Jak vybrat správný suchý šampon

Suché šampony využijete vždy, když potřebujete oživit váš účes. Úprava vlasů se suchým šamponem trvá jen několik minut. Přípravek odstraní přebytečnou mastnotu a dodá účesu objem. Vlasy přitom nebudete muset vůbec namáčet. Na jejich úpravu vám postačí pouze hřeben a ručník. Váš účes tak bude opět nadýchaný a bude působit čistým dojmem. Suchý šampon navíc vlasy provoní.

Pokud jste ještě suchý šampon nevyzkoušeli, poradíme vám při jeho výběru. Tento přípravek koupíte ve spreji, a dokonce i v menším provedení, díky čemuž si jej můžete vzít kamkoliv s sebou. Například i na dovolenou pod stan, kde nebudete mít k dispozici vše, co běžně potřebujete na mytí vlasů.

Jak vybírat suchý šampon

Aby se vám suchý šampon lépe vybíral, projdeme si postupně všechny faktory, které potřebujete při jeho koupi zvážit.

Typy suchých šamponů

Suchý šampon najdete na trhu ve dvou variantách. Nejčastější formou je suchý šampon ve spreji. Sprejová forma umožňuje jednoduché nanášení přípravku na vlasy. Pokud tato forma nevyhovuje, můžete si koupit také suchý šampon v prášku. Způsob použití obou typů je v podstatě stejný.

Objem balení

Při koupi suchého šamponu máte na výběr z několika velikostí. Pokud budete tento přípravek používat pouze doma, můžete si vybrat suchý šampon s objemem 200 nebo 300 ml. Na trhu najdete i menší balení, které si můžete vzít kamkoliv s sebou. Vyrábějí se v objemu 50 ml. Takovou velikost pohodlně skryjete do příruční tašky nebo kabelky.

Typ a barva vlasů

Výběr suchého šamponu závisí i na barvě vašich vlasů. Některé přípravky jsou vhodné pro jakoukoliv barvu. U jiných najdete vhodný typ barvy uvedený na obalu produktu. Jedná se většinou o suché šampony na tmavé, světlé vlasy a blond. Rozdělení podle barvy vlasů jistě při koupi respektujte, aby vám po použití nezanechal šampon barevné zbytky ve vlasech.

Některé suché šampony obsahují speciální složení pro konkrétní typ vlasů. Můžete tak koupit suchý šampon na mastné, suché a lámavé nebo normální vlasy.

Suché šampony podle složení

Co se složení týče, základní složkou suchých šamponů je škrob. Právě ten na sebe váže mastnotu a vrací vlasům jejich přirozený lesk. Ve vašem suchém šamponu tak můžete najít rýžový nebo tapiokový škrob. Kromě této složky obsahují suché šampony různé aromata a rostlinné výtažky.

Ochrana vlasů

Pokud chcete dopřát vašim vlasům tu nejlepší péči, vyberte si spíše dražší přípravky. Ty, kromě dodání objemu a oživení účesu, chrání vlasy před UV zářením. Nemusíte se obávat ani zbytečného vysušení vlasů. Některé suché šampony chrání vlasy před vlivem volných radikálů.

Druhy suchých šamponů

Tak jako u obyčejných šamponů, i při suchých se můžete setkat s více druhy, které se liší svým účinkem.

Suchý šampon pro vyšší lesk

Tento druh suchých šamponů očistí vlasy od mastnoty a dodá jim přirozený lesk.

Suchý šampon pro blond vlasy

Jak jsme již zmínili výše, jednotlivé šampony mohou být určeny pro konkrétní barvu vlasů. Pro blond vlasy proto vybírejte přípravek určený pro jejich oživení a lesk.

Suchý šampon pro tmavé vlasy

Většina suchých šamponů zanechává ve vlasech zbytky, které je po použití vidět. Pokud si vyberete suchý šampon na tmavé vlasy, měli byste tento problém eliminovat.

Suchý šampon pro barvené vlasy

Pokud máte barvené vlasy, tento přípravek bude pro vás nejvhodnější. Obsahuje látky, které zabraňují vyblednutí barev.

Suchý šampon s UV ochranou

Speciální složení, které ochrání vaše vlasy před negativním vlivem slunečního záření, obsahují suché šampony s UV filtrem. Jsou proto vhodnou volbou na cestě na dovolenou k moři nebo na hory, kde je sluneční záření intenzivnější.

Suchý šampon s keratinem

Pokud chcete svým vlasům kromě hezčího vzhledu dodat i potřebné živiny, hledejte vyživující suché šampony s keratinem. Keratin dodává vlasům lesk a zpevňuje je. Kromě této látky obsahují často i jiné výživné složky. Například arganový olej nebo jiné přírodní výtažky.

Suchý šampon pro muže

Výrobci suchých šamponů mysleli i na mužskou část populace. Od přípravků pro ženy se odlišují hlavně v druhu vůně.

Přírodní suchý šampon

I když tento typ patří mezi dražší produkty, pokud nechcete zatěžovat své vlasy chemií navíc, budou pro vás nejvhodnější volbou.

Umyje suchý šampon vlasy?

Pokud se ptáte, zda suchý šampon vlasy umyje, tak odpověď je: „Ne.“ Jeho úkolem je vlasy zbavit přebytečné mastnoty a dodat jim ztracený objem a lesk. Jeho použitím se však nečistoty, zbytky použitého gelu nebo tužidla z vlasů neodstraní. Do vlasů tak jen přidáváte další složku, která vylepší jejich vzhled. Pokud si chcete vlasy opravdu umýt, budete potřebovat klasický šampon a vodu.

Výhody a nevýhody suchých šamponů

Jako každý jiný výrobek, i suchý šampon má své výhody a nevýhody. Mezi výhodami uživatelé nejčastěji zmiňují:

  • Vlasy získají objem stejně jako po umytí klasickým šamponem.
  • Suchý šampon je výhodné řešení pro rychlou úpravu mastného a zplihlé účesu bez nutnosti namáčení vlasů.
  • Pohodlné použití šamponů v sprejové formě.
  • Účinné odstranění mastnoty z vlasů až na 1 den.

Nevýhody suchých šamponů:

  • Lepkavý pocit ve vlasech po použití.
  • Zbytky přípravku nelze vyčesat. Na tmavých vlasech mohou být zvláště u levnějších šamponů dokonce viditelné.
  • Suché šampony zhoršují problémy s lupy. Pokud máte lupy, tento přípravek pro vás nebude velmi vhodný.

Jak používat suchý šampon

Aby byl efekt suchého šamponu co nejlepší, je třeba dodržovat správný postup při jeho aplikaci. Celý proces se skládá ze tří kroků:

1. Nanesení suchého šamponu

Nádobu se šamponem důkladně protřepejte. Potom suchý šampon nanášejte přímo ke kořínkům vlasů ze vzdálenosti přibližně 15 cm. Aplikujte postupně po pramenech směrem od zátylku až k cestičce na vrchu hlavy.

2. Vmasírování šamponu

Počkejte přibližně 2 minuty a přípravek důkladně vmasírujte ke konečkům vlasů i do pokožky hlavy, kde jsou vlasy nejvíce mastné. Náš tip pro ještě vyšší objem vlasů: Při masírování skloňte hlavu do předklonu.

3. Vyčešte zbytky šamponu

Vezměte hřeben nebo kartáč a vlasy pročešte. Pokud vám na nich zůstávají zbytky šamponu, můžete je profouknout studeným vzduchem pomocí fénu.

Chcete-li mít z tohoto přípravku ještě větší užitek, dodržujte i následující rady:

– Aby suchý šampon vlasy příliš nevysušil, není vhodné používat jej mezi dvěma mytími hlavy více než dva krát.

– Pro ochranu vlasů před vysušením můžete vlasům dodávat potřebné živiny pomocí kondicionéru nebo oleje na vlasy.

Na závěr

Na trhu najdete mnoho přípravků na péči o vlasy. Pokud hledáte způsob, jak udržovat vlasy čisté a bez mastnoty i mezi dvěma mytími, budete potřebovat suchý šampon. Kromě toho, že vlasy zbaví přebytečného mazu, postará se o zvětšení celkového objemu účesu. Pokud kupujete suchý šampon, máte na výběr různé velikosti balení. Vybírejte také podle barvy vašich vlasů.

Pokud chcete, aby suchý šampon vlasy nejen odmastil, ale také vyživil, vybírejte produkty s přídavkem výživných látek. Na trhu kromě toho najdete i suché šampony na ochranu vlasů před UV zářením a suché šampony pro muže. Pro dokonalý efekt je nutná správná aplikace šamponu a dodržování doporučené pravidelnosti používání.

Napsat komentář