Hodinky s mnoha funkcemi se v poslední době stávají velkým hitem. Jsou nejen pěkným módním doplňkem, ale také velmi užitečným pomocníkem. Na displeji zobrazují kromě času i spoustu dalších užitečných informací, které nám usnadňují život. Vždyť není nic lehčího, než podívat se na ruku a přečíst si e-mail, využívat GPS navigaci nebo si přečíst, kolik kroků jste za den už udělali. Je toho ale mnohem víc. Problémem je, že v současnosti je trh zaplaven množstvím různých výrobků, přičemž každý z nás touží po něčem jiném, co by dokonale vystihlo jeho vkus nebo potřeby. Co byste měli při výběru inteligentních hodinek zohlednit? V článku jsme pro vás připravili přehled informací, na jejichž základě se snadněji rozhodnete a vyberete si pro sebe to nejlepší.
Ještě předtím, než si zajdete do obchodu pro své vytoužené hodinky, ujasněte si, co od nich vlastně očekáváte a jaké jsou vaše potřeby. Jste například techničtí nadšenci? V tom případě jistě rádi sáhnete po softwarových a technických vychytávkách. Samozřejmě tomu bude odpovídat i cena. Nebo si potrpíte na vzhled hodinek? V tom případě pro vás bude nejdůležitější pěkný displej a stylový řemínek. Sportovci zase rádi sáhnou po pomocníkovi, který jim bude měřit a monitorovat jejich pohybové aktivity. Také byste si měli zodpovědět otázku, kolik jste ochotni do hodinek investovat. Cena je velmi variabilní, nejlevnější koupíte za pár stovek korun, ale existují i takové, které se pohybují v řádech deseti tisíc korun.
Základní typy inteligentních hodinek
Hlavní a nejdůležitější kritérium, na jehož základě inteligentní hodinky rozdělujeme, je účel jejich používání.
Sportovní inteligentní hodinky
Tento typ hodinek přebírá funkci sport-trackerů, navíc jsou ale propojitelné s vašim chytrým telefonem. Liší se podle sportovního zaměření, počtu funkcí, způsobu měření tepové frekvence, výdrže baterie či ceny. Nabízejí široké možnosti sportovních funkcí a monitorování zdravotního stavu během celého dne. Jejich možnosti a funkce jsou tak rozsáhlé, že jim věnujeme samostatný článek. Přečtěte si, jak vybrat sportovní chytré hodinky.
Stylové inteligentní hodinky
Tento typ hodinek ocení především ti, kdo si potrpí na eleganci. Většinou mají displej s ručičkovým ciferníkem a jsou vyrobené z dražších materiálů. Řemínek je obvykle pěkně zdobený ušlechtilým kovem nebo kůží. Jsou vynikajícím a také užitečným módním doplňkem, který se hodí pro každodenní nošení do práce nebo i na společenské události. Jejich jedinou nevýhodou je vyšší cena.
Dětské inteligentní hodinky
Díky tomuto typu hodinek budete mít své ratolesti neustále pod dohledem. Jejich nejdůležitější součástí je totiž zabudovaný GPS lokátor, který neustále monitoruje pohyb. Také je zde možnost volání na vybraná čísla a pro případ potřeby disponují i SOS tlačítkem. Samozřejmostí je jednoduché ovládání přizpůsobené dětem a pěkný design.
Apple Watch
Pokud máte iPhone, tak Apple Watch jsou tou nejlepší volbou. Stavějí totiž na vzájemné perfektní kompatibilitě. Nabídka funkcí je opravdu bohatá – senzor srdečního tepu nebo podpora pro Siri v iPhone je samozřejmostí. Také dokážou zobrazit oznámení, příchozí zprávy, hovory … Některé modely, jako například Apple Watch Series 3 a 4, umožňují i přímé volání. Pokud však máte smartphone například s operačním systémem Android, tak si je moc neužijete. Hodinky běží totiž na WatchOS (operační systém od společnosti Apple). Koupit si je můžete v 42 mm a 38 mm variantě, ale počítejte s vyšší cenou. Ta se pohybuje v cenové hladině průměrně okolo 6 000–10 000 Kč.
Na které parametry si třeba dát pozor?
Jak jsme zmínili v úvodu článku, při výběru inteligentních hodinek nejprve promyslete, na co je vlastně plánujete používat. Mezi jednotlivými typy je totiž velký rozdíl v parametrech, funkcích a samozřejmě i v ceně. Abyste si zbytečně nekoupili výrobek, který naplno nevyužijete a jen ho zbytečně přeplatíte. Pokud již máte v typu hodinek jasno, začněte uvažovat nad parametry a funkcemi. Samozřejmě i v tomto případě platí, že čím lepší parametry a více funkcí, tím je cena vyšší.
Kompatibilita se smartphonem
Tady nejde ani tak o parametr, jako spíše o upozornění, abyste ještě před koupí zvážili kompatibilitu hodinek se svým smartphonem. Inteligentní hodinky jsou, podobně jako smartphony a tablety, založené na operačních systémech. Kromě odlišností v samotném uživatelském prostředí jsou sice inteligentní hodinky kompatibilní s různými značkami a modely telefonů, ale operační systém hodinek je daný. Hlavně co se týče aplikací nebo různých doplňků, které je do nich možné nainstalovat. Před koupí proto doporučujeme vždy ověřit, zda bude výrobek plně nebo alespoň částečně spolupracovat s vaším smartphonem.
Operační systém
Podobně jako u dalších technických výtěžcích moderní doby, i v případě inteligentních hodinek je třeba, abyste zvážili operační systém. Nabídka je široká. Riziko spočívá zejména v tom, že zatímco některé si jsou podobné, další se od sebe velmi liší. Proto je důležité, abyste si dobře vybrali, na tom pak totiž závisí fungování hodinek.
Operační systémy můžeme v obecné rovině rozdělit na otevřené a uzavřené. U toho prvního je velkou výhodou, že ho používá více výrobců, přičemž umožňuje stahovat i další aplikace, díky kterým získávají hodinky na funkčnosti. Uzavřené operační systémy jsou pouze pro jednoho výrobce – operační systém nemůže nikdo jiný využívat. Proto v tomto případě můžete využít pouze funkce, které výrobce do zařízení nainstaloval nebo které později přidá. Je proto jasné, že preferovanou možností je rozšířenější a osvědčenější otevřený systém.
Mezi nejčastěji využívané operační systémy můžeme zařadit Android Wear – obdoba operačního systému Android u smartphonů. Zde je zaručena kompatibilita se smartphony, které fungují na platformě Androidu 4. 3. a výše. Za jejich největší nevýhodu však lze považovat vyšší spotřebu energie a menší výdrž baterie.
Dalším velmi rozšířeným systémem je WatchOS od společnosti Apple. V souvislosti s ním opět připomínáme, že jde skoro o nutnou volbu, pokud vlastníte smartphone od Apple. Jinak hodinky nebudete moci využívat naplno. Je tu garantována absolutní kompatibilita s telefonem s podobným a jednoduchým ovládáním. Velkou výhodou je, že nabídka aplikací je vskutku obrovská. Menší chybičkou na kráse, podobně jako u Android Wear, je menší výdrž baterie.
V neposlední řadě je tu ještě zástupce společnosti Samsung – Tizen. Je velmi užitečným pomocníkem zejména v případě, pokud máte více výrobků této značky. Snadno se ovládá, avšak jeho nevýhodou je, že nabídka aplikací pro něj není tak bohatá, jako u předešlých dvou operačních systémech. Na rozdíl od nich vám však nabídne vyšší výdrž baterie.
Výdrž baterie
Kapacita baterie je dalším důležitým parametrem, který je třeba zvážit. Sice minimem, které lze ještě tolerovat je výdrž jeden den, ale určitě je příjemnější, pokud baterie vydrží alespoň řádově dny. Zde je však problém podobný jako v případě mobilních telefonů. Čím více jsou totiž hodinky nabité funkcemi a čím mají kvalitnější displej, tím jejich výdrž klesá. Paradoxně tedy levnější hodinky vydrží déle nabité. V tomto případě je proto třeba hledat kompromis. Bohužel nejde přesně stanovit, jak dlouho zrovna vám vydrží nabité hodinky na jedno nabití. Jejich výdrž závisí zejména na tom, jak intenzivně je budete používat. Například to, že mají hodinky kapacitu baterie 350 mAh, ještě neznamená, že vydrží výrazně déle než hodinky s kapacitou baterie 210 mAh. Nejlepší je považovat tyto hodnoty pouze jako orientační a raději brát v tomto směru důležité rady ostatních uživatelů.
Displej
Displej je dominantou hodinek a tvoří jejich nejdůležitější část. Tvoří takové centrum příjmu informací a zároveň i jejich ovládání. Proto je důležité zohlednit zejména jeho rozlišení a velikost. Také je důležité, aby byla obrazovka jasně čitelná venku za světla, ale i za každého počasí. V tomto směru pomáhá vysoký jas a dostatečný kontrast. Na rozdíl od mobilních telefonů zde věrné podání barev není až tak důležité. A s jakými technologiemi se v případě displeje můžete setkat? Nejčastěji jde jen o dva typy. Prvním je IPS – starší a méně nákladná varianta, která se vyskytuje především u levnějších modelů hodinek. Jejich nevýhodou je horší zobrazení černé barvy. Druhým typem je OLED – novější a nákladnější varianta. Její výhodou je živé podání barev a vynikající pozorovací úhly. Má však vyšší nároky na energii a samozřejmě i vyšší cenu.
Design
Zajímavým designem vyniká zejména stylový typ inteligentních hodinek. V podstatě se můžete setkat buď s hodinkami s kulatým, nebo hranatým designem. Dalším faktorem, který se v souvislosti s designem zohledňuje, je forma zobrazení ciferníku. Většina ze současných modelů hodinek ho umožňuje měnit. Podle nálady tak můžete přeskakovat z digitálního na klasický a opačně. Samozřejmostí je i nastavení barev či stylu ciferníku. Totéž lze udělat například i s řemínkem, nejen s jeho barvou, ale například i s materiálem, ze kterého je vyroben.
Odolnost proti vodě a prachu
V neposlední řadě je tu ještě otázka odolnosti. Většina dražších modelů inteligentních hodinek je do jisté míry odolná vůči průniku prachových částic i proti průniku vody. Tato odolnost se označuje tzv. IP stupnicí – stupeň krytí. Stejná stupnice se používá i u mobilních telefonů. V praxi to znamená, že čím vyšší číslo, tím vyšší odolnost. A samozřejmě se to odrazí i na ceně.
Užitečné funkce a aplikace
Tou nejhlavnější funkcí je propojení se smartphonem. Bez toho jsou tyto hodinky pouze takovým polovičním pomocníkem. Pak vám hodinky podle modelu umožní například zobrazovat oznámení z telefonu, události v kalendáři, přehrávat hudbu, telefonovat, číst zprávy a e-maily, prohledávat sociální sítě a internet. Některé modely dokonce disponují slotem na SIM kartu, takže dokážou fungovat zcela nezávisle na mobilním telefonu.
Monitorování zdravotního stavu. O to se stará především funkce – měření srdeční tepu, kterou již disponuje většina modelů, včetně těch levnějších. Měření je přesné pouze za předpokladu, že je vaše ruka právě v klidu a nehýbe se. Pokud vás ale zajímá monitorování tepové frekvence během sportovní aktivity, je potřeba si k hodinkám dokoupit a připojit hrudní pás. Dostanete pak přesnější hodnoty.
Monitorování denních aktivit prostřednictvím senzorů jako je gyroskop, akcelerometr, měřič tepové frekvence nebo GPS modul. Údaje z těchto senzorů se pak shromažďují a vyhodnocují, ať už přímo v hodinkách, nebo prostřednictvím mobilního telefonu. Výsledkem je přehled počtu kroků za den, překonané vzdálenosti, doba aktivity či kvalita spánku. Díky zabudované GPS si můžete zpětně zobrazit přesnou trasu, po které jste se pohybovali.
Možná vás bude zajímat také možnost fotografování. Některé dražší modely hodinek tuto funkci mají, ale určitě vám to fotografování pomocí mobilního telefonu nenahradí. Počet megapixelů se totiž v jejich případě pohybuje jen něco v rozmezí 2 až 4. Jde tedy skutečně pouze o okrajovou funkci.
A jak to je s aplikacemi? Které jsou užitečné? U těch dražších modelů si můžete skutečně vybírat. Mezi nejzajímavější například patří CloudPlayer – přehrávač hudby z mobilních úložišť jakými jsou Dropbox nebo Disk Google. Dále tu je Evernote – pomáhá utřídit poznámky a připomínky. Ti, co rádi cestují, jistě ocení TripAdvisor – recenze, hodnocení a názory na turistická letoviska a hotely. Pro sportovně založené jsou zde aplikace jako RunKeeper nebo Endomondo – zaznamenávají sportovní výkon a porovnávají ho s přáteli. Aplikace Wear Audio Recorder zase umožní rychle nahrát zvuk z okolí (pokud je v hodinkách zabudovaný mikrofon) a uloží jej na Disk Google nebo Dropbox.
Několik praktických rad na závěr a shrnutí
V článku jsme již zmínili, že před výběrem inteligentních hodinek byste si měli nejdřív promyslet, kolik jste ochotni do hodinek investovat. Od ceny se totiž přirozeně odvíjejí i možnosti daného modelu. Čím vyšší cena, tím větší zábava. Samozřejmě ne každý potřebuje rovnou ty nejdražší hodinky plné zajímavých funkcí. Jaký zvolit kompromis? Co je opravdu užitečné a co už je pro mnohé jen zbytečným luxusem? Připravili jsme pro vás několik užitečných typů, jak si pro sebe vybrat ty nejlepší hodinky.
- Zvažte výběr modelu hodinek podle jejich plánovaného účelu používání. Pokud si například potrpíte na eleganci a módní doplňky, sáhněte po stylových hodinkách s pěkným displejem a vyměnitelným páskem. Sportovci by zase měli sáhnout po sportovních hodinkách, jejichž primárním účelem je monitorování sportovních aktivit. Nejlépe, pokud si k nim dokoupíte i hrudní pás na přesnější měření tepové frekvence. Méně náročným uživatelům zcela postačí i levnější, klasický model hodinek. Nebudete tak zbytečně platit za něco, co nevyužijete. V současnosti těmi nejužitečnějšími a nejpoužívanějšími funkcemi disponují i nejlevnější modely (například krokoměr, sledování kvality spánku, měření srdečního tepu, čtení notifikací, čtení zpráv …).
- Pokud máte iPhone, vaší nejlepší volbou budou jednoznačně inteligentní hodinky Apple Watch.
- Některé modely mají zabudovaný i slot pro SIM kartu, takže s nimi můžete telefonovat nezávisle na vašem mobilním telefonu.
- Zvažte kompromis mezi funkcionalitou hodinek a výdrží baterie. Je výhodné, pokud mají hodinky množství zajímavých funkcí, ale na druhou stranu tím klesá i výdrž baterie. Hlavně pokud je budete využívat velmi intenzivně.
- Pamatujte na propojení s vaším smartphonem. Zde má hlavní slovo používaný operační systém hodinek, který by měl být kompatibilní s telefonem. Propojení hodinek s telefonem zajišťuje technologie Bluetooth. V souvislosti s ní zde platí vyšší nároky na kapacitu baterie, a to u obou zařízení.
- Pokud rádi jezdíte na výlety a ven do přírody, měla by vás zajímat i odolnost hodinek proti prachovým částicím a vodě. V tom případě by číslo IP stupnice mělo být co nejvyšší.
- Jestli se vám líbí živé barvy, tak sáhněte po hodinkách s OLED displejem. Počítejte však s vyššími nároky na energii a také s vyšší cenou hodinek.
- Cestujete-li a jezdíte na turistické výlety, vaše hodinky by měly mít zabudovaný GPS modul a disponovat aplikací TripAdvisor. Spojíte tak užitečné se zábavou. Vaše výlety a trasy si snadno naplánujete a zároveň je můžete přesdílet na sociálních sítích.
- Sportovně založeným by neměla uniknout aplikace RunKeeper nebo Endomondo. Budete si tak moci své sportovní výsledky porovnávat s přáteli.
Chcete vědět, z čeho se obecně hodinky vyrábí a na co byste se měli zaměřit při výběru hodinek obecně? Vše podstatné je pro vás sepsáno v článku, jak vybrat hodinky.
zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!