Jak vybrat mobilní telefon

Bez mobilního telefonu si v dnešní době mnoho lidí jenom těžko dokáže představit svůj běžný den. Netřeba ani zdůrazňovat, jak důležitý je výběr takového zařízení, která většina z nás nosí neustále při sobě.

Na první pohled se může zdát, že je volba vhodného mobilu složitou a komplexní záležitostí, ale z praktického hlediska se vyplatí svou pozornost věnovat pouze pár jednoduchým kritériím, podle kterých si vyberete. Ty jsme pro vás na následujících řádcích vypsali, abychom vám celý proces výběru ulehčili.

Operační systém

Naprosto klíčovým rozhodnutím, které následně ovlivňuje prakticky všechny další volby, je výběr operačního systému. Na trhu mají dominantní postavení operační systémy Android od Googlu a iOS od Apple. Právě mezi nimi se doporučujeme rozhodovat, protože většina aplikací je vyvíjena výhradně pro tyto platformy. Konkrétní volba systému pak závisí na vašich osobních preferencích, ale existují vodítka, dle kterých se dá řídit.

Android se hodí spíše pro ty, kteří si od systému žádají možnost lepšího přizpůsobení a nižší cenu. Výhodou Androidu je zároveň i to, že v něm jsou integrovány všechny populární služby Google. Po iOS by měli zvolit ti, kteří si žádají jednoduché uživatelské rozhraní a plně zabezpečený systém. Pokud vás ani jeden ze zmíněných systémů neoslovil, za nejlepší alternativu je momentálně považován Windows Phone.

Funkce telefonu

S výběrem operačního systému telefonu úzce souvisí i to, jaké funkce od telefonu očekáváte. Dejte si na čas a ujasněte si, co všechno budete na telefonu provádět. Někdo se bohatě spokojí pouze s voláním a psaním SMS, jiný si zas od svého telefonu žádá širokou škálu funkcí a aplikací. Třeba iOS nabízí hlasovou asistentku Siri, Android oproti tomu umožňuje instalaci aplikací třetích stran.

Na základě seznamu požadovaných funkcí je následně třeba vybírat i specifikace telefonu – například to, jaký výkon by měl mít. Je-li pro vás zásadní hrát na mobilu nejnovější hry či sledovat videa v nejvyšší kvalitě, neobejdete se bez vysoce výkonného zařízení. Tím, co nejvíce ovlivňuje výkon, je procesor a RAM – ta by měla mít alespoň 4 GB.

Baterie

Už jenom ze slova mobilní je patrné, že telefon je určený k tomu, aby se přenášel a nebyl tak celou dobu připojen ke zdroji elektřiny. Z tohoto důvodu je nesmírně důležitá dostatečná kapacita a výdrž na to, aby váš smartphone dokázal zůstat v provozu ideálně alespoň po dobu 8-12 hodin, tedy po čas, co běžně trávíte ve škole, nebo v práci. Zásluhou dnešních technologií to není žádný problém.

Průměrně udávaná výdrž baterie se v dnešních dnech totiž pohybuje mezi 8 a 18 hodinami. Ta skutečná se od ní může výrazně lišit, protože závisí na tom, jak budete mobil využívat. Mezi faktory negativně ovlivňující výdrž baterie patří například vysoký jas obrazovky či hraní her. Obecně ale platí, že se vyplatí investovat do telefonu s lepší výdrží, a to i na úkor vyšší pořizovaní ceny. Pokud časem zjistíte, že vám kapacita baterie nestačí, můžete vše zachránit pořízením powerbanky, tedy přenosné externí nabíječky.

Fotoaparát

Fotoaparát je jednou z nejpoužívanějších funkcí, kterou současné mobilní telefony nabízejí. Kvalita fotoaparátu a pořízených snímků může být dokonce klíčovým faktorem v rozhodování, zdali si daný model smartphonu pořídit, či ne. Hlavně v případě, že rádi a často fotíte. Mezi důležité parametry při výběru patří počet megapixelů a tzv. f-číslo, které udává světelnost objektivu. Mnoho lidí má za to, že více megapixelů a nižší f-číslo obvykle znamená lepší fotky, ale není tomu tak vždy.

Výsledná kvalita snímku je kombinací mnoha faktorů. Zatímco výrobci se předhánějí v tom, kolik megapixelů má jejich fotoaparát, tak často upozaďují funkce jako ISO či redukci šumu, které jsou pro finální výsledek stejně důležité. Při výběru mobilu se zaměřte i na ně. Nejlepším způsobem, jak si ověřit kvalitu fotek pořízených daným modelem, je to, když si na internetu vyhledáte ukázky snímků v plném rozlišení.

Displej

Dalšími kritérii, které je nezbytné zohlednit při výběru mobilu, jsou velikost displeje a jeho rozlišení. Ty přímo ovlivňují ostrost obrázků a textu na obrazovce a zároveň i snadné držení telefonu. Telefony s menším displejem do 5.5 palců jsou praktičtější díky své přenositelnosti, vejdou se vám bez problémů i do kapsy u kalhot. Zároveň ho zvládnete ovládat jednou rukou a často bývají levnější. Naopak větší displeje jsou oproti tomu vhodnější pro ty, kteří rádi sledují videa či hrají mobilní hry.

Právě u těchto aktivit větší rozměry obrazovky naplno využijete. Obecný trend pak hlásá, že jsou to právě mobily s větším displejem, které se velikostně blíží tabletům. Co se týče rozlišení, zde doporučujeme sáhnout minimálně po Full HD, což je 1920×1080 pixelů, respektive 2160×1080 pixelů, pokud má zařízení poměr stran 18:9. Dobré je se zaměřit i na technologii displeje – zde vybírejte spíše OLED, případně modernější AMOLED před klasickým LCD.

Úložiště

Mobilní telefon celé řadě z nás slouží k ukládání fotografií či videí, ale i k využívání různých aplikací. K tomu je ale třeba si vybrat dostatečně velkou kapacitu úložiště. Ta bývá uváděna v gigabajtech (GB), ale pro lepší přehled o skutečné kapacitě si předem odečtěte přibližně 3 GB, protože tolik místa většinou zabírá operační systém a všechny systémové aplikace.

Při výběru velikosti úložiště myslete nejen na své současné potřeby, ale i na své budoucí požadavky. A to zejména u telefonu, u něhož není později možné kapacitu navýšit pomocí paměťové karty. To se týká zejména iPhonů, které nepodporují rozšíření úložiště. Telefony se systémem Android většinou umožňují rozšíření úložiště nákupem karty microSD, ale ne všechny. Před nákupem si tuto skutečnost ověřte. Berte v potaz, že velikost paměti značně ovlivňuje konečnou cenu, proto důkladně zvažte, kolik místa budete opravdu potřebovat.

Cena

Když už se zmiňujeme o ceně mobilu, tak je to právě ona, která celý proces výběru telefonu tak trochu zaštiťuje. I podle ceny se můžete orientovat a poznáte podle ní kvalitnější telefon. Nejlevnější telefony, které splňují současné moderní parametry, lze sehnat za částku přibližně mezi 3 až 5 tisíci korunami. Ceny vlajkových lodí výrobců smartphonů se pak pohybují nad hranicí 20 tisíc korun. Ještě lepší, než hledět pouze na konečnou částku, je koukat se na cenu v porovnání vůči funkcím, které mobil nabízí. Jen tak je možné si vybrat opravdu správně.

Obecně platí, že telefony s iOS bývají dražší než ty s Androidem, ale není to pravidlem. Applu cenově konkurují zejména nejnovější modely od Samsungu. Na druhé straně cenové nabídky stojí HTC, LG nebo Motorola – tito výrobci poskytují cenově dostupné a levnější modely. Mobily s Androidem každopádně nabízí větší škálu cenového rozpětí. Na své si tak mezi nimi přijdou i ti, kteří nechtějí za mobil dávat hodně peněz, ale také méně nároční uživatelé.

Jak vybrat chytré hodinky

Jak vybrat bezdrátový reproduktor

Jak vybrat nejlepší čtečku elektronických knih


Zdroje

https://www.digitaltrends.com/mobile/cell-phone-buying-guide/
https://www.popsci.com/choose-right-smartphone-for-you/
https://www.wikihow.com/Choose-a-Smartphone
https://www.tomsguide.com/us/smartphone-buying-guide,review-1971.html

Napsat komentář