Jak vybrat padnoucí náhubek pro psa

Náhubek je nezbytnou výbavou pro každého psa. Běžně se v životě setkáte se situacemi, ve kterých se bez náhubku neobejde ani ten nejhodnější pejsek. Může se jednat například o cestování veřejnou dopravou nebo o návštěvu veterináře. Náhubek se hodí i v případě, že pes rád sbírá a pojídá nečistoty ze země.

Nejdůležitějším kritériem při výběru je jeho správná velikost a dostatečný prostor pro proudění vzduchu. Pes se ochlazuje zrychleným dýcháním s otevřenou tlamou. Pokud by v náhubku pes neměl dostatek prostoru pro pohodlné otevření tlamy, mohl by se velmi rychle přehřát a zkolabovat.

Na trhu jsou k dostání náhubky z nejrůznějších materiálů, velikostí i barev a také modely pro rozdílné účely. Pojďme se podívat, jak vybrat ten správný náhubek pro vašeho pejska.

Jak zvolit správnou velikost náhubku

Náhubek byste měli vybírat podle toho, jaké máte plemeno psa a v jakých situacích bude náhubek nosit. Jiný typ náhubku se hodí pro běžné nošení, jiný pro sport a jiný třeba k veterináři. Při výběru je ideální vzít pejska do obchodu a tam mu náhubek vyzkoušet. Špatně vybraný náhubek může psovi uškodit a v krajních případech způsobit i jeho smrt. Počítejte s tím, že jak pes poroste, budete muset obměnit i velikost náhubku.

U náhubků pro běžné nošení platí tyto zásady:

  • Náhubek by psa neměl nikde tlačit nebo škrtit. Zároveň by neměl být příliš volný.
  • Náhubek by měl být dostatečně velký, aby v něm mohl pes otevřít tlamu, zívnout si a dokázal se napít.
  • Náhubek by se neměl dotýkat nosní houby (pigmentovaná část čenichu).
  • Náhubek by neměl psovi zasahovat do očí. Zároveň by neměl být na čenichu posazen příliš nízko.
  • Náhubek musí být prodyšný.

Náhubky pro běžné nošení

Kovové náhubky

Kovové náhubky jsou pevné a vzdušné. Pokud zvolíte správnou velikost náhubku, pes si jej nedokáže sám sundat. Kovové náhubky se vyrábí i v pogumované verzi. Výhodou takového náhubku je, že v zimě nenamrzá. Mějte na paměti, že pokud vás pes uhodí s nasazeným kovovým náhubkem, může to být značně bolestivé.

Plastové náhubky

Plastové náhubky se vyrábí z odlehčeného plastu. Jsou lehké a v zimě nenamrzají. Nevýhodou je, že se někteří psi naučí obyčejné plastové náhubky sundávat. Výjimkou jsou náhubky značky Baskerville, které mají speciální ergonomický tvar a jsou vylepšené o boční popruhy, které zabrání jejich sundání.

Kožené řemínkové náhubky

Jedná se o náhubky z proužků kůže, které jsou spojené cvočky. Tyto náhubky jsou vhodné především pro malá až středně velká plemena psů. Ideální jsou pro plemena s krátkým čenichem, protože se dají, na rozdíl od kovových nebo plastových náhubků, tvarovat.

Speciální náhubky

Fixační náhubky

Jak už název napovídá, slouží k fixování psí tlamy, například u veterináře. Tyto náhubky jsou nejčastěji vyrobeny z pevného nylonu. Fixační náhubek používejte vždy jen po nezbytně nutnou dobu. Pes ve fixačním náhubku nemůže otevřít tlamu, proto může dojít k selhání jeho termoregulace a ke kolapsu. Nikdy ho nepoužívejte pro běžné nošení.

Celistvé kožené náhubky

Celistvé kožené náhubky jsou vyrobeny z jednoho kusu kůže a vzduch je dovnitř přiváděn jen malými otvory, které nemusí stačit k tomu, aby pes mohl pohodlně dýchat a dostatečně se ochlazovat. Celistvé kožené náhubky slouží pouze pro vytloukání – speciální disciplínu služební kynologie. Tyto náhubky nejsou vhodné pro běžné nošení, stejně jako u fixačního náhubku hrozí nebezpečí přehřátí psa a jeho následného kolapsu.

Zvykání psa na náhubek

Ideální je učit pejska zvykat si na náhubek už od štěňátka. Nejprve psa nechte náhubek očichat a seznámit se s ním. Pak náhubek přibližte na pár vteřin k čenichu. V dalším kroku nasaďte náhubek zcela volně na čenich a hned zase sundejte. Za každý tento mezikrok psa odměňte pamlskem. Postupně dobu, po kterou má pes náhubek nasazen, prodlužujte. V další fázi přidejte i zapínání náhubku. Nezapomínejte psa za každý zvládnutý krok pochválit a odměnit.

Jak trénovat zvykání si na náhubek

Cena

Cena náhubku se odvíjí od jeho velikosti a materiálu, ze kterého je náhubek vyroben. Nejlevnější plastový náhubek na malého psa pořídíte už asi za 65 Kč. Pro větší plemena počítejte s cenou kolem 125 Kč. Ty kožené se pohybují v rozmezí 120–300 Kč, kovové náhubky kolem 200–350 Kč.

Závěr

Náhubek je nezbytnou výbavou, pokud si pořizujete psa. Není to jen na neposlušné psy, jak si možná někteří myslí. Budete ho muset využít, ať už s ním budete cestovat v hromadné dopravě nebo někdy i jako nezbytnost při návštěvě veterináře.

Nepodceňte jeho koupi a vybírejte ho nejlépe se psem tak, abyste mu ho mohli předem vyzkoušet a zjistit, zda mu vyhovuje, či nikoliv. Při výběru se zaměřte na správnou velikost, tvar, ale i konkrétní typ náhubku. Možná váš pes bude náhubek odmítat, proto je dobré, abyste mu ho pořídili ihned, aby si na něj mohl zvykat. Na internetu existují různé videonávody, kde se naučíte, jak trénovat psa pro zvykání si na náhubek.

Kromě náhubku budete potřebovat i další základní vybavení:

Jak vybrat správné vodítko pro psa

Jak vybrat správný postroj pro psa

Jak vybrat GPS lokátor pro vašeho psa

Napsat komentář