Spací pytel, nebo také spacák, využijete na výletě pod stanem i na přespání v turistické ubytovně. Při jeho koupi je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Díky tomu vyberete vhodný spacák na vámi zvolenou aktivitu a teplotu okolí. Na toulkách přírodou pro vás bude důležitá i hmotnost, abyste s sebou zbytečně nenesli zátěž navíc.
Jednotlivé modely se kromě toho odlišují svým tvarem. V článku porovnáme také dostupné materiály a dozvíte se, jak si vybrat vhodnou velikost spacáku pro pohodlný spánek. Podíváme se také na rozdíly mezi spacáky pro muže, ženy a děti. Pro komfort během noci je důležitý také správný výběr s ohledem na teplotní limity, pro které je určen. A dozvíte se i to, jak se o spací pytel starat, aby si co nejdéle udržel všechny své vlastnosti.
Spací pytle podle teploty
Základní členění spacáků vychází z jejich teplotního určení. Proto byste při koupi měli vědět, v jakých podmínkách budete zakoupený model používat.
Letní spacáky
Letní spací pytle jsou určeny pro spaní při vyšších teplotách. Využijete je v letním období, ale i při přenocování v chatě či chalupě. Letní spacáky jsou vhodné pro teploty nad 10 °C.
Zimní spacáky
Zimní spací pytle využijete v teplotním rozsahu -25 °C – 0 °C. Vzhledem k lepším tepelněizolačním vlastnostem mají vyšší hmotnost a objem. V této kategorii najdete i expediční spací pytle určené pro teploty hluboko pod nulou.
Celoroční spacáky
Celoroční spací pytle jsou určeny pro spaní při teplotě od 10 °C do 25 °C. Měli byste se v nich pohodlně vyspat od jara až do podzimu.
Spací pytle podle tvaru
Jednotlivé modely mají také odlišný tvar.
Mumiové spací pytle
Tvar mumiového spacáku připomíná mumii. V dolní části je zúžený a směrem nahoru se postupně rozšiřuje. V oblasti obličeje lze spacák podle potřeby utáhnout. Kopíruje tak tvar lidského těla. Díky tomu zabraňuje zbytečnému úniku tepla.
Dekové spacáky
Dekové spací pytle připomínají svým tvarem přeloženou deku s možností sepnutí protilehlých stran zipem. Jsou vhodné do méně náročných podmínek. V případě potřeby lze takový spacák rozepnout do tvaru deky. Nevýhodou je větší únik tepla a delší ohřívání.
Oválný tvar
Oválný tvar spojuje vlastnosti obou předchozích. O něco více kopíruje lidské tělo, když je ve tvaru deky, ale zároveň mu ponechává více prostoru. Pokud nevíte, co vybrat a jaký tvar vám bude vyhovovat, oválný spacák bude tou nejlepší volbou.
Parametry výběru
Jednotlivé modely je dále třeba porovnávat vzhledem k vašim požadavkům na vlastnosti materiálu, velikost a hmotnost.
Materiál
Pod výrobním materiálem spacáku se skrývá materiál použitý na výrobu jeho výplně. Co se týče vnější vrstvy, důležité je, aby v co nejmenší míře propouštěla vlhkost a umožňovala vnitřní vlhkosti unikat ven. Výplň spacích pytlů se vyrábí ze dvou materiálů.
Peří
Péřová výplň má lepší tepelněizolační vlastnosti a výhřevnost. Péřový spacák se také snadno balí a má nižší hmotnost. Nevýhodou je vyšší nasákavost vlhkosti a změna vlastností peří při navlhnutí. V případě promoknutí bude péřový spací pytel schnout až dva týdny. Péřové vaky však stále patří mezi nejteplejší. Mají také dlouhou životnost. Zároveň jsou dražší než spacáky ze syntetických materiálů.
Syntetika
Nižší částku zaplatíte za spací pytel ze syntetických materiálů. Výhodou je, že ho bez obav mohou používat i alergici. Díky nižší nasákavosti vlhkosti ho využijete i ve vlhčím prostředí. Nevýhodou je vyšší hmotnost a větší objem po sbalení. I životnost je oproti péřovým spacákům kratší. Ze syntetických materiálů se používají dva:
Mikrovlákno — má menší objem a dobré tepelněizolační vlastnosti.
Duté vlákno — má výbornou výhřevnost a větší objem.
Velikost
Velikost spacáku závisí na výšce vaší postavy. Abyste se pohodlně vyspali, měl by mít ten správný rozměr. Velikost spacího pytle je u jednotlivých modelů udávaná označením S, M, L a XL.
Optimální velikost přesahuje vaši výšku přibližně o 15–20 cm. Při menším rozměru byste se mohli v spánku cítit stísněně. Mohlo by se také stát, že byste se nemohli dostatečně zakrýt. Ze stejných důvodů je rezerva nutná do šířky spacáku. Problémem je také příliš velký spací pytel. Prostor byste navíc museli zahřívat, abyste uvnitř udrželi teplo.
Určení
Důležitým faktorem při výběru je i to, pro koho bude spací pytel určený. Mezi modely dekových spacáků pro ženy a muže jsou jen malé rozdíly v designu nebo zateplení chodidel. Větší rozdíly jsou ve tvaru mumiového spacáku. Aby dobře kopírovaly postavu, můžete si vybrat model určený pro konkrétní pohlaví. Kromě toho bývají mumiové spací pytle pro ženy teplejší.
Na trhu najdete i dětské spací pytle. Mají menší rozměry a dobré tepelněizolační vlastnosti. U dražších modelů je možné nastavit také délku.
Hmotnost
Důležitým údajem je hmotnost. Zejména pokud se spacím pytlem na zádech vyrazíte i na delší túry. Každý kilogram navíc by vás po několika kilometrech zbytečně zatěžoval. Váha přímo souvisí s typem spacáku podle teploty.
- Letní spací pytle mají hmotnost 300–500 g.
- Zimní spací pytle váží 950–1 400 g.
- Celoroční spací pytle mají hmotnost 550–900 g.
Teplotní limity
Na každém spacím pytli naleznete označení teplotních limitů, pro které je určen.
Komfortní teplota — rozmezí teplot, při kterém se budete cítit pohodlně.
Limitní teplota — tento údaj informuje o teplotě, při které se otužilejší jedinci budou stále cítit komfortně. Méně otužilým může být mírně chladno.
Extrémní teplota — extrémní teplota informuje o teplotním rozmezí, při kterém u lidí citlivých na chlad může hrozit podchlazení. Otužilejší lidé by v udávané teplotě měli přečkat noc bez následků na zdraví.
Tyto teplotní údaje je třeba vzít v úvahu ve spojení s vaším vnímáním chladu. Pokud patříte mezi ty zimomřivější, raději si vyberte teplejší spacák. Několik stupňů k těmto údajům se doporučuje přidat i ženám. Stupně navíc by měli přidat i lidé silnější postavy, protože vyšší váha stlačuje materiál spacáku, což snižuje izolační vlastnosti.
Jak pečovat o spacák
Spací pytle mají omezenou životnost. Modely se syntetickou výplní začínají ztrácet své vlastnosti již po 3–4 letech. U péřových spacáků můžete počítat s delší životností. Abyste mohli spacák používat udávanou dobu, dodržujte několik zásad.
- Po návratu domů spací pytel hned neodkládejte. Nejdříve ho zavěste, aby se z něj odpařila nahromaděná vlhkost.
- Pokud odkládáte spacák na delší dobu, nezatlačujte ho do vaku. Lépe uděláte, pokud jej volně poskládáte. Jednotlivým vláknům výplně tak dopřejete více prostoru a nebudou se mačkat nebo lámat.
- Spací pytel perte v rukou s prostředkem vhodným na praní výplně. Nepoužívejte aviváž. Neperte ho častěji než jednou za rok. Vhodné není ani chemické čištění, bělící prostředky a žehlení. Pokud se rozhodnete pro praní v pračce, vyberte program určený pro jemné prádlo s maximální teplotou 30 °C.
- Po praní ho nesušte v sušičce. Vhodnější je vyvěšení na šňůry na sušení prádla. Pro rychlejší vysušení ho rozprostřete do co největší plochy.
Závěr
Na trhu najdete mnoho modelů spacáků. Odlišují se několika vlastnostmi. Při výběru si nejdříve odpovězte na otázku, v jakém ročním období a v jakém prostředí ho budete využívat. Kromě toho se budete muset rozhodnout pro konkrétní typ a tvar spacáku. Nezapomeňte na výběr vhodné velikosti a teplotního rozmezí. Jestli jste se rozhodli pro mumiový spacák, všimněte si také, pro které pohlaví je určený. Speciální kategorií jsou spací pytle pro děti. Najdete mezi nimi i modely, které je možné podle potřeby zkrátit a prodloužit. Jezdíte-li na pěší nebo cyklistické túry, důležitá je také hmotnost spacáku.
Každý výrobek má svou životnost. Stejně je tomu i u tohoto typu výrobku. Při používání proto nezapomeňte dodržovat zásady správné péče. Díky tomu si jeho materiál zachová své vlastnosti.
Plánujete cestu nebo kempování? I tyto články určitě oceníte:
zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!