Jak vybrat správný postroj pro psa

Postroje jsou velmi oblíbenou pomůckou pro majitele psů. Dají se využít při mnoha aktivitách, pro které není vhodné mít pejska na obojku, a jsou šetrné ke krční páteři psa. Z postroje se vám pes nemůže vyvléct, jak se občas stává u obojků. Tento článek vám pomůže s výběrem postroje, který bude vašemu pejskovi pohodlný a nebude jej omezovat v pohybu.

Typy postrojů

Nejdříve se budete muset zamyslet nad tím, k čemu chcete postroj používat. Jsou různé druhy postrojů a každý se hodí pro různé příležitosti.

Klasické postroje pro každodenní používání

Klasický postroj je vhodný pro každodenní procházky. Nejčastěji má popruhy ve tvaru písmene H a obepíná psa kolem krku a hrudníku. Vodítko se připíná ke kroužku na zádech.

Postroje na sportování

Pokud máte v plánu se svým psím kamarádem sportovat, určitě se vám bude hodit jeden ze speciálních postrojů. Ty se liší i podle druhu sportu, např. běh, canicross, bikering, tahání saní atd. Postroje určené ke sportování jsou šité tak, aby umožňovaly co největší rozsah pohybu a vyvíjely co nejmenší tlak na krk a naopak rozprostřely jej co nejvíce na hrudník.

Postroje do auta

Jak už napovídá název, jsou tyto postroje vhodné pro přepravu psa v autě. Oproti klasickým postrojům mají širší popruhy, aby lépe zabránily poranění psa, např. při prudkém brzdění. Postroje do auta mají na zádech oko, kterým se protáhne bezpečnostní pás a zacvakne se do pojistky.

Materiál a vlastnosti

Postroj by měl být odolný, prodyšný a pejskovi pohodlný. Na trhu jsou k dostání postroje ze dvou základních materiálů – nylonu a kůže.

Nylon

Většina postrojů je vyrobena z nylonu. Jejich provedení je velmi variabilní, snadno se nastavuje velikost postroje a na výběr je z celé řady barev.

Kůže

Přírodní materiál, který je vhodný i pro alergiky. Postroje z kůže jsou velmi pevné a odolné, ale je nutné si dát pozor na rozmary počasí. Nevýhodou je vyšší cena a většinou mají možnost upravení velikosti pouze na hrudníku.

Jaké další vlastnosti by vás u postroje měly zajímat?

Způsob zapínání – zvažte, jaký způsob zapínání bude pro vašeho pejska nejlepší. Nejčastěji se postroj zapíná v oblasti páteře pomocí plastové přezky.

Reflexní prvky – reflexní prvky jsou na postroji vhodný bezpečnostní doplněk a pes díky nim bude za tmy lépe viditelný.

Podšití – především krátkosrstým plemenům bude mnohem pohodlnější postroj, který je podšitý.

Co nejméně spojů – pokud chcete postroj, který bude psovi pohodlný, vyberte takový, který bude mít co nejméně spojů.

Výběr velikosti

Postroj musí být psovi pohodlný a neměl by ho nikde tlačit nebo dřít. Ideální je postroj vyzkoušet přímo v obchodě. Pokud se rozhodnete koupit postroj bez vyzkoušení, je důležité psa správně přeměřit a vycházet z naměřených údajů.

Nejdůležitější jsou dvě míry – obvod krku a hrudníku. Obvod krku se měří v místě, kde pes běžně nosí obojek. Obvod hrudníku se měří v nejširším místě za předníma nohama.

Nutné je také vzít v úvahu celkovou konstituci psa. Jiný postroj bude vhodný pro malého, drobného pejska, jiný zase pro mohutná, silná plemena.

Jak vybrat padnoucí postroj

Postroj versus obojek

Kdy je pro vašeho psího kamaráda vhodnější postroj a kdy obojek? Pojďme se podívat, jaké výhody a nevýhody mají obě tyto varianty.

Postroj

 • Šetrnější pro krční páteř
 • Rozloží tah vodítka rovnoměrně
 • Vhodný pro sportovní aktivity
 • Vhodný pro psy s dýchacími problémy nebo s problémy se štítnou žlázou
 • Náročnější na nasazení
 • Při výběru nutné vyzkoušet přímo v obchodě
 • Pes se v postroji hůře ovládá
 • Dražší než obojek

Obojek

 • Jednodušší nasazování
 • Lepší manipulace se psem
 • Nepřekáží v pohybu
 • Jednodušší na výběr, není nutné zkoušet
 • Při nevhodném výběru může psa stresovat nebo poranit
 • Levnější než postroj

Napsat komentář