Jak vybrat padnoucí náhubek pro psa

Náhubek je nezbytnou výbavou pro každého psa. Běžně se v životě setkáte se situacemi, ve kterých se bez náhubku neobejde ani ten nejhodnější pejsek. Může se jednat například o cestování veřejnou dopravou nebo o návštěvu veterináře. Náhubek se hodí i v případě, že pes rád sbírá a pojídá odpadky ze země.

Nejdůležitějším kritériem při výběru náhubku je jeho správná velikost a dostatečný prostor pro proudění vzduchu. Pes se ochlazuje zrychleným dýcháním s otevřenou tlamou. Pokud by v náhubku pes neměl dostatek prostoru pro pohodlné otevření tlamy, mohl by se velmi rychle přehřát a zkolabovat.

Na trhu jsou k dostání náhubky z nejrůznějších materiálů, různých velikostí i barev a také pro rozdílné účely. Pojďme se tedy podívat, jak vybrat ten správný náhubek pro vašeho pejska.

Jak zvolit správnou velikost náhubku

Náhubek byste měli vybírat podle toho, jaké máte plemeno psa a v jakých situacích bude náhubek nosit. Jiný typ náhubku se hodí pro běžné nošení, jiný pro sport a jiný třeba k veterináři. Při výběru je ideální vzít pejska s sebou do obchodu a tam mu náhubek vyzkoušet. Špatně vybraný náhubek může psovi uškodit a v krajních případech způsobit i jeho smrt. Počítejte s tím, že jak pes poroste, budete muset obměnit i velikost náhubku.

U náhubků pro běžné nošení platí tyto zásady:

  • Náhubek by psa neměl nikde tlačit nebo škrtit. Zároveň by náhubek neměl být příliš volný.
  • Náhubek by měl být dostatečně velký, aby v něm mohl pes otevřít tlamu, zívnout si a dokázal se napít.
  • Náhubek by se neměl dotýkat nosní houby (pigmentovaná část čenichu).
  • Náhubek by neměl psovi zasahovat do očí. Zároveň by neměl být na čenichu posazen příliš nízko.
  • Náhubek musí být prodyšný.

Náhubky pro běžné nošení

Kovové náhubky

Kovové náhubky jsou pevné a vzdušné. Pokud zvolíte správnou velikost náhubku, pes si jej nedokáže sám sundat. Kovové náhubky se vyrábí i v pogumované verzi. Výhodou takového náhubku je, že v zimě nenamrzá. Mějte na paměti, že pokud vás pes uhodí s nasazeným kovovým náhubkem, může to být značně bolestivé.

Plastové náhubky

Plastové náhubky se vyrábí z odlehčeného plastu. Jsou lehké a v zimě nenamrzají. Nevýhodou je, že se někteří psi naučí obyčejné plastové náhubky sundávat. Výjimkou jsou náhubky značky Baskerville, které mají speciální ergonomický tvar a jsou vylepšené o boční popruhy, které sundání psem zabrání.

Kožené řemínkové náhubky

Jedná se o náhubky z proužků kůže, které jsou spojené cvočky. Tyto náhubky jsou vhodné především pro malá až středně velká plemena psů. Ideální jsou pro plemena s krátkým čenichem, protože se dají narozdíl od kovových nebo plastových náhubků tvarovat.

Speciální náhubky

Fixační náhubky

Jak už napovídá název, fixační náhubky slouží k fixování psí tlamy, např. u veterináře. Tyto náhubky jsou nejčastěji vyrobeny z pevného nylonu. Fixační náhubek používejte vždy jen po dobu nezbytně nutnou. Pes ve fixačním náhubku nemůže otevřít tlamu, proto může dojít k selhání jeho termoregulace a ke kolapsu. Nikdy nepoužívejte fixační náhubek pro běžné nošení.

Celistvé kožené náhubky

Celistvé kožené náhubky jsou vyrobeny z jednoho kusu kůže a vzduch je dovnitř přiváděn jen malými otvory, které nemusí stačit k tomu, aby pes mohl pohodlně dýchat a dostatečně se ochlazovat. Celistvé kožené náhubky slouží pouze pro vytloukání – speciální disciplínu služební kynologie. Tyto náhubky nejsou vhodné pro běžné nošení, stejně jako u fixačního náhubku hrozí nebezpečí přehřátí psa a jeho následného kolapsu.

Zvykání psa na náhubek

Ideální je učit pejska zvykat si na náhubek už od štěňátka. Nejprve psa nechte náhubek očichat a seznámit se s ním. Pak náhubek přibližte na pár vteřin k čenichu. V dalším kroku nasaďte náhubek pejskovi zcela volně na čenich a hned zase sundejte. Za každý tento mezikrok psa odměňte pamlskem. Postupně dobu, po kterou má pes náhubek nasazen, prodlužujte. V další fázi přidejte i zapínání náhubku. Nezapomínejte psa za každý zvládnutý krok pochválit a odměnit.

Jak trénovat zvykání si na náhubek

Cena

Cena náhubku se odvíjí od jeho velikosti a materiálu, ze kterého je náhubek vyroben. Nejlevnější plastový náhubek na malého psa pořídíte už za cca 65 Kč. Pro větší plemena počítejte s cenou kolem 125 Kč. Kožené náhubky se pohybují v rozpětí 120–300 Kč, kovové náhubky 200–350 Kč.

Napsat komentář