Jak vybrat nafukovací postel

Nafukovací postele využijete na stanovačce, na dovolené jako přistýlku nebo i při stěhování do nového domu. Jsou výborným, levným a rychlým řešením, díky kterému vytvoříte pohodlné místo na spaní. Výhodou je také jejich skladnost. Po vyfouknutí se vám vejdou do menší tašky.

Nafukovací postele nejsou vhodné pro pravidelné používání. Nabízejí však větší komfort jako spaní například na karimatce. Na trhu je najdete i pod názvem nafukovací matrace. Aby vám dlouho a spolehlivě sloužily, při jejich koupi doporučujeme výběr podle několika parametrů. Před tím, než začnete vybírat, si odpovězte na následující otázky:

 • Kolik lidí bude na nafukovací posteli spát?
 • Jaké rozměry má místo, kde budete nafukovací postel používat?
 • Vybíráte nafukovací postel do přírody nebo na občasné přespání návštěvy?
 • Jaká je hmotnost osob, které budou zakoupenou postel využívat?

Po zodpovězení těchto otázek můžete začít s výběrem konkrétního modelu. Aby nafukovací postel přesně vyhovovala vašim požadavkům, zkontrolujte její rozměry, nosnost a další parametry.

Parametry výběru

Aby nafukovací postel dobře splnila svůj úkol, měla by vyhovovat vašim kritériím výběru. Nejdůležitějším je rozměr a materiálové provedení. No důležité je porovnat i jiné parametry.

Rozměry nafukovací postele

Nafukovací postele se vyrábějí v rozměrech pro jednu nebo dvě osoby. Před koupí si proto nejprve ujasněte, kolik osob bude zakoupenou postel najednou používat. Rozměry obou typů se liší nejen po nafouknutí. Postel pro dvě osoby vyžaduje také více místa při skladování. Stále však platí, že je skladným řešením, které se dá snadno přenášet jako součást zavazadel.

Při koupi předem počítejte s tím, že rozměry některých modelů nafukovací postele jsou o něco menší než u klasické posteli. Délka modelu pro jednu osobu se pohybuje mezi 180 a 200 cm. Šířka od 80 do 100 cm. Nafukovací matrace pro dvě osoby mají šířku až 180 cm.

Aby se vám dobře spalo, délka postele by měla přesahovat vaši výšku o 20 cm. Při zvažování, jaký rozměr vybrat, myslete i na místo, kde budete na posteli spát. Tento krok je důležitý zejména, pokud budete spát ve stanu nebo v autě.

Výška

Výška nafukovací postele ovlivňuje zejména na komfort při jejím používání. Čím vyšší postel bude, tím bude lépe izolovat od chladu ze země. Výška ovlivňuje i měkkost postele. Na trhu najdete nafukovací matrace s výškou 20 nebo 40 cm.

Skladnost a přenášení nafukovací postele

Při rozměrech ještě chvilku zůstaneme. Informujte se také o velikosti postele ve složeném stavu. Tento údaj je důležitý nejen při jejím převážení ale i skladování v domácnosti. Při přenášení nafukovací postele vás bude zajímat i její hmotnost. Nejmenší modely pro jednu osobu mají hmotnost okolo 1 kg. Při větších rozměrech se můžete setkat s hmotností 3 a více kg.

Nosnost

Nafukovací postele se od sebe odlišují také svou nosností. Vybírejte matrace, podle hmotnosti osoby nebo osob, které na ní budou spát. Rozhodujte se podle nejtěžší z nich. Pro delší životnost a komfort při spánku je důležité, abyste nekupovali postel s nosností přesně na hranici této hmotnosti. Vhodné je ponechat dostatečnou rezervu. Nafukovací matrace nepřetěžujte.

Při dvoulůžkových postelí je můžete setkat s nosností až do 300 a více kg. Při jednolůžkových modelech pro dospělé se tato hodnota začíná u 100–130 kg.

Materiál a povrch nafukovací postele

Materiál nafukovací postele by měl být dostatečně odolný, aby snesl zátěž, které bude při používání vystaven. Měl by být odolný vůči oděru, vodě a poškození při manipulaci. Při výrobě se nejčastěji používá PVC nebo PES. Důležitá je také tloušťka materiálu.

Povrch nafukovacího matrace by měl být kromě toho příjemný na dotek. Pro větší pohodlí při spánku je vhodné, aby byl potažen jiným materiálem. Pro tento účel se používá nejčastěji semiš. Potahový materiál navíc nechladí a v létě se na něm nebudete potit tak, jak je to u PVC nebo PES. Plní tak i termoizolační funkci.

Způsob nafukování

Způsob nafukování se v mnohém odvíjí od ceny postele. Levnější modely se dají nafouknout nožní pumpou nebo pomocí elektrického kompresoru. Dražší modely mají zabudovaný vlastní nafukovací kompresor. Postel tak jednoduše zapojíte do elektrické zástrčky a nafoukne se sama. Nafukování elektrickým kompresorem potrvá nejvýše 5 minut. Při nafukování nožní pumpou to může trvat o něco déle.

Tipy pro používání nafukovací postele

Nafukovací postel není vhodná na pravidelné spaní. Nafukovací matrace slouží pouze jako příležitostná náhrada za postel. Dlouhodobé používání není dobré pro vaše záda, končetiny ani krční páteř.

Aby se vám na zakoupené posteli spalo co nejpohodlněji, můžete se řídit i následujícími tipy:

 1. Matrace nafukujte tak, aby nebyl příliš tvrdý. Přetlak vzduchu může po čase způsobit poškození materiálu. Vhodnější je nafoukat ho tak akorát. Pokud se vám zdá, že vám jeho tvrdost nevyhovuje, nahustěte ještě trochu vzduchu.
 2. Při prvním použití je vhodné nafoukat nafukovací postel přibližně na 90 % a nechat ji asi 3 hodiny nafouknutou. Po uplynutí této doby vzduch vypusťte. Tento postup pomáhá materiálu nafukovací postele získat požadovaný tvar.
 3. Pro lepší pohodlí při spánku si na postel můžete koupit také vhodnou plachtu nebo potah. Takovým způsobem navíc ochráníte povrch postele před znečištěním.
 4. Dodržujte maximální doporučenou nosnost. Přetěžováním může dojít k poškození.
 5. Nafukovací postele je třeba chránit před mechanickým poškozením ostrými předměty. Pokud máte domácí mazlíčky, myslete i na jejich ostré drápky.
 6. Pokud se vám zdá, že z postele uniká vzduch, místo úniku můžete najít několika způsoby. Prvními jsou sluch a hmat. Místo úniku je však často velmi malé. V takovém případě můžete nafukovací postel namočit nebo na ni nanášet mýdlovou vodu. Na místě, kde uniká vzduch uvidíte bublinky.
 7. Na opravu používejte sady pro lepení těchto výrobků. Nafukovací postele opravujte ve vyfouknutém stavu.

Na závěr

Nafukovací postel je výborným pomocníkem na přespání občasných návštěv i na cestách. Pohodlně se na ní vyspíte ve stanu nebo třeba v autě. Při jejím výběru je důležité myslet na několik faktorů. Nejdůležitějšími jsou rozměry, nosnost a kvalita materiálu nafukovací postele. Používání postele vám může usnadnit zabudovaný elektrický kompresor na nafukování. Modely, které ho nemají, se dají nafouknout nožní pumpou nebo samostatným elektrickým kompresorem.

Při rozhodování o výběru pomůže i cena. Nejlevnější modely zakoupíte již do 20 €. V této cenové kategorii však nelze počítat se semišovou vrstvou či jinými vymoženostmi. Pokud však nemáte žádné speciální požadavky, tato možnost může být přesně pro vás.

Většině spotřebitelů vyhovují nafukovací postele od 20 do 40 €. Za tuto cenu už koupíte i dvojlůžko. Pokud hledáte nafukovací postel s výškou nad 40 cm nebo zabudovaným kompresorem, budete muset zaplatit ještě o něco víc.

Napsat komentář