Fotoaparáty jsou skvělým vynálezem, které umožňují zachytit kouzlo okamžiku. Ty digitální zas umožňují to, že pořízené fotografie nemusíte vyvolávat, jak tomu bylo běžné v minulosti. Naopak se dají snadno a rychle převést do elektronické podoby, kdykoliv se pro to rozhodnete. Výběr digitálního fotoaparátu má ale v sobě hned několik úskalí. Proto jsme si pro vás připravili seznam oblastí, který vás provede procesem výběru. Zaměřte se na něj při hledání vhodného fotoaparátu.
Typ
Prvním krokem při výběru digitálního fotoaparátu by mělo být zvolení vhodného typu. Na výběr máte ze tří hlavních možností – kompakt, zrcadlovku, a to jak tu digitální prodávané pod označením DSLR, či té klasické, a bezzrcadlovku. Každý z těchto typů má pak řadu výhod. Při výběru nejvíce záleží na tom, jak kvalitní fotografie si od fotoaparátu žádáte a také na tom, jak často ho máte v plánu používat. Jednoduše řečeno, čím častěji jej budete používat, tím spíše se vám vyplatí do něj investovat více a pořídit si lepší model.

Pokud vám jde spíše o pořizování snímků z dovolené či občasné focení zážitků z výletů, pak si bohatě vystačíte i s levným kompaktem. Jestli si naopak plánujete zakoupit přístroj, se kterým chcete fotit pravidelně, pak se vám vyplatí investovat do zrcadlového digitálního fotoaparátu. Běžnému uživateli bohatě postačí i základní model zrcadlovky, profesionálové mohou samozřejmě sáhnout i po těch nejkvalitnějších zrcadlovkách.
Rozlišení
Rozlišení bývá často a mylně označováno za to jediné, co má vliv na kvalitu pořízené fotografie. Není tomu tak, protože výslednou kvalitu fotky ovlivňuje spoustu dalších faktorů. I tak je třeba, abyste rozlišení zohlednili při výběru vhodného digitálního fotoaparátu. Pokud nahlédnete do technických specifikací fotoaparátů, zjistíte, že většina z nich má rozlišení pohybující se v rozmezí od 16 do 20 megapixelů. To jsou hodnoty, které se dají v dnešní době považovat za standardní a které vám ve většině případů slibují i možnost pořídit fotografie obstojné kvality.
Na trhu se setkáte i s přístroji, které nabízejí rozlišení vyšší než 30 Mpix. Jedná se spíše o profesionální fotoaparáty, jejichž zakoupení nedává pro běžného uživatele moc smysl. Vyšší rozlišení ale vede, v kombinaci s dalšími prvky výbavy, k menšímu šumu za zhoršených světelných podmínek a celkově k lepší barevnosti a kontrastu fotografií.
Vybavení
Kvalitu fotografie pořízené digitálním fotoaparátem může do značné míry negativně ovlivnit to, jak moc je rozmazaná. Proto je dobré se při nákupu digitálního fotoaparátu přesvědčit třeba o tom, že vámi vybraný model je vybaven stabilizátorem obrazu. Ten je užitečný zejména u objektivů s dlouhým zoomem, které se obtížněji drží. Díky stabilizátoru obrazu budou výsledné fotky vždy ostré. Nejčastěji se setkáte s optickým stabilizátorem, druhou možností je pak elektronická stabilizace. Její nevýhodou je ale to, že občas zakročí na úkor snížení rozlišení. Stabilizátor se každopádně vyplatí především u dražších přístrojů, u nejlevnějších kompaktů postrádá význam, neboť by neúměrně navyšoval jejich cenu.

Mezi další technické specifikace, kterým byste měli věnovat svou pozornost při pořizování digitálního foťáku, je velikost zoomu. Ta je naprosto nezbytná v případě, že s fotoaparátem chcete fotit vzdálenější objekty. Nejčastěji bývají nabízeny fotoaparáty s 4x a 8x zoomem. Pro focení hodně vzdálených objektů vám ale doporučujeme sáhnout spíše po 20x či 40x zoomu. Zmínit se musíme i o ohniskové vzdálenosti. Ta, laicky řečeno, ovlivňuje to, kolik se toho na fotku vejde. Čím vyšší je toto číslo ohniskové vzdálenosti, tím širší rozpětí fotoaparát má.
Funkce
Digitální fotoaparáty nabízejí opravdu nespočet funkcí, že i někteří profesionálové se v nich hůře orientují. K běžnému používání se obejdete s funkcemi, jež bývají součástí standardní nabídky výrobců a prodejců elektroniky. Mezi nejčastěji poptávané vlastnosti digitálních fotoaparátů, které se mohou hodit i vám, určitě patří možnost natáčení HD videí, či HDMI výstup k exportu fotografií a videí. Dále se rozhodně neztratí ani praktická možnost instalace externího blesku, GPS, Wi-Fi či režim 3D fotografie.

Doporučujeme vám ale vybírat takové funkce, které skutečně využijete. Nemá smysl si pořizovat digitální fotoaparát s panoramatickým režimem, pokud byste neměli možnost jej naplno využít. Ač by se na první pohled mohlo zdát, že zrcadlovky budou nabízet větší počet funkcí, není tomu tak pokaždé. Řada kompaktních fotoaparátů totiž nabízí nepřeberné množství různých režimů fotografování.
Cena
Klíčovým krokem při pořizování je rozhodnout, kolik peněz do něj chcete investovat. Jak již bylo zmiňováno, nejvíce záleží, jak často jej chcete využívat a jestli požadujete profesionální fotky. Kromě toho zvažte, jaké funkce skutečně využijete. Mnoho modelů s vyšší cenovkou je vybaveno funkcemi, které byste možná ani nikdy nepoužili. Oproti tomu, pokud se chcete ve fotografování dále zlepšovat, mohly by vám některé z nich v budoucnu chybět.
Těm, kteří fotí jenom občas či nepotřebují vysokou kvalitu fotek, skvěle poslouží kompaktní digitální fotoaparáty. Jejich cena začíná už na velice příznivých necelých 2 tisících korunách. Při pořizování si položte otázku, zda se vám nevyplatí peníze spíše investovat do chytrého telefonu. Mnoho z nich má fotoaparáty podobné kvality. Ti, kteří si naopak žádají prémiovou kvalitu fotek, musí sáhnout po zrcadlovkách s vysokým rozlišením a vyměnitelnými objektivy. Jejich cena se může vyšplhat klidně k 100 tisícům korun. Obecně lze říci, že na nákup kvalitní zrcadlovky budete potřebovat alespoň 10 až 15 tisíc Kč.

Ergonomie
Digitální fotoaparát by se vám také měli dobře držet. Je tedy nesmírně důležitá i jeho správná ergonomie, abyste jej mohli bez problému uchopit. Ne každý má stejnou ruku a ne všem se daný model může dobře držet. Tento krok výběru fotoaparátu ale bývá často podceňován. Mnoho lidí si zakoupí digitální fotoaparát přes internet, aniž by si jej před tím osobně vyzkoušeli. To ale rozhodně nedoporučujeme.
Pokud je to možné, vždy si jej před nákupem vyzkoušejte v ruce. A to buď v prodejně, nebo pokud máte známého, který by vám daný model vypůjčil. Tím si jeho ergonomičnost nejlépe otestujete. Během testování dbejte nejvíce na to, jestli vám fotoaparát pohodlně padne do ruky a zda vám vyhovuje jeho hmotnost. Také si ověřte to, že všechny nabízené funkce se dají snadno ovládat a jsou lehce přístupné.
Zdroje
- https://www.digitaltrends.com/photography/digital-camera-buying-guide/
- https://www.bhphotovideo.com/explora/photography/buying-guide/how-choose-digital-camera
- https://www.wikihow.com/Choose-a-Camera
- https://www.digitalphotomentor.com/choose-best-digital-camera/
Nový operační systém watchOS 8 pro Apple Watch přinese zajímavá vylepšení
Již letos se objeví aktualizace operačního systému pro chytré hodinky Apple Watch s názvem watchOS…
Na trh se dostal výrazně zabezpečený mobilní telefon, se kterým ochráníte i nejcitlivější data
Německá společnost NitroKey nedávno představila svůj první smartphone, který patří mezi nejzabezpečenější elektroniku. Je tu…
Jak vybrat nejlepší french press
French press je konvička pro přípravu kávy. Milovníkům kávy umožňuje vychutnat si skvělou chuť a…
Koprovka recept: Jak připravit tradiční koprovou omáčku krok za krokem
Koprovka je tradiční česká omáčka, kterou si připravíte z čerstvého nebo sušeného kopru, smetany a…
Jak vybrat nejlepší ohřívač vody
Mnoho domácností ohřívá užitkovou vodu pomocí ohřívače vody (tedy bojleru). Při výběru nového ohřívače vody…
Aperol recept: nejlepší tipy na osvěžující letní drink
Aperol recept je jednoduchý a osvěžující způsob, jak si vychutnat jeden z nejpopulárnějších letních drinků.Aperol…
Společnost Samsung brzy vydá do prodeje zcela speciální držák na tablet
Známá Jihokorejská společnost plánuje letos vydat na trh novinku, která není přímo žádnou technologií (chytrým…
Jak vybrat nejlepší kuchyňský mixér
Připravit si chutné smoothie, nasekat ořechy nebo vyšlehat do pěny žloutky na nadýchané těsto –…
Sony představil sluchátka s netradičním designem a mnoha chytrými funkcemi
Japonská společnost Sony nedávno přivítala další produkt mezi svou audio elektroniku. Jedná se o bezdrátová…
Jak vybrat ponožky a jejich správnou velikost
Ponožky jsou základním kouskem, který nemůže chybět v žádném šatníku. Nejsou ale ponožky jako ponožky….
Jak vybrat nejlepší šicí stroj
Šicí stroj pomáhá při šití oděvů už víc jak 170 roků. Od jeho vynalezení už…
Jak vybrat nejlepší filtraci do bazénu
Bazénové filtry jsou tou nejzákladnější složkou čistoty vašeho bazénu. Ačkoli chlor a jiné dezinfekční prostředky…
zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!