mu proto nemělo nic překážet, abyste ho nemuseli pokaždé muset svlékat.

Napsat komentář