Jak vybrat správný postroj pro psa

Postroje jsou velmi oblíbenou pomůckou pro majitele psů. Dají se využít při mnoha aktivitách, pro které není vhodné mít pejska na obojku. Zároveň jsou šetrné ke krční páteři psa. Z postroje se vám pes nemůže vyvléct, jak se občas stává u obojků. Tento článek vám pomůže s výběrem postroje, který bude vašemu pejskovi pohodlný a nebude jej omezovat v pohybu.

Typy postrojů

Nejdříve se budete muset zamyslet nad tím, k čemu chcete postroj používat. Jsou různé druhy postrojů a každý se hodí pro různé příležitosti.

Klasické postroje pro každodenní používání

Klasický postroj je vhodný pro každodenní procházky. Nejčastěji je popruh ve tvaru písmene H a obepíná psa kolem krku a hrudníku. Vodítko se připíná ke kroužku na zádech.

Postroje na sportování

Pokud máte v plánu se svým psím kamarádem sportovat, určitě se vám bude hodit jeden ze speciálních postrojů. Ty se liší i podle druhu sportu, například na běh, canicross, bikering, tahání saní atd. Postroj určený ke sportování je šitý tak, aby umožňoval co největší rozsah pohybu, vyvíjel co nejmenší tlak na krk a naopak jej co nejvíce rozprostřel na hrudník.

Postroje do auta

Jak už napovídá název, tento postroj je vhodný pro přepravu psa v autě. Oproti klasickým postrojům má širší popruhy, aby lépe zabránil poranění psa, např. při prudkém brzdění. Postroj do auta má na zádech oko, kterým se protáhne bezpečnostní pás a zacvakne se do pojistky.

Materiál a vlastnosti

Postroj by měl být odolný, prodyšný a psovi pohodlný. Na trhu jsou k dostání postroje ze dvou základních materiálů nylonu a kůže.

Nylon

Většina postrojů je vyrobena z nylonu. Jejich provedení je velmi variabilní, snadno se nastavuje velikost postroje a na výběr je z celé řady barev.

Kůže

Přírodní materiál, který je vhodný i pro alergiky. Postroj z kůže je velmi pevný a odolný, ale je nutné si dát pozor na rozmary počasí. Nevýhodou je vyšší cena. Většinou má také možnost úpravy velikosti pouze na hrudníku.

Jaké další vlastnosti by vás u postroje měly zajímat?

Způsob zapínání – zvažte, jaký způsob zapínání bude pro vašeho psího kamaráda nejlepší. Nejčastěji se postroj zapíná v oblasti páteře pomocí plastové přezky.

Reflexní prvky – reflexní prvky jsou na postroji vhodným bezpečnostním doplňkem a pes díky nim bude lépe viditelný za tmy nebo pro řidiče při zhoršené viditelnosti.

Podšití – především krátkosrstým plemenům bude mnohem pohodlnější postroj, který je podšitý.

Co nejméně spojů – pokud chcete postroj, který bude psovi pohodlný, vyberte takový, který bude mít co nejméně spojů.

Výběr velikosti

Postroj musí být psovi pohodlný a neměl by ho nikde tlačit nebo dřít. Ideální je, když postroj na psovi vyzkoušíte přímo v obchodě. Pokud se rozhodnete koupit postroj bez zkoušení, je důležité psa správně přeměřit a vycházet z naměřených údajů.

Nejdůležitější jsou dvě míry obvod krku a hrudníku. Obvod krku se měří v místě, kde pes běžně nosí obojek. Obvod hrudníku se měří v nejširším místě za předníma nohama.

Do úvahy vezměte také celkovou konstituci psa. Jiný postroj bude vhodný pro malého, drobného pejska, jiný zase pro mohutná, silná plemena.

Jak vybrat padnoucí postroj

Postroj versus obojek

Kdy byste měli vybrat postroj a kdy naopak obojek? Pojďme se podívat, jaké výhody a nevýhody mají obě tyto varianty.

Postroj

 • Šetrnější pro krční páteř
 • Rozloží tah vodítka rovnoměrně
 • Vhodný pro sportovní aktivity
 • Vhodný pro psy s dýchacími problémy nebo s problémy se štítnou žlázou
 • Náročnější na nasazení
 • Při výběru nutné vyzkoušet přímo v obchodě
 • Pes se v postroji hůře ovládá
 • Dražší než obojek

Obojek

 • Jednodušší nasazování
 • Lepší manipulace se psem
 • Nepřekáží v pohybu
 • Jednodušší na výběr, není nutné zkoušet
 • Při nevhodném výběru může psa stresovat nebo poranit
 • Levnější než postroj

Závěr

Jestli vybíráte doplňky pro vašeho psího mazlíčka, rozhodně nepodceňte správný výběr postroje. Při výběru nehleďte jen na design, ale především na velikost a materiál. Důležité je také to, abyste postroj pejskovi předem vyzkoušeli. Protože jen tak budete mít jistotu, že mu bude sedět a naopak ho nebude nikde škrtit.

Dále si předem ujasněte, zda chcete pořizovat postroj, nebo je pro vás spíše lepší obojek. Veškerá pro a proti jsme vám shrnuli v článku.

Jak vybrat správný obojek pro psa

Jak vybrat GPS lokátor pro vašeho psa

Jak vybrat správné vodítko pro psa

Napsat komentář