zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!

Jak se zbavit akné

Akné a jak se ho zbavit

Akné je onemocnění pokožky, se kterým se setkáte nejčastěji. Zkušenosti s ním mají ženy i muži, a to nejen v období puberty. Akné se vyskytuje na tváři, na horní části hrudníku, zádech i ramenou. O aknózní pokožku je byste se měli správně starat. Při nedostatečné péči se na tváři či ostatních místech vyskytnou nevzhledné jizvy. Jak se akné zbavit a jakou péči bude vaše pokožka potřebovat, se dozvíte v následujícím článku.

Nemáme pro vás jen seznam kosmetických přípravků, ze kterých si vyberete. Poradíme vám také, jak se zdravě stravovat a jakým způsobem zabránit vzniku akné. Důležité je i správné čištění pletihydratace pokožky. Nezapomněli jsme ani na babské rady na akné, které vás nebudou stát téměř nic.

vyberomat cz acne
vyberomat cz acne

Co je to akné

Pojmem akné označujeme zánětlivé onemocnění, kterým nejčastěji trpí lidé s mastnou pletí. Vzniká v pórech ucpaných kožním mazem. Jeho výskyt začíná v období dospívání, kdy v lidském těle probíhají hormonální změny. Výjimkou není ani přetrvávání problémů až do dospělosti.

Akné je potřeba léčit, protože bez správné péče zanechá na pokožce nevzhledné jizvy. Od okolní pokožky se jizvy liší nejen vzhledově. Na dotek jsou hrubší a nedostatečně hydratované. Nepříjemné jizvy navíc ovlivňují i sebevědomí.

Příčiny vzniku a projevy akné

Příčinou vzniku akné jsou vlasové folikuly ucpané kožním mazem. Ten produkuje tukové žlázy, které se nachází v každém kožním póru. Maz je pro pokožku důležitý a zvláčňuje ji. Pokud se ale určité množství zadrží uvnitř póru, začnou se v něm množit bakterie a dochází tak ke vzniku zánětu. Zánět ale není ihned vidět. Postupně narůstá, až začnou vznikat začervenalé hnisavé pupínky, které jsou ideálním místem pro množení bakterií. Pupínky snadno přerostou do cyst a bolestivých uzlů.

Nadměrná produkce kožního mazu se začíná objevovat v pubertě. Příčinou je nerovnováha ženských i mužských hormonů. K faktorům, které ovlivňují vznik akné, patří i genetická predispozice, nadměrný příjem tuků, užívání některých léků a příliš časté umývání. Ovlivnit to může také nekvalitní kosmetika, stres, užívání steroidů a mnoho dalších faktorů.

U mužů problémy s akné většinou v dospělosti ustoupí. Mnoho žen s nimi ale bojuje i v dospělosti z důvodu hormonálních výkyvů v těhotenství, během menstruace i menopauzy.

Projevy akné

Maz, který produkují kožní žlázy, se postupně hromadí v pórech. Můžete ho pozorovat jako:

  • Černé tečky — jsou to otevřené komedony. Černá barva vzniká působením světla. Po vytlačení je maz naopak bledé barvy. Černé tečky se mohou uvolnit i samovolně.
  • Bílé tečky jde o menší uzavřené pupínky s bílým povrchem. Vrcholek je naplněný hnisem. Po postupném zvětšení může povrch prasknout a vzniká tak zánět.
  • Pupínky — bolestivé zarudlé uzly, které jsou uvnitř vyplněné hnisem.

Jak vyzrát na akné změnou jídelníčku

Aby akné nepřerostlo v bolestivé podkožní uzly, pleť potřebuje pravidelnou péči. Budete se muset zaměřit i na změnu stravy. Zaručený způsob, jak se akné zcela zbavit, neexistuje. Pokud ale dodržíte následující rady, zmírníte jeho průběh a zabráníte vzniku jizev.

Potraviny proti akné

Nejdříve se zaměřte na to, co jíte. Vyhněte se smaženým jídlům, rychlému občerstvení a potravinám s vysokým obsahem živočišných tuků či s vysokým glykemickým indexem. Do jídelníčku naopak zařaďte kvalitní a čerstvé potraviny, které pomáhají s akné — mezi ty nejkvalitnější patří ryby (losos), oříšky (mandle), kokosový olej, špenát a okurka.

Glykemický index potravin

Potraviny s vysokým glykemickým indexem (bílá mouka, bílý cukr a rýže) nahraďte těmi, které mají střední až nízký glykemický index. Ty uvolňují cukr pomaleji. Patří sem luštěniny, celozrnné potraviny a některé druhy ovoce a zeleniny.

Vysoký obsah vlákniny

Vysoký obsah vlákniny ve stravě reguluje inzulín. Ten stimuluje mužské hormony, které mohou být příčinou vzniku akné. Do jídelníčku proto zařaďte více luštěnin, celozrnných potravin a kvalitních surovin. Hormony vám pomohou udržet v rovnováze sója, čočka nebo fazole.

Je za vznikem akné mléko?

Kravské mléko může, ale i nemusí být příčinou vzniku akné. Nejspíše je to způsobené obsahem hormonů, které se v mléce a mléčných výrobcích vyskytují nebo také intolerancí na mléko. Tyto poznatky ale zatím nejsou dostatečně prokázané a jsou stále předmětem zkoumání vědců.

vyberomat cz acne
vyberomat cz acne

Máte-li podezření, že po konzumaci mléka se vaše pleť projevuje zánětem pórů, zkuste ho na nějaký čas ze stravy vynechat. Nezapomeňte vynechat i další mléčné výrobky. Nahradíte je jednoduše rostlinnými produkty.

Stop čokoládě

Čokoláda není jen známým alergenem. Je také častým spouštěčem akné. Proto je rozumné se jí vyhýbat. Pokud si život bez čokolády neumíte představit, vyzkoušejte horkou čokoládu s vysokým podílem kakaa a bez přidaného mléka. Tento druh je nejméně komedogenní (tzn. zanášející a ucpávající póry).

Spolu s čokoládou omezte i konzumaci kupovaných sladkostí. Ty si raději připravte doma z kvalitních surovin. Kromě toho, že nebudete jíst zbytečně přídavné látky a konzervanty, dezert si tak doma osladíte podle sebe. Nejlepší je dosladit medem nebo banánem.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny pomáhají regulovat zánět. Najdete je v rybím tuku, vlašských a lískových oříšcích, ale také v chia a lněných semínkách.

Antioxidanty

Antioxidanty eliminují vliv volných radikálů, které také přispívají zánětu. Jezte proto tmavé bobulovité ovoce jako jsou borůvky či tmavé hrozny. Z bylinek jsou významnými antioxidanty například řeřicha, tymián a oregano. Ze zeleniny byste do jídelníčku měli zařadit kapustu, špenát, avokádo a brokolici, ale i česnek. Pomáhají i potraviny zbarvené do oranžova. Například mrkev, dýně, batáty a dokonce i rajčata.

Zinek proti zánětu

Zinek působí proti zánětu v organismu. Není tomu jinak ani v případě akné. Dostatek tohoto minerálu najdete v dýňových semínkách, oříškách, brokolici, kapustě, ale i jiné zelenině. Najdete ho i v červeném mase a vaječném žloutku.

Dostatek tekutin

Ke správnému stravovaní patří i dostatek tekutin, které vám pomohou vyplavit nežádoucí látky z těla ven. Kromě úpravy pitného režimu můžete zvolit i častější konzumaci zeleniny a ovoce s vysokým podílem vody jako jsou okurky nebo meloun.

Jak se starat o problematickou pleť

Základem boje proti akné je pravidelné čištění pleti. To ale není vše. Vyrážky a pupínky nevytlačujte! Podpoříte tím naopak šíření zánětu. Naopak pomáhá omezit doteky rukami na tvář během dne. I když si to neuvědomujete, dotykem ruky přenášíme množství bakterií. A to je v případě boje s akné nežádoucí. V boji s tímto problémem vám pomůže kvalitní kosmetika a dokonce i několik receptů pro péči o pleť přírodní lékárny.

Důkladné čištění pleti

Pravidelné čištění pleti zajistí odstraňování nadměrného mazu z pokožky. Používejte jen přípravky pro aknózní pleť. Na trhu najdete různé micelární vody a čisticí gely s obsahem protizánětlivých a antibakteriálních látek. Nevybírejte přípravky s obsahem alkoholu. Ten pleť sice vyčistí, ale nadměrně ji vysuší a tím vyvolí další produkci mazu.

Důkladná hydratace

I mastná pleť vyžaduje hydrataci. Jak jsme již zmiňovali, důležitá je hydratace zevnitř. Myslete ale i na hydrataci pokožky zvnějšku. Používejte hydratační krémy a pleťové masky. Z domácích receptů použijte třeba okurkovou pleťovou masku.

Peeling

Mechanický peeling může pleť rozdráždit a způsobit výskyt nových pupínků. Peeling proto vybírejte pečlivě, aby byl vhodný pro problematickou pleť. Používejte ho jen jednou týdně.

vyberomat cz acne
vyberomat cz acne

Nadměrné umývání škodí

Pokud jste zvyklí si umývat mastnou pokožku několikrát denně, přestaňte s tím. Nadměrné umývání pokožku vysuší podpoří tvorbu dalšího mazu. Také si vyčleňte jeden ručník pouze pro obličej, abyste ho zbytečně nezanášeli bakteriemi například z ručníku, který používáte na ruce či celé tělo.

Kvalitní kosmetika

Používejte nekomedogenní kosmetiku. Takové produkty byly navržené tak, aby neucpávaly póry. Hledejte i produkty s obsahem účinných složek, které pomáhají pokožce s akné. K takovým složkám patří například kyselina salicylováaloe vera. Při výběru make-upu zvolte produkt s matným efektem. Na zakrytí drobných nedokonalostí používejte korektor. Jestli nevíte, jakou kosmetiku vybrat, osvědčenými značkami, které jsou určené i pro aknózní pleť jsou Vichy, Eucerin, Bioderma, Avène a La Roche-Posay.

Pozor na slunce

V první fázi opalování se pokožka dezinfikuje a příznaky akné se mohou zmírnit. Potom se ale mohou znovu vrátit, a dokonce i ve zhoršené formě. Nezapomeňte proto na používání opalovacího krému s vyšší ochranou proti slunci. Vhodné jsou krémy s označením SPF 50+ na aknózní pleť. Tyto krémy mají jemnější konzistenci a jsou nekomedogenní. Někteří výrobci do nich přidávají také léčivé látky.

Mořská voda léčí

Pokud se chystáte k moři, mořská voda vaší pleti pomůže. Obsahuje množství solí, minerálů a aminokyselin s antibakteriálním a antibiotickým účinkem. Při koupání v moři se tyto složky dostávají do těla. Kromě toho se ve vodě otevírají póry vyplavují z nich toxiny. 

Přírodní recepty na akné

Péče o pleť něco stojí. Abyste nemuseli přípravky na akné stále jen kupovat, máme pro vás i několik tipů a recepty na přípravky, které si vyrobíte pohodlně i doma. Ze surovin, které doma najdete, si tak připravíte například masku na pleť.

Med léčí

Med neléčí jen zanícené hrdlo, ale i pokožku. Se směsi 1 PL mléka1 ČL medu si snadno připravíte pleťovou masku. Suroviny smíchejte a naneste na 10–15 minut na tvář. Následně opláchněte a ošetřete hydratačním krémem.

Med využijete i ve směsi s olivovým olejem. Ten pokožku zvláčňuje, dodá jí výživu a obsahuje množství vitamínů, minerálů a antioxidantů. Má také protizánětlivé účinky. Med působí antibakteriálně a protizánětlivě. Tyto suroviny smíchejte pro přípravu masky na tvář v poměru 1 : 1. Nechte působit 30 minut.

Posledním tipem na využití zázračných vlastností medu je medová maska s avokádem. To rozmixujte na kaši a přidejte med. Masku naneste na tvář po dobu 20 minut a poté smyjte.

Zázračný česnek

Česnek obsahuje množství prospěšných látek. Působí antibakteriálně i protizánětlivě. Kromě toho obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Dále pomáhá i na akné. Stačí, když si jeden stroužek roztlačíte a několikrát denně ho nanesete na postižená místa. Tato kúra je kvůli silnému pachu česneku vhodná spíše na volné víkendy nebo večerní ošetření pleti. Po několika minutách česnek z obličeje opláchněte.

Citrón

Citróny obsahují vysoký podíl vitamínu C. Šťáva z tohoto ovoce má navíc stahující účinky a působí protizánětlivě. V boji proti akné ho využijete na několik způsobů:

  • Šťávou z citrónu si potřete postižená místa. Po několika minutách opláchněte. Šťáva pomáhá i na jizvy po akné.
  • Nebo si připravte masku na tvář. Stačí smíchat čerstvou citrónovou šťávu vaječný bílek. Naneste na tvář a po 20 minutách opláchněte.

Aloe vera

Aloe vera najdete díky účinkům rostliny v kosmetice na akné. Můžete si ji ale vypěstovat i doma. Z čerstvého listu potom odstraníte vrchní vrstvu a odeberete léčivý gel. Ten naneste na pokožku, jemně masírujte a nechte působit 30 minut. Potom umyjte. Aloe vera můžete používat až dvakrát denně.

vyberomat cz acne
vyberomat cz acne

Jak na jizvy po akné

Jestli vám na tváři zůstaly jizvy po akné, vyzkoušejte třeba některý z následujících receptů.

Olivový olej

O účincích olivového oleje na akné jsme se již rozepsali výše. Pomáhá i na léčbu jizev po akné. Před spaním vetřete olej krouživými pohyby do pokožky. Potom si na 15 minut přiložte na tvář teplý ručník — předem ho namočte do teplé vody. Nakonec pokožku opláchněte.

Olivový olej s třezalkou

Připravte si 2 PL květu třezalkypůl litru olivového oleje. Suroviny smíchejte a nechte vylouhovat 21 dní v uzavřené nádobě. Tato směs se používá pro každodenní ošetření pleti.

Jitrocelový odvar

Připravte si odvar z jitrocele podle návodu na obalu. Na jizvy po akné aplikujte jen jednou za den.

Závěr

Akné je kožní onemocnění, které trápí spoustu z nás. Toto onemocnění může mít mnoho příčin od genetické predispozicehormonálních výkyvů až po vliv stravy na pokožku. Pokud se chcete akné zbavit, měli byste nejdříve začít složením vlastního jídelníčku. Namísto potravin s vysokým glykemickým indexem a vysokým podílem nezdravých tuků zařaďte ty, která vám pomohou v boji proti akné. K takovým potravinám patří většina druhů ovoce a zeleniny, červené maso, celozrnné výrobky, luštěniny ořechy.

Na akné pomáhá i nekomedogenní kosmetika (taková, která nezanáší a neucpává póry). Kromě toho si můžete doma připravit domácí masku nebo potírat akné citrónovou šťávou či roztlačeným česnekem. Na akné pomáhá také okurka, aloe vera a některé bylinky. Nezapomeňte na dostatečný pitný režim. Pokud vám domácí recepty a rady nepomáhají, navštivte dermatologa, který zvolí vhodnou léčbu přímo pro vás.

vyberomat cz longboard

Jak vybrat longboard

Longboardy si získaly oblibu u mnohých pro rychlost jízdy a možnosti využití ve městě i v přírodě. Na triky…

zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!

Napsat komentář