Jak vybrat mikrovlnku

K základním a velmi užitečným pomocníkem každé kuchyně určitě patří i mikrovlnka. Vždyť kde jinde si tak snadno a pohodlně ohřejete jídlo? Ano, je tu i plyn, ale rozhodně to s ním nejde tak rychle, snadno, a hlavně bez zbytečného špinavého nádobí. Dnes si už ani nedokážeme představit, že naše babičky tento vynález vůbec neznali a museli se tak obejít bez něj. V současnosti však mikrovlnka neslouží pouze k ohřívání jídla, ale dá se pomocí ní i rozmrazovat, vařit, péct, a dokonce i grilovat. Je tak přirozené, že trh je zaplaven mnoha výrobky s rozmanitými funkcemi a v různé kvalitě a ceně. Jak si z této pestré nabídky vybrat pro sebe to nejlepší a nejvhodnější? V článku jsme proto pro vás připravili shrnutí toho nejdůležitějšího, co byste měli ještě před samotnou koupí o tomto kuchyňském pomocníkovi vědět a zvážit.

V první řadě je třeba si promyslet, na co všechno byste chtěli mikrovlnku používat, protože od toho se pak odvíjí i výběr funkcí. Dále je třeba zvážit jaký typ, design, a hlavně velikost se vám do kuchyně hodí. No a v neposlední řadě je tu i faktor ceny, jejíž rozpětí je v případě mikrovlnky opravdu široké – od pár set korun až po několik tisíc. Na úvod si proto pár slovy řekneme něco o základním dělení mikrovlnek podle typu a funkčnosti.

Typy mikrovlnek

Ještě před koupí je základem všeho promyslet si velikost a plánovaný účel používání tohoto spotřebiče. Někdo potřebuje mikrovlnku pouze k ohřívání jídla, další by zase v ní rád i vařil a pekl. Někomu zase stačí menší objem mikrovlnky, jiný by potřeboval objem větší. Vše závisí na četnosti rodiny a designu kuchyně. A právě to zohledňují jednotlivé typy mikrovlnek, přičemž v současnosti se na trhu setkáváme s mikrovlnkami volně stojícími a vestavěnými. Na bázi funkčnosti jejich zase dělíme na monofunkční, bifunkční a multifunkční.

Volně stojící mikrovlnka

Jak už je z názvu patrné, tento typ mikrovlnky lze umístit kamkoliv v dosahu elektrické zásuvky. Dokonce ji můžete postavit například i na ledničku. Její umístění v kuchyni si však třeba předem promyslet, přece jen určitý prostor zabere a také třeba vzít v úvahu snadný a pohodlný přístup. Další velkou výhodou je cena. V této kategorii je totiž možné dostat nejlevnější mikrovlnky, a to v přijatelné kvalitě.

Vestavěná mikrovlnka

Tyto mikrovlny jsou zabudovány přímo do kuchyňské linky, což ocení zejména lidé s estetickým cítěním. V designově sladěné a stylové kuchyni vypadají opravdu pěkně. Navíc obvykle disponují i velkým množstvím funkcí a což také není k zahození je fakt, že stačí čistit pouze přední stranu spotřebiče. Také velkou výhodou je, že vestavnou mikrovlnku lze zabudovat do takové výšky, aby byla její obsluha pro vás co nejpohodlnější, což vám zároveň zaručí i snadnou manipulaci s jídlem. Na druhou stranu ale třeba počítat s vyšší cenou.

Monofunkční mikrovlnka

Potřebujete si pouze ohřívat či rozmrazovat jídlo? Žádný problém. Od toho tu jsou monofunkční mikrovlnky. Zaplatíte si tedy jen za to, co opravdu potřebujete a nemine zbytečně peníze na to, co nevyužijete.

Bifunkční mikrovlnka

V podstatě jde o stejný typ jako v předchozím případě, jen jako už je i z názvu patrné, obsahuje ještě jednu funkci. Nejčastěji jde o gril. Je ji tak možné použít například k rychlé přípravě toastů na snídani. Jde tedy o ideální variantu například pro víkendových chalupáře.

Multifunkční mikrovlnka

V tomto případě si přijdou na své ti náročnější, kteří mikrovlnku plánují využívat nejen na jednoduchý ohřev, ale kteří ji chtějí i aktivně zapojit do svého vaření. Obsahuje totiž množství funkcí, které přípravu jídla výrazně usnadňují. Tento typ mikrovlnky je vybaven systémem ohřevu s horkým vzduchem, díky čemuž se dá použít například i na zapékání. Samozřejmě je třeba zde počítat s vyšší cenou. 

Které parametry jsou důležité?

Jako první si samozřejmě třeba promyslet to, kam a jak chcete mikrovlnnou troubu v kuchyni umístit. Chcete mikrovlnku volně stojící nebo vestavnou? Vestavěná vám například ušetří místo v kuchyni a stane se jí pěkným designovým doplňkem. Avšak na druhou stranu je třeba si dobře promyslet její umístění v prostoru, připojení na elektrickou síť, a hlavně třeba zajistit i odvětrávání. Volně stojící zase nějaké to místo zabere, ale zase není takový problém s jejím umístěním a případným přemisťováním. Výběr vhodné velikosti a typu mikrovlnky ale není všechno. Jaké jsou další parametry, na které je třeba si dát pozor? Přinášíme vám stručný přehled.

 • Energetická třída: Jde o nejdůležitější údaj, který by vás měl zajímat. Mluví totiž o spotřebě elektrické energie daného spotřebiče. Označuje se písmeny A, B, C, D. Kategorie A je samozřejmě tou nejšetrnější, přičemž se již několik let používá její detailní označování – A +, A ++ a A +++ (nejvyšší třída). V průměru spotřebič s označením energetické třídy A +++ ušetří až o 50 % elektrické energie více než spotřebič s označením energetické třídy D. Proto třídy C a D se vůbec nedoporučuje používat, už jen z ohledu na životní prostředí.
 • Příkon a výkon: Tyto dva ukazatele (udávají se ve wattech) se často mýlí, ale je mezi nimi velký rozdíl. Konkrétně co se týče mikrovlnky, tak výkon představuje údaj, jak rychle bude jídlo zahřáté. U tohoto spotřebiče se pohybuje v průměru kolem 600–1200 W, přičemž vyšší hodnota značí vyšší rychlost ohřevu jídla. Naproti tomu příkon představuje údaj, kolik elektrické energie mikrovlnka spotřebuje. Nepřímo tak napoví, nakolik spotřebič zatíží vaši peněženku. Příkon se obvykle pohybuje v rozmezí 700 až 3000 W. Ideální stav je takový, když spotřebič má co možná nejvyšší výkon, ale zároveň co nejnižší příkon.
 • Objem: Objem navenek odráží velikost mikrovlnky. V tomto směru je třeba brát ohled nejen na umístění spotřebiče, ale také na velikost talířů a dalšího nádobí. Pokud máte doma nadprůměrně velké talíře, tak třeba přemýšlet i nad větším objemem. Na běžné využívání stačí mikrovlnka o objemu 15-20 litrů (vnitřní prostor), ale ty velké mohou mít objem až 35 litrů. Výběr objemu samozřejmě také záleží na velikosti domácnosti – když je někdo sám, stačí mu i menší objem. No při vícečlenné domácnosti doporučujeme zvážit raději větší objem, protože se do těch menších mikrovlnek v zásadě nic větší, než talíř nevejde. Do větších například pohodlně vložíte i rozměrnější podnos či větší mísu. V případě většího objemu však třeba zároveň počítat s vyšší investicí.
 • Hlučnost: Na rozdíl od ledničky nebo pračky, je v případě mikrovlnek tento parametr sice méně důležitý, ale svůj význam má i tak. Vždyť přece každý upřednostní raději tichý chod před tím hlučnějším. Tiché modely uvádějí hlučnost okolo 45 až 50 dB. Pokud však přesáhne 60 dB, tak v tom případě už jde o opravdu hlučnou variantu.
 • Design a barva: Moderní trh nabízí různé možnosti, co se týče designu, tak i barvy mikrovlnek – od bílých, různobarevných až po nerezové. K tomu samozřejmě patří i široká škála rozmanitých designových doplňků – moderní tlačítka, stylové digitální displeje … Stačí si jen vybrat. V tomto směru se fantazii meze nekladou a vše záleží pouze od vašeho vkusu a řešení kuchyně. 

Užitečné funkce

Moderní mikrovlnky disponují mnoha funkcemi, přičemž už dávno neslouží jen k ohřevu hotového jídla. Stali se vítanými pomocníky každé domácnosti. Avšak jaké funkce by neměly uniknout vaší pozornosti? Které jsou ty nejdůležitější? Zde je stručný seznam těch nejužitečnějších:

 • Rozmrazování: Jedna z nejzákladnějších funkcí. Jde o rozmrazování potravin rychlejší cestou, než je běžné rozmrazování.
 • Vaření v páře (steam): Výhodné zejména pro ty, co se zdravě stravují. Tato funkce umožňuje tepelnou úpravu zeleniny či masa způsobem, který zachovává v potravinách více živin a vitamínů.
 • Rošt: Zapékání snadno a rychle. Topná spirála se přitom nachází v horní části trouby. Pokud si přejete vyšší výkon grilu, hledejte označení Quartz grill.
 • Crisp: Už žádný problém připravit křupavé jídlo. Funkce zajistí křupavost jídla z každé strany, a to za výrazně kratší dobu, jak to dokáže klasická trouba. Třeba si však k mikrovlnce dokoupit i speciální talíř.
 • Force Air: Užitečné, když chcete v mikrovlnce péct. Teplo je přitom rovnoměrně rozváděno po celém prostoru vnitřku mikrovlnky, což zabezpečí i rovnoměrné upečení jídla.
 • Šestý smysl: Jako většina spotřebičů, i mikrovlnka disponuje šestým smyslem. Ten prostřednictvím senzorů tepla a vlhkosti zabezpečuje balanc rychlosti a doby ohřevu.
 • Quick Heat: Tato funkce předehřívá na požadovanou teplotu podobně jako tomu je u klasické trouby.
 • Auto Reheat: Ocení zejména mladé maminky. Zabezpečuje automatický ohřev mléka a předpřipravených jídel.
 • Jet Start: Velmi užitečné v případě, kdy si chcete rychle ohřát jídlo s vysokým obsahem vody, například polévku nebo omáčku.

Několik praktických rad na závěr a shrnutí

Při výběru té správné mikrovlnky přesně podle vašich představ, je třeba dbát na několik faktorů, které se nutně nemusí týkat jen prostorových potřeb kuchyně. Přinášíme pár užitečných tipů:

 • Mikrovlny se dodávají ve více velikostech, obvykle v rozmezí (25,4×45,7×35,6 cm) do (35,6x61x50,8 cm). Proto si jako první promyslete velikost mikrovlnky a zda vám vyhovuje více volně stojící nebo vestavná. Vestavěná je výhodnější, pokud chcete ušetřit prostor kuchyně.
 • Zvažte, jak velký je váš kuchyňský pult a kolik potravin potřebujete tepelně zpracovávat – malá či velká domácnost? Před samotnou koupí spotřebiče si ještě dobře proměřte místo, kde plánujete umístit mikrovlnku. Také zkontrolujte připojení do elektrické sítě a možnosti odvětrávání.
 • Zvažte velikost svých talířů a nádobí. Pokud jsou větší, vyberte si spotřebič s větším objemem.
 • Vybírejte si typ s co možná nejvyšší energetickou třídou. V tomto případě se nevyplatí šetřit. Poděkuje se vám peněženka i životní prostředí.
 • Pokud rádi chalupaříte a nechcete zbytečně utrácet, tak vám postačí Bifunkční typ mikrovlnky s grilem – jídlo zahřeje, a přitom budete moci návštěvu překvapit i chutnou grilovanou večeří nebo toastem k snídani.
 • Pokud chcete připravovat jídlo rychle, tak si vyberte mikrovlnku s větším výkonem. Obvykle ty větší nabízejí i větší výkon.
 • S výběrem konkrétního typu mikrovlnky velmi pomohou i recenze od jiných uživatelů. Zejména s ohledem na nabízené funkce, důležité parametry, výkonnost a životnost zařízení.
 • Promyslete si, které funkce budete využívat, abyste si zbytečně nepřiplatili za něco, co nepotřebujete. Pokud máte v plánu využívat funkci Crisp, tak si nezapomeňte opatřit speciální talíř.
 • Mladým maminkám velmi pomůže mikrovlnka s funkcí Auto Reheat, rychlé ohřívání mléka a připravených jídel pro děti tak nebude žádný problém.
 • Nezapomeňte si zjistit jaké jsou možnosti servisu a oprav ve vaší oblasti.

Napsat komentář