Jak vybrat GPS lokátor pro vašeho psa

Asi nikdo nechce zažít ten pocit bezmoci, když se vám zaběhne pes, dlouho se nevrací a vy nevíte, kde je. Pokud je váš pes nenapravitelný útěkář nebo pokud chcete mít jen přehled, kde zrovna je, určitě vám pomůže GPS lokátor, který dokáže sledovat polohu vašeho pejska. GPS lokátory se vyrábí buď jako samostatný čip, který se připevní úchytem na obojek, dále pak GPS lokátory, které už jsou na obojek připevněny a posledním typem jsou lokátory, které jsou zabudovány přímo v obojku.

GPS lokátor oceníte pokud:

– máte psa, který se rád toulá

– chcete zvýšit bezpečnost vašeho psa

– potřebujete mít psa neustále pod kontrolou

– pes prochází výcvikem v terénu

Jak GPS lokátor funguje

GPS technologie vysílá majiteli informaci o aktuální poloze — tu vám zobrazí základnová stanice nebo mobilní telefon. Lokátory se dělí podle způsobu komunikace na dva druhy – lokátory s rádiovým spojením a lokátory s komunikací prostřednictvím GSM sítě.

GPS lokátory s rádiovým spojením

Lokátory s rádiovým spojením používají ke sledování polohy satelitní signál a rádiový přijímač. Tyto lokátory jsou nejčastěji využívány profesionálními kynology nebo myslivci.

Výhody

 • Přesnost a rychlost obnovování pozice psa
 • Funguje i mimo GSM/GPS signál
 • Neplatíte už žádné další poplatky

Nevýhody

 • Vysoká pořizovací cena
 • Omezený dosah 10–15 km
 • Nutnost nosit s sebou ovladač

GPS lokátory s komunikací prostřednictvím GSM

Tyto GPS lokátory v sobě mají SIM kartu a komunikují s uživatelem prostřednictvím sítě mobilních operátorů. Polohu psa můžete sledovat přes aplikaci v mobilu, v tabletu nebo na počítači.

Výhody

 • Nižší pořizovací cena
 • Neomezený dosah
 • Jednoduché ovládání přes aplikaci

Nevýhody

 • Nefungují mimo GSM síť
 • Obvykle další náklady na provoz

Vlastnosti a funkce lokátorů

Výdrž baterie

Čím je výdrž baterie na jedno nabití delší, tím lépe. Lokátory s více funkcemi mají většinou kratší výdrž baterie. Baterie by měla v plném provozu vydržet na jedno nabití minimálně jeden den.

Dosah

Pokud zvolíte lokátor s komunikací přes GSM síť, budete závislí na dostupnosti mobilní sítě. Na druhou stranu můžete pejska sledovat všude tam, kde je mobilní pokrytí, bez ohledu na vzdálenost od vás. Tyto lokátory fungují dobře i ve velké většině ostatních států.

Satelitní a rádiové lokátory mají dosah maximálně 15 km. Fungují ale i tam, kde není pokrytí mobilní sítě.

Vodotěsnost a odolnost vůči nárazům

Počítejte s tím, že lokátor může v terénu dostat pěkně zabrat. Pejsek občas proběhne křovím, skočí do potoka nebo se vyválí v bahně. Kvalitní GPS lokátor by měl zvládnout všechny tyto situace.

Sledování v reálném čase

Tzv. live tracking vám ukáže pohyb psa v reálném čase. Vy tak uvidíte, kterým směrem pes běží a jestli se od vás vzdaluje, nebo naopak se přibližuje.

Virtuální plot

Virtuální plot je funkce, která vám umožní ohraničit na mapě  libovolný prostor. Jednoduše tak nastavíte virtuální plot třeba kolem zahrady. Pokud pes tento prostor opustí nebo do něj naopak vejde, přijde vám notifikace na telefon.

Sledování aktivity

Díky této funkci můžete sledovat, jestli má váš pejsek dostatek pohybu a snadno mu nastavíte různé cíle a aktivity.

Sledování více psů najednou

Pokud máte doma více psích kamarádů, bude se vám hodit, když vám vysílačka nebo aplikace umožní sledovat více psů najednou. Samozřejmě každý musí mít vlastní lokátor.

Zvuková a světelná signalizace

Světelná a zvuková signalizace se vám bude hodit, pokud budete psa hledat při zhoršených světelných podmínkách. Zvuk i světlo lze aktivovat na dálku.

Vibrace

Některé GPS lokátory mají i funkci vibrace, kterou lze aktivovat na dálku. Pejskovi můžete dát pomocí vibrace např. signál, že se má vrátit.

Indikace štěkání a odposlech zvuků z okolí

Některé lokátory vám umožní poslechnout si zvuky z okolí, kde se pes zrovna nachází a třeba i zjistit, jestli štěká. U některých modelů je možné dát psovi přes lokátor také slovní povely.

Váha a velikost

GPS lokátor nebo obojek by pejskovi neměl v žádném případě překážet nebo být na něj těžký. Proto volte velikost lokátoru vždy s ohledem na velikost psa.

Historie pohybu

Většina GPS lokátorů umožňuje zobrazit historii pohybu psa. I zpětně tak zjistíte, kde se váš pejsek v určitém čase pohyboval.

Oblíbené značky GPS lokátorů

Tractive GPS tracker

Tyto GPS lokátory jsou jedny z nejprodávanějších na trhu. Nabízí skvělý poměr cena/výkon. Lokátor obsahuje integrovanou SIM kartu a k ovládání slouží přehledná aplikace, která je dostupná pro iOS i Android. Tractive je vodotěsný až do hloubky 1 m a baterie vydrží na jedno nabití 2–5 dnů plného provozu. Baterie se nabije za 2 hodiny. S provozem Tractive GPS Trackeru jsou spojeny poplatky za využití mobilní datové sítě – za základní tarif při platbě na dva roky dopředu zaplatíte 2 427 Kč. Lokátor funguje ve většině zemí světa, kde je pokrytí mobilní sítí.

Mishiko

Mishiko je obojek, který dokáže sledovat nejen polohu, ale i fyzickou aktivitu vašeho psího kamaráda. Je dodáván s integrovanou SIM kartou, která má neomezený datový tarif, to znamená, že už neplatíte žádné další poplatky za provoz. Lokátor se ovládá přes aplikaci, která je dostupná pro iOS i Android. Navíc je vodotěsný a funguje skoro po celém světě. Součástí balení je i obojek, na který lze lokátor přichytit.

Paby GPS Tracker

Tento lokátor vám nabídne nejen sledování polohy vašeho psa, ale také sledování jeho aktivity a to i včetně počtu kroků. Díky své velikosti je vhodný i pro malá plemena psů nebo kočky. Lokátor se ovládá přes mobilní aplikaci, která je dostupná pro iOS i Android. Lokátor je vodotěsný. Obojek je dodáván společně se SIM kartou, za její provoz počítejte s náklady 110 Kč měsíčně.

Invoxia GPS Tracker

Tento lokátor využívá ke sledování polohy síť Sigfox (síť pro Internet věcí) a nemusíte do něj vkládat SIM kartu. Na tři roky máte používání sítě zdarma, dále pak za roční poplatek 240 Kč. Síť má plné pokrytí v ČR a na Slovensku, v dalších zemích se to liší. Lokátor se ovládá přes aplikaci v mobilním telefonu. Mimo sledování polohy nabízí i další doplňkové funkce. Je vodotěsný a na jedno nabití vydrží 1–3 měsíce, což je mnohem víc než u konkurenčních výrobků.

Garmin

Garmin se zaměřuje především na profesionální sledovací obojky, které jsou určené do náročných terénů. Obojky Garmin bývají doplněné o výcvikové funkce. Fungují na principu rádiového přenosu a mají dosah až 15 km. Obojek se ovládá pomocí vysílačky. Některé obojky od Garminu lze použít také jako výcvikové.

Dogtra Pathfinder

Tento obojek neslouží jen jako lokalizační, ale také jako výcvikový. Funguje na principu radiového spojení a má dosah až 15 km. Je vodotěsný, lokalizace je velmi přesná a v pohotovostním režimu vydrží na jedno nabití až měsíc. Obojek ovládáte přes mobilní telefon a neváží se k němu žádné další poplatky na provoz.

Cena

Zatímco GPS lokátory, které komunikují pomocí mobilní sítě, pořídíte už za pár tisíc, u lokátorů s rádiovým přijímačem budete muset sáhnout do kapsy mnohem hlouběji. GPS lokátory komunikující přes GSM síť koupíte za cca 1 100–5 000 Kč. GPS lokátory s rádiovým spojením začínají na částce kolem 14 000 Kč. Cena se ale někdy vyšplhá až ke 30 000 Kč.

Jak vybrat správnou misku pro psa

Napsat komentář