Jak připravit dítě do školy

Se školní docházkou jsou spojené povinnosti nejen pro děti, ale i pro rodiče. Ti by měli svým ratolestem zajistit dostatečnou výchovu a naučit je dovedností a znalostí, které pro ně budou velmi podstatné do dalších školních let. Také by jim měli pořídit kvalitní a spolehlivou výbavu, kterou využijí po celý školní rok. Tím vším jim ulehčí vstup do nového prostředí.

Vše podstatné o tom, co hmotného i nehmotného byste jim měli předat, co byste je měli naučit a jak je vzdělávat, to jsme shrnuli do tohoto článku. Dozvíte se, jaké dovednosti byste u nich měli rozvíjet ještě před nástupem do školy.


vyberomat cz hztcclwl

BAAGL Truck — školní aktovka pro kluky

Tento model je díky svému designu určený spíše pro kluky od věku 7 let. Klade důraz na funkčnost a ergonomii. Poskytuje objem 17 l a různé velké i menší boční kapsy, kam se malým žákům vejde vše potřebné na celý den. Hmotnost je 1,2 kg. Rozměry jsou 37 cm na výšku a 27 cm na šířku.


vyberomat cz

Pets Kitty Cute — školní aktovka pro holky

Tento model je díky designu určený spíše pro holky od věku 7 let. Aktovka je vyrobená tak, aby se dala upravovat, a to díky nastavitelným popruhům. Navíc poskytuje pevná polstrovaná záda pro kvalitní oporu během nošení. Kromě velké kapsy s objemem 25 l poskytuje také menší kapsy pro uložení všech školních pomůcek. Na modelu jsou i bezpečnostní prvky pro lepší viditelnost dítěte. Hmotnost je 1,1 kg. Rozměry jsou 42 cm na výšku a 34 cm na šířku.


vyberomat cz unnamed

Stabilo — ergonomická tužka

Jedná se o speciálně ergonomicky navrženou tužku, která je ideální pro dětský úchop. Je vhodná nejen pro ty, kdo se zrovna učí držet psací potřeby nebo začínají psát. Je určená pro praváky. Poskytuje trojhranný tvar pro pohodlné držení v ruce. Tato je konkrétně ideální pro psaní a skicování.


vyberomat cz

Lässig Drink Bottle — lahev na pití

Lahev je ideální pro udržování pitného režimu. Je praktická a přizpůsobená pro děti, neboť má těsnicí víčko pro maximální nepropustnost, což se hodí do školní aktovky. Také má ergonomický tvar, aby jí malí školáci dobře udrželi v ruce. Je vyrobena z ekologického plastu, který je lehký, takže se nijak výrazně nepronese. Její objem je 550 ml. Je vhodná pro vložení do myčky. Seženete ji i v růžové barvě.


vyberomat cz bdedaeaeeffdaeecd

Skip hop Zoo — box na svačinu

Pevný plastový box nabízí veselý a hravý design. především ale plní praktickou funkci, uchováte do něj svačiny do školy či na výlet pro své děti. Uvnitř je jedna větší krabička, a dokonce i jedna menší. samozřejmostí je ne propustné víko a těsnící silikonový kroužek. Jeho objem je 700 ml a je vhodný i pro vložení do myčky nebo do mikrovlnky.


Správná výchova je základ

Škola je místem, kde se děti setkávají se svými vrstevníky, zařazují se do nového kolektivu a také se střetávají s autoritami učitelů. Měly by proto zvládat komunikovat, respektovat starší osoby, umět se začlenit do skupiny spolužáků, nebát se nového prostředí. Zároveň zde budou několik hodin bez rodičů, měly by být samostatné v mnoha ohledech. Měly by znát dohodnutá pravidla, základy slušného chování a podobně. Tohle všechno jsou předpoklady, které by jim měl poskytnout rodič svojí výchovou předtím, než půjde dítě do školy.

vyberomat cz element digital jcimcopfhig unsplash

Rozvíjejte dovednosti dětí

Jsou dovednosti, které snadno s dětmi můžete rozvíjet a budou se jim prakticky hodit ještě před tím, než nastoupí do školy. Přeci jen, jsou pak činnosti, které budou muset později ve škole zvládat bez vás. Co mezi takové dovednosti patří? Především procvičování hrubé a jemné motoriky. U jemné motoriky je to koordinace očí a rukou, a s tím spojené hlavně práce s drobnými předměty a procvičování rukou. Je to například stříhání, lepení, správné držení pera a tužky, navlékání korálků, ale také oblékání, zapínání knoflíků, držení příboru, vázání tkaniček a podobně. U hrubé motoriky je to práce a pohyb a koordinace celého těla, ale i jednotlivých částí. K tomu vám pomůžou různé pohybové hry, prolézačky, běhání, skákání, hry s míčem, běh a jiné sportovní aktivity.

Co se týče školy, zaměřte se u dítěte hlavně na grafomotoriku (způsobilost pro grafický projev — psaní a kreslení). Každé dítě se musí naučit nejen, jak s tužkou či perem psát, ale hlavně byste je měli nejprve naučit, jak je správně držet. Důležitý je úchop, sevření, ale i uvolnění, aby dítě tužku nedrželo moc silně a křečovitě. Grafomotorika je soubor činností, které vedou dítě ke koordinaci rukou, napodobování tvarů, ale i uvolňování svalů a ruky. Učte je a rozvíjejte jejich dovednosti už v předškolním věku. U výběru tužek si vždy také dejte pozor, zda vybíráte tužku pro praváka, nebo naopak pro leváka. U některých, především ergonomických pomůcek, to hraje zásadní roli, aby jim dokonale padla do ruky.

Konkrétní tipy pro rozvíjení dětských dovedností a znalostí

  • učíme děti pozdravit, poprosit a poděkovat
  • děti by se měly naučit jednotlivé plnění denních úkolů, trváme na jejich dodržování, jejich plnění kontrolujeme
  • naučíme děti, aby si uměly samostatně oblékat i převlékat, zavazovat si tkaničky a podobně
  • dodržujeme s dětmi pravidelný denní režim (vstávání, jídlo, koupání, spánek ve stejný čas)
  • společně si čteme, zpíváme si, pohybujeme se (sportujeme), stříháme si, kreslíme — trávíme společné aktivity, rozvíjíme jejich jemnou i hrubou motoriku
  • poté, co skončíme s jakoukoliv činností, zvykáme dítě na to, aby si po sobě vše uklidilo
  • děláme společně svačiny, zvykáme dítě jít samostatně na toaletu a na to si umýt ruce
  • vedeme dítě k tomu, aby se zvládlo déle soustředit a udržet pozornost na to, co někdo vykládá
vyberomat cz anton sukhinov cathekks unsplash

Pořiďte dětem kvalitní výbavu

Škola je místem, kde bude dítě kromě svých znalostí a šikovnosti potřebovat i řadu pomůcek pro výuku, jako jsou psací potřeby, penál, aktovka, různé knihy, učebnice a další potřeby. K tomu bude třeba, abyste dítěti zajistili box na pravidelné svačiny, přezůvky a další praktické věci denní potřeby. Víte, co vše je třeba? Sepište si seznam a pak společně odškrtávejte, co už máte. Také se pobavte s učitelkou, co dalšího bude nutné, abyste na nic nezapomněli.

Co se týče výše zmíněného rozvoje úchopu (grafomotoriky), k takovému procvičování pomůžou dítěti i speciálně tvarované tužky a pera, například trojhranné tužky se speciálními otvory, které se přizpůsobí těm, kteří začínají se psaním a teprve se učí, jak držet psacími potřeby a další drobné předměty v ruce.

Přečtěte si také náš podrobnější článek o tom, jak vybrat nejlepší školní tašku nebo batoh.

Počítejte i s možným odkladem

Není to nutné vždy, ale v ojedinělých situacích se ukáže, že šestileté dítě nemusí být ještě na školu připravené. Nemusí na to být tělesně ani psychicky vyspělé. Většinou se jedná o to, že dítě ještě není úplně samostatné, je neobratné, přecitlivělé nebo impulzivní. Vždy je dobré to zvážit a probrat nejen doma, ale i s učiteli nebo s odborníkem. Je lepší nástup do školy zbytečně neuspěchat. V takových chvílích je možné zažádat o roční odklad.

Závěr

Dítě je na rodičích v mnoha ohledech závislé a potřebuje, aby je rodiče v životě vedli tím správným směrem. To se týká i školy, na kterou by je měli připravovat nejen pár dní před zahájením, ale již několik let předem. Dřív nebo později totiž každé dítě zasedne do lavic a stane se školou povinné. A nejde jen o to, že je rodiče budou vzdělávat, aby se uměly podepsat nebo aby znaly veškeré barvy předtím, než začne první školní den. Důležitá je i celková výchova a rozvoj dovedností. Je důležité, aby ovládaly jemnou i hrubou motoriku. Aby měly zaběhnutý denní režim. Ještě podstatnější je, aby se nebály zařadit do kolektivu, uměly komunikovat, respektovaly starší osoby a podobně. Je jen na rodičích, co jim za těch 6 nebo 7 let výchovy předají. Podstatné je i to, aby děti byly samostatné, protože ve škole už s nimi rodiče nebudou několik hodin. Kromě těch nehmotných dovedností a znalostí je třeba, aby jim zajistili dostatek školních pomůcek, které budou potřeba každý den při výuce. To vše jim usnadní vzdělávání, a to nejen na začátku v rozvoji čtení, psaní i počítání.

vyberomat cz green chameleon sccskysjm unsplash

Jestliže vám doma přibude školák, je potřeba, abyste tomu uzpůsobili také jeho pokojíček. Zajistěte mu jeho pracovní plochu s kvalitním osvětlením, kde se bude učit a trávit čas nad úkoly. Vše důležité se dočtete v článku, jak vybrat osvětlení do dětského pokoje.

Napsat komentář