Jak vybrat správné vodítko pro psa

Vodítko je nezbytnou součástí výbavy pro každého majitele psa. Nabídka na trhu je velmi široká a může být těžké se orientovat v tom, jaké vodítko se bude hodit zrovna pro vašeho psího kamaráda. Mějte na paměti, že k různým aktivitám se hodí i různé typy vodítek. Pojďme se tedy podívat, jak vybrat vodítko, které vám poskytne potřebnou kontrolu nad psem.

Při výběru vodítka jsou důležitá tato kritéria:

velikost a váha psa

stáří psa

účel použití vodítka

Klasická vodítka

Klasická vodítka mají na jednom konci karabinu a na druhém ucho pro pohodlné držení. Je vhodné jak pro výcvik, tak i na procházky. Klasická vodítka se vyrábí v různých délkách, nejčastěji od 1,2 až po 3 metry. Na procházky do přírody je lepší delší vodítko, naopak do města využijete vodítko spíše kratší.

Tati vodítka se vyrábí z nejrůznějších materiálů, nejčastěji se používají syntetické materiály jako je nylon nebo polypropylen, moderní materiál BioThane, kůže nebo kovové řetízky. Vodítko může být doplněno také reflexními prvky pro lepší viditelnost ve tmě. Hlavně u větších plemen psů je důležité, abyste se zaměřili na velikost karabiny a celkovou pevnost vodítka.

Klasické vodítko vybírejte tak, aby se vám dobře drželo i v případě, kdy se váš pes rozhodne za něčím utíkat.

Samonavíjecí vodítka

Samonavíjecí vodítka, často označována jako flexi podle německé značky vodítek, jsou u majitelů psů velmi oblíbená. Každé samonavíjecí vodítko je vybaveno tzv. stopkou, kterou zabrzdíte vodítko v jeho vytahování a okamžitě tak zastavíte psa.

Existují dva typy samonavíjecích vodítek – lankové a páskové. Lankové vodítko je lehčí, ale snadněji může přejít k jeho přetržení, proto není vhodné pro silné psy. Páskové vodítko je odolnější, ale zároveň také těžší. Vyrábí v různých délkách, velikostech a barvách.

Flexi vodítka se nehodí pro štěňata a psy, které chcete odnaučit na vodítku tahat.

Přepínací vodítka

Přepínací vodítka se díky systému kroužků dají jedním přepnutím zkrátit nebo prodloužit na jinou délku. Přepínací vodítko si také můžete pohodlně připnout kolem těla, čímž budete mít volné ruce. Toto vodítko se dá použít i pro vodění dvou psů najednou.

Stopovací vodítka

Stopovací vodítko neboli stopovačka se používá především k výcviku, např. k nácviku přivolání. Stopovačka je většinou dlouhá 5–15 m, nejčastěji je z nylonu a má podobu plochého popruhu nebo kulatého lana.

Sportovní vodítka

Sportovní vodítko se vám bude hodit, pokud se chystáte se psem běhat, běžkovat nebo třeba jezdit na kole. Sportovní vodítka jsou často vybavena amortizérem (odpruženou částí), který tlumí škubání a zajišťuje plynulý tah. Společně se sportovním vodítkem nejspíše oceníte i speciální pás, ke kterému se dá vodítko připnout.

Předváděcí vodítka

Předváděcí neboli výstavní vodítko je obojek a vodítko v jednom. Jedná se o tenkou šňůru se smyčkou na konci, kterou přetáhnete psovi kolem krku. Výstavní vodítko by mělo být nenápadné, aby co nejméně rušilo pohled na vystavovaného psa. Tento typ ale není moc pevný, od psů se tedy očekává, že jsou vycvičení a poslušní.

Rozdvojky vodítek

Rozdvojku snadno připnete na klasické vodítko. Na jednom vodítku tak bez problému povedete dva nebo i více psů najednou.

Jak naučit psa chůzi na vodítku

Napsat komentář