Jak vybrat nejlepší houpací síť

Kdo by neměl rád lenošení – na chvíli se natáhnout, nechat se unášet myšlenkami někam daleko, číst si knížku nebo jen tak pozorovat nebe. Díky houpací síti posunete vaše chvíle odpočinku ještě o kousek blíž k dokonalosti. V houpací síti se dá nejen skvěle relaxovat, ale je vhodná i pro cestovatele, kteří rádi přespávají v přírodě.

Houpací síť, nebo závěsné houpací křeslo?

Relaxovat můžete nejen v houpací síti (říká se jí také hamaka), ale i v houpacím křesle. Pojďme se podívat na hlavní rozdíly.

Houpací síť – k zavěšení houpací sítě potřebujete dva kotevní body. Můžete ji tak zavěsit mezi dva stromy, trámy pergoly nebo do speciálního stojanu. V houpací síti se leží, nelze v ní dobře sedět.

Závěsné křeslo – k uchycení závěsného houpacího křesla vám stačí jen jeden kotevní bod. Křeslo zavěsíte do stropu, na silnou větev nebo na speciální stojan. Křeslo je, na rozdíl od sítě, méně náročné na prostor. Můžete v něm pohodlně sedět a dá se v něm bez problémů i pracovat na notebooku.

Materiál

Nejčastěji se houpací sítě vyrábí z bavlny, polyesteru nebo nylonu. Setkat se můžete i s materiály jako je len, padákové hedvábí nebo odolnější materiál EIITex, který není tolik náchylný na rozmary počasí. Vždy si rozmyslete, kde a jak budete houpací síť používat a přizpůsobte tomu i výběr materiálu. Bavlněné sítě patří mezi ty nejlevnější na trhu, ale jsou také více náchylné k opotřebení materiálu. Je proto vhodné, abyste bavlněné sítě nevystavovaly dešti a mrazu. Polyester a nylon jsou odolnější vůči vlivu počasí, ale špatně absorbují vlhkost.

Nosnost a velikost

Houpací sítě pro jednu osobu mají většinou nosnost do 120 kg. Pokud chcete lenošit ve dvou, bude pro vás vhodnější síť s nosností 160 kg. V nabídce jsou i rodinné sítě. Ty mají velikost standardního dvoulůžka (180 × 200 cm) a nosnost až 200 kg. K dostání jsou i ve variantě pro děti.

Umístění a upevnění houpací sítě

Dobře si promyslete, kde chcete mít síť umístěnou. Budete ji mít doma, nebo venku na zahradě? Venku je ideální, když ji natáhnete v polostínu mezi dva stromy ve vzdálenosti přibližně 3 metry od sebe, případně ji ukotvěte na pergolu.

Pokud nemáte k dispozici stromy nebo pergolu, budete si muset k uchycení houpací sítě pořídit speciální stojan. Ten je vhodný i k upevnění sítě v interiéru. Stojan má výhodu, že jej můžete posunovat, jak se vám zachce. V jednu chvíli se opalujete na sluníčku a za okamžik můžete lenošit ve stínu. Stojan by měl být umístěný na pevném, rovnějším povrchu, aby byl stabilní.

Aby se vám pohodlně leželo, síť nesmí být napnutá, ani moc prověšená. Zkrátka tak akorát.

Jak správně ležet v houpací síti

Pokud máte houpací síť bez výztuže, je vhodné v ní ležet diagonálně. Síť se pěkně rozevře a budete se pohupovat ne do boků, ale dopředu a dozadu. Takový styl houpání je nejen příjemnější, ale i bezpečnější.

Jestliže máte houpací síť s dřevěnou rozpěrnou tyčí, která je obvykle na obou koncích sítě, můžete v ní ležet podélně. Lehejte si do jejího středu, ať ze sítě nevypadnete.

Příslušenství a doplňky

K houpací síti by se vám mohlo hodit pár následujících doplňků:

Moskytiéra – ochrání vás před otravným hmyzem.

Pouzdro na houpací síť – slouží ke skladování sítě. Některé mají systém pro přenášení např. na zádech.

Závěsná kapsa – všechny nezbytnosti, které potřebujete mít po ruce, si můžete uložit do kapsy, jenž zavěsíte na houpací síť.

Polštářky – pro vaše větší pohodlí nabízí výrobci k některým houpacím sítím speciální polštářky, které se dají k síti přichytit.

Kotvení – pomocí kotvení lze síť nejen zavěsit, ale díky lankům na boku sítě také ukotvit k zemi, čímž zajistíte větší stabilitu. Hodí se například v případě, že v síti přespáváte a dáváte přednost jen velmi mírnému pohupování.

Cena

Všeobecně platí, že čím je houpací síť jednodušší, tím levněji ji pořídíte. Nejlevnější houpací sítě či křesla pořídíte už do 500 Kč. Více si pak připlatíte za lepší materiál nebo větší rozměry a vyšší nosnost. Pokud chcete síť včetně speciálního stojanu na zavěšení sítě, počítejte s cenou přes 3 000 Kč.

Hledáte další možnosti, jak si užít pořádný relax nejen na zahradě? Podívejte se na naše články Jak vybrat nafukovací vířivku nebo Jak vybrat nafukovací postel.

Napsat komentář