Jak vybrat správnou řasenku

Řasenka nebo i tzv. maskara zvýrazní vaše oči, prodlouží řasy a dodá jim objem. Proto je neodmyslitelnou součástí líčení. Ze široké nabídky na trhu si vybere každá žena. Při výběru zohledněte vlastnosti řasenky, jakými jsou voděodolnost a barva. Na to, abyste si vybrali ten správný typ, potřebujete znát i vaše řasy. Před nákupem si je proto pozorně prohlédněte v zrcadle. Řasenku potom vybírejte podle typu vašich řas.

Řasenky se od sebe odlišují také svým složením a barvou. Rozdíly jsou i ve tvaru kartáčku a hustotě barvy. Při používání řasenky nezapomeňte vzít v úvahu doporučenou dobu jejího použití. Pokud chcete, aby vaše řasy vypadaly vždy dokonale, přečtěte si i náš tip v závěru článku.

Řasenky podle typu a tvaru kartáčku

Řasenky se liší kromě jiných vlastností i typem a tvarem kartáčku.

Podle typu kartáčku

Podle tohoto kritéria známe řasenky:

S klasickými kartáčky

Klasické kartáčky umožní rychlé nanesení řasenky na řasy. Nevýhodou je, že naberou větší množství barvy. Kvůli větším mezerám mezi štětinkami se také často stává, že na řasách zůstanou bulky řasenky a řasy se slepí.

S gumovými kartáčky

Gumové nebo silikonové kartáčky jsou vhodnější na pomalé líčení. Opakovaným nanášením menšího množství barvy bez zbytečných bulek dosáhnete přirozeného vzhledu řas.

Podle tvaru kartáčku

Tvar kartáčku řasenky ovlivňuje to, jakým způsobem bude barva nanesená a jaký vytvoří efekt.

Velký, hustý kartáček

Hustý kartáček využijete na řídké řasy. Dodá jim objem a vytvoří dojem hustších řas.

Malý, úzký kartáček

Malý a úzký kartáček má kratší štětinky. Tento typ je vhodný, pokud chcete vytvořit efekt dlouhých řas. Umožňuje preciznější nanášení menšího množství barvy.

Maskara s hřebínkem

Hřebínek se používá k oddělení řas. Řasy díky tomu nezůstanou po nanesení barvy slepené, ale přirozeně se od sebe oddělí.

Ohnutý kartáček

Ohnutý kartáček se vyrábí s kratšími štětinkami. Kromě precizního nanesení barvy umožňuje řasy natočit. Opticky se tak zvětší objem očí.

Maskara pro váš typ řas

Pro správný výběr řasenky byste měli především znát vaše řasy. Začněte proto tím, že si je prohlédnete v zrcadle bez nalíčení. Pro řídké řasy pak vyberte spíše objemovou řasenku a pro krátké prodlužující. Pro rovné řasy můžete vybrat zvýrazňující řasenku.

Podle délky řas

Pokud máte krátké řasy, vyberte si silikonový kartáček s krátkými štětinkami. Takový kartáček nanese postupně na všechny řasy dostatek barvy. Dodá jim tak hustotu i délku.

Pro dlouhé řasy vyberte klasický kartáček s větším objemem a delšími štětinami. Pro vytočení řas můžete vybrat i ohnutý kartáček.

Podle hustoty řas

Husté řasy potřebují řasenku, která je oddělí a zvýrazní. Vybírejte řasenky s hustým kartáčkem a intenzivní barvou. Délku štětinek vyberte podle délky řas. Jestli máte husté a krátké řasy, ve složení řasenky hledejte hedvábné nebo nylonové polymery, které je při opakovaném nanášení opticky prodlouží. Kartáček řasenky by měla být dlouhý, s kratšími nahusto posazenými štětinkami. Řasy od sebe oddělí a nanesou barvu od kořínků až na konec.

Pro řídké řasy hledejte řasenku, která jim dodá objem. Ve složení hledejte vosk a silikonové polymery. Tyto složky zajistí, že řasenka obalí řasy barvou a znásobí jejich objem. Pro dodání objemu je nejvhodnější řasenka černé barvy. Můžete vyzkoušet i nanesení 2-3 vrstev barvy.

Pro jemné a řídké řasy vyberte řasenku s různě dlouhými štětinkami. Měla by řasám dodat objem a prodloužit je. Tvar kartáčku by měl být kuželovitý. Směrem k hrotu by se měl ztenčovat. Díky různé délce štětinek můžete řasy tvarovat podle potřeby v každé části oka.

Pro jemné, ale plné řasy, je vhodný kartáček ve tvaru hřebínku s hustě umístěnými zuby.

Podle tvaru řas

Krásně vytočené řasy již nepotřebují další tvarování. Pokud máte rovné řasy, můžete je tvarovat zatočeným nebo spirálovitým kartáčkem. Nebo použijte kleštičky na řasy.

Zhustit, prodloužit i zatočit

Jedna řasenka může řasy zatočit, prodloužit a dodat jim objem. Tyto řasenky patří mezi dražší. Některé mají dvě tuby a dva kartáčky. Postupným nanášením barvy s rozdílnými kartáčky tak dosáhnete kýženého efekt.

Podle barvy a jiných vlastností

Barvy maskary

Na trhu se nejčastěji setkáte s černou řasenkou. Ta je vhodná pro všechny brunetky a černovlásky. Pokud máte blond vlasy, může se stát, že černá řasenka na vás nebude vypadat přirozeně. Vhodnější proto bude hnědá barva. Ta bude na řasách vypadat dostatečně jemně a zároveň je pěkně zvýrazní. Trh nabízí možnosti i pro ty ženy, které se nebojí barevných experimentů. Můžete si tak vybrat řasenku v modré, zelené nebo fialové barvě.

Voděodolnost

Voděodolná řasenka se nerozmaže ani za deštivého počasí. Bez problémů odolá i slzám. Můžete se tak na ni spolehnout v každé situaci. Nevýhodou je obtížnější odličování. Při častém odličování může způsobit nadměrné vypadávání řas. Tento typ byste proto neměli používat pravidelně.

Hustota barvy

Jednotlivé produkty se navzájem liší i hustotou barvy. Pokud si vyberete řidší barvu, musíte počítat před nanesením další vrstvy a jejím delším zasycháním. Jinak by se řasy mohly slepit. Hustší barvu nanesete v silnější vrstvě. Řasy jsou zároveň lépe zafixované.

Balení na cesty

Chcete-li mít řasenku stále po ruce, můžete si koupit menší cestovní balení. Řasenka vám v kabelce zabere minimum místa. Cestovní balení oceníte i v tom případě, že řasenku nepoužíváte pravidelně. Velké balení by se mohlo zhodnotit dříve, než řasenku spotřebujete.

Řasenka by se měla používat maximálně 3 měsíce po jejím otevření. Při každém použití se do ní dostávají bakterie. Při delším používání si můžete tyto bakterie zanést do očí. Po otevírání se do ní dostává také vzduch, který způsobuje vysoušení barvy.

Pro citlivé oči a kontaktní čočky

Jestli máte citlivé oči, vybírejte řasenky s jemným složením. Vhodnost použití pro citlivé oči by měla být uvedena na obalu. Vhodné jsou například bio řasenky.

Řasenku můžete používat, i když nosíte kontaktní čočky. V takovém případě je pro vás vhodná jakákoliv běžná maskara. Pozor dávejte při odličování. Vhodné jsou speciální odličovací vody pro kontaktní čočky.

Tipy pro dokonalé nalíčení

Aby vaše nalíčení vypadalo dokonale, dodržujte několik zásad.

  1. Řasenku nanášejte od kořínků až po konečky řas. Opticky je tak zahustíte a dodáte jim délku.
  2. Respektujte směr růstu řas. Líčením do nepřirozeného směru ztrácejí na objemu.
  3. Řasy naličte od koutku oka až směrem k jeho okraji.
  4. Dodržujte správný postup natáčení řas. Při líčení se dívejte dolů. Oči byste měli přivřít, abyste se kartáčkem nedotýkali víčka. Používejte kosmetické zrcadlo, abyste dobře viděli. Kartáček při natáčení otočte přibližně o 180° a přejděte s ním až ke konečkům řas.

Závěr

Řasenka dodá řasám hustotu, délku i objem. Při jejím nanášení dodržujte zásady správného líčení. Nezapomínejte na pravidelné a šetrné odličování. Pro zdraví vašich očí je důležité, abyste nechodili spát s řasenkou. Důležitý je také typ odličovacího přípravku. A to zvláště, když nosíte kontaktní čočky.

Při výběru řasenky si všímejte tvaru kartáčku. Záleží také na hustotě a délce vašich řas a efektu, kterého chcete dosáhnout. Vybírejte také podle preferované hustoty barvy, vašich požadavků na voděodolnost či velikost balení. Na trhu najdete různé barvy řasenky. Máte-li citlivé oči, vybírejte bio řasenky bez konzervantů a chemických látek. Můžete si také vybrat praktické menší balení na cesty.

Napsat komentář