Jak vybrat mikrovlnku

K základním a velmi užitečným pomocníkům každé kuchyně patří také mikrovlnka. Jak jinak si tak snadno a pohodlně ohřejete jídlo? Ano, je tu i plyn, ale rozhodně to s ním nejde tak rychle, jednoduše a bez zbytečně špinavého nádobí. Dnes si už ani nedokážeme představit, že naše babičky tento vynález vůbec neznaly a musely se bez něj obejít. V současnosti ale mikrovlnka neslouží pouze k ohřívání jídla, ale dá se pomocí ní i rozmrazovat, vařit, péct, a dokonce i grilovat. Je tak přirozené, že trh je zaplaven výrobky s rozmanitými funkcemi a v odlišné kvalitě i ceně. Jak si z této pestré nabídky vybrat pro sebe to nejvhodnější? V tomto článku jsme pro vás připravili shrnutí toho nejdůležitějšího, co byste měli ještě před samotnou koupí zvážit.

V první řadě si promyslete, jak budete mikrovlnku používat, protože od toho se odvíjí i výběr funkcí. Dále je třeba zvážit jaký typ, design, a hlavně vhodná velikost do vaší kuchyně. V neposlední řadě rozhoduje i cena, jejíž rozpětí je v případě mikrovlnky opravdu široké – od pár set korun až po několik tisíc. Na úvod se dozvíte něco o základním dělení mikrovlnek podle typu a funkčnosti.

Typy mikrovlnek

Ještě před nákupem si promyslete vhodnou velikost a možnosti využití tohoto spotřebiče. Někdo potřebuje mikrovlnku pouze k ohřevu jídla, další by v ní rád vařil a pekl. Někomu postačí menší objem mikrovlnky, jiný by potřeboval objem větší. Vše závisí na četnosti rodiny a designu kuchyně. A právě to zohledňují výrobci, kteří přináší jednotlivé typy mikrovlnek. V současnosti najdete na trhu volně stojící a vestavěné modely. Na bázi funkčnosti je zase dělíme na monofunkční, bifunkční a multifunkční.

Volně stojící mikrovlnka

Jak už z názvu vyplývá, tento typ mikrovlnky snadno umístíte kamkoliv v dosahu elektrické zásuvky. Dokonce ji můžete postavit například i na jiný spotřebič, například na ledničku. Její umístění v kuchyni si ale předem promyslete, přece jen zabere určitý prostor. Také byste měli vzít do úvahy snadný a pohodlný přístup. Další velkou výhodou je cena. V této kategorii seženete levnější modely, a to v přijatelné kvalitě.

Vestavěná mikrovlnka

Tyto mikrovlnky jsou zabudovány přímo do kuchyňské linky, což ocení zejména lidé, kteří si potrpí na jednotný design kuchyně. V takové stylové kuchyni vypadají opravdu pěkně, protože zapadnou do vašeho interiéru. Navíc obvykle disponují i velkým množstvím funkcí. Na škodu není ani to, že stačí čistit pouze přední stranu spotřebiče. Velkou výhodou je i to, že vestavnou mikrovlnku lze zabudovat do takové výšky, aby byla její obsluha pro vás co nejpohodlnější, a to vám zároveň zaručí i snadnou manipulaci s jídlem. Na druhou stranu ale počítejte s vyšší cenou.

Monofunkční mikrovlnka

Potřebujete si jídlo pouze ohřívat či rozmrazovat? Žádný problém. Od toho jsou monofunkční mikrovlnky. Zaplatíte si jen za to, co opravdu potřebujete a neutratíte zbytečně peníze za další funkce, které byste nevyužili.

Bifunkční mikrovlnka

V podstatě jde o stejný typ jako v předchozím případě, ale jak už je z názvu patrné, obsahuje ještě jednu funkci. Nejčastěji jde o gril. Je ji tak možné použít například k rychlé přípravě toastů na snídani. Je to ideální varianta například pro víkendové chalupáře.

Multifunkční mikrovlnka

V tomto případě si přijdou na své ti náročnější uživatelé, kteří mikrovlnku plánují využívat nejen na jednoduchý ohřev, ale kteří s ní chtějí aktivně a pravidelně vařit. Obsahuje totiž množství funkcí, které přípravu jídla výrazně usnadňují. Tento typ mikrovlnky je vybaven systémem ohřevu s horkým vzduchem, díky čemuž se dá použít například i na zapékání. Samozřejmě musíte počítat s vyšší cenou. 

Které parametry jsou důležité?

Nejprve si promyslete, kam a jak chcete mikrovlnnou troubu umístit ve vaší kuchyni. Chcete volně stojící, nebo vestavný model? Vestavěná mikrovlnka vám například ušetří místo v kuchyni a stane se pěkným designovým doplňkem. Na druhou stranu je třeba si dobře promyslet její umístění v prostoru, připojení na elektrickou síť, a hlavně musíte zajistit i její odvětrávání. Naopak volně stojící zabere nějaké to místo, ale nebudete mít problém s jejím umístěním a případným přemisťováním. Výběrem vhodné velikosti a typu mikrovlnky ale nemáte ještě vyhráno. Jaké jsou další parametry, na které je třeba si dát pozor? Přinášíme vám stručný přehled.

 • Energetická třída: Jde o nejdůležitější údaj, který by vás měl zajímat. Udává spotřebu elektrické energie daného spotřebiče. Označuje se písmeny A, B, C, D. Kategorie A je nejšetrnější, několik let se již používá její detailní označování — A +, A ++ a A +++ (nejvyšší třída). V průměru spotřebič s označením energetické třídy A +++ ušetří až o 50 % elektrické energie více než spotřebič s označením energetické třídy D. Proto třídy C a D se vůbec nedoporučuje používat, už jen s ohledem na životní prostředí.
 • Příkon a výkon: Tyto dva ukazatele (udávají se ve wattech) se často zaměňují, ale je mezi nimi velký rozdíl. Konkrétně u mikrovlnky je to tak, že výkon představuje údaj, jak rychle bude jídlo ohřáté. U tohoto spotřebiče se pohybuje v průměru kolem 600–1200 W, přičemž vyšší hodnota značí vyšší rychlost ohřevu jídla. Oproti tomu příkon představuje údaj o tom, kolik elektrické energie spotřebič spotřebuje. Nepřímo tak napoví, nakolik spotřebič zatíží vaši peněženku. Příkon se obvykle pohybuje v rozmezí 700 až 3000 W. Ideální stav je takový, když má spotřebič co možná nejvyšší výkon, ale zároveň co nejnižší příkon.
 • Objem: Objem navenek odráží velikost mikrovlnky. V tomto směru berte ohled nejen na umístění spotřebiče, ale také na velikost talířů a dalšího nádobí. Pokud máte doma nadprůměrně velké talíře, uvažujte nad koupí většího objemu. Pro běžné využívání stačí mikrovlnka o objemu 1520 litrů (vnitřní prostor), ale ty velké mohou mít objem až 35 litrů. Výběr objemu samozřejmě také záleží na počtu členů domácnosti – když je někdo sám, stačí mu i menší objem. U vícečlenné domácnosti doporučujeme vybrat větší objem, protože do menších mikrovlnek se vám nevejde větší nádobí, než je talíř. Do větších naopak vložíte i rozměrnější podnos či větší mísu. V případě většího objemu počítejte i s vyšší investicí.
 • Hlučnost: Na rozdíl od ledničky nebo pračky, je v případě mikrovlnek tento parametr sice méně důležitý, ale i tak má svůj význam. Každý upřednostní tichý chod před tím hlučnějším. Tiché modely uvádějí hlučnost okolo 45 až 50 dB. Pokud přesáhne 60 dB, v takovém případě jde o opravdu hlučnou variantu.
 • Design a barva: dnešní trh nabízí různé možnosti, co se týče designu i barvy – od bílých, různobarevných až po nerezové. K tomu patří i široká škála rozmanitých designových doplňkůmoderní tlačítka, stylové digitální displeje a další. Stačí si jen vybrat. V tomto směru se fantazii meze nekladou a vše záleží pouze na vašem vkusu a řešení kuchyně. 

Užitečné funkce

Moderní mikrovlnky disponují mnoha funkcemi, ale už dávno neslouží jen k ohřevu hotového jídla. Staly se vítanými pomocníky každé domácnosti. Víte ale, jaké funkce by neměly uniknout vaší pozornosti? Které jsou ty nejdůležitější? Zde je stručný seznam těch nejužitečnějších:

 • Rozmrazování: Jedna ze základních funkcí. Jde o rozmrazování potravin rychlejší cestou, než je běžné rozmrazování.
 • Vaření v páře (steam): Výhodné zejména pro ty, co se zdravě stravují. Tato funkce umožňuje tepelnou úpravu zeleniny či masa způsobem, který zachovává v potravinách více živin a vitamínů.
 • Rošt: Zapékání snadno a rychle. Topná spirála se přitom nachází v horní části trouby. Pokud si přejete vyšší výkon grilu, hledejte označení Quartz grill.
 • Crisp: Už žádný problém připravit křupavé jídlo. Funkce zajistí křupavost jídla z každé strany, a to za výrazně kratší dobu než u klasické trouby. Je k tomu ale třeba dokoupit i speciální talíř.
 • Force Air: Užitečné, když chcete v mikrovlnce péct. Teplo je přitom rovnoměrně rozváděno po celém prostoru uvnitř mikrovlnky, a to zabezpečí i rovnoměrné upečení jídla.
 • Šestý smysl: Jako většina spotřebičů, i mikrovlnka disponuje šestým smyslem. Ten prostřednictvím senzorů tepla a vlhkosti zabezpečuje balanc rychlosti a doby ohřevu.
 • Quick Heat: Tato funkce předehřívá na požadovanou teplotu podobně jako je tomu u klasické trouby.
 • Auto Reheat: tohle ocení zejména maminky. Zabezpečuje to automatický ohřev mléka a předpřipravených jídel.
 • Jet Start: Velmi užitečné v případě, kdy si chcete rychle ohřát jídlo s vysokým obsahem vody, například polévku nebo omáčku.

Několik praktických rad na závěr a shrnutí

Při výběru té správné mikrovlnky přesně podle vašich představ porovnejte několik faktorů, které se nutně nemusí týkat jen prostorových potřeb kuchyně. Přinášíme pár užitečných tipů:

 • Mikrovlnky se dodávají ve více velikostech, obvykle v rozmezí (25,4×45,7×35,6 cm) do (35,6x61x50,8 cm). Proto si nejprve promyslete velikost a typ, zda vám vyhovuje volně stojící, nebo vestavná. Druhý typ je výhodnější, pokud chcete ušetřit prostor kuchyně.
 • Zvažte, jak velký je váš kuchyňský pult a kolik potravin potřebujete tepelně zpracovávat – malá, či velká domácnost? Před koupí spotřebiče si ještě dobře proměřte místo, kde plánujete mikrovlnku umístit. Také zkontrolujte připojení do elektrické sítě a možnosti odvětrávání.
 • Zvažte velikost nádobí, které tam budete vkládat. Pokud jsou větší, vyberte si spotřebič s větším objemem.
 • Vybírejte si typ s co možná nejvyšší energetickou třídou. V tomto případě se nevyplatí šetřit. Ušetříte nejen finance, ale i životní prostředí.
 • Jestli rádi chalupaříte a nechcete zbytečně utrácet, tak vám postačí bifunkční typ mikrovlnky s grilem – jídlo dostatečně ohřeje, a přitom každou návštěvu překvapíte chutnou grilovanou večeří nebo toastem k snídani.
 • Pokud chcete připravovat jídlo rychle, tak si vyberte mikrovlnku s větším výkonem. Obvykle ty větší modely nabízejí i větší výkon.
 • S výběrem konkrétního typu mikrovlnky velmi pomohou i recenze od jiných uživatelů. Zejména s ohledem na nabízené funkce, důležité parametry, výkonnost a životnost zařízení.
 • Promyslete si, jaké funkce budete využívat, abyste si zbytečně nepřiplatili za něco, co nepotřebujete. Pokud máte v plánu využívat funkci Crisp, tak si nezapomeňte opatřit speciální talíř.
 • Maminkám určitě pomůže mikrovlnka s funkcí Auto Reheat. Rychlé ohřívání mléka a připravených jídel pro děti tak nebude žádný problém.
 • Nezapomeňte si zjistit, jaké jsou možnosti servisu a oprav ve vaší oblasti.

Jak vybrat plynový sporák

Jak vybrat digestoř

Jak vybrat nejlepší toustovač

Napsat komentář