Jak se připravit na kempování

S jarními i letními měsíci můžeme venku trávit celé dny i noci. Je to konečně období, kdy vyrážíme kempovat, ať už pod stan, nebo třeba do karavanu. Nebo vyrážíme na túry a do hor, kde je také možnost stanování. V článku jsme pro vás připravili důležité tipy, jak se připravit na stanování a kempování, abyste si pobyt v přírodě užili naplno.


vyberomat cz tente blackout

Coleman Blackout stan

Jedná se o dvouplášťový stan ve tvaru iglú (kopule). Spadá do kategorie turistických (outdoorových) stanů. Velikostně je určený až pro 4 osoby. Je opravdu nepromokavý, nabízí výraznější voděodolnost s hodnotou 4 500 mm. Je dvouplášťový, a nabízí i samostatnou předsíň. Jeho hmotnost je 6,6 kg. Tento model seženete v černo-červeném provedení.


vyberomat cz loap dauhali sleeping bag mummy black red sovg

Loap Dauhali spací pytel

Jedná se o třísezónní spací pytel, který je vhodný pro muže i ženy. Uvnitř se nachází syntetická výplň (duté vlákno). Spací pytel je mumiového tvaru, sice je užší, ale za to udrží více tepla. Tento konkrétní model je vhodný pro postavy do max. výšku 190 cm. Je vhodný maximálně do teploty -3 °C. disponuje zapínáním na zip. Je k dispozici v černé barvě.


vyberomat cz

Spokey Sleephiker karimatka

Pěnová karimatka je velmi lehká a skladná. Je vhodná pro kempování, ale i na cvičení nebo jako podložka na pláž. Její tloušťka je 1,2 cm. Patří mezi levnější varianty, neposkytne takový komfort, ale svůj účel určitě dostatečně splní. Je dlouhá 180 cm a široká 50 cm. Hmotnost je pouze 370 g.


vyberomat cz imgw

Cattara kempingový nábytek

Tato sada je ideální pro využití v kempu i ve volné přírodě. Jedná se o skládací set stolu a dvou stoliček (pro 4 osoby), který ve složeném stavu snadno převezete a kdekoliv si zajistíte komfortní stolování. Materiálem je kvalitní hliník, který zajistí stabilitu. Je zde také jistící mechanismus, který zabrání nechtěnému složení. Hmotnost soupravy je 8,3 kg. Nosnost jedné stoličky je až 100 kg.


vyberomat cz benacc

Livoo piknikový batoh

Velmi praktický batoh je ideální pro kempování, ale i na cesty, třeba do hor. Uvnitř batohu je již připravená výbava nádobí a příslušenství, a to až pro čtyři osoby. Batoh má čtyři objemné kapsy, kam naskládáte potřebné zásoby jídla a pití. Navíc má polstrované ramenní popruhy, takže přenášení bude snadné.


Před cestou si sepište seznam

Je důležité, abyste měli přehled a nezapomněli si zabalit nic podstatného. K tomu vám pomůže seznam veškerého vybavení na kempování. Postupně si pak jednotlivé položky odškrtávejte. Jen tak budete mít jistotu, že máte skutečně vše. Základem je určitě spacák a karimatka, stan, teplé a pohodlné sportovní oblečení, přenosná lednička, dostatek jídla a pití, přenosný vařič, repelent, baterka, lékárnička. Někdo využije i pohodlný set židliček a stolu na kempování. Záleží, jestli kempujete ve stanu, nebo v karavanu. Jestli jedete do přírody k vodě, nebo budete sjíždět některou řeku a své věci třeba převážet. Jestli půjdete do hor, nebo si budete jen užívat chvilky pohody v kempu a procházky po okolí. I od toho se odvíjí, kolik a jaké věci budete potřebovat.

Stan

Výběru stanu byste měli věnovat náležitou pozornost, protože je spoustu parametrů, které byste měli předem zohlednit. Zaměřte se na hmotnost a rozměry , konstrukci, tvar, na konkrétní typ, ale určitě také na voděodolnost (vodní sloupec).

turistický (outdoorový) stan — je to ideální volba do přírody, ať už na využití pro lehčí treking nebo pro vodáky. Je lehký, a tudíž snadno přenosný. Navíc ho i snadno postavíte a složíte. Najdete menší modely pro dvě osoby, ale i větší až pro čtyři.

rodinný stan — jak už název napovídá, je vhodný spíše pro nenáročné kempování a využití pro rodiny s dětmi. Je o něco těžší a má větší rozměry. Takový model seženete ve velikosti pro tři až osm lidí.

ultralehký stan — pro tento model je typické, že je ultralehký, je určený pro snadné přenášení. Využijete ho při trekingu nebo cykloturistice. Hodí se všude tam, kde víte, že ho budete často přenášet v ruce či na zádech.

expediční stan — jde o speciální typ stanu, který je vyrobený z nejodolnějších materiálů, aby vydržel i extrémní podmínky a náročnější terén. Je výrazně voděodolný, odolá i velkému větru a je výrazně stabilní. Jde o model, který se hodí spíše pro využití ve vysokohorských podmínkách.

Na výběr máte ale i další možnosti a varianty, jako je dětský stan, bivak, stanový přístřešek, cyklostan nebo zahradní stan. Podrobnější informace najdete také v článku, jak vybrat vhodný stan.

Na co dalšího se u stanu zaměřit

hmotnost a rozměry — pokud plánujete stan častěji přenášet nebo nosit i na zádech, určitě si ověřte jeho rozměry a hmotnost i v zabaleném stavu, Čím menší a lehčí, tím pro vás určitě lepší. Mezi nejlehčí patří ultralehký a expediční, ale ty jsou vhodné spíše pro náročnější sporty a výšlapy do hor. Naopak rodinné patří mezi ty těžší, ale tam se nepředpokládá, že ho budete nějak často ručně přenášet.

tvar — existují tři základní tvary, a to tunelový, áčkový a tzv. iglú (kopulovitý). Dříve se nejčastěji využíval áčkový typ, ale v současné době ho výrazně nahradil kopulovitý tvar, který je vyhledávaný hlavně rodinami s dětmi. Má totiž oddělenou předsíň a komoru na spaní (někdy i více komor). Je prostornější, stabilní, a přitom ho i rychle postavíte.

konstrukce — každý stan se skládá z nosné konstrukce a textilní vrstvy, která je zároveň i vrchní částí. V rámci toho se stany dělí na jednoplášťové a dvouplášťové. Ten první je lehčí, přitom je odolný a zajišťuje vysokou odolnost proti dešti, ale uvnitř nezachytí tolik vlhkosti. Ten druhý má vrstvu navíc, která naopak zachytí i vlhkost uvnitř.

vodní sloupec — jelikož je stan vystavován vnějším vlivům počasí, měli byste se u něj zaměřit na voděodolnost. Ta je udávána hodnotou tzv. vodním sloupcem. Ten označuje odolnost tkaniny a švů stanu proti prosáknutí vody. Čím vyšší je jeho hodnota, tím odolnější je také stan. Pro běžné využití při kempování si vystačíte s hodnotou kolem 1 500 mm a více. Pokud ale plánujete náročnější túry a přenocování například v horách, zaměřte se na hodnotu 3 000 mm více.

vyberomat cz scott goodwill yngwq ak unsplash

Spací pytel

Kvalitní spací pytel neboli spacák je základem každého přenocování v přírodě. Je to malý kousek soukromí, který si berete s sebou na cesty. Nákup si předem promyslete a vyberte pro sebe ten nejlepší typ. Určitě chcete, aby vám během spánku bylo příjemně a netrápila vás zima. Záleží, v které roční období vyrážíte. Ale i na jaře mohou být chladnější noci a teplejší spacák se vám bude hodit. Kromě toho se zaměřte i na materiál a výplň, ze které je vyrobený. Nejlepší jsou ty vyplněné peřím. V případě, že jste alergik, předem se zaměřte na složení, ať se v něm pak v noci netrápíte.

Letní spacák — je malý a lehký, hodně skladný, hodí se spíše pro letní měsíce, pro nenáročné ubytování a akce, třeba na hudební festival nebo na letní tábor. Je vhodný spíše pro teplejší noci, kdy teplota neklesne pod nulu.

Zimní spacák — zajišťuje výrazné teplo, je vhodný spíše v zimě pro náročnější túry a výšlapy do hor, hodí se i do výrazně chladnějších nočních podmínek, rozhodně vás zahřeje, je ale o něco dražší.

Třísezónní spacák — tohle je univerzální varianta spacáku, který využijete během delší části roku, od jara do podzimu, dokonce i při teplotách kolem nuly. Je ideální variantou v poměru ceny a výkonu. je určitě dražší než letní spacák, naopak vás ale tolik nezahřeje jako zimní a nehodí se pro náročné přespávání v chladnějších podmínkách.

Na co dalšího se u spacáku zaměřit

velikost — spací pytel by neměl být příliš těsný, ale ani úplně volný, uvnitř byste měli mít alespoň trochu místa na pohyb. Zároveň i délka je důležitá. Měl by být asi o 20 cm delší, než je vaše výška. Pokud vybíráte spacák pro děti, nekupujte jim zbytečně velký, do kterého dorostou. V nohou budou mít zbytečně moc místa, které se dostatečně nevyhřeje. Zaměřte se na rostoucí spací pytel, jenž snadno pomocí zipu zkrátíte, nebo naopak prodloužíte podle aktuální potřeby.

tvar — existují dva základní tvary, mezi kterými můžete volit, a to dekový a mumiový. První zmíněný přináší více prostoru uvnitř, ale zároveň i větší rozměry a hmotnost. Ten druhý je naopak skladnější, drží více tepla, ale také má uvnitř užší prostor. V nabídce je také rozšiřitelný typ, u kterého si prodloužíte délku, šířku a někdy i obojí.

materiál — spacáky se výrazně liší také složením izolační výplně. Na výběr máte buď syntetiku (s dutými vlákny, nebo s mikrovlákny), či peří. Každé má své výhody i nevýhody. Peří je výrazně lehké, skvěle zahřeje, ale zároveň je to dražší materiál, citlivý na vlhkost a náročnější na údržbu. Navíc zcela nevhodný pro alergiky. Syntetika snáší lépe vlhkost, je nenáročná na údržbu a je vhodnější volbou pro alergiky. Naopak tolik nezahřeje a více se vám pronese.

teplotní určení — už výše jsme zmiňovali typy spacáků (letní, zimní, třísezónní). Ale je důležité, abyste se zaměřili na konkrétně na to, při jakých teplotách ho budete nejčastěji využívat. Od toho se odvíjí teplotní škála, která vám pomůže s výběrem.

Více podrobností o tom, jak vybrat nejlepší spací pytel, si přečtěte v našem dalším článku.

Karimatka

Neméně důležitou součástí při kempování je výběr správné karimatky, na které budete přenocovat. Ta vám zajistí dostatek pohodlí během vašeho spánku, ať už budete ve stanu, nebo pod širým nebem. Také má ale důležité termoizolační vlastnosti. Na výběr jsou tři základní typy:

pěnová karimatka — tento model je levnou a skladnou variantou pod spací pytel. Nebude tak pohodlný hlavně na nerovném terénu, ale svůj účel splní. Nemusíte ji nijak nafukovat, ani se o ni výrazně starat. Někdy se dokonce využívá také jako podložka na cvičení.

nafukovací karimatka — jedná se o dražší model, který vám zajistí více komfortu během spánku. Je vhodná spíše pro běžné kempování a stanování. Musíte si dát pozor na manipulaci, abyste ji někde nepropíchli. Má ventilek, přes který ji musíte nafouknout ústy.

samonafukovací karimatka — tento model nemusíte nafukovat. Jednoduše ji roztáhnete, uvolníte ventilek a počkáte, až se sama nafoukne a zvětší do požadovaných rozměrů. Postupně do sebe nasává vzduch, a tím se rozpíná. I tady je riziko možného propíchnutí, proto s ní manipulujte opatrně.

Na co dalšího se u karimatky zaměřit

velikost — výběr správné velikosti je opravdu důležitý. Zaměřte se hlavně na délku, aby pro vás nebyla karimatka například moc krátká. Na trhu najdete malé, střední, standard, velké, a dokonce i takové s označením women, které jsou určené speciálně pro ženy. Tento typ kopíruje postavu ženy.

tloušťka — tento parametr hraje svou roli a dokáže ovlivnit váš komfort. Nejslabší karimatky mají kolem 3 mm a najdete je pod označením Alumatka. Často se využívají jako podkladová karimatka pod vaší běžnou cvičící podložku. Nejsilnější naopak seženete v provedení do 10 cm. Tady se většinou jedná o nafukovací karimatky, které vám zajistí dokonalý komfort.

tepelný odpor — tato vlastnost vám napoví, jaké izolační vlastnosti má vámi vybraný model. Najdete ho pod označením R, a to od hodnoty 0,1 až do hodnoty 9,5. Čím vyšší je uvedené číslo, tím lepší má vlastnosti. Vše má ale svá pro a proti. Vyšší odpor totiž automaticky značí vyšší hmotnost karimatky. Pro občasné využívání vám postačí nižší nebo střední číslo.

Více podrobností najdete také v článku, jak vybrat karimatku.

vyberomat cz tommy lisbin dh qmxme unsplash

Co dalšího se vám může hodit

  • odpuzovače hmyzu — pokud jedete do přírody, zjistěte si, jak je to na daném místě s hmyzem, aby vás nepřekvapil například vyšší výskyt některých otravnějších druhů. Pro všechny případy si přibalte repelent, ale také případně i mastičku nebo gel na případné štípance.
  • cestovní doplňky — mezi takové určitě patří lékárnička, a to nejen v případě, že vyrážíte s dětmi. Mějte po ruce kdykoliv. Přibalte si potřebné léky, které berete denně, ale i ty, které se hodí mít preventivně neustále u sebe. Zabalte si také náplasti a nůžtičky. Nikdy nevíte, kdy se budou hodit.
  • nožík — v domácnosti je to běžná věc, ale na dovolenou ho často zapomeneme přibalit, a pak ho akorát postrádáme. Přitom je praktický, ať už třeba na krájení chleba nebo při opékání buřtů.
  • moskytiéra — není to jen záležitost tropických oblastí v zahraničí, ale i na chalupě nebo v kempu u rybníka se můžou objevit nepříjemní komáři. Pro tyto případy se vybavte moskytiérou, skrze kterou se k vám otravný hmyz nedostane, a vy se tak ráno probudíte bez nepříjemných štípanců.
  • turistické vybavení — jestliže budete kempovat pod horami a budete vyrážet na túry, přibalte si i potřebné vybavení, jako jsou pořádné trekové boty, turistické hole, pláštěnky a další, ať vás nepřekvapí náročnější terén ani náhlé změny počasí.
  • externí baterie — mezi takovou patří powerbanka, která se stane vašim věrným společníkem, až se vám například v horách vybije telefon.
  • svítilna a čelovka — velmi praktické potřeby, které oceníte hlavně ve stanu, až se budete v noci převlékat. Nebudete muset po tmě tápat, kde a co máte. Nezapomeňte si přibalit také náhradní baterky.

Závěr

Kempování je ideální aktivitou pro trávení volného času s rodinou i blízkými. Ale také je důležité to nepodcenit a zabalit se s sebou vše podstatné. V článku jsme se zaměřili na správný výběr stanu, spacího pytle a karimatky, jako nejdůležitějších součástí při kempování. Určitě ale nepodceňte výběr dalších věcí, které budete potřebovat. Ať už to bude nádobí, kempingový nábytek, vařič a další. Nezapomeňte si přibalit dostatek oblečení, i to teplejší v případě chladnějších večerů nebo trávení času v horách, kde se teplota mění i z hodiny na hodinu. Na konci článku jsme pro vás sepsali i další praktické tipy, které se vám budou hodit, ať už jedete k vodě pod stan, nebo na túry do hor.

Napsat komentář