Pokud jste milovníkem cyklistiky, cyklotrenažér vám umožní zůstat fit i v zimě. Nemusíte přitom ani chodit do fitness centra. Cyklotrenažér dokonale kopíruje způsob jízdy na kole. Díky tomu si na jaro opět sednete na kolo, aniž byste pocítili pokles kondice. Pro správ výběr, který bude vyhovovat vašim potřebám, jsme pro vás připravili krátký návod.
Na úvod se dozvíte, v čem se tyto stroje odlišují od rotopedů. Potom se už dozvíte vše o výběru a nákupu cyklotrenažéru. Zjistíte, jak vybírat podle hmotnosti a výšky postavy. Prozradíme vám, jak zvolit vhodné pedály a sedadlo a to, jakými doplňkovými funkcemi může stroj disponovat.
Cyklotrenažér a rotoped — jaký je rozdíl?
Cyklotrenažéry a rotopedy se často zaměňují. V čem se ale liší. Na rotopedu je potřeba sedět vzpřímeně. K dispozici je také menší počet nastavení. Přístroj snese menší zátěž. Je vhodný pro ty, kdo začínají s cvičením nebo plánují cvičit jen několikrát v týdnu.
Cyklotrenažér oproti tomu téměř dokonale simuluje jízdu na kole. Musíte si odmyslet jen krásný výhled po okolí. Má tvrdší sedlo a napodobuje jízdu i stylem sezení. Při cvičení sedíte níže než na kole. Přístroj využijete i tehdy, pokud jezdíte závodně. Poskytne vám plnohodnotnou náhradu tréninku během nepříznivého počasí.
Typy cyklotrenažérů
Cyklotrenažéry rozdělujeme na domácí a profesionální. Odlišují se typem brzd, zátěžovým kolem nebo doplňkovými funkcemi.
Domácí cyklotrenažéry
Za domácí cyklotrenažér zaplatíte méně. Je vhodným strojem pro udržení kondice nebo její postupné budování. Využijí ho všichni nadšenci do cyklistiky. Disponuje třecím, nebo magnetickým brzdovým systémem. Míra zátěže se dá ovládat manuálně, nebo elektronicky. Zátěžové kolo má u tohoto typu hmotnost do 18 kg.
Profesionální cyklotrenažéry
Za profesionální cyklotrenažér zaplatíte více. Tento typ využijí všichni aktivní nadšenci pro cyklistiku. Je vhodný i pro ty, kteří se jí věnují závodně. Můžete si ho zakoupit domů, ale najdete ho i v posilovnách. Profesionální modely jsou vybavené více funkcemi pro vyhodnocení tréninku.
Podle čeho vybírat cyklotrenažér
Výběr vhodného modelu závisí na více faktorech. Postupně si je projdeme.
Hmotnost a výška
Prvním údajem, který budete potřebovat, je hmotnost cvičících. Vybírejte podle hmotnosti nejtěžšího z nich. Nosnost cyklotrenažérů se pohybuje od 100 kg a výše. Některé modely mohou snést hmotnost až 180 kg.
Výška uživatelů ovlivňuje pohodlí při tréninku. Zaměřte se proto i na tento údaj. Nevhodně vybraný model může při intenzivní zátěži vést k bolesti zad. Většina modelů je určena pro výšku 190 cm.
Řídítka a sedlo
Řídítka cyklotrenažérů se dají nastavit do potřebné výšky. Většina modelů umožňuje také jejich nastavení v horizontálním směru. Oba směry nastavení jsou důležité z hlediska vhodné polohy pro cvičení.
I sedlo by se mělo dát nastavit ve vertikálním a horizontálním směru. Mimo toho by mělo být dostatečně pohodlné. Nemělo by být velmi tvrdé, aby se na něm dobře sedělo. A nemělo by být ani velmi měkké, abyste mohli zachovat správný sed. Nejvhodnější jsou anatomicky tvarovaná sedla. Pokud vám nebude vyhovovat tvrdost, můžete si k sedlu dokoupit gelový potah.
Brzdy
Jednotlivé cyklotrenažéry se liší i brzdovým systémem. Můžete se setkat se třemi typy.
Třecí (přítlačná) brzda
Třecí brzda, nazývaná také přítlačná, se nachází u levnějších modelů. Jejím základem jsou destičky, které při brždění třou kolo, čímž ho zabrzdí. Nevýhodou je, že třecí brzda se časem opotřebuje a je nutné ji vyměnit. Tento typ je vhodný pro cyklotrenažéry na domácí použití. Na profesionální použití je vhodnější následující typ.
Indukční brzda
Indukční brzda je nejpřesnější a zároveň také nejdražší. Brzda pracuje s cívkou s elektromagnetem. Proto se tato brzda někdy nazývá i elektromagnetická. Sílu magnetického pole řídí počítač.
Magnetické brzdy
Výhodou magnetické brzdy je tichý chod a dlouhá životnost. Zvládne ale jen omezenou zátěž, proto je vhodná jen pro domácí použití. Brzdí pomocí magnetu, který vytváří odpor a působí na kolo. Díky tomu nedochází k jeho opotřebení.
Pedály
Na levnějších modelech se můžete setkat s plastovými pedály. Cyklotrenažéry pro profesionály mají kovové, nebo hliníkové pedály. Pro dobré uchycení cyklistických bot je vhodné, aby disponovaly klipem pro jejich zafixování.
Ovládání zátěže
Regulování zátěže je důležité z hlediska nastavení intenzity cvičení. Zátěž je možné ovládat dvěma způsoby:
- Manuálně — zátěž se nastavuje pomocí mechanického kolečka. Tento způsob je levnější.
- Elektronicky — nastavení pomocí tlačítek. Můžete si vybrat z nabídky programů cyklotrenažéru. Tento způsob je dražší.
Setrvačník
Setrvačník je s volnoběhem, nebo bez.
Bez volnoběhu — pedály se točí i poté, co přestanete šlapat. Aby se pedály zastavily, je potřeba postupně zpomalovat.
S volnoběhem — volnoběh funguje na stejném principu jako volnoběh na kole. Pokud přestanete šlapat, přestanou se točit i pedály a kolo se postupně dotočí.
Zátěžové kolo
Zátěžové kolo může mít hmotnost od 10 do 30 kg. Platí, že čím je zátěžové kolo těžší, tím plynulejší chod mají kola. Zároveň se zvyšuje intenzita tréninku.
Možnosti transportu a stabilita
Stabilita cyklotrenažéru je při cvičení mimořádně důležitá. Na nastavení na podlaze se používají nastavitelné nožičky. Pokud budete cyklotrenažér přemísťovat, vzhledem k jeho váze je vhodné, abyste si vybrali model s kolečky.
Doplňkové funkce
Cyklotrenažéry nabízejí více než jen samotné cvičení. Můžete se u nich setkat i s doplňkovými funkcemi. Nejčastěji jsou to:
Měření tepové frekvence
Na měření tepu se využívají senzory na řídítkách. Pokud vyžadujete přesné měření, vyberte model s měřením pomocí hrudního pásu.
Měření vzdálenosti, času a kalorií
Cyklotrenažéry měří i jiné údaje. Snadno zjistíte, jak dlouho jste trénovali, kolik kilometrů jste ujeli a kolik jste při tom spálili kalorií. Některé modely tyto údaje neukládají. O tom, zda to vybraný model umí, se dozvíte z návodu.
Možnost jízdy ve stoje
Tuto funkci využijete, pokud chcete trénovat jízdu i ve stoje. Cyklotrenažéry, které tuto možnost poskytují, jsou vybavené speciálním uchycením pro náklon do stran.
Inteligentní připojení
Moderní modely umožňují i připojení k počítači, tabletu nebo smartphonu pomocí bluetooth. Můžete si tak archivovat údaje o tréninku, sledovat výkonnost a podobně. Možné je také propojení s televizí nebo Google Maps a jiné možnosti, které váš trénink oživí.
Profilové tréninky
Můžete se setkat taky s modely, které mají předem připravené programy pro výběr vhodné zátěže.
Závěr
Cyklotrenažéry jsou určené pro každého, kdo se chce věnovat cyklistice i z pohodlí domova. Na trhu najdete modely vhodné pro domácí i profesionální použití. Tento stroj na cvičení potěší všechny aktivní sportovce svým dokonalým napodobením jízdy na kole.
Jednotlivé modely se od sebe liší více vlastnostmi. Při výběru postupujte od stanovení výšky a váhy osob, které na něm budou cvičit. Následuje porovnání parametrů, jakými jsou brzdový systém, možnost nastavení, materiál sedla a nastavení řídítek. Při cvičení vás bude zajímat také materiál pedálů a možnost uchycení cyklistických bot. Pokud chcete stroj připojit k počítači nebo telefonu, je to u mnoha modelů možné. Vyhodnotíte tak vaše tréninky a využívat mnoho dalších praktických funkcí.
zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!