Jak vybrat správný lak na vlasy

Pokud hledáte přípravek pro dokonalý objem a vzhled účesu, určitě jste už kromě jiných stylingových produktů vyzkoušeli i lak na vlasy. Správně vybraný lak na vlasy odolá větru, vlhkosti a jiným nežádoucím účinkům počasí. Kvalitní přípravek by měl navíc dodat vlasům lesk a pozvednout jejich přirozený vzhled. To ale není všechno. Jednotlivé druhy laků poskytují vlasům ochranu před UV zářením, udrží jejich barvu nebo je vyživí.

Když hledáte ten správný lak na vlasy pro vás, při jeho výběru byste měli zohlednit vaše požadavky na konečný vzhled účesu. Vybírat můžete i podle toho, zda máte vlasy barvené, jemné nebo kudrnaté. Některé přípravky, jak již bylo zmíněno, obsahují přídavné látky na ochranu před UV zářením. Zvolit si můžete i podle vašich požadavků na vůni laku či velikost balení.

Laky na vlasy podle stupně fixace

Laky se od sebe liší stupněm fixace. Čím větší zpevnění účesu požadujete, tím silnější účinek laku budete potřebovat. Na druhé straně, silnější laky znamenají vyšší zátěž pro vaše vlasy. Laky na vlasy s nižším zpevněním snadněji rozčešete. Pokud si zvolíte extra silné tužení, rozčesání bude složitější a vlasy bude nutné častěji mýt. Před koupí byste proto měli vzít v úvahu i tento faktor. Optimální lak na vlasy přinese účesu přirozený vzdušný vzhled, a zároveň mu poskytne dostatečnou pevnost.

Tužení 1 a 2

Laky na vlasy s tímto stupněm tužení poskytnou účesu jemné zpevnění. Využijete je, jestliže od úpravy účesu nepožadujete zvětšení jeho objemu ani odolnost vůči pohybu. Laky na vlasy s tužením 1 a 2 podpoří přirozený tvar účesu. Slouží také jako prevence proti létání vlasů.

Tužení 3 a 4

Lak na vlasy s tužením 3 a 4 udrží vlasy na svém místě, aniž jste měli pocit nepřirozené strnulosti účesu. Je vhodný i na kudrnaté vlasy. Vlasy si po použití zachovávají přirozený vzhled, ale zvyšuje se jejich pevnost. Tento stupeň tužení je vhodný pro každodenní používání. Dodá účesu dostatečný objem na celý den.

Tužení 5

Tento stupeň tužení vyhoví složitějším účesům. Zabezpečuje dlouhotrvající zpevnění a dokonalý vzhled i vyčesaným vlasům. Je vhodný spíše pro speciální příležitosti. Při každodenním používání by bylo třeba vlasy častěji mýt.

Tužení 6

Pokud toužíte zazářit na společensky důležité události, sáhněte po laku na vlasy s tužením 6. Takový přípravek poskytuje dostatečné zpevnění složitým účesům.

Podle typu vlasů

Laky na vlasy obsahují různé přísady. Jiný přípravek budete potřebovat na jemné vlasy, jiný na kudrnaté, barvené nebo poškozené vlasy. Vybírejte podle konkrétních složek.

 • Pro poškozené vlasy je nejvhodnější lak na vlasy s keratinem.
 • Na suché vlasy vybírejte přípravek s hydratační složkou. Vhodné jsou také přípravky, které dodají vlasům lesk.
 • Vlasy, které se často lámou a vypadávají, ocení šetrné laky na vlasy bez parabenů a alkoholu.
 • Jemné vlasy vyžadují přípravek pro zvětšení objemu.
 • Na mastné vlasy nejsou vhodné laky, které dodávají lesk. Jelikož mastné vlasy rychle ztratí objem, vybírejte přípravky pro zvětšení objemu.
 • Dlouhé vlasy vyžadují dostatečnou výživu. Můžete použít i laky na vlasy pro zvětšení objemu.
 • Kudrnaté vlasy mají často sklony k lámání. Vybírejte laky na vlasy se slabým nebo středně silným tužením, aby se kadeře neslepily.

Podle vůně a jiných přísad

Při výběru stylingových přípravků jsou důležité také další faktory. Zvažte i velikost balení a cenu.

Parfemace

Na trhu najdete laky na vlasy bez parfemace i s vůní. Vybírejte podle vašich osobních preferencí. Jednotlivé přípravky se liší nejen typem, ale také intenzitou vůně.

Bez silikonů a parabenů

Pro poškozené vlasy, vlasy se sklonem k lámání nebo vypadávání jsou vhodné laky bez parabenů. Výhodou je, pokud přípravek neobsahuje ani alkohol, který vlasy zbytečně vysouší. Předem se proto přesvědčte o jeho složení, abyste je příliš nezatěžovali.

Sprej nebo lak na vlasy bez plynu

Vybírat můžete také podle vašich požadavků na způsob aplikace. Lak ve spreji je uzavřen v nádobě pod tlakem. Po stisknutí ventilu na rozprašování se lak z nádoby uvolní a rozprašuje do okolí. Tento způsob balení je ideální zejména na laky pro zvětšení objemu.

Balení bez plynu se rozprašuje pomocí pumpičky. Lak si můžete aplikovat přímo na vlasy nebo do dlaně a pak jej nanesete. Tento způsob nanášení je vhodný například pro husté a kudrnaté vlasy.

Lak na vlasy pro větší objem

Laky na vlasy pro zvětšení objemu zvětšují po zaschnutí povrch vlasu. Využijete je na jemné, mastné i vlnité vlasy. Pro ještě lepší efekt aplikujte v předklonu přímo ke kořínkům. Pro dokonalý objem účesu na celý den je třeba proces po uplynutí několika hodin zopakovat.

Odolné vůči vlhkosti

Pokud hledáte lak na vlasy, který odolá i sychravému počasí, hledejte přípravky odolné vůči vodě. Zabrání zvlnění vlasů i při zvýšení vlhkosti vzduchu.

Laky na vlasy pro muže

Laky na vlasy používají i muži. Vybírejte z řady přípravků pro muže podle stejných kritérií, jako laky na vlasy pro ženy. Zvažte stupeň tužení, typ vašich vlasů a jiné požadované vlastnosti.

Na ochranu před UV zářením

Do slunečného počasí, k moři nebo na hory zvolte lak na vlasy s ochranou před UV zářením. Ochrání vaše vlasy před vyblednutím barvy.

Barevný lak

Pro speciální příležitosti můžete vybrat i barevný lak na vlasy. Vaše vlasy tak obarvíte až do nejbližšího mytí.

Objem balení

Běžné balení laku na vlasy má objem 250–500 ml. Při balení na dovolenou oceníte i cestovní balení v objemu 50–100 ml.

Jak používat lak na vlasy

Pro požadovanou fixaci účesu lak nanášejte rovnoměrně a ze stejné vzdálenosti po celé délce vlasů. Dodržením potřebné vzdálenosti zabráníte také nežádoucímu slepení vlasů. Při nanášení laku vám pomohou následující tipy:

 • Nádobku s lakem na vlasy protřepejte.
 • Vlasy nejdříve upravte do požadovaného tvaru. Důležité je, aby byly zcela suché. Nalakované vlasy nežehlete ani nekulmujte. Předejdete tak jejich zničení.
 • Lak nanášejte ze vzdálenosti minimálně 30 cm. Pro zvětšení objemu se při nanášení předkloňte a lak nastříkejte i přímo ke kořínkům.
 • Lak na vlasy aplikujte rovnoměrně na celou délku vlasů.

Závěr

Lak na vlasy udrží tvar účesu a dodá vlasům krásný vzhled po celý den. Podle konkrétního složení jim dodá také potřebný lesk, výživu a ochrání je před škodlivými vlivy slunce. Pro dosažení dokonalého efektu vybírejte podle více kritérií. Nejdůležitějšími jsou požadovaný stupeň tužení a typ vašich vlasů.

Laky na vlasy se kromě toho od sebe liší svou vůní, způsobem rozprašování, dosaženým objemem vlasů, barevností a velikostí balení. Na trhu najdete i laky na vlasy určené speciálně pro muže. Při používání laku je kromě výběru důležitá i správná aplikace. Dodržením správného postupu dosáhnete požadovaného tvaru i objemu účesu bez zbytečného slepení vlasů.

Jak vybrat kulmu na vlasy

Jak vybrat šampon na vlasy

Jak vybrat fén na vlasy

Napsat komentář