Jak vybrat indukční sporák

Indukční sporák patří ke špičce ve světě sporáků. Spojení indukční varné desky a trouby s množstvím různých programů přinese vašemu vaření nový rozměr. Výhodou indukce je, že je rychle připravená na vaření. Jelikož nedochází k nechtěnému úniku zbytkového tepla do okolí, spotřebovanou energii naplno využijete na vaření. Kromě indukčního sporáku si můžete vybrat i samostatnou indukční varnou desku a troubu si k ní už dokoupíte samostatně. Toto řešení je vhodné například tehdy, když nechcete mít varnou desku a troubu v kuchyni na jednom místě. Můžete je ale umístit i přímo nad sebe.

Abyste vybrali spotřebič, který přesně pasuje do vaší kuchyně a naplní veškeré požadavky, zkontrolujte před koupí podrobně parametry. Zaměřte se na rozměry, počet plotýnek, energetickou účinnost, výkon i příkon. Při vaření je důležitá i bezpečnost. Zkontrolujte proto, jaké bezpečnostní pojistky má spotřebič, který jste si vyhlédli. Během vaření vás určitě potěší i praktické vychytávky, které vám ho zpříjemní a zjednoduší.

Proč se rozhodnout pro indukční sporák

Indukční sporák se od okamžiku, kdy byl jen technologickou novinkou, stal oblíbeným spotřebičem mnohých zákazníků. Není to jen kvůli modernímu vzhledu, který elegantním způsobem dotváří design každé kuchyně. Jeho používání vám přinese mnoho výhod:

  1. Indukční sporák přináší úsporu elektrické energie při vaření. Indukce zahřívá dno nádoby, které potom zahřeje obsah. Všechno teplo se využije tam, kde ho potřebujete.  
  2. Oproti klasickému elektrickému sporáku je mnohem rychleji připravený k použití.
  3. Rychleji a citlivěji reaguje na změny teploty.
  4. Při každodenním používaní oceníte jeho jednoduché čištění.
  5. Okolí plotýnky se nezahřívá, což zvyšuje bezpečnost při vaření.
  6. Jídlo se po případném vyklopení nepřipaluje.
  7. Když hrnec seberete ze sporáku, přívod tepla se přeruší. Indukční varná deska se také sama vypne, když ji nepoužíváte.

Jestli jste se rozhodli pro indukci, myslete na to i při výběru hrnců. Vybírejte hrnce s feromagnetickým a plochým dnem. Takové nádobí bývá označené symbolem cívky s několika vlnovkami za sebou nebo slovně. Pokud si nejste jistí, zda je hrnec na indukční sporák opravdu vhodný, přiložte na jeho dno magnet. Když se udrží, dno je feromagnetické. Chcete-li výhody indukčního ohřevu využívat naplno, vybírejte také správnou velikost hrnce vzhledem k velikosti používané plotýnky.

Při koupi tohoto druhu sporáku nebo varné desky počítejte s tím, že jejich instalace a umístění je složitější. Měl by je zapojit odborník.

Podle čeho vybírat

Jestli vám má sporák opravdu dobře a spolehlivě sloužit, před tím, než si ho přivezete domů, věnujte pozornost jeho výběru. Porovnejte jeho rozměry, příkon, energetickou třídu, výkon i jiné parametry.

Vestavěný, nebo volně stojící indukční sporák

V prvním kroku výběru zvažte, zda se do vaší kuchyně hodí spíše vestavěný, nebo naopak volně stojící spotřebič.

Volně stojící indukční sporák

I indukční sporáky se prodávají jako volně stojící spotřebiče, které nemusíte zabudovávat do kuchyňské linky. Takový spotřebič si v případě stěhování snadno vezmete s sebou. Vzhledem k vyšší ceně tohoto typu sporáku to může být výhoda. Nevýhodou je, že se v okolí sporáku bude usazovat špína a napadané zbytky jídel z vaření. Jelikož se sporák nedá dokonale spojit s linkou, budete muset těžko dostupný prostor mezi nimi umývat.

Vestavěná indukční deska a trouba

Kvůli praktičnosti a čištění a také elegantnějšímu vzhledu je častější volnou koupě vestavěných spotřebičů. Indukční desku a troubu seženete i v setu, aby spolu navzájem ladily. Koupí setu často ušetříte i na ceně. Kromě toho získáte řešení, které bude doslova šité na míru vaší kuchyni. Zabudováním spotřebičů do kuchyňské linky využijete každý centimetr místa. To oceníte nejen v malém prostoru, ale i při uklízení po vaření. Nečistoty jednoduše setřete hadříkem z okolí varné desky.

Rozměry

Rozměry sporáku nebo varné desky závisí na dvou faktorech. Prvním je počet osob, pro které vaříváte. Běžné čtyřčlenné rodině bude vyhovovat varná deska nebo sporák se čtyřmi plotnami. Pro více nebo méně osob najdete v nabídce na trhu varné desky od dvou do osmi varných ploch. Vhodný model si tak najdete, ať už bydlíte v malé garsonce, či v rodinném domě.

Druhým faktorem jsou rozměry místa, kam spotřebič umístíte. Indukční sporáky se vyrábí v rozměrech 50–60 cm do šířky. Na této ploše bývají umístěné čtyři plotýnky. Máte-li víc místa, snadno vyberete varné desky až do rozměru 90 cm do šířky. V této šířce už budete mít k dispozici až osm plotýnek.

Příkon

Příkon udává množství elektrické energie, kterou indukční sporák spotřebuje. U těchto spotřebičů zároveň platí, že s příkonem stoupá i výkon. Sporák s vyšším příkonem se rychleji ohřeje.

Výkon

Minimální výkon pro dostatečně rychlé vaření je 7 000 W. Spotřebiče s nižším výkonem se ohřívají pomaleji, čímž se prodlouží i příprava pokrmů. Vaříte-li najednou na více plotýnkách, vybírejte raději spotřebiče s výkonem nad 7 000 W.

Napájení

Jestli kupujete sporák do bytu, zkontrolujte si, zda může být napájený jednofázovým proudem (230 V). Do domu si můžete dovolit vybrat i model se zapojením do trojfázové zásuvky. Při současném používání varné desky i trouby tak nebude docházet k přetěžování elektrických obvodů.

Energetická účinnost

Údaj o energetické účinnosti sporáků najdete na energetickém štítku. Vyberete-li spotřebič ve vyšší třídě, při koupi nejspíš zaplatíte o něco víc, ale vynaložené náklady se vám nakonec vrátí na úspoře energií. Nejúspornější jsou indukční sporáky v třídě A+++.

Bezpečnost

U každého spotřebiče hraje zásadní roli také bezpečnost. Neplatí to jen pro rodiny s malými dětmi. Před nákupem zkontrolujte bezpečnostní prvky sporáku či varné desky. Mezi nejčastější funkce, se kterými se setkáte, jsou:

Ukazatel zbytkového tepla — ten vás informuje o tom, že je plocha na vaření stále teplá.

Dětská pojistkauzamkne ovládací panel, aby ho dítě nedokázalo samo zapnout.

Ochrana proti protečení — jestli vám z hrnce vyteče tekutina, aktivní plotýnka se automaticky vypne.

Automatické vypnutí — zapomenete-li plotýnku vypnout, tato funkce to udělá za vás.

Ochrana před vznícením oleje — tato funkce zajišťuje, že se varná zóna nenahřeje na víc jak 300 °C. Tato teplota je hranice, která vás ochrání před vznícením oleje.

Detekce nádobí — když z varné desky odeberete nádobí, automaticky se vypne.

Rozpoznání prázdného hrnce — když omylem položíte na zapnutou plotýnku prázdný hrnec, tato funkce automaticky sníží její výkon.

Detekce přepětí a podpětí — detekce chrání spotřebič před poškozením.

Ovládání a funkce

Ovládání sporáku a varné desky by mělo být jednoduché. Deska bývá ovládaná nejčastěji dotykovými tlačítky a trouba spíše mechanicky. Indukční sporáky mají také více funkcí, které vám jeho používání ulehčí.

Časovač

Časovač vám umožní nastavit si dobu vaření a po jejím uplynutí vás upozorní signálem. Nemusíte si tak nastavovat časovač vaření na jiném zařízení. Klidně se věnujte

Stop and go

Má-li indukční sporák tuto funkci, můžete kdykoliv průběžně pozastavit vaření. Když se vrátíte, zapnutím se spustí ten samý program, jaký jste použili před tím.

Rozpoznání velikosti hrnce

Tato funkce šetří spotřebu energie. Jestli na varnou plochu postavíte hrnec s menším dnem, indukční varná deska to rozpozná. Na základě toho soustředí teplo jen na plochu, kterou využíváte. Nedochází tak ke zbytečnému úniku tepla.

Zesilnění výkonu

Zesilnění výkonu slouží na rychlé zvýšení výkonu ve zvolené varné zóně. Umožňuje tak rychlejší efektivnější vaření. Tuto funkci oceníte například, když potřebujete dát rychle vařit vodu nebo těstoviny na polévku. Po několika minutách se výkon opět sníží na běžný, aby nedošlo k přehřátí spotřebiče.

ECO

Funkce ECO využívá zbytkové teplo při dovařování pokrmů. Šetří tak spotřebu energie.

Přesná teplota

Některé indukční varné desky umožňují nastavení přesné teploty vaření s rozmezím až na 1 °C. Přesná teplota vám umožní jednodušší přípravu některých pokrmů. Bez problému si nastavíte vhodnou teplotu na roztápění čokolády, smažení palačinek nebo udržení teplého jídla při jeho dovaření.

Synchronizace s digestoří

Koupíte-li si digestoř od stejné značky, snadno si tak vyberete takový model, který se dá synchronizovat s varnou deskou. Výkon digestoře nastavíte s ohledem na intenzitu vaření.

Závěr

Indukční sporák a indukční varná deska vám, kromě elegantního designu, nabízí rychlou a úspornou přípravu jídel. Před koupí se informujte o konkrétním typu, hlavně o rozměrech a počtu zón na vaření. Měl by vás zajímat také příkon, výkon a energetická účinnost. I když tyto sporáky patří mezi úsporné spotřebiče, i tady existují rozdíly ve spotřebě energie. Doporučujeme vám proto vybírat spotřebiče v energetické třídě A+ až A+++. Indukční sporáky bývají vybavené několika bezpečnostními funkcemi. Kromě toho máte na jednotlivých modelech k dispozici doplňkové funkce, které během vaření zaručeně využijete.

Při používaní indukčního sporáku dbejte na správnou údržbu. Není vhodné, abyste používali abrazivní čisticí prostředky. Místo toho používejte speciální prostředky nebo vlhčený hadřík spolu s utěrkou z mikrovlákna.

Přečtěte si další inspirativní články pro vás:

Jak vybrat varnou desku

Jak vybrat sporák

Jak vybrat digestoř

Napsat komentář