Jak vybrat repelent

Období od jara do podzimu je čas, kdy jsou teplejší a prodloužené dny, kdy trávíme více času v přírodě nebo máme častěji otevřená okna, která ale pouští dovnitř nevítané návštěvníky. Těmi je myšlený otravný hmyz (komáři, klíšťata, blechy, mouchy a jiný), který se kolem nás v teplých dnech objevuje čím dál častěji. Jak se proti němu chránit? Velmi účinný je repelent.

Repelent je chemický přípravek, jenž vytváří neviditelnou ochranou bariéru, která zamaskuje váš pach. Hmyz sice nezabije, ale rozhodně ho odpuzuje. Běžně se nanáší přímo na kůži, ale i na oděvy nebo jiné povrchy (stan, moskytiéra, batoh atd.). Přípravek je vhodné použít, když se chcete vyhnout nepříjemným štípancům, nočnímu bzučení kolem hlavy, dotěrným náletům, ale také si zajistit prevenci proti možným chorobám, které hmyz přenáší bodnutím. Nechte si proto poradit v našem článku. Doporučíme vám, jak vybrat ten nejúčinnější prostředek. Na trhu totiž najdete různé varianty, které se liší například podle formy nebo využití pro konkrétní druh hmyzu.


vyberomat cz repelent predator bio ml

PREDATOR bio spray

Repelent ve formě spreje poskytuje snadnou aplikaci. Lze ho využít i na oděvy a na tělo. Je bez parfemace. Navíc obsahuje složení na bázi přírodních esenciálních silic (uvnitř složka Citridiol), proto je šetrný a vhodný i pro osoby s citlivou pokožkou a pro děti od 2 let. Lze ho využít i jako ochranu pro domácí mazlíčky. Seženete ho v balení o 150 ml.


vyberomat cz productgfx

OFF! Sport rozprašovač

Tento repelent ve formě rozprašovače je vhodný k nastříkání do prostor kolem vás, ale můžete ho využít i k nastříkání na tělo a oděvy. Doporučuje se hlavně při delším pobytu v přírodě, kde vás ochrání až na 8 hodin. Složení je o něco šetrnější (obsahuje látku Icaridin), proto je vhodný i pro děti od 2 let. Je rychleschnoucí a bez zápachu. Seženete ho ve velikosti o 100 ml.


vyberomat cz images

PARA`KITO náramek

Jedná se o repelent ve formě náramku, který poskytuje ochranu proti hmyzu až na 24 hodin. Jedná se o ekologičtější verzi s vyměnitelnými náplněmi, které snadno dokoupíte. Repelent se tak nedostane do přímého kontaktu s pokožkou. Neobsahuje ani chemickou látku DEET. Je proto vhodný i pro velmi citlivé osoby, dokonce i pro těhotné a kojence. Výrobek je voděodolný, můžete se s ním bez problému koupat. Náramek snadno vyberete z 12 designových provedení.


vyberomat cz repelent spray pro deti ml novinka

ASTRID Repelent sprej pro děti

Tento přípravek je ve formě spreje, poskytuje snadnou aplikaci a může přijít do styku s pokožkou. Díky šetrnějšímu složení (uvnitř je látka IR3535) je navíc vhodný i pro děti od 12 měsíců. Poskytuje ochranu proti komárům a klíšťatům až na 8 hodin. Nemastí se a nabízí lehkou parfemaci. Seženete ho ve velikosti o 150 ml.


vyberomat cz imgw

ALPA repelent gel

Přípravek je ve formě gelu, který je ideální na cesty do přírody. Snadno ho nanesete na pokožku, oděvy či na boty. Jeho složení není vhodné pro úplně malé děti ani osoby s výrazně citlivou pokožkou. Obsahuje DEET, aromatické oleje a Geraniol, což může někomu způsobit alergickou reakci. Poskytuje citronovou parfemaci. Seženete ho ve velikosti o 75 ml.


Jak začít s výběrem repelentu

Nejprve se zamyslete nad tím, zda ho vybíráte pro sebe, své dítě, nebo pro celou rodinu. V tomto kroku si také ujasněte, zda někdo z rodiny nemá například citlivější pokožku nebo sklony k alergiím na různá složení. Důležitým parametrem by měla být i délka trvání ochrany repelentu. Dále vybírejte, zda potřebujete větší balení, nebo vám postačí menší (třeba i cestovní) varianta. Chystáte-li se vycestovat do zahraničí, informujte se dopředu o tom, zda v dané krajině není třeba se chránit proti konkrétnímu hmyzu. Tomu pak také přizpůsobte výběr.

vyberomat cz wolfgang hasselmann nzgpgxyhjm unsplash

Repelenty podle formy

Jak již bylo zmíněno v úvodu, repelenty seženete v různé formě. Níže jsme sepsali 5 nejčastějších:

Spreje

Nejčastější forma repelentu na trhu. Jedná se o snadné a rychlé použití. Můžete ho nastříkat kamkoliv, třeba i přímo na pokožku. V takovém případě si ale předem nastudujte složení. Je ideální třeba i na cestování. Tento typ zaručuje ochranu až na několik hodin.

Rozprašovače

Nejsou určené pro kontakt s pokožkou, ale pro postříkání do prostoru, kde vytváří neviditelnou ochrannou bariéru kolem osoby. Jsou vhodné spíše do interiéru nebo na terasu. Do volné přírody vezměte raději sprej nebo jiný druh ochrany.

Nálepky

Tato forma je vhodná pro všechny, kterým vadí například zápach ze spreje či rozprašovače nebo kteří nesnesou přímý kontakt s repelentem na pokožku. Je to tedy vhodné hlavně pro citlivé osoby nebo pro děti. Nálepku jednoduše kamkoliv nalepíte, například na batoh nebo na oblečení. Jedná se ale o jednorázový produkt, který vydrží pár hodin a pak je na vyhození.

Náramky

Náramek můžete navléct na ruku či na kotník a vyrazit bezpečně do přírody. Nemusíte ho ani svlékat během koupání. Nabízí ochranu až na 24 hodin. Na trhu najdete dokonce ekologičtější varianty náramků s vyměnitelnými náplněmi, které navíc nepřijdou do přímého styku s pokožkou.

Repelenty do zástrčky

Další známou formou je repelent, který jen jednoduše vložíte do některé místnosti do zástrčky. To je vhodné k využití pouze do interiéru, například během noci do ložnice. Takový repelent vypouští aromatické látky, odpuzující zvuky či LED světlo. Je to druh elektrického odpařovače, který nepříjemný hmyz odradí a vás chrání neustále i při otevřeném okně nebo i při rozsvíceném světle.

Kromě výše zmíněných najdete na trhu také další repelenty ve formě krému, gelu, roll-onu, ubrousků, tablet, kouřových tyčinek nebo aromalampy. Je jen na vás, která forma vám bude nejvíce vyhovovat.

Výběr podle doby působení

Jedním z hlavních parametrů výběru by měla být doba působení, po kterou vás přípravek chrání proti hmyzu. Většinou se uvádí 2-8 hodin. Vždy to ale ovlivňuje hlavní látka, která je uvnitř obsažena (například DEET, Icaridin a jiné). Po uplynutí doby je třeba, abyste přípravek znovu aplikovali. Zároveň mějte na paměti, že uváděná doba působení je pouze orientační. Mají na ní vliv různé faktory, které ji mohou zkracovat, třeba i zahřátí těla nebo venkovní teplota.

Výběr podle konkrétního hmyzu

Repelenty nepůsobí obecně na všechny druhy hmyzu. Vybírejte i podle konkrétního zaměření, protože některé spreje mohou působit na komáry, ale nebudou účinné proti klíšťatům a naopak. Zaměřte se při výběru na to, kterému konkrétnímu druhu hmyzu se chcete vyhnout. Tento parametr zohledněte i pokud se chystáte někam vycestovat, a to nejen do zahraničí. Zjistěte si, zda to není lokalita, kde je například vyšší výskyt některého konkrétního druhu hmyzu, který by vám mohl znepříjemnit cestu a proti kterému byste se měli raději chránit. V některých rizikových oblastech mohou být dokonce přenašeči nemocí, jako je encefalitida, borelióza, ale i malárie, horečka dengue, zika a další.

vyberomat cz michael guite owyzkc unsplash

Důkladnější výběr

pro těhotné ženy — toto je období, kdy je žena citlivější a měla by na sebe dávat větší pozor a některým výrobkům a látkám se spíše vyvarovat. Většina repelentů má chemické složení. Obsahuje například DEET, což je látka, která může zvyšovat riziko některých onemocnění, především v prvním trimestru. Na trhu najdete ale i přípravky bez DEET. Nebo se zaměřte na čistě přírodní složení.

pro miminka — repelenty u svých nejmenších používejte ale spíše až od 3. měsíce. Vždy si předem nastudujte příbalové informace k výrobku a zaměřte se spíše na čistě přírodní složení bez chemie.

pro děti — je prokázané, že děti mají citlivější pokožku oproti dospělým. Pokud si nevíte rady, zaměřte se na přípravky, které jsou určené přímo pro ně. Takové repelenty jsou určené pro děti od 1-2 let, a mají takové složení, které je citlivé k dětské pokožce, nijak ji nebude dráždit ani vyvolávat alergické reakce. U dětí také dbejte na to, abyste jim přípravek neaplikovali na žádné poranění, ani na dlaně a rozhodně ne do obličeje. Vždy postupujte podle pokynů výrobce.

pro osoby s citlivou pokožkou — čtěte si předem složení a vybírejte spíše šetrné výrobky bez parfemace a alergenů. Případně se zaměřte na repelenty, u kterých máte jistotu, že nepřijdou do přímého kontaktu s pokožkou (rozprašovače, nálepky, repelenty do zástrčky apod).

Látky v běžných repelentech

Mezi nejčastěji používané složky v repelentech, které zajišťují jejich dobu účinnosti, patří tyto zmíněné. Vždy si čtěte předem složení, a to hlavně, máte-li v rodině někoho s citlivou pokožkou nebo vybíráte přípravky pro děti.

DEET — nejčastěji využívaná složka v repelentu, která zajistí, že výrobek účinkuje pár hodin (vždy ale záleží na koncentraci). Zároveň je to ale látka, kterou lze aplikovat na oděv i kůži. Může ale dráždit pokožku, především u citlivých osob a u dětí. Jak již bylo zmíněno v předchozím odstavci, nedoporučuje se použít ani těhotným ženám, a to hlavně v prvním trimestru.

Icaridin — je velmi podobná jako výše zmíněná látka, ale je o něco šetrnější. Repelent díky této složce vydrží déle, ale vždy záleží na použité koncentraci. Někdy se setkáte i se starším označením Picaridin. Látka není nijak dráždivá a je bez zápachu. Často se kombinuje i s DEET (tuto kombinaci najdete spíše v přípravcích určených do exotických oblastí).

IR3535 (ethyl aminoproprionate) — tato látka nijak nedráždí a není škodlivá pro pokožku, proto se doporučuje k využití pro děti a osoby s citlivou pokožkou. Využívá se i v přípravcích pro kojence. Při aplikaci repelentu působí trošku jinak než výše zmíněné. Komár si na vás možná i sedne, ale nebodne.

Citriodiol — látka na bázi přírodních silic, která vychází z látky přirozeně se vyskytující v listech eukalyptu. Vyrábí se přímo z eukalyptového oleje nebo ze synteticky připravovaného citronelalu. Je zde riziko alergické reakce, proto se doporučuje k využití pro děti až od 2–3 let.

Přírodní repelenty

Na trhu najdete také repelenty s přírodním složením, ve kterých nenajdete výše zmíněné látky. Uvnitř najdete účinné odpuzovací složky, hlavně silně vonné éterické oleje. Ty dokáží odpudit hmyz, a zároveň slouží i jako dezinfekce proti případnému bodnutí hmyzem. U takových repelentů se nemusíte bát kontaktu i na větší plochu pokožky.

Můžete si dokonce vyrobit i vlastní přírodní repelenty a odpuzovače. Například pro domácí použití před komáry vám postačí citron. Ten rozkrojte, zapíchejte do něj pár kousků koření hřebíčku a umístěte na stůl. Uvidíte, jak se mu bude hmyz vyhýbat i po dobu několika hodin.

Repelenty pro domácí mazlíčky

Víte, že na trhu existují také repelenty určené přímo pro domácí zvířata? Především pro psy a kočky, na které se často chytají především klíšťata nebo blechy. Většinou se jedná o ultrazvukový odpuzovač, který jednoduše připevníte na obojek. Hmyz je tak odháněný ultrazvukem (za pomoci frekvence elektromagnetických vln), což je pro člověka i zvířata neslyšitelné, ale pro hmyz opravdu nepříjemné a odpuzující. Výjimkou na trhu není ani repelent pro koně. V jednom z minulých článků jsme vám již například shrnuli, jak chránit psa proti parazitům.

Co dělat při bodnutí hmyzem

Myslete na to, že žádná ochrana proti hmyzu nikdy není 100% a ani repelent nás nemusí dostatečně ochránit. Po návratu z přírody či z dovolené se vždy prohlédněte. Především, když naleznete klíště, ihned ho vytáhněte a postižené místo ošetřete. A co dělat v případě, kdy vás bodne komár, včela či jiný hmyz? Takovou situaci byste rozhodně neměli podceňovat. Na trhu jsou dostupné různé spreje, gely a další přípravky, které okamžitě zklidní postižené místo, zmírní zarudnutí či jiné nežádoucí projevy. Zároveň to místo vyčistí a mnohdy i zchladí. Nemáte-li žádný přípravek ihned po ruce, umyjte pokožku studenou vodou a naneste ocet či plátek cibule a nechte působit. Na štípance je dobrý také tea-tree oil.

Závěr

V článku jsme vám přiblížili, jak vybrat repelent podle různých kritérií. Zaměřte se hlavně na formu, která vám bude vyhovovat. Pokud vybíráte pro děti, těhotné nebo osoby s citlivou pokožkou, vybírejte o něco důkladněji. Vždy si předem čtěte složení přípravku, ať vás pak například na dovolené nepřekvapí nepříjemná reakce. Na trhu je mnoho dostupných repelentů, některé jsou opravdu účinné, ale jiné lákají jen na nízkou cenu nebo hezký obal. Takovým se zaručeně vyhněte.

Chystáte-li se někam do zahraničí, rozhodně se vybavte repelentem předem. Někdy se traduje, že lidé si chtějí přípravek koupit až na místě, protože věří, že tam budou účinnější přípravky. Opak je pravdou, v některých, hlavně nevyspělých zemích, repelenty nedosahují takové kvality, kterou získáte u našich výrobků.

Jak se zbavit lupů

Jak se zbavit akné

Jak se zbavit celulitidy

Napsat komentář