Jak vybrat nejlepší hrnec

Kvalitní hrnce na vaření patří k základnímu vybavení domácnosti. I když se na první pohled může zdát, že mnohem důležitější, než hrnec je jídlo, které se v něm vaří, nemusí to být vždy tak. Při vaření jistě oceníte hrnec, ve kterém se jídlo nepřipálí a zároveň dobře vede teplo. Také zdravá jídla s minimálním množstvím tuku není možné uvařit v jakémkoliv hrnci. Moderní hospodyňky bude navíc zajímat i možnost použití na indukční desce a mytí v myčce.

Abyste si vybrali hrnce, které vyhovují všem vašim potřebám, podívejme se na jednotlivé vlastnosti, které byste měli zvažovat při výběru.

Typy hrnců

Na úvod vám přiblížíme všechny typy hrnců, které na trhu najdete:

Klasické hrnce

Klasické hrnce jsou hrnce, které používali již naši praprarodiče. Jsou určeny na vaření na sporáku. I když se dnes samozřejmě při jejich výrobě používají modernější materiály, podstata přípravy jídel je stejná.

Tlakové hrnce

Tlakové hrnce jsou určeny na rychlejší přípravu jinak časově náročnějších jídel. Kvůli vysokému tlaku, který při vaření v hrnci vzniká, jsou jednotlivé modely vybaveny bezpečnostními ventily, které umožní jejich otevření až po poklesu tlaku uvnitř nádoby.

Elektrické hrnce

Elektrické hrnce nepotřebují na vaření sporák. Fungují jako samostatné kuchyňské spotřebiče. Při vaření je stačí zapojit do elektrické sítě. Známe několik typů elektrických hrnců:

Rýžovary

Jak již název napovídá, rýžovar je určen pro snadnější přípravu rýže. V rýžovaru se rýže vaří v páře. Navíc se nelepí na stěny hrnce. Při jeho používání jistě oceníte i to, že se po dovaření sám vypne.

Parní hrnce

Parní hrnce ocení každý, kdo má rád zdravé pokrmy s vysokým obsahem vitamínů a minerálů. Díky přípravě v páře se kromě výživných látek zachová i přirozená chuť potravin. Výhodou tohoto typu hrnců je také to, že v nich můžete vařit několik jídel na jednou. Ještě více o tomto typu hrnců se dočtete v článku Jak vybrat nejlepší parní hrnec.

Elektrické pánve

Pro přípravu pokrmů kdekoli, ať už doma, na chatě či dovolené, oceníte výhody elektrické pánve. Ty se vyrábějí s nepřilnavým dnem. Potraviny v nich můžete péct, zapékat, dusit, smažit i vařit.

Remosky

Remosky využijete na smažení, grilování, dušení a zapékání. Podobně jako u elektrických pánvích, i jejich výhodou je skladnost a snadné přenášení.

Elektrické tlakové hrnce

Elektrické tlakové hrnce pracují na stejném principu jako tlakové hrnce. Jídlo je v nich uvařené opravdu rychle. A to i tvrdší typy masa nebo luštěniny. Elektrické tlakové hrnce vám usnadní vaření množstvím výchozích programů. Jejich výhodou je také jednoduché mytí.

Zavařovací hrnce

Elektrické zavařovací hrnce využijete nejen na zavařování. Můžete v nich také vařit jídla anebo horké nápoje. Díky praktickým funkcím vám usnadní i samotný proces zavařování. Bližší informace o zavařovacích hrncích najdete v článku Jak vybrat nejlepší zavařovací hrnec.

Fritovací hrnce

Fritovací hrnce využijete, pokud máte rádi smažená jídla. Pokrmy se v nich osmaží rovnoměrněji než na pánvi. Snižují také riziko připálení. Výrobci fritovacích hrnců mysleli i na ty, které odrazuje vysoký obsah tuku. Pro ně jsou určeny teplovzdušné fritovací hrnce. Více informací o fritovacích hrncích máme pro vás v článku Jak vybrat nejlepší fritovací hrnec.

Pomalé hrnce

Pomalý hrnec potraviny pomalu zahřívá až těsně pod bod varu. Po zbývající čas udržuje stálou teplotu do 95 °C. Vaření je opravdu pomalé, tak jak to napovídá i název hrnce. Podle druhu množství potravin se jídlo připravuje od 3 do 10 hodin. Pokud se vám to zdá být příliš dlouho, možná vás přesvědčí výhody pomalého vaření. Více informací o pomalých hrncích máme pro vás v článku Jak vybrat nejlepší pomalý hrnec.

Hrnce podle typu sporáku

V další části článku se budeme věnovat výběru klasických hrnců. Pokud kupujete klasické hrnce, prvním krokem je výběr podle typu sporáku. Pokud máte plynový, nebo elektrický sporák, můžete si vybrat hrnec z jakéhokoliv materiálu.

Pozornější byste však měli být, pokud kupujete hrnce k indukčnímu ohřevu. V takovém případě budete potřebovat hrnce s feromagnetickým dnem. Tento materiál bývá označen u některých výrobců i slovně, většina ale používá k označení symbol cívky s několika vlnovkami za sebou. Feromagnetické dno hrnce poznáte jednoduchým testem pomocí magnetu – magnet se po přiložení na dně hrnce udrží.

Při výběru hrnců předem myslete na to, zda je budete používat jen na sporáku, nebo také v troubě. V takovém případě volte materiály, které odolají vysokým teplotám nebo si vyberte hrnce s odnímatelnými madly.

Hrnce podle parametrů

Při koupi hrnců by vás mělo zajímat několik základních parametrů.

Objem hrnce

Objem hrnce je důležitý z hlediska množství pokrmů, které v něm chcete připravovat. Jelikož se i ve vícečlenné rodině ne vždy vaří pro všechny, nejvýhodnější je pořídit si sadu hrnců. Tak budete mít vždy po ruce hrnce několika velikostí. V případě potřeby si pak dokoupíte jeden nebo dva menší či větší hrnce.

Pokud potřebujete odhadnout velikost hrnce, například na vaření polévky byste na jednu osobu měli počítat s objemem 0,5 l. Při vaření těstovin je třeba na 100 g použít 1 l vody. Při dušených pokrmech můžete počítat s menším objemem na osobu.

Materiál hrnců

Jednotlivé materiály, které se při výrobě hrnců používají, se od sebe liší svými vlastnostmi.

Smaltované hrnce

Smaltované hrnce využijete na všech typech varných desek. Jsou také vhodné do myčky. Mnohé k jejich koupi láká také množství různých designů, ze kterých se dá vybírat, a příznivá cena. Nevýhodou je menší odolnost vůči mechanickému poškození a příliš prudké změně teploty.

Nerezové hrnce

Nerezové nádobí také patří mezi cenově méně náročnou volbu. Výhodou nerezu je i to, že neabsorbuje pachy. Můžete ho používat na všechny typy varných desek i v myčce nádobí. Nevýhodou může být o něco nižší vodivost tepla u méně kvalitních modelů.

Litinové hrnce

Litina výborně vede teplo. Kromě sporáku ji můžete používat i v troubě. Výhodou je také to, že litina patří k nepřilnavým materiálům. Hrnec má navíc dlouhou životnost a lze ho mýt i v myčce. Nevýhodami mohou být vyšší cena a hmotnost.

Titanové hrnce

Pokud hledáte hrnce, které vám vydrží po celý život bez poškození, kupte si titanové hrnce. I když jsou nejdražšími na trhu, jejich cenu vyváží kvalita a zdravá příprava pokrmů. V titanovém hrnci můžete klidně vařit zcela bez tuku nebo ho jen jemně potřít olejem. Výhodou je také snadné čištění a vhodnost pro všechny typy varných desek.

Keramické hrnce

Keramický povrch se používá na vnitřní stranu hrnců. V keramickém hrnci se vám jídlo jen tak nepřipálí. Můžete v něm vařit zcela bez nebo na minimálním množství tuku. Keramický hrnec je vhodný i na vaření rýže. Rýže se v něm nepřilepí o dno a stěny hrnce. Díky nepřilnavému povrchu se rovněž keramické hrnce snadno čistí. Nevýhodou je náchylnost na poškození kovovými předměty. Na tento povrch se proto doporučuje používat teflonové nebo dřevěné nástroje.

Teflonové hrnce

I teflon je materiál, který se používá na vnitřní stranu hrnců. Patří k nepřilnavým povrchům. Výhodou je také jeho snadné čištění a možnost mytí v myčce. Teflonové nádobí je většinou vhodné pouze na plynové a elektrické sporáky. Nevýhodou je riziko poškození teflonu kovovými nástroji. Při vaření je proto třeba používat vhodné nástroje.

Tipy na závěr

I takové běžné nádobí, jakým je hrnec, potřebuje při výběru vaši pozornost. Aby se vám v něm dobře vařilo a nemuseli jste po čase dokupovat nový, zamyslete se nad jeho parametry. Samozřejmě, že budete potřebovat zvolit vhodný objem. Záleží také na typu varné desky, kterou používáte a způsobu, jakým jídlo připravujete. Ne každý materiál hrnce je totiž vhodný pro vaření bez použití tuku. A ne každý materiál můžete vložit do trouby.

Při výběru je důležitá také vnitřní strana hrnce. Bude od ní záviset způsob přípravy jídla a také to, jaké nástroje budete moci používat při vaření. Pokud si chcete užívat vaření bez nutnosti vašeho dohledu, můžete si kromě klasických hrnců vybrat elektrické hrnce.

Napsat komentář