Jak vybrat cyklistické tretry či boty na kolo

Pokud patříte mezi ty, pro které se jízda na kole stala více než jen občasným rozptýlením, jistě jste už přemýšleli nad koupí kvalitní obuvi na cyklistiku. Cyklistické boty – ⁠na trhu je najdete i pod označením cyklistické tretry, jsou přizpůsobené speciálně pro tento účel.

Cyklistické tretry jsou vybavené mechanismem pro zacvaknutí boty o pedál. Nohy díky tomu z pedálů nekloužou a udrží se ve správné poloze. Nemůže se proto stát, že se do pedálů opřete středem chodidla či patou. Dochází také k lepšímu využití energie vložené do šlapání. Dosáhnete tak vyššího výkonu při vynaložení stejné námahy. Pokud si však chcete vybrat cyklistické boty bez tohoto systému, je to možné. V následujícím článku najdete návod na to, jak vybírat a na co se při koupi zaměřit.

Cyklistické tretry podle stylu jízdy

Výběr bot na kolo ovlivňuje především styl jejich využití. Odlišné cyklistické tretry budete potřebovat na silniční, na horskou a jiné rekreační cyklistiku. Podle tohoto kritéria si můžete vybrat z následujících typů.

Silniční cyklistické tretry

Silniční cyklistické boty jsou uzpůsobené k dosažení vysokého výkonu na dlouhé vzdálenosti. Mají tuhou podrážku, díky které se vynaložené úsilí při šlapání přenáší na pedály s vysokou efektivitou. Vyznačují se také nízkou hmotností. Vyrábějí se z prodyšných materiálů s více otvory, což zajišťuje lepší odvětrávání bot. Pro svou tuhou podrážku však nejsou vhodné na chození. Jestli se během výletu chystáte zastavit na procházku, budete si muset zabalit i jiné boty.

MTB cyklistické tretry

Cyklistické boty na horská kola jsou vyrobené z odolných materiálů, které se při nárazu o kameny či větve nepoškodí. Do náročného terénu je upravena i podrážka. Můžete v nich proto pohodlně projít kus cesty i pěšky. Na tyto boty je možné nainstalovat kolíky proti uklouznutí. Pro lepší ochranu prstů mají zpevněnou špičku.

Cykloturistické tretry.

Potřebám rekreačních turistů nejlépe vyhovují cykloturistické tretry. Jsou uzpůsobené pro jízdu na kole i chůzi. Oproti silničním a MTB cyklistickým botám mají měkčí podrážku a energie při šlapání na pedály se přenáší méně efektivně. Pro co nejlepší využití vaší síly jsou však vyztužené v oblasti zámků pro nášlapy. Konstrukcí se podobají na outdoorovou obuv.

Zimní cyklistické tretry

Pokud jízdu na kole nevynecháte ani v zimě, vyberte si ze zimních modelů. Jsou uzpůsobené do chladného a vlhkého počasí. Před promoknutím bot vás ochrání voděodolná membrána a vyvýšený střih bot.

Specifické tretry

Kromě zmíněných typů najdete na trhu i speciální obuv pro triatlon či spinning. Tyto cyklistické boty jsou přizpůsobené konkrétnímu sportu.

Systém zapínání

Výkon, pohodlí ale i bezpečnost nohy při cyklistice ovlivňuje i správné utažení bot. Podle systému zapínání si můžete vybrat:

Systém utahování BOA — BOA systém utáhne boty rovnoměrně pomocí kolečka, na které se navíjí lanko. Boty utáhnete rychle, snadno a nerozvážou se. Výhodou je i to, že vám nebudou překážet tkaničky.

Suchý zip — suchý zip umožňuje rychlé zapnutí. Nevýhodou je, že při delším používání přestává být stejně pevný a může docházet k jejich rozepnutí nebo povolení.

Suchý zip s plastovou přezkou — plastová přezka umožňuje pevnější zapnutí. Na rozdíl od suchého zipu se také neopotřebuje. Dosáhnete tak pevného utažení bot i při delším používání.

Tkaničky — zavazování na tkaničky umožní utáhnout boty přesně podle vašich potřeb. Nevýhodou je však to, že tkaničky z bot vyčnívají. Šňůrky bývají také doplněny o suchý zip.

Kompatibilita s nášlapnými pedály

Při koupi cyklistických bot zkontrolujte, zda vybraný model pasuje k typu nášlapných pedálů vašeho kola. Na podrážce bot jsou umístěné otvory, na které se montuje tzv. kufr. To je speciální zarážka, která zajišťuje přilnutí boty k pedálem. Najdete ho v balení, ve kterém jste koupili pedály.

Systém nášlapných pedálů se liší v závislosti na jejich výrobci. Ideální je proto kupovat cyklistické tretry i pedály od jednoho výrobce. Budete se tak moci spolehnout na jejich kompatibilitu.

Pokud si vyberete cykloturistické nebo MTB tretry, s největší pravděpodobností budou uzpůsobené pro 2 otvory systému SPD (Shimano Pedaling Dynamics). Silniční tretry mohou být uzpůsobeny také na tento systém nebo na 3 otvory systému. Zde se můžete setkat s 3děravými systémy SPD-SL od Shimano, od firmy Look, Time nebo Speedplay.

Na trhu najdete také cyklistické boty bez upevňovacího systému. Pokud si zvolíte tento typ, budete muset počítat se sníženou efektivitou přenosu síly z nohou do pedálů.

Výběr velikosti

Jako každé boty, i cyklistické si nejlépe splní svůj úkol, pokud vyberete správnou velikost. Při jízdě na kole je důležité, aby se boty nevyzouvali. Cyklistické tretry by měly nohu pevně obepínat. Předem myslete i na to, že nohy při námaze mírně otečou. Pro rekreační cyklistické boty proto zvolte velikost, při které bude ponechána rezerva 0,5–1 cm. Při botách na silniční cyklistiku tato rezerva není nutná.

Materiály cyklistických bot

Materiál podrážky a svršku boty neovlivňuje pouze vaše pohodlí při jízdě. Měl by mít jisté vlastnosti.

Materiál podrážky

Měkčí podrážky mívají cykloturistické tretry. Je to proto, že jsou kromě cyklistiky uzpůsobené také na chůzi. Měkčí materiál, vyrobený nejčastěji z kombinace gumy zpevněné nylonem, však snižuje efektivitu přenosu síly do pedálů. Chcete-li dosáhnout co nejlepšího výkonu, budete potřebovat cyklistické boty s pevnou podrážkou. Nejtužší podrážku mají silniční cyklistické boty. Musíte ale předem počítat s tím, že chození v nich není pohodlné. V takových botách byste měli chodit jen minimálně.

Materiál svršku

Svršek cyklistických bot se vyrábí z umělé, nebo pravé usně a ze syntetických materiálů. Prodyšnost bot zvyšuje síťovina nebo membrány. Rozdíly mezi materiály jsou také u jednotlivých typů bot.

Pro pohyb v náročném terénu jsou MTB cyklistické boty vyráběny z materiálů odolných vůči oděru i vodě. Naproti tomu silniční modely se vyrábí zejména z prodyšných materiálů, které zajišťují lepší odvětrávání chodidel. Cykloturistické tretry kombinují výhody obou předchozích typů. Při výrobě se myslí na jejich odolnost i prodyšnost.

Tipy na závěr

Cyklistika je krásný sport, kterému se můžete věnovat nepravidelně i naplno. Podle toho, jak často a v jakém terénu budete jezdit, si vyberte vhodný model. Tyto boty se vyrábějí speciálně upravené pro silniční, horskou i rekreační cyklistiku. Při koupi se kromě typu bot informujte o jejich kompatibilitě s nášlapnými pedály. Důležitá je také správná velikost a systém utažení bot.

Pokud jste dosud nepoužívali cyklistické tretry, vyzkoušejte si, jak se vám s uchycenými botami bude jezdit ještě, než vyrazíte do terénu. Důležité je, abyste otestovali zejména brzdění, abyste při něm neztratili rovnováhu. Natrénujete si proto vyklouznutí bot z nášlapných pedálů, abyste předešli pádu.

Další sportovní články, které by vás mohly zajímat:

Jak vybrat cyklotrenažér

Jak vybrat dětský cyklovozík

Jak vybrat cyklistickou helmu

Napsat komentář